• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در زمینه ایجاد شرکتهای هایتک همکاری می‌کنند

   دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در زمینه ایجاد شرکتهای هایتک همکاری می‌کنند

   دفتر معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام کرد: این دانشگاه با حمایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در زمینه نانوتکنولوژی و مهندسی پزشکی که در پژوهشکده‌های این دانشگاه به عنوان دو presenation موفق بوده‌اند و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز آن را تایید کرده است. کارهای تحقیقاتی خود را گسترش می‌دهد همچنین چند کار دیگر نیز به این سازمان پیشنهاد خواهد شد.
   گفتنی است، قرارداد این تفاهمنامه بین ریاست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و رییس دانشگاه امیرکبیر به امضا رسید و بر اساس این قرارداد ، یک کمیسیون در داخل دانشگاه با بودجه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ایجاد میشود تا دانشگاه کار خود را آغاز کند.
   لازم به ذکر است، هدف از این همکاری، حمایت از فعالیتهای اساتید در زمینه فناوریهای نوین است که قابلیت تجاری شدن را دارد و در قالب این شرکتها به پروتوتایپ سپس به تولید انبوه می رسد.

   تا کنون ? نمایندگی دارای صلاحیت برای واردات خودروهای تجاری مشخص شده اند

   تا کنون ? نمایندگی دارای صلاحیت برای واردات خودروهای تجاری مشخص شده اند

   مهندس نعمت بخش ، مدیر کل ماشین سازی و نیرو محرکه وزارت صنایع و معادن ، اعلام کرد: در چند هفته آینده مارک و مدل های مجاز وارداتی بر اساس تائیدیهی به عمل آمده از وزارت نفت وسازمان محیط زیست اعلام خواهد شد.شرکت های به ثبت رسیده در صورت دارا بودن یک تعمیر گاه مرکزی و ارائه خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی در مدت 10 سال و اخذ تائیدیه از شرکت های مادر خودرو سازی، میتوانند به واردات خودرو بپردازند که البته تا کنون 5 شرکت مجاز مشخص شدهاند.
   وی، ادامه داد: نظارت بر ارائه خدمات پس از فروش و تائیدیه برای واردات خودرو بر عهده اداره اسناد بازرگانی وزارت بازرگانی میباشد.
   وی، گفت: مدل های مجاز واردات براساس استاندارهای وزارت نفت ،سازمان محیط زیست استاندارهای اجباری و ایمن خودرو در طی چند هفته آینده اعلام میشود.
   وی، تاکید کرد: واردات خودرو به صورت غیر تجاری و برای از بین رفتن رانت توسط افراد حقیقی در صورت دارا بودن مشخصات خودرو وارداتی بلا مانع است که این کار در تسهیل واردات خودرو برای افراد حقیقی موثر است وی گفت: 44 میلیون ریال ارزش سیف شامل 170 درصدبوده و به ازای هر 22 میلیون ریال 10 واحد به 170 درصد اضافه میشود و به احتمال زیاد قمیت خودروهای لوکس به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.
   وی، تاکید کرد: در 4 ماه اول امسال 191 دستگاه سواری تولید شده که نسبت به سال گذشته 53. درصد رشد را نشان میدهد البته کل خودروهای تولیدی 212 هزار دستگاه است که 51 درصد نسبت به نمونه مشابه سال قبل افزایش یافته است.
   وی، در راستای ایجاد خدمات پس از فروش مناسب افزود: استاندارهای برای تعمیر گاهها مختلف تهیه و اجرا خواهد شد. به طوری که از نظر مسوول فنی ،فضا و تجهیزات ،تعمیرگاهای مجاز باید مورد تائید بوده که اگر در سه مورد اختاراصلاح نشود نمایندگی لغوخواهدشد .
   در این رابطه شرایط تشویقی نیز در نظر گرفته شده است.
   وی، گفت: خودرو سازان مکلف به 5/1 سال گارانتی برای خودروهای تولید شده اند و از اول مهر ماه هر خودرویی که 24 ساعت در تعمیر گاه بماند باید به صاحب آن 1 هزارم ارزش خودرو پرداخت شود برای خودرهای تاکسی 15 هزارم و برای خودروهای سنگین این میزان به هفت هزارم برآورد شده است. همچنین خودروهای سنگین اگر بیش از 1 ماه در تعمیرگاه بمانند 2 هزارم به این مبلغ اضافه می‌شود.
   وی، ارز بری صنعت خودرو را 2 میلیارد دلار دانست و افزود: این میزان حدود 30 درصد ارزش کل خودروهای ساخته شده در کشوراست البته برای کاهش ارز بری سیاستهای تعرفه ی برای ckd وارداتی در نظر گرفته شده که از 14 تا 64 درصد می باشد که در صورت ساخت داخل این میزان کاهش می یابد.
   وی گفت: در صورت واردات خودرو با توجه به رقابت ایجاد شده ، پیش بینی میشودخودروسازان به سمت داخلی سازی بیشتر حرکت کنند.

   تلاش برای جهش در صنعت خودرو سازی ایران آغاز شده است

   تلاش برای جهش در صنعت خودرو سازی ایران آغاز شده است

   روزنامه آسیا تایمز نوشت : تلاش برای جهش در صنعت خودروسازی ایران آغاز شده است.
   به گزارش خبرگزاری فارس این روزنامه در گزارش خود آورده است: مسؤولان ایرانی اعلام کرده اند در صددند صنعت بیمار خودرو سازی را متحول کرده و به این طریق تلاشهای آمریکا برای مقابله با رشد اقتصادی ایران را خنثی کنند .
   در این گزارش آمده است:ایران مایل است تا از طریق دعوت بخش خصوصی و سرمایه گذاری مشترک با شرکتهای بین المللی به این امر اقدام کند.
   آسیا تایمز به نقل از رضا ویسه رئیس هیات مدیره سازمان گسترش و نو سازس صنایع ایران می نویسد :تا کنون 25 شرکت خصوصی برای فعالیت در تولید اتومبیل اعلام آمادگی کرده اند.
   بر اساس این گزارش رسیدن به سه هدف باعث اعطای مجوز به این خودرو سازان می شود که مهمترین آنها توجه به گسترش فعالیتهای بخش خصوصی در اقتصاد ایران و جوابگوئی به تقاضای بازار است.
   در این گزارش یکی از اهداف عمده تمرکز به صنعت خودرو سازی اثر گذاری آن بر بازار کار ایران و کاهش نرخ بیکاری ذکر شده است.

   لایحه توازن صنعتی مناطق کمتر توسعه یافته تقدیم دولت شد

   لایحه توازن صنعتی مناطق کمتر توسعه یافته تقدیم دولت شد

   معاون وزیر صنایع گفت: لایحه توازن صنعتی مناطق کمتر توسعه یافته تدوین و تقدیم هیات دولت شده است .
   سیامک صمیمی دهکردی در گفت و گو با خبرگزاری فارس افزود: هدف از تدوین این لایحه گسترش صنایع کشور به مناطق کمتر توسعه یافته مانند ایلام و سیستان و بلوچستان است.
   وی با اشاره به طرح هایی که تاکنون تدوین شده گفت: اکثر این طرحها به دلیل ایجاد رانت با شکست مواجه شده و از سوی دیگر این رانتها برای افرادی بوده که تخصص کافی در کار صنعتی نداشته‌اند.
   صمیمی دهکردی افزود: در لایحه توازن صنعتی مناطق کمتر توسعه یافته، توجه به صنعتگرانی صورت گرفته است که دارای تجربه کافی در صنعت کشور هستند و دیگر تجربه‌های قبلی تکرار نخواهد شد .زیرا قبلا" افرادی به شوق رانت به این مناطق می
   ‌رفتند، اما بعد از دو سال با شکست مواجه و از این مناطق خارج شده‌اند.
   معاون وزیر صنایع افزود: اما صنعتگری که ریشه در کار و تولید داشته باشد ،ثابت کرده که عشق به توسعه کشور دارد .لذا با این دسته از صنعتگران می‌توان در مناطقی چون سیستان یا ایلام به کار صنعتی پرداخت و لازم است برای این کار، امتیازاتی به این افراد پرداخت شود.

   اعضای هیات مدیره و بازرسی خانه صنعت و معدن انتخاب شدند

   اعضای هیات مدیره و بازرسی خانه صنعت و معدن انتخاب شدند

   در جلسه مجمع عمومی خانه صنعت و معدن، شش تن از اعضای هیات مدیره و بازرسی این تشکل برای مدت سه سال انتخاب شدند.
   به گزارش خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست که با حضور اکثریت نمایندگان انجمنهای همگن عضو برقرار شد، دکتر هادی غنیمیفرد در سمت رییس هیات مدیره خانه صنعت و معدن ایفا شد و مهندس داوود میرخانی رشتی، دبیر انجمن خودروسازان، به سمت دبیرخانه صنعت و معدن انتخاب شد.
   بنابراین گزارش، احمد امیر احمدی، رییس هیات مدیره انجمن شیشه و بلور و احمد امدادی دبیر انجمن همگن رنگ و رزین اعضای سابق هیات مدیره خانه صنعت و معدن و خلیلی عضو هیات مدیره انجمن قطعهسازان خودرو و مجموعههای خودرو به عنوان اعضای دیگر هیات مدیره خانه صنعت و معدن در دورهی جدید انتخاب شدند.
   همچنین در این نشست، محمد موسوی به عنوان بازرس خانه صنعت و معدن انتخاب و فعالیت خود را آغاز کرد.

   head of mjf signs agreement with russia's gazprom

   head of mjf signs agreement with russia's gazprom

   july 7, -- head of state-affiliated mostazafan and janbazan foundation (mjf) mohammad frouzandeh met with head of russian gas giant 'gazprom' alexi miller here monday.
   the two sides discussed joint cooperation in iran offshore south pars gas field's phases 15 and 16.
   they also discussed forming working groups and scheduling for implementation of operational plans.
   also reviewed were the issue pertaining to formation of joint companies to carry out projects announced by the iranian oil ministry in exports of gas to international markets.
   frouzandeh and miller reviewed a 10-year agreement between mjf and gazprom on bilateral cooperation on construction of gas rigs and excavation of gas wells.
   mjf has previously cooperated with chinese companies on oil and gas exploration and now is exploring opportunities with russian firms including gazprom.
   russia plans to take greater part in a tender for the enlargement of one of iran's major thermal power plants in isfahan,
   technopromexport alliance chairman valentin kuznetsov said in june.
   according to kuznetsov, a pertinent commercial proposal has already been dispatched to iranian authorities.
   he recalled that technopromexport had built the first eight power generating facilities with a total capacity of 1,600 mw in isfahan in the 1980s and 1990s.
   in his words, a possibility has offered itself to build two more power-generating units in isfahan, but in accordance with iranian laws a new tender must be held for each new project.
   according to available information, the delivery of gas turbines from germany can become an alternative for the russian variant.
   a delegation from technopromexport has already left for talks with iranian authorities in tehran. kuznetsov said that the parties still have to agree on contractual terms.
   "specific figures are a commercial secret but, as a rule, the difference between the proposals made by the bidders can reach as much as 40 percent," the russian company leader said.

   iran's share in global methanol production to rise

   iran's share in global methanol production to rise

   july 7, -- iran's share in the world's methanol output will rise once methanol-v project at zagros petrochemical complex goes on stream.
   public relations department at national petrochemical company (npc) said the project, scheduled to be completed at a cost of 158 million euros plus rls 894 billion, will yield more than three million tons of methanol a year. it will operate with a capacity of 1.65
   million tons a year.
   zagros petrochemical complex has reportedly undertaken methanol-v project in an area of 31 hectares of lands in pars special energy-economic zone.
   operations on the project have so far shown more than 50 percent physical progress.

   کارخانه اوژن خودرو صنعت افتتاح شد

   کارخانه اوژن خودرو صنعت افتتاح شد

   با هدف اشتغال‌زایی در مناطق محروم، اوژن خودرو صنعت در نورآباد لرستان افتتاح شد؛ 72 نوع لوازم و قطعات پیکان و پراید در فاز اول این کارخانه تولید می‌شود.
   کارخانه اوژن خودرو صنعت، تولید کننده لوازم و قطعات خودروهای سواری تحت پوشش خانه صنعت کاران ایران روز گذشته با حضور جمعی از مقامات محلی در شهرک صنعتی نورآباد لرستان افتتاح شد.
   احداث این کارخانه از سال 1379 شروع شده و با صرف هزینه‌ای بالغ بر 25 میلیارد ریال با مشارکت بانک ملی با هدف اشتغال‌زایی در نقاط محروم کشور و حمایت از کارآفرینان به مرحله تولید رسیده است.
   حجت‌الاسلام علی آل کاظمی، موسس خانه صنعت‌کاران ایران و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح این شرکت با اشاره به شرایط دشوار تاسیس چنین کارخانه‌ای در منطقه محروم نورآباد از توابع شهرستان دلفان افزود: حمایت از کارآفرینان بخش خصوصی موجب بهبود روند تولید و رفع مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری جوانان مناطق محروم می‌شود.
   وی با بیان اینکه شرکتهای دولتی اکثرا زیانده هستند و اصولا دولت کارخانه‌دار خوبی نیست، خاطرنشان کرد: کمتر موسسه دولتی سودآوری و توجیه اقتصادی دارد. برنامه خصوصی‌سازی نیز تاکنون به صورت اصولی انجام نشده است و گاهی اوقات موجب ضررهای بیشتری شده است.
   موسس خانه صنعتکاران ایران در ادامه افزود: اقتصاد ناسالم دولتی شرایط رانتخواری را برای سودجویان فراهم کرده است؛ بنابراین حضور بخشهای قوی خصوصی در عرصه کار و تولید کشور و تسریع و تسهیل خدمات حمایتی از آنان، موجب زمینه‌های رشد و پیشرفت و حل شدن بسیاری از معضلات و مشکلات صنعت کشور خواهد شد.

   تحقیقات و توسعه در تولید آلومینیوم نیاز ضروری است

   تحقیقات و توسعه در تولید آلومینیوم نیاز ضروری است

   مدیر عامل شرکت ”ایرالکو“ گفت: در حال حاضر سرعت رشد مصرف و نیاز به آلومینیوم به حدی است که پروژههای توسعه‌ای موجود در منطقه خاورمیانه یا حتی در سطح جهانی جوابگوی آن نیست و تا مرحله اشباع بازار در این زمینه از تولید، فاصله زیادی وجود دارد.
   مهندس حقیقی، در رابطه با برنامه‌های توسعه‌ای شرکت آلومینوم ایران گفت: براساس این طرحها تولید آلومینیوم از حدود 160 هزار تن در سال 81 به یک میلیون تن و آلومینا از 10 هزار تن به 2 میلوین تن در سال 82 و تولید پترولیوم کک که کاملا وارداتی است، به 450 هزار تن رسیده است.
   وی، همچنین در رابطه با عملکرد ”ایرالکو” درسال گذشته گفت: آغاز رسمی اجرایی شدن طرح نوسازی مجتمع آلومینیوم اراک با امضای قرارداد اعتباری exim bank و بانک صادرات برای اعطای تسهیلات اعتباری ارزان قیمت دولت چین، گشایش اعتبار اسنادی و قرارداد با nfc چین، راه‌اندازی آزمایش آلومینای جاجرم با بوکسیت وارداتی، تولید 120 هزار تن آلومینا و استفاده در دیگهای احیای اراک و صادرات بخشی از آن، راه‌اندازی مرحله نخست فاز یک “المهدی“ و امضای قرارداد فاز دوم مجتمع آلومینیوم المهدی با یک شرکت ایتالیایی از جمله فعالیتهای این شرکت در سال گذشته بوده است.
   وی، در رابطه با برنامه‌های در دست اقدام برای امسال، گفت: به تصویب رساندن استراتژی توسعه صنعت و تعیین سرفصل اهداف کمی صنعت ملی برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه کشور، اجرایی شدن طرح نوسازی مجتمع آلومینیوم اراک، فاز 3 المهدی، راه‌اندازی و به ظرفیت رساندن مجتمع آلومینای جاجرم با بوکیست داخلی، انجام مطالعات احداث کارخانه‌های آلومینای جنوب، مطالعات احداث کارخانه اصلی تولید آلومینا از تفلین سینیت در آذربایجان شرقی، راه‌اندازی پایلوت طرح تولید آلومینا از تفلین سینیت و پترولیوم کک و نیروگاه از جمله برنامه‌های در دست اقدام برای سال 1382 است.
   حقیقی، بها دادن به نقش تحقیقات کاربردی و فعال کردن مرکز تحقیقات صنعت آلومینیوم و انسجام و مرکزیت دادن به پروژه‌های پژوهش را از برنامه‌های اصلی شرکت در سال 82 ذکر کرد.

   danish firm wins record cement contract with iran

   danish firm wins record cement contract with iran

   july 3, - a leading danish company announced thursday that it had won a record contract in supplying two production lines to saveh white cement of iran with a total capacity of 7,200 tons of grey cement per day.
   the 70 million euro (dlrs 77 m) contract is the largest single cement project ever in iran and the middle east in terms of production capacity, f. l. smidth group said in a press release.
   the machinery and equipment for the plant in saveh, northern iran, is due to be during the next 12 to 18 months. the first production line is expected to be operational in about two-and-a-half years, followed by the second line six months later.
   saveh is already iran's leading producer of white cement, and once the two new grey lines are finished in 2006, it will be among the country's largest providers of cement both for domestic consumption and for export.
   smidth said that it had faced competition from companies in china, japan, germany and in particular france, which originally supplied saveh's two existing white cement production lines.
   chief executive frank ged said the danish company was "happy and proud to have won this order in an otherwise squeezed market." the contract, he said, "reflects our successful relationship with the iranian cement industry which dates back to 1933."
   ged said that smidth also supplied a plant for tehran cement over 30 years ago, "has been operating perfectly ever since." he said it is "highly gratifying to see the strong relationship with the iranian cement industry in general being maintained over the years."
   iran currently has a cement production capacity estimated at some 28 million tons per year and plans are to double the capacity over the next 15 to 20 years to meet the increasing demand.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,507,925
تعداد بازدید امروز : 19,760
تعداد بازدید دیروز : 61,467
تعداد بازدید هفته : 81,227
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/28 03:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.