• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   نخستین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی معدن در استان گیلان برگزار شد

   نخستین دوره انتخابات سازمان نظام مهندسی معدن در استان گیلان برگزار شد

   در راستای تشکیل سازمان نظام مهندسی معدن با هدف حفظ و افزایش بهره وری منابع معدنی و تنسیق امور مربوط به مشاغل و حرفه های فنی و مهندسی در فعالیت های معدنی و نیز تامین موجبات رشد و اعتلای مهندسی معدن در کشور، اولین دوره انتخابات اعضای هیات مدیره و بازرسی سازمان نظام مهندسی معدن استان گیلان در تاریخ بیست و هشتم فروردین ماه با حضور بیش از 120 شرکت کننده در مشاغل معدنی و با نظارت نمایندگی از وزارت صنایع و معادن در محل سالن اجتماعات سازمان صنایع و معادن برگزار گردید که طی آن 5 نفر به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره به اسامی مهندس علی منتظری گلسفیدی (زمین شناسی)، مهندس محمد رضا باباهادی( رشته معدن) مهندس حسن قربانی نژاد ( نقشه برداری) مهندس سیدمرتضی مرتضوی ( رشته معدن) و مهندس سید حسن ریاضی مقدم ضیابری ( متالورژی) و 2 نفر به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره به اسامی مهندس محمد ابراهیم صبایی( رشته معدن) و مهندس کامبیز حسنی اسپیلی(زمین شناسی) و یک بازرس اصلی به نام مهندس سید محمود گلزار پورصادقی و یک بازرس علی البدل به نام مهندس رسول رجاء انتخاب شدند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   با بهره‌برداری از طرح ?? سازی زرند تولید کک در کشور به 400 هزار تن در سال افزایش می یابد

   با بهره‌برداری از طرح ?? سازی زرند تولید کک در کشور به 400 هزار تن در سال افزایش می یابد

   مهندس اسماعیل پاپایی مدیر اجرایی طرح کک سازی زرند کرمان با بیان مطلب فوق افزود طرح کک سازی زرند به منظور تولید سالانه 400 هزارتن کک متالوژی و 19 هزار تن محصولات حاصل از پالایش قطران و نیز استفاده از ذغال سنگ های کنسانتره معادن ذغال سنگ کرمان که از کک شوندگی ضعیف تا متوسط برخوردار هستند و تبدیل آنها به کک برای استفاده در کارخانه های ذوب آهن که به روش کوره بلند متوسط فولاد تولید می کنند و سایر صنایع نظیر فروآلیاژها، کارخانه های قند و غیره احداث خواهد شد و کل سرمایه گذاری این طرح 420 میلیارد ریال است.
   در این طرح شرکت سیتیک از چین با سرمایه گذاری ارزی بالغ بر 925/25 میلیون دلار، سرمایه گذار خارجی این طرح است که کار طراحی و تامین تجهیزات دستگاههای داخل کارخانه کک سازی را به عهده دارد.
   به دلیل کمبود کک در کشور بخشی از آن در حال حاضر از طریق واردات تامین می شود و با توجه به طرح توازن فولاد پیش بینی می شود نیاز به کک در آینده بیشتر خواهد شد. همچنین وجود ذخایر ذغال سنگ به میزان حداقل 211 میلیون تن در نزدیکی منطقه ای که طرح اجرا می شود از خصوصیات مهم طرح کک سازی زرند است. وجود راه آهن سراسری و سایر راههای ارتباطی و استفاده از تسهیلات موجود در منطقه جهت تامین برق و آب و گاز طبیعی ارزش اقتصادی طرح را دو چندان می کند.
   به همین دلیل احداث کارخانه کک سازی زرند درشرایط کنونی از مزیت نسبی بالایی برخوردار است.
   پیش بینی می شود که این طرح در سال 1384 به بهره برداری برسد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سایپا یدک بر روی اینترنت

   سایپا یدک بر روی اینترنت

   خودروسازی سایپا اعلام کرد:« به منظور گسترش خدمات رسانی به مشتریان، کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از تلف شدن وقت خریداران خودروهای شرکت ساپپا، دسترسی آسان مشتریان به نمایندگیهای مجاز سایپا یدک در داخل و خارج کشور و تبادل تجربه نمایندگی‌های مجاز پایگاه اینترنتی شرکت سایپا راه‌اندازی میشود.»
   پایگاه اطلاع‌رسانی سایپا یدک اطلاعات مختلفی از قبیل ویژگیهای خودروهای ساخت سایپا شامل زانتیا، پراید ، سایپا 141 و نیسان، قیمت و مدل خودروها، محل جغرافیایی نمایندگیهای مجاز فروش و خدمات پس از فروش را در اختیار مشتریان قرار میدهد. دریافت نظرات و انتقادات مشتریان، خدمات گارانتی، خدمات رسانی واحدهای سیار و قیمت قطعات خودروهای ساخت شرکت سایپا از دیگر اطلاعات موجود در پایگاه اینترنتی سایپایدک است.
   اطلاعات پایگاه اینترنتی سایپا یدک به دو زبان انگلیسی و فارسی از طریق آدرس <a href="http://www.saipayadak.org" target=_blank>http://www.saipayadak.org </a>قابل دسترسی است.

   کمیسیون اقتصادی بازار خودرو را برای مردم شفاف می‌کند

   کمیسیون اقتصادی بازار خودرو را برای مردم شفاف می‌کند

   کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قصد دارد با بررسی وضعیت عرضه و تقاضای بازار خودرو، آن را برای مردم شفاف کند.
   سید شمس‌الدین وهابی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با ایسناگفت : خودرو یکی از مجموعه بازارهای مهم است و کمیسیون اقتصادی مجلس درصدد بررسی آن است.
   وی ادامه داد: هدف اصلی کمیسیون روشن کردن عوامل حاکم بر بازار خودرو است، زیرا روشن شدن بازار خودرو برای تصمیم‌گیری مردم جهت خرید خودرو بسیار موثر است. آینده قیمت خودرو برای بسیاری از مردم سوال شده و هیچ وضعیت روشنی از آن برای مردم مشخص نیست و فقط می‌توانند به اظهارات مسوولان سازمان گسترش صنایع و وزارت صنایع و معادن استناد کنند.
   وهابی به تعیین تعرفه خودرو در هیات دولت اشاره کرد و اظهار داشت: تعرفه‌هایی که دولت برای خودرو تعیین کرده قطعا در بازار خودرو موثر است. بر این اساس بحث بررسی بازار خودرو را بر محورهای عرضه و تقاضا شروع کرده است.
   وی گفت: اثرات تعرفه‌بندی واردات خودرو بر بازار خودرو در دست بررسی است، که با این سیاست و تعرفه تعیین شده چه مقدار خودرو وارد کشور خواهد شد، لذا از بانک مرکزی خواسته‌ایم مطالعاتش را به کمیسیون ارایه کند؛ چون به لحاظ نیازهای ارزی، بانک مرکزی باید مطالعاتی را انجام داده باشد.
   از طرف دیگر توسعهای که موسسات لیزینگ در تحریک تقاضای خودرو دارند به عنوان یک عامل تاثیرگذار بر بازار خودرو در دست بررسی است.
   نماینده مردم تهران افزود: بعضی از بانکها به طور مستقیم و غیرمستقیم وارد کار لیزینگ شدهاند، که در اصل تلاش شرکتهای خودروساز است تا بتوانند سطح تقاضا را بالا ببرند و بالانسی در بازار ایجاد کنند.
   وهابی خارج‌سازی خودروهای فرسوده را عامل دیگر تاثیرگذار بر بازار خودرو دانست و اظهار داشت: حجم خودروهای فرسوده باید روشن شود؛ زیرا خارج‌سازی آنها تقاضای بازار را افزایش می‌دهد.
   وهابی تصریح کرد: روشن شدن وضعیت عرضه و تقاضا و اطلاع‌رسانی برای مردم از اهداف ماست تا از فضای ابهام خارج و به درستی تصمیم‌گیری کنند.

   فروش ویژه خودروهای«پژو»

   فروش ویژه خودروهای«پژو»

   مدیر فروش شرکت ایران خودرو اعلام کرد: به مناسبت میلاد مبارک حضرت رسول اکرم (ص) و بزرگداشت هفته وحدت، فروش ویژه محصولات گروه پژو از روز بیست و چهارم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز می‌شود.
   ادبی ضمن بیان این مطلب، گفت: این فروش به صورت دو مرحله‌ای برای خودروهای پژو 405 و 206 و فروش قطعی برای پژو پارس به مدت 10 روز از طریق نمایندگیهای مجاز شرکت ایران خودرو انجام می‌گیرد.
   وی تصریح کرد: به منظور پاسخ‌گویی به نیاز شهروندان، دریافت ودیعه فروش خودروهای 405 و 206 در دو مرحله صورت می‌گیرد که زمان پرداخت ودیعه دوم شهریورماه و تحویل خودروها دی ماه سال جاری و قیمت نهایی خودو براساس قیمت روز بازار است.
   ادبی اظهار کرد: قیمت فروش پژو پارس قطعی و زمان تحویل آن مرداد ماه سال جاری است.
   مدیر فروش شرکت ایران خودرو و خاطرنشان کرد: یک سال بیمه بدنه کامل برای خودروهای پژو 206 و 405 رایگان و تحویل کوتاه مدت از مهم‌ترین تسهیلات ویژه فروش فوق‌العاده محصولات گروه پژو در این مدت است.

   سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برای هر سهم 297 ریال سود پیش‌بینی کرد

   سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برای هر سهم 297 ریال سود پیش‌بینی کرد

   شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات 297 ریال سود خالص برای هر سهم سال گذشته خود پیش بینی کرد.
   این شرکت در 9 ماه ابتدای سال گذشته 14 ریال سود خالص، 28 ریال سود قبل از کسر مالیات و 39 ریال سود عملیاتی برای هر سهم خود کنار گذاشت که هر یک 5 ، 9 و 12 درصد از بودجه سال را پوشش داد.
   سرمایه گذاری توسعه معادن وفلزات در همین مدت 115 میلیون ریال ، سود حاصل از سرمایه گذاری ها و 7/10 میلیارد ریال سود حاصل از سایر فعالیتها کسب کرد.
   بر همین اساس جمع در آمدهای این شرکت به 8/10 میلیارد ریال رسیدکه 12 درصد از بودجه سال را محقق کرد.
   سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات 5 میلیارد ریال سود قبل از کسر مالیات داشت که پس از کسر 1/1 میلیارد ریال مالیات از آن به 9/3 میلیارد ریال سود خالص رسید و هر یک 6، 44 و 5 درصد از بودجه سال هزینه های عملیاتی این شرکت 9/2 میلیارد ریال، سود عملیاتی آن 9/7 میلیارد ریال، هزینه های مالی آن 3 میلیارد ریال و در آمدهای متفرقه آن 174 میلیون ریال بود که به ترتیب 104، 9 ، 206 و 78 درصد از بودجه سال را پوشش داد.
   این شرکت پیش بینی درآمد هر سهم سال گذشته را با سرمایه 255 میلیارد ریال در در تاریخ های اول اردیبهشت و اول مرداد 300 ریال و در تاریخ 15 آبان ماه با سرمایه، 5/280 میلیارد ریال 306 ریال اعلام کرده بود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس علیزاده: مجتمع مس سرچشمه سال پیش 143 هزار تن مس تولید کرد

   مهندس علیزاده: مجتمع مس سرچشمه سال پیش 143 هزار تن مس تولید کرد

   مراد علیزاده مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به توان و استعداد کارکنان این مجتمع که در سطح کشور به عنوان کارگر و کارمند نمونه مطرح هستند گفت با کوشش کارگران این مجموعه موفق شدیم در سال گذشته 143 هزارتن مس تولید کنیم و امیدواریم با بهره بردای از تعدادی از طرح های توسعه مس شامل فاز اول و دوم خاتون آباد و توسعه تغلیظ مجتمع مس سرچشمه و مس میدوک این رقم در سال جاری به 178 هزار تن برسد.
   مراد علیزاده با بیان اینکه ضریب افزایش دستمزد کارکنان در مجتمع مس سرچشمه بیش از سایر واحدهای تولیدی بوده است. اظهار داشت از سال 1379 طرح صرفه جویی و کاهش هزینه ها در این شرکت اجرا و آثار و برکات مثبت آن هم اکنون آشکار شده است. در این مراسم همچنین آزموده مدیر کل کار وامور اجتماعی استان کرمان طی سخنان کوتاهی با اشاره به اهمیت مقام کارگر در اسلام به بیان فعالیتهای انجام شده در خصوص بهبود وضعیت جامع کارگر استان پرداخت و اظهار امیدواری کرد با تصویب طرح بازنشستگی کارگران در مجلس شورای اسلامی بخشی از مشکلات این قشر حل شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   بخش معدن به ماشین آلات مدرن مجهز می‌شود

   بخش معدن به ماشین آلات مدرن مجهز می‌شود

   معاون وزیر صنایع و معادن از عرضه ماشین آلات جدید به بخش معدن در آینده خبر داد.
   مصطفی موذن زاده در همایش علمی تخصصی حفاری معادن در بافق با بیان اینکه بازدهی ماشین آلات موجود، پایین خواهد بود، افزود: در صورت قطعی شدن این تصمیم از طریق جراید به اطلاع معدن‌کاران خواهد رسید.
   وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های موجود حفاری، قدیمی است، گفت: در بخش اکتشاف، نیاز به یک حرکت جدی داریم و برای همین منظور درصدد هستیم با ماشین آلات مدرن، امکانات حفاری را افزایش دهیم.
   رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی، بخش اکتشاف را مهمترین بخش معدن ذکر کرد و اظهار داشت:
   پارسال، 8/2 میلیارد دلار در دنیا صرف اکتشافات شد که 70 درصد این رقم مربوط به هزینههای حفاری بود.
   وی بر لزوم کاهش هزینههای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف، تاکید کرد و با نامطلوب خواندن رشد معدن در کشور، افزود: به علت پتانسیل‌های موجود در این بخش، امکان رشد بیشتر آن وجود دارد.
   وی تصریح کرد: پارسال، 10 میلیون تن سنگ آهن در کشور تولید شد و به نوعی تولید این محصول از تولید فولاد جلوتر بود.
   وی با مقایسه وضعیت استخراج مواد معدنی در طول سالهای گذشته در کشور، گفت: در سال60، 35 میلیون تن و در سال 81 ، 130 میلیون تن ماده معدنی در کشور، تولید شد و این در حالیست که پیشبینی ما در سال گذشته،5/126 میلیون تن بود که این نشان داد در این بخش از برنامه پیش‌بینی شده جلوتر هستیم.
   مؤذن زاده، پیش‌بینی صادرات مواد معدنی و فلزی کشور در سال 81 را 792 میلیون دلار ذکر کرد.
   وی اظهار داشت: این رقم در این سال، 770 میلیون دلار بود که سه درصد از برنامه پیشبینی شده، عقب بودیم.
   وی میزان نرخ رشد بخش معدن در سال 60 و 80 را به ترتیب 5/5 درصد و 6/9 درصد ذکر کرد و یادآور شد: این رقم در سال گذشته به 178 درصد رسید.
   به گفته وی استان‌های کرمان، یزد و اصفهان به ترتیب با 23 میلیون تن، 5/12 میلیون تن و 10 میلیون و 150 هزار تن در استخراج مواد معدنی در کشور رتبه‌های اول تا سوم را دارند.

   راهکارهای کاهش هزینه سرمایه‌گذاری در ایران

   راهکارهای کاهش هزینه سرمایه‌گذاری در ایران

   وزیر صنایع و معادن در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، بازنگری در هزینه‌های سرمایه‌گذاری از طریق اعتبارات فاینانس را خواستار شد.
   مهندس اسحاق جهانگیری درنامه خود ضمن اشاره به هزینه‌های جانبی تحمیلی بر سرمایه‌گذاری صنعتی در کشور آورده است: این هزینه‌ها در زمانی که نرخ ارز برای سرمایه‌گذار و تسهیلات دریافتی تفاوت مشخصی با نرخ آزاد آن داشت، معناو مفهوم پیدا میکرد اما در حال حاضر تنها سدی برای سرمایه گذار محسوب میشود.
   وزیر صنایع ومعادن مینویسد: یکی از مشکلاتی که همواره فراروی سرمایه‌گذاران صنعتی وجود داشته بالا بودن هزینه اولیه سرمایه‌گذاری است. بررسی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده مشکلات فراوان متقاضیان سرمایه‌گذاریهای صنعتی درتامین معادل ریالی مورد نیاز برای گشایش اعتبار جهت واردات ماشین آلات، تجهیزات و تکنولوژیهای تولیدی است.
   جهانگیری افزود: متاسفانه درحالی که درسایر کشورها روشهای گوناگونی برای حمایت از سرمایه‌گذاریهای صنعتی و هموار کردن راه برای دستیابی به ابزارهای تولید وجود دارد، در جمهوری اسلامی موانع بسیار زیادی بر سر راه سرمایه‌گذاری صنعتی وجود دارد.
   وزیر صنایع ضمن محاسبه هزینههای زیادی که سرمایه‌گذاران صنعتی میبایست در ابتدای سرمایه‌گذاری پرداخت کنند می‌افزاید: این ارقام نشان می‌دهد برای هریک دلار سرمایه‌گذاری عملاً مبلغی برابر894 ریال پرداخت شده و به عبارتی به جای آن که منابع محدود ریالی سرمایه‌گذار در راستای اجرای طرح، به کار گرفته شوند، عملاً توسط سیستم بانکی بلوکه شده‌اند.
   جهانگیری با ارائه یک سری راهکارهای عملی برای رفع مشکل پیشنهاد میکند سرمایه‌گذاران صنعتی از شمول پرداخت حق ثبت سفارش برای واردات ماشین آلات، تجهیزات و تکنولوژی تولید خارج شوند.
   وی مینویسد: البته هرچند پرداخت حق ثبت سفارش برای واردات کالاهای مصرفی نوعی حمایت از صنایع داخلی تلقی میشود، لیکن دریافت چند وجهی از سرمایه‌گذاران صنعتی نوعی مانع بر سر راه توسعه صنعتی به حساب میآید. بنابر این با چنین توجیهی می‌بایست واردات ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی از پرداخت حق ثبت سفارش معاف باشد.
   وزیر صنایع و معادن ادامه میدهد: در حال حاضر بزرگترین مبلغی که توسط سرمایه‌گذاران صنعتی پرداخت میشود مربوط به تامین 15 درصد معادل ریالی گشایش اعتبار است. چنین امری موجب شده بیشتر سرمایه‌گذاران به علت ناتوانی در تامین چنین مبلغی از سرمایه‌گذاری انصراف دهند یا چنانچه به چنین کاری ادامه میدهند با تاخیر بسیار زیاد همراه باشند که این امر نیز به نوبه خود از طریق تاخیر درعرضه تولیدات به بازار، ساختار اقتصادی کشور را با خسارتهای فراوان ناشی از عدم النفع مواجه می‌کند. بنابر این ضروری است تمهیداتی اندیشیده شود تا امکان گشایش اعتبار با 5 درصد معادل ریالی فراهم شود.
   جهانگیری درپایان تاکید میکند: طبیعی است اگر آنچه پیشنهاد شده به مرحله اجرا گذاشته شود هزینه سرمایه‌گذاری اولیه که برابر 894 ریال در برابر هر دلار است به 317 ریال کاهش می‌یابد. که این به نوبه خود به افزایش سرمایه‌گذاری صنعتی و تسریع در بهره‌برداری از پروژه‌های توسعه‌ای منجر خواهد شد.

   نمایشگاه اختصاصی صنعتی ایران در اردن برگزار می شود

   نمایشگاه اختصاصی صنعتی ایران در اردن برگزار می شود

   نمایشگاه اختصاصی محصولات و تولیدات واحدهای صنعتی و تولیدی جمهوری اسلامی ایران ،پنجم خرداد ماه آینده با حضور اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن کشورمان در اردن گشایش می یابد.
   مهدی علیان مسوول بخش اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در امان افرود : در این نمایشگاه محصولات و تولیدات 13 واحد صنعتی ایرانی به مدت یک هفته در معرض دید و فروش علاقه مندان گذاشته می شود.
   وی از جمله محصولات ایرانی در این نمایشگاه را لوازم یدکی و قطعات خودرو،انواع لاستیک ،خشکبار ،زیور آلات ،لوازم تزیینی و مواد غذایی اعلام کرد.
   علیان گفت: همزمان با برپایی این نمایشگاه هفتمین کمیسیون مشترک ایران و کشور پادشاهی اردن به مدت سه روز برگزار خواهد شد.
   وی افزود : در این نشست از سوی مقامات عالی رتبه دو کشور توافقنامه های اقتصادی دو طرف در زمینه افزایش حجم مبادلات بازرگانی و فعالیتهای مشترک اقتصادی مورد بحث و پیگیری قرار می گیرد.
   علیان گفت: همچنین نمایشگاه فرش ایران ازتاریخ 28 اردیبهشت ماه جاری تا هفتم خرداد ماه آینده در هتل رویال امان برگزار خواهد شد.
   به گفته وی در این نمایشگاه انواع فرشهای دستباف و ماشینی جمهوری اسلامی ایران که علاقه مندان بسیار زیادی در اردن دارد ،در معرض دید و فروش قرار خواهد گرفت.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 226,680,183
تعداد بازدید امروز : 15,551
تعداد بازدید دیروز : 35,648
تعداد بازدید هفته : 206,077
تعداد بازدید این ماه : 462,120
آخرین به روزرسانی : 1398/09/15 15:18

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.