• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   رعایت ضوابط زیست محیطی در معادن الزامی است

   رعایت ضوابط زیست محیطی در معادن الزامی است

   برای حضور موفق محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، رعایت ضوابط زیست‌محیطی از سوی واحدهای تولیدی کشور الزامی است. مهندس هدایت الله آقایی رئیس هیات عامل و قائم مقام معاونت برنامه‌ربزی و توسعه سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران دیروز در نخستین گردهمایی مدیریت معدن و محیط زیست اظهار داشت این سازمان به بیش از 60 درصد تولیدات معدنی کشور نظارت دارد و می‌کوشد تا دانش کنترل آلاینده‌ها در معادن ایران را افزایش دهد. وی افزود استفاده از سیاستهای تشویقی از موفقترین راهکارهای کنترل آلاینده‌ها در این واحدهای صنعتی و تولیدی در کشور است. وی ادامه داد: کنترل زیست‌محیطی واحدهای معدنی ضرورتی است که قوانین و فرهنگ کشور نیز بر آن تاکید دارد. این مقام مسوول گفت: استفاده بهینه از انرژی و صرفه‌جویی در برداشت منابع از سیاستهای مهم و اولویت‌دار بهره‌برداری در معادن است. آقایی افزود: در زمینه برنامه‌ریزی برای کنترل و اعمال مدیریتهای زیست محیطی معادن، باید به سمتی پیش رفت که جلوگیری از هر گونه فاجعه زیست‌محیطی ممکن باشد. وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست برای پیشبرد این اهداف باید به عنوان خط دهنده پیشرو باشد. مرجع: <a class=link3 href="http://www.iranmining.com/" target=_blank>سایت معادن ایران</a>

   اعضای جدید هیات مدیره انجمن سنگ ایران با نظر اعضای مجمع عمومی عادی سالیانه این انجمن انتخاب شدند

   اعضای جدید هیات مدیره انجمن سنگ ایران با نظر اعضای مجمع عمومی عادی سالیانه این انجمن انتخاب شدند

   به گزارش خبرنگار صنعت و معدن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این جلسه با اتمام دوره مسوولیت هیات مدیره قدیم، انتخابات هیات مدیره جدید انجام شد و طی آن محمد رضا بهرامن، علی اکبر امیر فتاحی ، حسن لرپری زنگنه، محمد رضا قویدل صومعه، محمد صابری، ناصر آصف پور دزفولی و زین العابدین نجفی تبریزی به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره انتخاب شدند. همچنین احمد شریفی و هادی تیزپا به عنوان اعضاء علی البدل، جعفر ارضاء به عنوان بازرس اصلی و محمدرضا فراش‌باشی به عنوان بازرس علی البدل برای مدت سه سال انتخاب شدند.

   650 هزار وسیله نقلیه سبک عمومی گازسوز می‌شوند

   650 هزار وسیله نقلیه سبک عمومی گازسوز می‌شوند

   در مرحله فاز یک پروژه cng سوز کردن خودروهای کشور، 650 هزار وسیله نقلیه سبک عمومی (بنزینسوز) گازسوز می‌شوند. به دفتر فرهنگ‌سازی و ارتباطات سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، اجرای مرحله فاز یک این پروژه ملی از سال 82 آغاز و تا سال 85 ادامه خواهد یافت. بر اساس این گزارش، در این پروژه، احداث 458 جایگاه سوختگیری گاز طبیعی فشرده (cng) در 15 شهر و جاده‌های بین شهری پیش‌بینی شده است. در بخش اول پروژه گازسوز کردن خودروها، 200 هزار خودرو به تفکیک 50 درصد تبدیل کارخانهیی و 50 درصد از طریق تفکیک کارگاهی گازسوز خواهد شد. بر اساس تحقیقات انجام شده، جایگزینی مصرف گاز طبیعی به جای بنزین علاوه بر فواید اقتصادی کاهش آلاینده‌های محیط زیست را به همراه دارد. هزینه ارزی این پروژه ملی 844 میلیون دلار است که طی دورهای 10 ساله، بهره‌برداری از ناوگان تبدیل شده حمل و نقل شهری، چهار میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی به همراه خواهد داشت. هم‌اکنون قراردادهای تولید خودروی گازسوز با کارخانه‌های مرتبط خودروسازی کشور منعقد شده و این کارخانه‌ها در مرحله نمونه‌سازی و تامین تجهیزات هستند.

   ایجاد فضای سبز در شهرکهای صنعتی 21 درصد رشد داشته است

   ایجاد فضای سبز در شهرکهای صنعتی 21 درصد رشد داشته است

   اولین گردهمایی مسوولان فضای سبز شرکت شهرکهای صنعتی کشور در قم برگزار شد. به گزارش ایسنا، معاون وزیر صنایع و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی کشور در این گردهمایی با اشاره به نقش فضای سبز در تقویت روحیه صنعتگران و سرمایهگذاران بر ایجاد فضاهای سبز مناسب در شهرکهای صنعتی تاکید کرد. افخمی با بیان اینکه باید تضاد بین پیشرفتهای صنعتی و محیط زیست به حداقل برسد افزود: در سال جاری میزان فضای سبز شهرکهای صنعتی نسبت به سال قبل 21 درصد رشد یافته است. وی ادامه داد: استانهای قم، تهران، خراسان به ترتیب با کاشت 120، 113 و 109 هزار اصله، بیشترین نهال کاری را در سال گذشته در سطح کشور داشتهاند. افخمی گفت: تاکنون 4 میلیون و پانصد هزار اصله نهال در سطح یک هزار و هشتصد هکتار از اراضی شهرکهای صنعتی کاشته شده است.

   ایران خودرو نشان محیط زیست گرفت

   ایران خودرو نشان محیط زیست گرفت

   گروه صنعتی ایران خودرو در چهارمین نمایشگاه بینالمللی محیط زیست تهران براساس نظر هیات داوران به عنوان رتبه اول بهترین فرآیند سبز برگزیده شد و از سوی سازمان محیط زیست لوح تقدیر دریافت کرد. به گزارش ایسنا، دکتر سید علیرضا علوی، نمایندهی مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در امور محیط زیست، ایمنی و بهداشت شغلی ضمن بیان این مطلب گفت: تاکنون شرکت ایران خودرو اقدامهای موثر و جدی در زمینهی عرضهی محصولات متناسب با محیطزیست به عمل آورده و طی سالهای اخیر تمام فرآیندهای تولید و محصولات خود را بر اساس برنامههای زیست محیطی تدوین کرده است. دکتر علوی تبار اظهار داشت: ایران خودرو گواهینامه مدیریت زیست محیطی ایزو 14001 را از شرکت آلمانی ”ار، وی، توف” برای تمام فرآیندهای طراحی پشتیبانی محصول دریافت کرده است. نماینده مدیر عامل در امور زیست محیطی با اشاره به اینکه خودروهای تولیدی شرکت از جمله پژو 206، پژو 405، سمند، پیکان مجهز به سیستم انژکتوری هستند، تصریح کرد: به منظور رعایت استانداردهای زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا تمام محصولات تولیدی شرکت ایران خودرو مجهز به سیستم کاتالیست کانورتور خواهند شد. وی اظهار داشت: شرکت ایران خودرو در نخستین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست لوح اولین و بهترین مهندسی سبز، در دومین نمایشگاه، لوح اولین و بهترین تحقیقات سبز و در سومین نمایشگاه نیز عنوان اولین و بهترین اطلاعرسانی سبز را دریافت کرد. گفتنی است، چهارمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست طی روزهای 10 الی 14 تیرماه همزمان با پنجمین نمایشگاه بینالمللی خودرو در محل دائمی نمایشگاههای بین‌المللی تهران دایر شد و در این نمایشگاه گروه صنعتی ایران خودرو دستاوردهای زیست محیطی خود را معرض دید عموم قرار داد.

   قانون جلب و حمایت از سرمایه های خارجی نیازی به تغییر ندارد

   قانون جلب و حمایت از سرمایه های خارجی نیازی به تغییر ندارد

   طبق بررسی های صورت گرفته، قانون جلب و حمایت از سرمایه های خارجی هیچ نیازی به بازنگری یا تغییر ندارد، بلکه در فضای کنونی ثبات این قانون می تواند منفعت کشور را به همراه داشته باشد. وزیر صنایع و معادن ضمن اعلام این مطلب افزود: تغییرات مداوم قانون سرمایه گذاری خارجی می تواند سرمایه گذاران را نسبت به ایران بدبین کند، در حالی که ثبات این قانون در درازمدت سبب جلب اطمینان آنها خواهد شد. او افزود: اگر این قانون مشکل داشت باید سرمایه گذاران و متقاضیان خارجی به ما منعکس می کردند. در حالی که اخیراً بحث هایی در این خصوص در داخل کشور به راه افتاده است. او ادامه داد: شاید بررسی سیاست های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت در قبال سرمایه گذاری خارجی سبب شده بحث بازنگری قانونی جلب و حمایت مطرح شود. او گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ برنامه ای برای اصلاح قانون در دستور کار خود قرار نداده، کمااین که مجمع تشخیص مصلحت از نظر حقوقی نیز جایگاه ارائه اصلاحیه را ندارد. جهانگیری ادامه داد: هیچ طرح یا لایحه ای برای اصلاح قانون سرمایه گذاری خارجی در دستور کار قرار ندارد. او گفت: در شرایط فعلی ایجاد ثبات ضروری ترین نیاز کشور است. جهانگیری سپس در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که نتایج جلسات تولیدکنندگان فولاد با وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی چه بود، گفت: این جلسه برگزار شده و تا جایی که ما اطلاع داریم قیمت فولاد هیچ تغییری در سال جاری تجربه نکرده است. او گفت: فولاد در حال حاضر از بازار مناسبی برخوردار است اما متأسفانه برخی پیشنهادها این فضای مناسب را دستخوش تغییراتی می کند. او افزود: فولاد در حال حاضر با هیچ مشکلی مواجه نیست و برای تأمین فولاد مورد نیاز داخلی باید نسبت به واردات آن با تعرفه های فعلی اقدام کنیم چرا که تعرفه های فعلی به هیچ روی پایین نیست. او گفت: واردات فولاد به کشور در سال جاری افزایشی بیش از ?? درصد را تجربه کرده است. او در پاسخ به این پرسش که آیا گزارش ارائه شده مبنی بر احتمال تعطیلی برخی واحدهای تولیدکننده مقاطع فولادی در اثر کاهش تعرفه ها نیز از سوی کمیته ویژه مورد بررسی قرار گرفت یا خیر گفت: بله بررسی این گزارش در دستور کار ما بود که البته مفاد آن مورد تأیید قرار نگرفت. به هرحال همه کارشناسان و مسؤولان می توانند نسبت به ارائه نظر کارشناسی در این خصوص اقدام کنند و طبیعی است این پیشنهادها در مرحله بررسی تأیید یا رد خواهد شد.

   شرایط سرمایه گذاری خارجی در ایران به زودی ابلاغ می شود

   شرایط سرمایه گذاری خارجی در ایران به زودی ابلاغ می شود

   با تدوین و تصویب ضوابط و چارچوب اصول سرمایه گذاری خارجی از طریق روشهای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بخش های مختلف تولیدی و خدمات در هیئت دولت، شرایط سرمایه گذاری غیرمستقیم خارجی بزودی ابلاغ می شود. وزیر اقتصاد و دارایی در مجمع عمومی سالیانه اتاق بازرگانی ایران و کانادا افزود: براساس آیین نامه اجرایی قانون جلب سرمایه گذاری خارجی سرمایه گذاران غیرمستقیم خارجی نیز از حمایتهای دولتی و حکومتی برخوردار خواهند شد و کارآفرینان می توانند با استفاده از شیوه های مختلف سرمایه گذاری مشترک به تامین منابع اقدام کنند. وی افزود: اعطای تضمین های حکومتی، تضمین اصل سرمایه، سلب نکردن مالکیت، رفع انحصار، تضمین پرداخت غرامت در صورت بروز اتفاق، دخالت نکردن دولت در امور بهره برداری و اجرایی طرحهایی که با سرمایه گذار خارجی اجرا می شود و همچنین تضمین خرید محصولها و خدماتی که در انحصار دولت می باشد و از طریق سرمایه گذاری خارجی تولید می شود از جمله ویژگیهای آیین نامه اجرایی قانون جلب سرمایه گذاری خارجی است. وی خاطر نشان کرد در همین چارچوب زمینه برای محترم شمردن حق مالکانه و مالکیت معنوی سرمایه گذاران فراهم شده است همچنین با ایجاد فضای رقابتی و رفع انحصارها اطمینان خاطر لازم برای سرمایه گذاران اکنون فراهم است. وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده برای کاهش قیمت تمام شده تولیدات اظهار داشت: با توجه به مجموع تدابیر و قوانین و مقررات اتخاذ شده در زمینه تجمیع عوارض و اصلاح قوانین مالیاتی شرایط مناسبی برای کاهش هزینه های تولید فراهم شده است و پیش بینی می شود با جایگزین شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده بجای قانون تجمیع عوارض عدالت مالیاتی در کشور حاصل شود. وی افزود: با توجه به نیاز کشور، در سالهای 82 و 83 برای دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی و اشتغالزایی 900 هزار فرصت شغلی در سال هدفگذاری شده است. مظاهری رشد اقتصادی کشور را با احتساب نفت سال گذشته 5/6 درصد عنوان کرد و افزود رشد اقتصادی کشور بدون احتساب نفت 3/7 درصد بود و این رشد در طول 25 سال اخیر کشور رقمی بی سابقه است و این امر بیانگر آثار مثبت برنامه های اصلاح ساختار اقتصادی دولت است. وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر عزم دولت مبنی بر کنترل نوسان های نرخ ارز اظهار داشت: دولت به هیچ عنوان اجازه نوسان نرخ ارز را نخواهد داد و تلاش می کند آرامش حاکم بر نظام ارزی کشور حفظ شود.

   انتصاب جدید سه نفر از مدیران ستادی وزارت صنایع و معادن از سوی مهندس اسحاق جهانگیری

   انتصاب جدید سه نفر از مدیران ستادی وزارت صنایع و معادن از سوی مهندس اسحاق جهانگیری

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن ،طی احکام جداگانه از سوی مهندس جهانگیری وزیر صنایع و معادن کشورمان، آقایان : مهندس کاظم چهره گشا با حفظ سمت مدیر کل دفتر وزارتی بعنوان سرپرست اداره کل روابط عمومی ،مهندس شاهین محمد نژاد به سمت مدیرکل دفتر محیط زیست و مهندس علی یزدانی مشاور وزیر در امور استانها منصوب و مشغول بکار شدند.

   نیاز ایران به تراکتور سبک و سنگین سالانه 28 هزار دستگاه است

   نیاز ایران به تراکتور سبک و سنگین سالانه 28 هزار دستگاه است

   رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، نیاز ایران به تراکتور سنگین و سبک را سالانه 28 هزار دستگاه اعلام کرد. «مصطفی صباغ ترکان» در جمع خبرنگاران گفت: در حالی که قیمت هر دستگاه تراکتور سبک ، در شرایط فعلی 60 میلیون ریال است ، دولت برای هر دستگاه آن مبلغ 18 میلیون ریال یارانه به متقاضیان خرید پرداخت می کند. وی ، قیمت تمام شده تولید هر دستگاه تراکتور سنگین در کارخانجات داخلی را 160 میلیون ریال اعلام کرد که دولت برای تولید هر دستگاه آن 90 میلیون ریال یارانه پرداخت می کند. به گفته ترکان ، قیمت این نوع تراکتور در بازار 70 میلیون ریال است . وی ، تعداد تراکتورهای سبک و سنگین فعال در بخش کشاورزی کشور را یکصد هزار دستگاه اعلام کرد. ترکان گفت؛ دولت مصمم است ، طی مدت چهار تا هفت سال طرح مکانیزاسیون کشاورزی ، یارانه تراکتور را از تولید کننده جدا کرده وبه کشاورز پرداخت و منتقل کند. به گفته ترکان ، در سال گذشته بیش از 14 هزار دستگاه تراکتور سبک و نیمه سنگین در کشور تولید شد و 1500 دستگاه تراکتور سنگین نیز برای رفع نیاز داخلی وارد می شود. وی ، یکی از مشکلات بخش مکانیزاسیون کشاورزی را نداشتن استعداد و توان مالی کشاورزان برای خرید تراکتور ذکر کرد.

   عملکرد سه ماهه اول سال 82 وزارت صنایع و معادن

   عملکرد سه ماهه اول سال 82 وزارت صنایع و معادن

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن بر اساس آمارهای دریافتی از سراسر کشور در سه ماهه اول سال 82 تعداد 6292 فقره اعلامیه تاسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری بالغ بر 61 هزار میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 176 هزار نفر صادر شده است. مقایسه ارقام فوق با مدت مشابه سال قبل حاکی از روند افزایشی در تعداد اعلامیه به میزان 32 درصد و پیش بینی سرمایه به میزان حدود 129 درصد و پیش بینی اشتغالزایی بمیزان 45 درصد می باشد. همچنین در این دوره 827 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه ثابت 4681 میلیارد ریال و اشتغال حدود 263 میلیون ریال و متوسط اشتغال هر واحد حدود 22 نفر می باشد. گفتنی است فعالیتهای معدنی در سه ماهه اول سال 82 شامل صدور 320 فقره پروانه اکتشاف و 49 فقره گواهینامه کشف با ذخیره حدود 4/82 میلیون تن می باشد.همچنین در زمینه بهره برداری از معادن تعداد 113 فقره پروانه بهره برداری با میزان استخراج حدود 1942 هزار تن و 118 فقره اجازه برداشت با میزان استخراج بالغ بر 2/1 میلیون تن صادر شده است،اشتغال ایجاد شده در بخش معدن 1117 نفر می باشد.لازم به یادآوری است سط سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تولید برخی از محصولات از رشد مطلوبی برخوردار بوده است چنانکه تولید حدود 1973 هزار تن فولاد خام با رشد حدود 6/3 درصد و تولید بیش از 43 هزار تن شمش آلومینیوم با رشد 9/2 درصد روبرو بوده است. همچنین در این مدت تولید بیش از 122 هزار دستگاه انواع خودرو سواری با رشد حدود 50 درصد تولید 847 دستگاه انواع اتوبوس با رشد 4/53 درصد ،تولید 9374 دستگاه انواع وانت با رشد 2/36 درصد ،تولید 1617 دستگاه کامیون و کامیونت بارشد 8/47 درصد ،تولید 2929 دستگاه انواع تراکتور با رشد 7/10 درصد ،تولید 7 میلیون تن سیمان با رشد 8/5 درصد و تولید 122 هزار تن شیشه جام با رشد 23 درصد ،تولید حدود 301 هزار تن روغن نباتی با رشد 4/17 درصد روبرو بوده است. اضافه می شود طی سه ماهه اول سال 82 ارزش صادرات کالاهای صنعتی و معدنی حدود 7/812 میلیون دلار برآورد می گردد که صادرات گازها با رقم 110 میلیون دلار حدود 5/13 درصد از گل صادرات محصولات صنعتی و معدنی را به خود اختصاص داده است ،صادرات سه ماهه اول سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 5/19 درصد رشد نشان می دهد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,541,111
تعداد بازدید امروز : 44,726
تعداد بازدید دیروز : 42,290
تعداد بازدید هفته : 87,016
تعداد بازدید این ماه : 736,914
آخرین به روزرسانی : 1399/04/22 21:00

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.