• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   خودروهای معیوب نباید بدون رفع نقص وارد بازار شوند

   خودروهای معیوب نباید بدون رفع نقص وارد بازار شوند

   خودروهای معیوب حتی با مشخص شدن عیب در بخش کنترل کیفیت کارخانههای خودروسازی ایران، بدون رفع نقص وارد بازار می‌شود.
   مسعود تهرانچی - رئیس کانون دارندگان خودرو - در گفتوگو با ایسنا با بیان این مطلب، افزود: خودروهای معیوب به علت نیاز بازار و تقاضای بالا، حتی با وجود مشخص شدن نقص در بخش کنترل کیفیت به عنوان خودروی سالم وارد بازار میشوند. خودروهایی هم که دارای مشکلات عمده باشند، به عنوان خودروی غیر تجاری روانه بازار میشوند و از سوی خریدار، بازسازی و به صورت خودروی تجاری عرضه می‌شوند.
   وی، با تاکید بر این که کوچکترین عیب در خودرو سبب مرگ و میر فراوان و به خطر افتادن جان افراد جامعه میشود، افزود: در کشورهای پیشرفته با توجه به امر کنترل کیفییت، فعالیت پیچیده در این زمینه انجام میشود ومعمولا بخش کنترل کیفیت هر کارخانه خودروسازی دقیقترین قسمت آن است.
   تهرانچی، گفت: خودرو با مشخص شدن عیب در مرحله کنترل کیفیت، برای رفع عیب به واحد مورد نظر بازگشت داده می‌شود که در صورت به وجود آمدن عیب اساسی، باید از چرخه مصرف خارج شود و حتی در بعضی مواقع نیز مشکل با تغییر خط تولید اصلاح می‌شود.
   وی، با بیان این که تولید هر خودرو با توجه به تاییدیه از طرف بخشهای کنترل کیفیت و تولید انجام میشود، افزود: این در حالی است که تولید خودرویی مانند “پژو rd” با توجه به نقصهای فراوان در طراحی، از ابتدا نیز اشتباه بوده است.
   وی با تاکید بر کم‌اهمیت بودن نظر مشتری در ایران، افزود: کانون دارندگان خودرو در این رابطه فعالیت خود را آغاز کرده و برای کاهش اشکالات در بخش کنترل کیفییت، کمیسیونی به همین نام با بهره‌گیری از افراد متخصص را تاسیس کرده است و در صورت شکلگیری این بخش، با دادن تذکر به خودروسازان، تولیدات به شکل بهتری عرضه خواهد شد.
   تهرانچی افزود: این در حالی است که وجود بخش کنترل کیفیت در کارخانه‌های خودروسازی و همچنین شرایط ویژه بازار و توجه کارخانه‌ها به کیفیت خودروی تولیدی میتواند سبب بهبود وضعیت موجود صنعت خودرو کشور شود.

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است که مقدار بسیار ناچیزی است.
   محمد کنشلو - محقق بخش معدن - در گفتوگو با ایسنا با بیان این مطلب، افزود: کشورهای آفریقای جنوبی، ایالات متحده عربی و استرالیا به ترتیب با 402، 335 و 285 تن تولید طلا در سال 2001 بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان محسوب میشوند.
   وی با اشاره به این که تولید طلای جهان در سال 2001 حدود 2 هزار و 570 تن بوده است، تولید طلای ایران را در سالهای 2000 و 2001 به ترتیب 856 و 1000 کیلوگرم عنوان کرد و گفت: معدن مس “سرچشمه“ تنها تولید کننده طلا در ایران تا سال 1371 بوده است و پس از آن تا سال 74 حدود یک هزار و 162 کیلوگرم طلا از معدن طلای ”موته“ استخراج شده و میزان ذخیره این کانسارها نیز حدود 3 میلیون تن کانسنگ با عیار متوسط سه گرم در تن است.
   کنشلو، از ”کوه زر دامغان“، “طرقبه“، “ارغش“، “ زره شوران“ و “چند اندیس“ در کردستان و همدان به عنوان کانسارهای طلای ایران یاد کرد و اظهار داشت: عیار طلای استخراجی از معادن ایران در حد بسیار پایینی است و همچنین عمل اکتشاف، استخراج و استحصال این ماده نسبت به سایر مواد معدنی بسیار مشکلتر است.
   وی با بیان این که بسیاری از منابع معدنی کشور تا به حال شناسایی نشده است، تمرکز امکانات و بودجه در زمینه طلا را نادرست عنوان کرد و گفت: در یکی از کانسارهای طلای استان خراسان بیش از 10 میلیارد ریال هزینه شده است، در حالیکه سود حاصل از استحصال کل فلز موجود در این کانسار کمتر از این مقدار است.
   این محقق بخش معدن با اشاره به این که یکی از مهمترین منابع تامین طلا در جهان، پوسته‌های بسیار قدیمی است که در زمینشناسی ایران وجود ندارد، اظهار داشت: عیار طلای ایران در بیشترین مقدار خود در حد چند 10 گرم در تن است.
   وی، ادامه داد: بخش عمدهای از کانسارهای طلا دارای سنگ میزبان نسبتا سخت و رگه‌های سیلیسی با سنگهای بسیار سخت است که هزینه استخراج طلا به واسطه وجود این نوع سنگها از کانسارها بسیار بالا است.
   کنشلو، محبوس بودن طلا در کانیهای دیگر، ریزدانه بودن آن و همراهی کانیهای مزاحم را از جمله مشکلات موجود در زمینه استحصال طلا و هزینه بالای این امر دانست و ادامه داد: موثرترین روش استحصال طلا، استفاده از سیانور است که به دلیل آثار نامطلوب زیست محیطی و هزینه‌های بازسازی محیط زیست، ادامه فعالیت معدنی در این بخش غیراقتصادی است.
   وی با اشاره به این که بیش از یک چهارم طلای تولیدی در ایالات متحده عربی از طریق بازیافت حاصل می شود، گفت: 89 درصد از طلای جهان در ساخت جواهرات و بقیه در دندانپزشکی و صنایع الکترونیک استفاده می شود.

   نرخ سود تازه فعالیتهای اقتصادی اعلام شد

   نرخ سود تازه فعالیتهای اقتصادی اعلام شد

   روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: شورای پول و اعتبار در جلسات مورخ ??/?/?? و ??/?/?? پیشنهادهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای تعیین سیاست های پولی و اعتباری سال ???? را مورد بررسی قرار داد و ضمن موافقت با کاهش حداقل نرخ سود مورد انتظار تسهیلات اعطایی بانکها به بخشهای تولیدی و خدماتی در سال????، حداقل نرخهای مذکور را به شرح ذیل تصویب نمود:
   کشاورزی:?/?? درصد در سال
   صنعت و معدن:?? درصد در سال
   مسکن (صندوق پس انداز مسکن): ?? درصد در سال
   مسکن (بدون سپرده گذاری): ?? درصد در سال
   صادرات: ?? درصد در سال
   بازرگانی داخلی، خدمات و متفرقه: ?? درصد در سال
   ساختمان: ??درصد در سال

   مستمری بگیران صنعت فولاد در انتظار دریافت مطالبات

   مستمری بگیران صنعت فولاد در انتظار دریافت مطالبات

   احمدرضا برهان مدیر عامل مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی فولاد با بیان اینکه این مؤسسه مسئولیت تامین و پرداخت مستمری بیش از ?? هزار نفر از مستمری بگیران صنعت فولاد را برعهده دارد، تاکید کرد: عدم پرداخت بدهی ?? میلیارد تومانی شرکتهای عضو موجب تاخیر در پرداخت شده است.
   وی در جمع خبرنگاران تصریح کرد: در صورتی که شرکت ذوب آهن اصفهان، شرکت فولاد مبارکه، شرکت فولاد خوزستان و بقیه شرکتهایی که تامین مالی این صندوق را بر عهده دارند بدهی های خود را پرداخت کنند تا ما ? ماه ذخیره داشته باشیم نارضایتی ها فروکش خواهد کرد.
   برهان گفت: صندوق حمایت و بازنشستگی فولاد در سال ?? موظف به پرداخت ??? میلیارد ریال حقوق، مستمری و ... به بازنشستگان و مستمری بگیران است که اکنون با دشواری مواجه است. عدم تعادل در منابع و تعهدات صندوق باید هرچه زودتر پایان یابد.
   وی افزود: تا فروردین ماه ???? تعداد ????? خانوار بازنشسته با حداقل میانگین ? نفر افراد تحت تکفل، جامعه ای حدود ??? هزار نفر را تشکیل می دهند که دریافت سرانه ای معادل ?????? ریال در ماه دارند (??????? ریال میانگین دریافت هر خانوار در ماه) و این در حالی است که اکثر خانواده های مذکور به علت کار در محیط های سخت و زیان آور دارای نوعی محدودیت جسمی بوده و یا به علت تخصص خاصشان امکان اشتغال مجدد از آنان سلب شده است.
   بازنشستگان صنعت فولاد علاوه بر محدودیت اشتغال مجدد، به علت بازنشستگی زودهنگام اکثرا از بخشی از حقوق بازنشستگی خود استفاده نموده و از نظر ساختار خانوادگی دارای عائله نسبتا زیاد و فرزندانی در سنین دانشگاهی و یا دم بخت هستند ضمن اینکه فرزندان فارغ التحصیل و یا آماده به اشتغالشان نیز مواجه با محدودیت های اشتغال بوده و از نظر اقتصادی وابسته به خانواده می باشند.

   ضعف قانون نمی‌گذارد از متخصصان در معادن استفاده شود

   ضعف قانون نمی‌گذارد از متخصصان در معادن استفاده شود

   ضعف قانون موجب عدم استفاده از نیروهای متخصص در بهره‌برداری معادن کشور شده است.
   صمد معتمد، معاون اقتصادی سازمان نظام مهندسی و معدن استان هرمزگان، تعداد معادن این استان را 35 واحد اعلام کرد و گفت: در بررسی‌های زمین‌شناسی تاکنون 35 معدن سنگ آهن، گچ، سنگ ساختمانی شناسایی و بهره‌برداری از آن آغاز شده است. وی درخصوص چگونگی بهره‌برداری از معادن این استان اظهار داشت: با توجه به روباز بودن معادن در هیچ یک از آنها نیازی به استفاده از فناوریهای نوین و پیشرفته و جود ندارد.
   معتمد با اشاره به ساختار سنی جوان و نرخ بالای بیکاری در استان هرمزگان، تصریح کرد بی‌برنامگی در بکارگیری نیروی انسانی جوان استان موجب افزایش نرخ بیکاری در این منطقه شده است.
   معاون اقتصادی سازمان نظام مهندسی و معنی کشور گفت: عدم تصویب قوانین لازم الاجرا برای بکارگیری نیروهای متخصص و کارشناس در بهره‌برداری از معادن موجب کاهش بهره‌وری در معادن استان بوده است.

   <a href=http://www.iranmining.com target=_blank class=link3>مرجع: سایت معادن ایران</a>

   سرمایه‌گذاری یک شرکت هلندی در معدن سنگ آهن تنورجه

   سرمایه‌گذاری یک شرکت هلندی در معدن سنگ آهن تنورجه

   یک شرکت هلندی حاضر است در پروژه بزرگ استخراج سنگ آهن تنورجه واقع در جنوب خراسان سرمایه‌گذاری کند و از دولت ایران خواست این موضوع را بررسی و نتایج آنرا اعلام کند.
   شرکت هلندی موافقت خود رابا سرمایه‌گذاری 49 درصدی در این پروژه که گفته می‌شود بیش از 100 میلیون دلار بار مالی خواهد داشت اعلام کرده و طرف ایرانی آن نیز مشمول رایزنی با مقامات دولتی برای گرفتن مجوز نهایی است.
   براساس این گزارش مدیران شرکت طلای زرمهر در ملاقات با مهندس جهانگیری موافقت نهایی وی را اخذ کرده‌اند و گفته می‌شود این طرح هم‌اکنون برای بررسی‌های بیشتر دریافت مجوز نهایی به زارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان سرمایه‌گذاریهای خارجی سپرده شده است.
   در همین حال گفته می‌شود دو شرکت وابسته به بخش خصوصی و یک شرکت دولتی، تلاشهای گسترده‌ای را برای استخراج مواد معدنی شناسایی شده در مناطق مختلف شهرستان کاشمر آغاز کرده‌اند.
   محمدرضا خباز نماینده کاشمر با تائید این مطالب گفت: سازمان زمین‌شناسی کل کشور، امتیاز بهره‌برداری از معدن طلای کلاته تیمور در بخش کوه سرخ کاشمر را بدست آورده‌است و براساس برنامه‌ریزیها قرار است کار حفاری این معدن به زودی آغاز شود.
   وی گفت: شرکت احیا صنایع خراسان نیز امتیاز استخراج معدن مس تکنار در اختیار دارد و به نظر می‌رسد کار استخراج این معدن نیز قبل از سال 82، نهایی شود.
   وی همچنین از آغاز فعالیت شرکت مس توس برای عملیات اکتشافی معدن مس دهان سیاه خبر داد و گفت: سازمان توسعه معادن ایران قرار است تا سقف 50 درصد در این طرحها سرمایه‌گذاری کند.

   <a href=http://www.iranmining.com target=_blank class=link3>مرجع: سایت معادن ایران</a>

   70 میلیارد ریال به آماده‌سازی معادن سنگ آهن سنگان اختصاص یافت

   70 میلیارد ریال به آماده‌سازی معادن سنگ آهن سنگان اختصاص یافت

   امسال 70 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز معادن سنگ آهن سنگان خواف اختصاص یافته است.
   دکتر غلام‌حیدر ابراهیمبای سلامی نماینده مردم رشتخوار و خواف در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبار تخصیصی معادن سنگ آهن سنگان در مقایسه با پارسال 5 میلیارد ریال افزایش یافته است.
   به گفته وی، معادن سنگ آهن سنگان خواف با هدف توسعه معدنی و صنعتی شرق کشور قرار است سالانه 5/1 میلیون تن کنسانتره و گندله تغلیظ شده برای کوره‌های ذوب آهن تولید کند.
   وی اظهارداشت: شورای عالی اقتصادی برای تجهیز معادن سنگ آهن سنگان خواف پارسال 155 میلیون دلار معادل 1260 میلیارد ریال از طریق بیع متقابل تصویب کرد.
   نماینده مردم خواف و رشتخوار افزود: به منظور حمل سنگ آهن سنگان به مجتمع‌های فولاد خراسان و اصفهان و خارج از کشور پروژه احداث راه‌آهن این شهرستان در دست مطالعه قرار گرفته است.

   <a href=http://www.iranmining.com target=_blank class=link3>مرجع: سایت معادن ایران</a>

   برگزاری همایش اکتشاف و استخراج زمینه‌ساز توسعه پایدار در سازمان زمین‌شناسی

   برگزاری همایش اکتشاف و استخراج زمینه‌ساز توسعه پایدار در سازمان زمین‌شناسی

   به مناسبت بزرگداشت روز صنعت و معدن همایشی به عنوان اکتشاف و معدنکاری زمینه‌ساز توسعه پایدار، روز یکشنبه 8/4/82 ساعت 9 صبح در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می‌شود علاقه‌مندانی که مایل به شرکت در این همایش می‌باشند با شماره تلفن 03 93 645 تماس حاصل فرمایند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سال گذشته 46 طرح توسعه معدنی در شرکت تهیه و تولید برنامه‌ریزی شد

   سال گذشته 46 طرح توسعه معدنی در شرکت تهیه و تولید برنامه‌ریزی شد

   مجمع عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با حضور نمایندگان صاحبان سهام و بازرس قانونی و اعضای هیات مدیره و مدیران شرکت برگزار شد. در این مجمع مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شرکت در سال 81 گفت: این شرکت از ادغام شرکت تهیه و تولید مواد اولیه فولاد ایران و شرکت سهامی کل معادن سابق تشکیل شده و توانسته همزمان با تغییر و تحول مربوط به طرح ادغام، مراحل تثبیت نظام مدیریت را طی کرده و به صورت یک بنگاه اقتصادی اداره شود.
   علی پالیزدار افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاستهای مدیریتی خود را در دو قالب استراتژی رهاسازی و استراتژی تهاجمی به انجام رسانده و موفق شده است در این مدت 14 واحد تحت پوشش خود را به بخش خصوصی واگذار و 46 طرح توسعه‌ای را برنامه‌ریزی کند.
   وی گفت: در سال 81 فعالیتهایی در زمینه‌ اصلاح ساختارهای تولیدی، مالی، نیروی انسانی، اداری، آموزشی و دفاتر فنی انجام شده است.
   مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خاطر نشان کرد که این شرکت ضمن کاهش تصدی‌گری و نیز کاهش دارایی‌های مازاد و راکد موفق به ارزیابی مجدد دارایی‌هایش شره است.
   وی از افزایش توان اکتشافی با مشارکت بخش خصوصی به عنوان بخش دیگری از موفقیت‌های شرکت در سال گذشته یاد کرد و افزود: استراتژی تولید و توسعه مواد و صنایع معدنی با توجه به مطالعات طرح جامع سنگ آهن، زغال‌سنگ، فسفات، طلا و شورابه‌ها تعیین شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در تهران برگزار می‌شود

   هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در تهران برگزار می‌شود

   هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق از 14 تا 18 مرداد ماه (پنجم الی نهم آگوست) در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی وزارت نیرو در این نمایشگاه شرکتهای داخلی و خارجی آخرین توانمندیهای خود را در زمینه صنعت برق عرضه خواهند کرد.
   این روابط عمومی افزود: معرفی تواناییها، زمینههای سرمایهگذاری، ایجاد بستر مناسب برای حمایت از مبتکران و مخترعان، زمینهسازی برای ارتقا همکاریهای علمی، فنی و تجاری در زمینه صنعت برق از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است.
   همزمان با برگزاری هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق، میزگردهای تخصصی با حضور مسوولان ارشد وزارت نیرو و دستگاه‌های ذیربط، متخصصان و... برگزار می‌شود.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,238,719
تعداد بازدید امروز : 42,836
تعداد بازدید دیروز : 48,330
تعداد بازدید هفته : 144,466
تعداد بازدید این ماه : 258,216
آخرین به روزرسانی : 1399/08/05 16:37

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.