• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   خودروسازان سود خود را کاهش می دهند

   خودروسازان سود خود را کاهش می دهند

   یک منبع آگاه در وزارت صنایع و معادن گفت: خودروسازان با توجه به افزایش شش درصدی عوارض وزارت اقتصاد و دارایی بر اساس قانون تجمیع عوارض، سود خود را برای ثابت ماندن قیمت کاهش میدهند.
   وی، دلیل این کار را وعده مسوولان وزارت صنایع و معادن مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو در سال 82 دانست و افزود: براساس آخرین اخبار رسیده، هزینه تولید خودروی “پیکان“ در ایران 36 میلیون ریال است که با وجود سود خودروسازان و مالیاتهای مختلف، با قیمت 62 میلیون ریال در اختیار مصرفکننده قرار میگیرد.
   وی افزود: قیمت خودرو در طول چند روز آینده از سوی کمیته قیمتگذاری خودرو اعلام خواهد شد.
   در حال حاضر پیش فروش خودرو بدون اعلام قیمت نهایی آن در حال انجام است و ابهام در بازار خودرو همچنان ادامه دارد.

   تولید خودرو ارزان قیمت در ایران امکان پذیر است

   تولید خودرو ارزان قیمت در ایران امکان پذیر است

   دکتر عباس سلیمیان، استاد دانشگاه بوعلی سینا و کارشناس خودرو در گفتوگو ایسنا با بیان این مطلب گفت: کارخانه “رنو - نیسان“ در ایران با توجه به توانایی مدیریتی و صنعتی میتواند خودروی با کیفیت بالا و قیمت پایین تولید کند که این عامل سبب پیشی گرفتن این شرکت از دو رقیب داخلی خود خواهد شد.
   وی، ضمن مثبت ارزیابی کردن تولید “رنو” در ایران گفت: این امر سبب ایجاد رقابت در صنعت خودروی ایران خواهد شد، اما شفافسازی وزارت صنایع در مورد این قرارداد و نقد شدن آن از سوی کارشناسان سبب انتخاب بهترین گزینه‌ها خواهد شد.
   سلیمیان، تاکید کرد: واگذاری پلاتفرم خودروی “l90“ در صورتی برای دو شرکت خودروساز ایران مفید است که دارای حداقل توانایی طراحی و تولید قوای محرکه خودرو با مشارکت شرکت خودروسای خارجی باشند، تا از این طریق و ایجاد تنوع در محصول، از رقیب خود در ایران عقب نمانند؛ در غیر این صورت شرکت “رنو“ یکهتاز صنعت خودرو در ایران خواهد شد.
   وی، این قرارداد را سرمایهگذاری مستقیم خارجی نامید و گفت: این کارخانه به علت دارابودن شرکت فرانسوی از سهم بیشتر، یک کارخانه خارجی با مدیریت خارجی محسوب شده و این شرکت میتواند حتی در بعضی از قسمتهای مهندسی، از نیروهای ایرانی به علت عدم واگذاری تکنولوژی استفاده نکند.
   استاد دانشگاه بوعلی سینا ادامه داد: شرکت ایرانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز با داشتن 49 درصد سهم می‌تواند از منافع این شرکت استفاده کند.
   وی، انتقال تکنولوژی خودروسازی در این طرح را بسته به نوع قرارداد دانست و گفت: باید چگونگی استفاده از کارشناسان، مهندسان و قطعه‌سازان ایرانی در قرارداد ذکر شود.
   سلیمیان گفت: اگر این مساله مورد توجه قرار نگیرد، شرکت “رنو - نیسان” از قطعهسازانی که توانایی کسب استاندارد این شرکت را داشته باشند، استفاده خواهد کرد و در غیر این صورت از قطعات وارداتی استفاده میکند. همچنین این امر سبب فقدان قطعات با کیفیت برای دو شرکت خودروساز دیگر داخلی میشود و تعادل رقابتی را به ضرر خودروسازان داخلی به هم خواهد زد که برای جلوگیری از این وضعیت، شرکتهای ”سایپا“ و ”ایرانخودرو” باید سهم ساخت داخلی خود را کاهش دهند.
   وی، بهترین نوع قرارداد و سرمایهگذاری خارجی را سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکتهای خودروسازی ایرانی عنوان کرد و افزود: تولید تحت سرمایه‌گذاری مشترک خودرو در شرکتهای خودروسازی سبب افزایش تکنولوژی این شرکتها میشود و شرکتهای داخلی با واگذاری بخشی از سهام خود میتوانند تکنولوژی لازم را دریافت کنند.

   53 معدن سنگ تزئینی و نما با 6/13 میلیون تن ذخیره قطعی در استان یزد فعال است

   53 معدن سنگ تزئینی و نما با 6/13 میلیون تن ذخیره قطعی در استان یزد فعال است

   سید احمد کلانتری استاندار یزد در سخنانی گفت: سنگهای تزئینی و نمای استان یزد از لحاظ کیفیت، تنوع طرح و رنگ در سطح کشور ممتاز محسوب میشود.
   وی افزود: برای راه‌اندازی این دو واحد معدنی، مبلغ 10 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده و زمینه اشتغال 40 نفر فراهم شده است.
   استاندار یزد، ذخیره قطعی معدن گرانیت غرب قلعه خرگوشی را حدود 275 هزار تن و استخراج سالیانه آن را حدود 4 هزار تن اعلام کرد و افزود: با راه‌اندازی این واحد معدنی که مبلغ 7 میلیارد ریال هزینه در برداشته، زمینه اشتغال 30 نفر فراهم شده است.
   وی در ادامه به تاسیس کارخانه فولاد “میبد“ اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این کارخانه، زمینه اشتغال 500 نفر فراهم خواهد شد.
   کلانتری همچنین بر ضرورت رفع مشکلات راه‌اندازی این کارخانه تاکید کرد و افزود: این کارخانه که در زمینی به وسعت 230 هکتار و زیربنای 50 هزار مترمربع احداث شده، مبلغ 270 میلیارد ریال سرمایهگذاری ریالی و 2/3 میلیون دلار سرمایه‌گذاری ارزی در برداشته است.
   وی گفت: کارخانه فولاد “میبد“ که ظرفیت تولید آن 300 هزار تن انواع چدنهای فولاد سازی و ریختهگری است، در حال حاضر حدود 100 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
   استاندار یزد، نیازهای اساسی این کارخانه را تامین کمک مورد نیاز وارداتی به میزان 60 هزار تن، تامین 50 میلیارد ریال سرمایه در گردش از محل تسهیلات بانکی، ایجاد راه اصلی “میبد - ندوشن“، اتصال شبکه راهآهن کارخانه به راه‌آهن سراسری به طول 10 کیلومتر و همچنین تامین برق قابل اطمینان دائمی به میزان 7 مگاوات برشمرد.
   استان یزد در حال حاضر دارای 53 معدن سنگ تزئینی و نما با 6/13 میلیون تن ذخیره قطعی و 6/45 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اسمی با تولید سالیانه 370 هزار تن و اشتغالزایی 440 نفر است.

   هیات فرانسوی شرکت “رنو - نیسان“ برای بررسی جزئیات تاسیس کارخانه خودروسازی وارد ایران شد.

   هیات فرانسوی شرکت “رنو - نیسان“ برای بررسی جزئیات تاسیس کارخانه خودروسازی وارد ایران شد.

   یک منبع آگاه در وزارت صنایع و معادن گفت: یک هیات فرانسوی برای جانمایی سومین کارخانه بزرگ خودروسازی و امضای قرارداد با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران وارد تهران شد. این هیات همچنین در مدت اقامت خود به بررسی چگونگی تامین قطعات از قطعهسازان ایران خواهد پرداخت.
   وی افزود: از شرطهای سازمان گسترش در امضای قرارداد با هیات فرانسوی میتوان به همکاری مشترک با قطعهسازان داخلی (تامین 60 درصد قطعات از سوی قطعهسازان داخلی) و تعادل ارزی به میزان 50 درصد اشاره کرد.
   این مقام آگاه افزود: قیمت عرضه به بازار این خودرو باید در پایینترین مدل، پنج هزار دلار و در بالاترین مدل، هشت هزار دلار باشد. کلاس خودروهای ساخته شده در این کارخانه جدید نیز در کلاس d بوده و حتما طبق پیششرط سازمان گسترش، باید توانایی دوگانه سوخت شدن را داشته باشد.
   کارخانه جدید خودروسازی در ابتدا با ظرفیت حدود 100 هزار خودرو، کار خود را آغاز میکند. این کارخانه زیرنظر شرکت ایرانی فرانسوی اداره خواهد شد و مدیران آن نیز فرانسوی خواهند بود. شرکت مادر مستقر در ایران در آغاز قصد تولید خودروی “l90“ به تعداد 500 هزار دستگاه را دارد که 100 هزار خودرو در کارخانه سوم تحت لیسانس و مدیریت فرانسوی ساخته میشود و در پلاتفرم 400 هزار خودروی دیگر نیز تعداد 250 هزار دستگاه به “ایران خودرو“ و 150 هزار دستگاه به “سایپا“ فروخته میشود که این دو شرکت تغییرات خود را بر روی بدنه و تزئینات داخلی انجام خواهند داد. (به عنوان مثال خودروی ”سمند” بر روی پلاتفرم “پژو 405“ قرار دارد).
   درابتدا قرار بود که 100 هزار دستگاه خودروی “l90” در شرکت ”پارس خودرو” تولید شود که مورد موافقت شرکت “رنو - نیسان“ قرار نگرفت و مسوولان این شرکت خواستار تاسیس کارخانه جدیدی تحت مدیریت خود در ایران شدند. گفتنی است، تفاهمنامهای بین شرکت ”رنو - نیسان” و سازمان گسترش برای تولید خودروی “l90” با 51 درصد سهم شرکت فرانسوی و 49 درصد سهم شرکت ایرانی در سال گذشته امضا شد

   ظرفیت تولید کارخانه لوله‌سازی اهواز، به 550 هزار تن در سال رسید

   ظرفیت تولید کارخانه لوله‌سازی اهواز، به 550 هزار تن در سال رسید

   به گزارش ایسنا، برای طرح توسعه لوله‌سازی اهواز که به منظور افزایش ظرفیت از طریق نوسازی و بازسازی تجهیزات و ماشین‌آلات و تامین نیاز صنعت نفت به لوله‌هایی با قطرهای مختلف به اجرا درآمده، بیش از 22 میلیون دلار هزینه برآورد شده است.
   مهندس طبیبی، مدیرعامل شرکت لولهسازی اهواز، اجرای این طرح را نوید تحولی عظیم در صنعت لوله‌سازی کشور ارزیابی کرد و افزود: با راه‌اندازی مرحله اول این طرح، تولید سالانه آن که 300 هزار تن بود به 550 هزار تن رسید.
   عمده فعالیت شرکت لوله‌سازی اهواز در ساخت لوله با قطر 58/6 تا 56 اینچ است.

   سال گذشته پروانه اکتشاف 822 میلیون تن ذخیره معادن کشور صادر شد

   سال گذشته پروانه اکتشاف 822 میلیون تن ذخیره معادن کشور صادر شد

   در طول 11 ماه نخست سال گذشته، تعداد یک هزار و 393 فقره پروانه اکتشاف معادن و 275 فقره گواهینامه کشف با ذخیره حدود 822 میلیون تن صادر شده است.
   در زمینه بهرهبرداری از معادن، تعداد 568 فقره پروانه بهرهبرداری با میزان استخراج حدود 24 میلیون تن و 571 فقره اجازه برداشت با میزان استخراج حدود 4/11 میلیون تن صادر شده است و اشتغال ایجاد شده در بخش معدن نیز 9 هزارو 968 نفر است.
   براساس آمارهای دریافتی از سراسر کشور در 11 ماه نخست سال 81، تعداد 24 هزار و 482 فقره اعلامیه تاسیس صنعتی با پیشبینی سرمایهگذاری 5/205 هزار میلیارد ریال و پیشبینی اشتغال حدود 640 هزار نفر صادر شده است.
   مقایسه این ارقام با مدت مشابه سال قبل از آن، حاکی از روند افزایش در تعداد اعلامیه به میزان 64 درصد، پیشبینی سرمایه به میزان 46 درصد و پیشبینی اشتغالزایی به میزان 49 درصد است.
   پیشبینی متوسط سرمایهگذاری هر اعلامیه تاسیس صادر شده در 11 ماه سال گذشته بیش از هشت میلیارد ریال و متوسط اشتغال نیز بیش از 26 نفر بوده است.
   همچنین در این دوره 3 هزار و 701 فقره پروانه بهرهبرداری با سرمایه ثابت مندرج در پروانه به میزان 8/16858 میلیارد ریال و اشتغال 70 هزار و 312 نفر صادر شده است.
   مقایسه این ارقام با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد 21 درصدی در تعداد، 44 درصدی در سرمایهگذاری و افزایش 9 درصدی در اشتغال مستقیم است.
   متوسط سرمایهگذاری برای ایجاد یک اشتغال به میزان 239 میلیون و 800 هزار ریال و متوسط اشتغال هر واحد نیز حدود 19 نفر است.
   براساس این گزارش در 11 ماه سال گذشته تعداد 449 فقره گواهی فعالیت صنعتی با سرمایه 378 میلیارد ریال و اشتغال 4 هزار و 461 نفر در محدوده 120 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری اصفهان صادر شده است.
   در مجموع، تعداد واحدهایی که پروانه بهرهبرداری، گواهی فعالیت صنعتی و کارت شناسایی دریافت کردهاند، 5/94 درصد مربوط به واحدهای دارای کمتر از 50 کارگر است که 2/34 درصد از کل سرمایهگذاری و 5/58 درصد از اشتغال را به خود اختصاص دادهاند.

   قرارداد ساخت موتور سیکلت در “نهاوند” بین ایران و چین امضا شد

   قرارداد ساخت موتور سیکلت در “نهاوند” بین ایران و چین امضا شد

   مهندس شامخی ، معاون برنامهریزی و اداری مالی استانداری همدان ، با اعلام این خبر در جلسه کار گروه صنعت و معدن استان با اشاره به سفر هیات اقتصادی استان همدان به کشور چین گفت: در این سفر قرارداد مونتاژ موتور سیکلت از سوی شرکت ”کین رود“ و شرکت “سمند موتور نهاوند“ امضا شد که این امر اشتغال‌زایی مستقیم 100 نفر را در این شهرشتان دربر خواهد داشت.
   علی اصغر زبردست، استاندار همدان نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت تمرکز صنایع در شهرک‌های صنعتی از مدیران استان خواست که برنامه‌ها و مصوبات کار گروه‌های 19 گانه را با توجه به اولویت‌بندی استان، یعنی آب، گردشگری، تولید و اشتغال تنظیم کنند.
   استاندار همدان، رشد 30 درصدی استان را در زمینه برق صنعتی نسبت به سال گذشته با اهمیت عنوان کرد و آن را عامل رشد اشتغال و سرمایه‌گذاری در سالهای آتی در این استان دانست.

   زمینه اشتغال 6 هزار نفر در استان کرمان فراهم خواهد شد

   زمینه اشتغال 6 هزار نفر در استان کرمان فراهم خواهد شد

   با سرمایه‌گذاری افزون بر هشتصد میلیارد تومان در سال جاری، 90 واحد صنعتی در استان کرمان به بهره‌برداری میرسد.
   به گزارش خبرنگار ایسنا، در جلسه کار گروه صنعت و معدن استان که به ریاست سیاوشی، معاون برنامهریزی و اداری عالی استانداری و با حضور علوی رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، جهانگیری، مدیر کل برنامه‌ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استانداری و اعضا در محل سازمان صنایع و معادن برگزار شد، مهندس طبیب‌زاده، رییس سازمان صنایع و معادن استان، طی گزارشی، سال 81 را از سالهای پربار صنعت و معدن استان برشمرد و گفت: با مقدمات فراهم شده در سال جاری، 90 واحد صنعتی با سرمایه‌گذاری افزون بر هشتصد میلیارد تومان در استان کرمان به بهره‌برداری میرسد.
   وی گفت: این تعداد واحد صنعتی دراستان زمینه اشتغال شش هزار فرصت شغلی فراهم می‌سازد.
   مدیر کل سازمان صنایع و معادن استان طرحهای کنسانتره مس میدوک، خاتون آباد، تصفیهی شکر سیرجان، لوله‌های پی وی سی در کرمان، قند مایع جیرفت، فولاد کویر و کاشی رفسنجان را از مهمترین طرحهایی برشمرد که در سال 82 به بهره‌برداری خواهند رسید.
   در ادامه، جهانگیری، مدیل کل برنامه‌ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استانداری با اشاره به برنامه‌های استان در زمینهی توسعه صنعتی و معدنی از برگزاری همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همایش چالشهای سرمایه‌گذاری در استان خبر داد و خواستار همکاری و هماهنگی مسوولان زیربط جهت برگزاری موفق این همایشها شد.

   آخرین دستاوردهای الکترونیکی ایران در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دفاعی برزیل

   آخرین دستاوردهای الکترونیکی ایران در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دفاعی برزیل

   مهندس عباس وفایی ، مسوول غرفه شرکت صنایع الکترونیک ایران در نمایشگاه دفاعی برزیل ، با اعلام این خبر افزود: در پی صدور محصولات نظامی و غیرنظامی شرکت صنایع الکترونیک ایران به کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی، این کشور بازارهای جدیدی را در مناطق آمریکای لاتین و جنوبی جستوجو میکند.
   وی، با اشاره به اینکه میزان صادرات شرکت صنایع الکترونیک ایران در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن، رشدی 100 درصدی داشته است، خاطرنشان کرد: این شرکت در سال گذشته برای دومین مرتبه به عنوان صادرکننده نمونه کشور در گروه برق و الکترونیک انتخاب شد.
   وفایی تصریح کرد: با توجه به رویکرد چهارمین نمایشگاه دفاعی برزیل، این شرکت محصولات محصولات حفاظتی و شناسایی خود را در این نمایشگاه ارائه کرده است که میتوان به سیستمهای رادیویی متحرک و شناسایی و جهتیابی خودکار، سوئیچ تلفن صحرایی، سوئیچ تلفن صحرایی، فرستنده و گیرنده هوایی، سیستم ارتباطی خودرو، تجهیزات انفرادی وگروهی دید در شب نام برد.
   وی اذعان داشت: دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری روزآمد الکترونیک نظامی، تحسین صاحبان صنایع و کارشناسان نظامی را برانگیخته است.
   همچنین علی ابراهیمی مسوول غرفه سازمان صنایع دفاع (ساصد) در نمایشگاه یاد شده اظهار داشت: محصولات “ساصد“ به چهاره قاره اروپا، آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا صادر میشود.
   وی، ضمن اشاره به اینکه حضور “ساصد“ در نمایشگاههای دفاعی نقش موثری در بازاریابی از سوی این سازمان داشته است، گفت: میزان صادرات “ساصد“ در سال گذشته، رشدی بالغ بر 74 درصد نسبت به سال قبل داشته و این سازمان به تنهایی 43 درصد از مجموع صادرات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را به خود اختصاص داده است.
   ابراهیمی، درباره محصولات ارایه شده از سوی این سازمان اظهار داشت: انواع مهمات کالیبر بزرگ و کوچک، جنگ افزارهای سبک و همچنین مهمات و سلاحهای هشدار دهنده از سوی “ساصد“ در معرض دید صاحبان صنایع و کارشناسان نظامی شرکت کننده قرار گرفته است.
   وی افزود: ماکت شناورهای تندرو، قایقهای نجات ضدآتش و همچنین نفربرهای زرهی نیز در غرفه این سازمان وجود دارد.

   شاخص سهام معادن، 5/3 درصد دیگر بالا رفت

   شاخص سهام معادن، 5/3 درصد دیگر بالا رفت

   قیمت سهام شرکتهای معدنی برای دومین روز پیاپی رشد 5/3 درصدی را تجربه کرد.در تاریخ 1/2/82 شاخص گروه استخراج معادن 9/19 واحد بالا رفت و به 600 واحد نزدیک شد.
   روند حرکت شاخصهای معدنی بشرح زیر می باشد:
   استخراج کانیهای فلزی میزان تغییرات 886/0 واحد، درصد تغییرات 38/0 درصد
   استخراج سایر معادن میزان تغییرات 917/19 واحد، درصد تغییرات 47/3 درصد

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,035,471
تعداد بازدید امروز : 24,620
تعداد بازدید دیروز : 37,799
تعداد بازدید هفته : 147,925
تعداد بازدید این ماه : 517,072
آخرین به روزرسانی : 1399/03/13 13:31

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.