• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   ارزش سرمایه گذاری طرح های معدن و صنایع معدنی در دست اجرا ?? تریلیون ریال است

   ارزش سرمایه گذاری طرح های معدن و صنایع معدنی در دست اجرا ?? تریلیون ریال است

   حدود ?? تریلیون ریال سرمایه گذاری ارزی و ریالی در طرح های معادن ، صنایع معدنی و فلزات کشور درحال انجام است .
   «جعفر سرقینی » معاون امور معدنی وزارت صنایع و معادن دیروز در جمع خبرنگاران گفت : از این میزان حدود ?? تریلیون ریال در فولاد،حدود ?? تریلیون ریال در مس ،حدود ? تریلیون ریال در آلومینیم ، پنج تریلیون ریال معدن و بیش از ? تریلیون ریال در بخش سیمان اختصاص دارد.
   به گفته وی ، تعداد زیادی از این طرح ها در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
   سرقینی در این گفتگو از راه اندازی پنج کارخانه سیمان در سال جاری درمجموع به ظرفیت چهار میلیون تن خبر داد و افزود: سال گذشته ?/?? میلیون تن سیمان در کشور تولید شد و امسال با افزایش تولید این محصول ، التهابی در بازار سیمان وجود نخواهد داشت .
   وی با بیان اینکه عملکرد بخش معدن در سال های اخیر همواره از ارقام پیش بینی شده بالاتر بوده ، اظهار داشت : در پنج سال گذشته تولید مواد معدنی هر ساله شش درصد رشد داشته است .
   برنامه پیش بینی شده برای تولید موادمعدنی در سال گذشته ?/ ??? میلیون تن بود ،اما ??? میلیون تن مواد معدنی در کشور تولید شد.
   وی گفت : رقم پیش بینی شده برای صادرات مواد معدنی ، صنایع معدنی وفلزات در مجموع ??? میلیون دلار بود، اما میزان صادرات اقلام مذکور به ??? میلیون دلار رسید که علت آن کاهش قیمت جهانی مواد معدنی مانند مس ، روی وکرومیت بود.

   همایش «فرهنگ و صنعت» برگزار می شود

   همایش «فرهنگ و صنعت» برگزار می شود

   مشاور وزیر صنایع و معادن اعلام کرد: همایش «فرهنگ و صنعت » روزهای ?? و ?? خرداد ماه جاری با حضور مدیران ارشد حوزه فرهنگ و صنعت در تهران برگزار می شود.
   دکتر «محمدعلی نجفی » رئیس شورای فرهنگ و صنعت و رئیس این همایش ، روزشنبه در جمع خبرنگاران گفت : در این همایش درمورد هشت موضوع سخنرانی می شودو هشت گروه کاری موضوع ها را به طور دقیق بررسی می کنند
   وی همکاری صنعت و دانشگاه را ضروری خواند و اظهار داشت : برای ارتباط صنعت و دانشگاه باید مکانیزمی طراحی شود که صنعت نیاز واقعی به علم و دانش دانشگاه را احساس کند و دانشگاه نیز از درون به حل مشکلات صنعت همت گمارد.
   نجفی گفت : حدود ?? درصد مدیران صنعتی و یا کارآفرینان اکنون به فکرتامین ماشین آلات و دانش فنی از خارج هستند و درمقابل حدود ?? درصد تحقیقات دانشگاهی مربوط به مسایل روز صنعت و جامعه نیست .
   نجفی با اشاره به طرح های انجام شده ودر دست اجرای شورای فرهنگ و صنعت اظهار داشت : این شورا طرح علل گرایش مردم به استفاده از کالاهای خارجی رابررسی کرده که به اعتقاد آن ، بخشی از این موضوع مربوط به جنبه های فرهنگی ، جامع شناختی و بخشی نیز اقتصادی است .
   وی از طرح های تشکیل موزه صنعت ، همکاری وزارتخانه های آموزش و پرورش وصنایع و معادن و افزایش بهره مندی کارکنان بخش صنعت از محصولات و کالاهای فرهنگی به عنوان طرح های این شورا، نام برد.
   وی تصریح کرد: این شورا آماده است از هر طرحی که در اختیار قرار گیردو اصل طرح مورد تایید باشد، پس از بررسی و یافتن راهکارهای لازم ، آن را به مرحله اجرایی برساند.
   شورای فرهنگ و صنعت از حدود ?? ماه قبل در وزارت صنایع و معادن تشکیل شده است .

   صنایع استان تهران طبقه بندی می شوند

   صنایع استان تهران طبقه بندی می شوند

   با طبقه بندی کارخانجات صنعتی استان تهران کارت های طلایی، نقره ای و برنز به آنها اعطا خواهد شد.
   مهندس مختار قانون رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران با عنوان این مطلب در شهرک صنعتی چرمشهر ورامین اعلام کرد: دارندگان این کارت ها از حمایت بیشتر سازمان و در اولویت دریافت مزایای متعلقه به بخش صنعت قرار می گیرند.
   وی افزود: اقدام به چنین کاری همچنین برای تشویق آن دسته از صنعتگران استان تهران است که در طرح های خود خلاقیت، برنامه ریزی صحیح تولیدات با کیفیت و رعایت ضوابط زیست محیطی و مقررات و قوانین در بخش صنعت و استقرار در شهرکهای صنعتی مصوب را مورد توجه جدی قرار داده اند.
   قانون تأکید کرد: با اجرای این طرح و دادن کارت های طلایی، نقره ای و برنز ما امیدواریم که رقابت صنعتگران ما برای ایجاد تحول در واحدهای ذیربط صددرصد افزایش یابد.
   به گفته رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران، از جمله مزایای دیگر این طرح شناسایی واحدهای فعال از غیرفعال و اعتماد بیشتر به واحدهای صنعتی برگزیده استان تهران است تا براساس این اعتماد و مزایای ویژه آن کالاهای آنها از مقبولیت بیشتر مشتریان برخوردار گردد. وی گفت: اجرایی کردن طرح و شناسایی واحدها با اشتراک نظر و مساعدت صاحبان واحدهای تولیدی و سازمان صنایع و معادن استان تهران انجام خواهد پذیرفت.

   پنج کارخانه سیمان به ظرفیت 4 میلیون تن امسال به بهره برداری می رسد

   پنج کارخانه سیمان به ظرفیت 4 میلیون تن امسال به بهره برداری می رسد

   معاون امور معدنی وزارت صنایع و معادن اعلام کرد: حدود 70 تریلیون ریال سرمایه گذاری ارزی و ریالی در طرح های معادن، صنایع معدنی و فلزات کشور در حال انجام است.
   دکتر «جعفر سرقینی» در جمع خبرنگاران گفت: از این میزان حدود 40 تریلیون ریال در فولاد، حدود 12 تریلیون ریال در مس، حدود 9 تریلیون ریال در آلومینیوم، پنج تریلیون ریال معدن و بیش از 2 تریلیون ریال در بخش سیمان اختصاص دارد.
   به گفته وی، تعداد زیادی از این طرح ها در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
   سرقینی در این گفت وگو از راه اندازی پنج کارخانه سیمان در سال جاری در مجموع به ظرفیت چهار میلیون تن خبر داد و افزود: سال گذشته 5/28میلیون تن سیمان در کشور تولید شد و امسال با افزایش تولید این محصول، التهابی در بازار سیمان وجود نخواهد داشت.
   وی با بیان اینکه عملکرد بخش معدن در سال های اخیر همواره از ارقام پیش بینی شده بالاتر بوده اظهار داشت: در پنج سال گذشته تولید موادمعدنی هر ساله شش درصد رشد داشته است. برنامه پیش بینی شده برای تولید موادمعدنی در سال گذشته
   5/126میلیون تن بود، اما 130 میلیون تن موادمعدنی در کشور تولید شد.
   وی گفت: رقم پیش بینی شده برای صادرات موادمعدنی، صنایع معدنی و فلزات در مجموع 792 میلیون دلار بود، اما میزان صادرات اقلام مذکور به 770 میلیون دلار رسید که علت آن کاهش قیمت جهانی موادمعدنی مانند مس، روی و کرومیت بود.
   سرقینی در ارتباط با برنامه خصوصی سازی اظهار داشت: سال گذشته دو کارخانه سیمان کردستان و هکمتان واگذار شد و واگذاری چهار کارخانه سیمان دیگر در دست برنامه است که سه کارخانه آن امسال و از طریق سازمان خصوصی سازی واگذار خواهد شد.
   وی درخصوص واگذاری سهام واحدهای تولید فولاد و مس گفت: واگذاری سهام کارخانه های فولاد و مس در دست برنامه است، اما به دلیل صنایع مادر بودن آنها، فقط 49درصد سهام آنها واگذار خواهد شد.

   سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تشکیل شد

   سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تشکیل شد

   به پیشنهاد مشترک وزارت صنایع و معادن و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، با هدف کاهش تشکیلات دولت و توسعه سرمایه گذاری بخش غیردولتی، وظایف مربوط به سیاستگذاری و تنظیم حمایت های لازم از صنایع کوچک از سازمان صنایع کوچک ایران جدا و به وزارت صنایع و معادن منتقل شد.
   در یکصدودومین جلسه شورای عالی اداری به ریاست دکتر محمدرضا عارف معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد فوق به تصویب رسید.
   براساس این مصوبه وظایف و فعالیت های حمایتی سازمان صنایع کوچک ایران به شرکت «شهرک های صنعتی ایران» و شرکت های وابسته به آن منتقل شد و عنوان این شرکت به «سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران» که به صورت شرکت دولتی اداره خواهد شد، تغییر یافت.
   در این جلسه و براساس پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت نیرو و به منظور تسهیل و تسریع در تحقق برنامه های عمرانی، سازمان عمران سیستان از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور جدا و به وزارت نیرو منتقل شد و نام آن به «شرکت سهامی توسعه منابع آب و خاک سیستان» تغییر یافت. همچنین آن قسمت از وظایف وزارت خانه های نیرو و جهاد کشاورزی که مرتبط با امور آب و خاک در سیستان است به همراه کلیه امکانات، نیروی انسانی، طرح ها، پروژه ها و اعتبارات مربوط، به شرکت مذکور انتقال یافت.
   در ادامه جلسه شاخص های اختصاصی ارزیابی عملکرد وزارتخانه های صنایع و معادن، بازرگانی و جهاد کشاورزی موضوع بند «الف» ماده4 و تبصره2 بند«ه» ماده5 آیین نامه اجرایی ارزیابی عملکرد دستگاه های دولتی به تصویب رسید.

   براساس لایحه دولت دستگاه های موازی تصمیم گیرنده در صنایع دستی حذف می شود

   براساس لایحه دولت دستگاه های موازی تصمیم گیرنده در صنایع دستی حذف می شود

   درصورت تصویب لایحه در مجلس شورای اسلامی دستگاه های موازی در صنایع دستی حذف و تصمیم گیری ها در اختیار سازمان صنایع دستی قرار می گیرد.
   این مطلب را ابراهیم مولابیگی مدیرصنایع دستی استان همدان اعلام کرد و افزود:متأسفانه دستگاه های موازی در کشور در امر صنایع دستی فعالیت دارند که بر کیفیت این صنایع و صادرات آن لطمه وارد کرده اند.
   وی ادامه داد: براساس لایحه ای که دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است سازمان صنایع دستی تنها متولی این امر درکشور خواهد بود.
   مدیر صنایع دستی استان همدان ادامه داد: میزان صادرات صنایع دستی کشور درچندسال اخیر به علت فعالیت دستگاه های موازی کاهش یافته است.
   مولابیگی نبود طراحی مناسب، عدم خلاقیت و ابتکار، عدم استفاده از فن آوری بسته بندی مناسب و... را از مشکلات صنایع دستی در بازار بین المللی و داخلی خواند و افزود: صنعتگران باید از سلایق مشتریان خود بهره مند شوند و بدانند که مشتریان چه می خواهند.
   وی در رابطه با گسترش صنایع دستی گفت: دراین راستا باید ضمن توجه به گسترش صنعت توریسم، نسبت به شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی صنایع دستی اقدام شود و دولت دراین زمینه به صنعتگران یارانه پرداخت کند.
   وی با اشاره به فعالیت 170هزار نفر در کارگاه های صنایع دستی استان همدان گفت: از مجموع 5 شهرک صنایع دستی درکشور 2 شهرک در استان همدان شامل شهرک سفال در لاله جین و شهرک منبت در ملایر دایر و راه اندازی شده است.

   آخرین قیمت سهام برخی از شرکتهای معدنی

   آخرین قیمت سهام برخی از شرکتهای معدنی

   آخرین قیمت سهام برخی از شرکتهای معدنی به شرح زیر می باشد:
   توسعه معادن روی ایران در تاریخ 21/3/1382قیمت هر سهم1211 ریال
   درین کاشان در تاریخ 31/2/1380 قیمت هر سهم 2772 ریال
   تامین ماسه ریخته گری در تاریخ 19/3/1382 قیمت هر سهم 3700 ریال
   کالسیمین در تاریخ 4/3/1382 قیمت هر سهم1530 ریال
   خاک چینی ایران در تاریخ 6/3/1382 قیمت هر سهم 15300 ریال

   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سهام شرکت های معدنی به <a href="http://www.iranmining.com/irm/index.asp?lang=en" target=_blank class=link3 >بخش بازار بورس در صفحات انگلیسی سایت معادن ایران </a> مراجعه گردد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   186 هزار تن سنگ آهن وارد بندر امام خمینی (ره ) شد

   186 هزار تن سنگ آهن وارد بندر امام خمینی (ره ) شد

   برای نخستین بار در تاریخ بنادر و کشتیرانی ایران ، کشتی که حامل ??? هزار تن سنگ آهن بوده روز چهارشنبه طی آیینی وارد اسکله اختصاصی شرکت فولاد خوزستان در بندر امام خمینی ( ره ) خوزستان شد.
   در جریان پهلوگیری این کشتی اقیانوس پیما مسئول روابط عمومی اداره کل بنادر و کشتیرانی بندر امام خمینی ( ره ) به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت :مبدا، این کشتی کشور برزیل بوده و محموله آن سنگ آهن جهت خوراک شرکت فولاد خوزستان می باشد. پرویز ایرانشاهی با بیان اینکه این کشتی به درخواست کشتیرانی بنیاد(بوسکو) به بندر امام خمینی ( ره ) آمده است افزود: این کشتی ابتدا دردهانه خورموسی با انجام عملیات دبل بنکینک به کمک کشتی پاناماکس سبک سازی شده و پس از رسیدن به تناژ ??? هزارتن توانسته است در اسکله اختصاصی شرکت فولاد خوزستان در این بندر پهلو بگیرد.
   وی افزود:با ورود این کشتی فصل جدیدی در پهلوگیری کشتیهای باظرفیت بیش از ??? هزار تن در تاریخ ایران گشوده شده است .
   ایرانشاهی یادآور شد: از این پس کشتیهای با ظرفیت حدود ??? هزارتن می توانند با بهره گیری از عملیات دبل بنکینک در سواحل بندر امام خمینی پهلوگیری کنند. عملیات دبل بنکینک عملیاتی است که از یک کشتی در نزدیک بنادر جهت سبک سازی کشتیهای با آبخور بالا استفاده می شود. بندر امام خمینی ( ره ) بزرگترین بندر ایران در محدوده خور موسی در شمال غربی خلیج فارس واقع شده است .

   از ابتدای سال جاری تولید پاترول، جیپ و سپند متوقف شد

   از ابتدای سال جاری تولید پاترول، جیپ و سپند متوقف شد

   دو محصول جدید پارس خودرو با نام های «پاریز» و «سرانزا» آذرماه امسال وارد بازار می شود.
   پیش فروش این دو نوع خودرو بزودی آغاز خواهد شد.
   مهندس هاشم زارع مدیرعامل شرکت پارس خودرو گفت: برنامه امسال پارس خودرو تولید 50 هزار دستگاه ماکسیما، رونیز، پی کی، پیکاپ، سرانزا و پاریز است.
   وی یادآور شد: از امسال خودروهای پاترول، جیپ و سپند در پارس خودرو تولید نخواهد شد. زارع در مورد ساخت داخلی شدن محصولات پارس خودرو گفت: در حال حاضر ساخت داخل پی کی بیش از 90درصد است و ظرف چهارسال آینده میزان ساخت داخلی رونیز، پاریز، سرانزا و نیسان پیکاپ به 70درصد خواهد رسید. وی در پاسخ به سؤالی پیرامون عرضه مجدد سهام پارس خودرو در بورس پس از چهارسال گفت: شرکت پارس خودرو با تلاش کارگران و متخصصان آن از زیان دهی به سوددهی رسیده و این مسئله باعث شده است که سهام پارس خودرو مجدداً در بورس عرضه شود.
   زارع خاطرنشان ساخت: برنامه پارس خودرو تولید محصولات جدید است و امیدواریم بتوانیم هر سال خودروهای جدیدی به بازار عرضه کنیم. وی با اشاره به تولیدات این کارخانه و انطباق آن با استانداردهای زیست محیطی گفت:
   کلیه محصولات تولیدی پارس خودرو پاسخگوی استانداردهای زیست محیطی و منطبق با استانداردهای روز دنیاست. وی در پایان میزان تولید دو ماهه اول سال جاری پارس خودرو را نسبت به مدت مشابه سال قبل آن با 74 درصد افزایش تولید اعلام کرد.

   نمایشگاه تخصصی مصالح ساختمانی، تجهیزات شهری و شهرسازی ایران در ارمنستان گشایش یافت

   نمایشگاه تخصصی مصالح ساختمانی، تجهیزات شهری و شهرسازی ایران در ارمنستان گشایش یافت

   نمایشگاه تخصصی مصالح ساختمانی، تجهیزات شهری و شهر سازی ایران در ارمنستان و با هدف توسعه همکاریهای اقتصادی دو کشور روز جمعه در مجموعه «هامالیر» ایروان گشایش یافت.
   در مراسم افتتاح این نمایشگاه که با همکاری اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان و سفارت کشورمان در ایروان تشکیل شده و 27 شرکت ایرانی تولیدات خود را در آن به نمایش گذاشتهاند، « آرتاش تومانیان » رییس نهاد سیاست جمهوری ارمنستان و رییس ارمنی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، محمد فرهاد کلینی سفیر ایران در ایروان و جمعی دیگر از مقامهای دو کشور حضور داشتند.
   تومانیان در سخنانی با اشاره به گسترش روز افزون همکاریهای دو کشور در چند ساله اخیر گفت: سفر روبرت کوچاریان رییس جمهوری ارمنستان به تهران در سال گذشته نقش مهمی در این زمینه داشته و ما بی صبرانه در انتظار سفر جناب آقای خاتمی ریاست جمهوری اسلامی ایران به ایروان هستیم.
   وی افزود: روابط با جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویتهای اصلی سیاست خارجی جمهوری ارمنستان است.
   این مقام ارمنی گفت: اگر چه وضعیت ژئوپولتیکی کنونی منطقه و جهان بسیار پیچیده است ولی ما معتقدیم که مناسبات ایران وارمنستان فاقد هر گونه راز ونشیبهای مقطعی سیاسی است.
   وی با تاکید بر پتانسیل فراوان برای توسعه همکاریهای دو جانبه گفت: توسعه روابط دو جانبه ایران و ارمنستان در تحکیم روابط چند جانبه منطقهای تاثیر بسزایی دارد.
   تومانیان گسترش همکاریهای دو جانبه در چارچوب راه گذر شمال، جنوب را مهم ارزیابی کرده و افزود: بین دو کشور بویژه در زمینههای تجاری و حمل و نقل همکاریهای قوی جریان دارد و بدیهی است که برگزاری اینگونه نمایشگاهها در شناخت بخش خصوصی دو کشور و توسعه همکاری بین آنها نقش مهمی داشته و خواهد داشت.
   کلینی نیز در سخنانی گفت: ایران در زمینههای شهرسازی، مسکن و سایر بخشهای زیربنایی ارمنستان سرمایه گذاری میکند و امیدواریم که همکاری میان بخشهای سرمایهای و خصوصی دو کشور نیز توسعه یابد.
   وی ضرورت گسترش روابط و همکاریهای چند جانبه بین ایران و ارمنستان و سایر کشورهای منطقه همزمان با توسعه مناسبات و همکاریهای دو جانبه را مورد تاکید قرار داد.
   سفیر کشورمان در ایروان ابراز امیدواری کرد که با برگزاری اینگونه نمایشگاهها و با جهتگیری تخصصی همکاریهای زیر بنایی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.
   گقام قریب جانیان سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنانی با اشاره به سطح روابط دو جانبه لزوم گسترش همکاریها بویژه در بخش اقتصادی را مورد تاکید قرار داد.
   لئون آهاریان رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری 7 نمایشگاه تخصصی ایران در ارمنستان در سالهای گذشته ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه تخصصی ارمنستان نیز در تهران و در آیندهای نزدیک گشایش یابد.
   نمایشگاه مذکور که در نخستین روز افتتاح خود با استقبال گرمی روبه رو شد تا 23 خرداد ادامه دارد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 229,888,841
تعداد بازدید امروز : 4,609
تعداد بازدید دیروز : 41,390
تعداد بازدید هفته : 274,656
تعداد بازدید این ماه : 363,623
آخرین به روزرسانی : 1398/12/09 00:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.