• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   برگزاری همایش اکتشاف و استخراج زمینه‌ساز توسعه پایدار در سازمان زمین‌شناسی

   برگزاری همایش اکتشاف و استخراج زمینه‌ساز توسعه پایدار در سازمان زمین‌شناسی

   به مناسبت بزرگداشت روز صنعت و معدن همایشی به عنوان اکتشاف و معدنکاری زمینه‌ساز توسعه پایدار، روز یکشنبه 8/4/82 ساعت 9 صبح در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار می‌شود علاقه‌مندانی که مایل به شرکت در این همایش می‌باشند با شماره تلفن 03 93 645 تماس حاصل فرمایند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سال گذشته 46 طرح توسعه معدنی در شرکت تهیه و تولید برنامه‌ریزی شد

   سال گذشته 46 طرح توسعه معدنی در شرکت تهیه و تولید برنامه‌ریزی شد

   مجمع عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با حضور نمایندگان صاحبان سهام و بازرس قانونی و اعضای هیات مدیره و مدیران شرکت برگزار شد. در این مجمع مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شرکت در سال 81 گفت: این شرکت از ادغام شرکت تهیه و تولید مواد اولیه فولاد ایران و شرکت سهامی کل معادن سابق تشکیل شده و توانسته همزمان با تغییر و تحول مربوط به طرح ادغام، مراحل تثبیت نظام مدیریت را طی کرده و به صورت یک بنگاه اقتصادی اداره شود.
   علی پالیزدار افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاستهای مدیریتی خود را در دو قالب استراتژی رهاسازی و استراتژی تهاجمی به انجام رسانده و موفق شده است در این مدت 14 واحد تحت پوشش خود را به بخش خصوصی واگذار و 46 طرح توسعه‌ای را برنامه‌ریزی کند.
   وی گفت: در سال 81 فعالیتهایی در زمینه‌ اصلاح ساختارهای تولیدی، مالی، نیروی انسانی، اداری، آموزشی و دفاتر فنی انجام شده است.
   مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران خاطر نشان کرد که این شرکت ضمن کاهش تصدی‌گری و نیز کاهش دارایی‌های مازاد و راکد موفق به ارزیابی مجدد دارایی‌هایش شره است.
   وی از افزایش توان اکتشافی با مشارکت بخش خصوصی به عنوان بخش دیگری از موفقیت‌های شرکت در سال گذشته یاد کرد و افزود: استراتژی تولید و توسعه مواد و صنایع معدنی با توجه به مطالعات طرح جامع سنگ آهن، زغال‌سنگ، فسفات، طلا و شورابه‌ها تعیین شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در تهران برگزار می‌شود

   هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق در تهران برگزار می‌شود

   هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق از 14 تا 18 مرداد ماه (پنجم الی نهم آگوست) در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی وزارت نیرو در این نمایشگاه شرکتهای داخلی و خارجی آخرین توانمندیهای خود را در زمینه صنعت برق عرضه خواهند کرد.
   این روابط عمومی افزود: معرفی تواناییها، زمینههای سرمایهگذاری، ایجاد بستر مناسب برای حمایت از مبتکران و مخترعان، زمینهسازی برای ارتقا همکاریهای علمی، فنی و تجاری در زمینه صنعت برق از جمله اهداف برگزاری این نمایشگاه است.
   همزمان با برگزاری هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق، میزگردهای تخصصی با حضور مسوولان ارشد وزارت نیرو و دستگاه‌های ذیربط، متخصصان و... برگزار می‌شود.

   بیش از چهار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران در حال انعقاد میباشد

   بیش از چهار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد ایران در حال انعقاد میباشد

   مشاور امور بین الملل شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی ایران گفت: هم اکنون 8/4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد کشور درشرف عقد قرار داد است.
   «علی خرم» در گفت و گو با ایرنا ابراز امیدواری کرد که از این میزان، 30 درصد به عقد قرار داد نهایی با سرمایه‌گذاران خارجی منتج شود. وی گفت: ثبات و امنیت ایران از سوی مرزهای کشورمان با جذب سرمایه‌گذاری رابطه معکوس دارد، یعنی برقراری هرچه بیشتر امنیت، سرمایه بیشتری درمناطق آزاد از جمله خارجی جذب خواهد کرد.
   این مقام مسوول اظهار داشت: تهدیدات دشمنان از جمله آمریکا علیه ایران مانند اتهام برخورداری کشورمان از سلاحهای هسته‌ای و غیره در کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در ایران موثر است.
   وی اضافه کرد: ما در زمان حاضر مشغول بررسی تاثیر پذیری این تهدیدات در کاهش سرمایه‌گذاری در کشورمان بویژه درمناطق آزاد تجاری و صنعتی هستیم. خرم گفت: در چند سال گذشته همواره تلاش مسوولان مربوطه بر این بوده که با حذف مقررات دست و پاگیر و مشکل ساز، سرمایه‌های بیشتری ( از جمله سرمایه‌های خارجی) به‌ویژه در مناطق آزاد تجاری وصنعتی کشورمان جذب شود.
   وی ادامه داد: تصویب قانون تشویق سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد (که سال گذشته مصوب شد) یکی از معیارهای موثر در این ارتباط است.
   مشاور امور بین الملل شورای عالی مناطق آزاد ایران افزود: هر گونه سرمایهگذاری که در اقصی نقاط کشور از جمله مناطق آزاد تجاری وصنعتی صورت گیرد، پیشرفت و توسعه اقتصادی را به دنبال دارد و موجب افزایش آرامش، ثبات امنیت ملی و افزایش امید به زندگی در مردم می‌شود.
   به گفته وی، سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد که نسبت به سایر نقاط کشور به لحاظ کوچکتر بودن و موقعیت خاص آنها مقرون به صرفهتر است، موجب میشود تا سریعتر به توسعه اقتصادی دست یابیم.
   خرم اظهار داشت: از بدو تاسیس مناطق آزاد تجاری وصنعتی کشور تاکنون مسوولان و دست اندرکاران مربوطه همواره بر ایجاد و گسترش زیر بناها و جذب سرمایه‌گذاری در این مناطق تاکید داشته اند.

   جایگزینی بانکداری الکترونیکی به جای بانکداری سنتی یک ضرورت است

   جایگزینی بانکداری الکترونیکی به جای بانکداری سنتی یک ضرورت است

   بانک توسعه صادرات ایران به دنبال جایگزین بانکداری الکترونیکی به جای بانکداری سنتی است. به گزارش ایسنا، از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران ، دکتر کهزادی، در جلسه کمیته صادرات غیر نفتی استان مرکزی در اراک با اعلام مطلب فوق، گفت: به دنبال درخواستهای متعدد صادر کنندگان استان و همچنین توجه به این نکته که استان مرکزی سومین استان صنعتی کشور است، در آیندهای نزدیک، شعبه ارزی و ریالی بانک توسعهی صادرات ایران باهدف تقویت صادرات استان در اراک راه اندازی خواهد شد.
   مدیر عامل بانک توسعه و صندوق ضمانت صادرات ایران، افزود: برای تحقق صادرات غیر نفتی در کشور باید عزمی صورت گیرد تا بخش خصوصی را تقویت کنیم.
   وی در ادامه به فعالیتهای اخیر صندوق ضمانت صادرات ایران اشاره کرد و گفت: تا کنون درزمینه صدور ضمانت نامه اعتباری 3000 میلیارد ریال تضمین از طرف صندوق صادرات ایران صادر شده است.
   رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، گفت: به زودی قرار دادی با بانک تجارت منعقد خواهد شد تا بر اساس اعتبارات یک ساله و کوتاه مدت این بانک به کشور اتیوپی تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات قرار گیرد.
   وی تصریح کرد: اخیرا واحد جدیدی با عنوان تجزیه و تحلیل ریسک بانکها و کشورها در صندوق ضمانت صادرات ایران با هدف رتبه‌بندی وسطح ریسکها ایجاد شده که به صورت آنلاین از طریق سایت صندوق صادرات ایران <a href=http://www.egfi.org target=_blank class=link3>(www.egfi.org)</a> قابل دسترس است.
   عضو شورای‌عالی صادرات کشور، گفت: صندق ضمانت صادرات ریسک کشورها را در سه بخش دولتها، بانکها شرکتها) بخش خصوصی بررسی کرده و درحال حاضر نیز آمادگی دارد خطر پذیری (دوسوم) کشورهای دیگر را بر عهده بگیرد.

   شرکتهای بازرسی داخلی مورد تایید موسسه استاندارد معرفی شدند

   شرکتهای بازرسی داخلی مورد تایید موسسه استاندارد معرفی شدند

   فهرست جدید شرکتهای بازرسی داخلی مورد تایید موسسه استاندارد در بخشهای واردات و صادرات اعلام شد.
   شرکت بازرسان فنی ایران ، بین المللی بخرد، بین المللی شاردین آفرین، شرکت فنی و کنترل خوردگی تکین کو (سهامی خاص)، کیفیت و استاندارد ایران، مهندسی ایران، شرکت مهندسی و صنعتی ایران، بهستون صنعت نوین، شرکت بین المللی بازرسی کالای تجاری، شرکت بین المللی مهندسی ایران( ایرتیک)، شرکتهای بازرسی داخلی در بخش واردات هستند.
   همچنین، شرکت بازرسان فنی ایران، بین المللی بخرد، بین المللی شاردین آفرین، شرکت بازرسی فنی و کنترل خوردگی تکین کو( سهامی خاص) شرکت بازرسی کیفیت واستاندارد ایران، شرکت بازرسی مهندسی ایران، بهستون صنعت نوین، شرکت بین المللی بازرسی سیزان، شرکت بین المللی مهندسی ایران (ایرتیک)، شرکت حمید آزمون، شرکت خدماتی، آموزشی و تحقیقاتی مرجعان خاتم، دروازه روشن، کاوشگران بهره‌وری توس، معیار گسترتوس وشرکت تحقیقاتی صنایع انفورماتیک، شرکتهای بازرسی مورد تایید در بخش صادرات هستند.

   یک شرکت آلمانی برای سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی اعلام آمادگی کرد

   یک شرکت آلمانی برای سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی اعلام آمادگی کرد

   یک شرکت آلمانی برای سرمایه گذاری در بخشهای it (فناوری اطلاعات) و ict (فناوری اطلاعات ارتباطی) آذربایجان شرقی اعلام آمادگی کرد.
   مسوولان شرکت آلمانیads networks عصر شنبه در دیدار با مسوولان این استان ابراز امیدواری کردند در خصوص طرحهای it و ict و بخش مخابرات استان همکاری و سرمایه گذاری کنند.
   محمد تقی پاکزاد معاون برنامهریزی استانداری آذربایجان شرقی نیز گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری این استان فعالیت گستردهای را برای جذب سرمایه گذاری خارجی آغاز کرده است.
   هم اکنون بیش از یک هزار نفر درزمینه it و ict درآذربایجان شرقی فعالیت دارند.
   همچنین حدود 200 نفر استاد در 18 مرکز دانشگاهی و آموزش عالی استان کار تدریس نزدیک به 60 هزار دانشجو را در زمینه it بر عهده دارند.
   امسال با هماهنگی های به عمل آمده، قرار است همایشهای مشترکی بین دانشگاههای فرانسه، ترکیه و جمهوری آذربایجان و دانشگاههای آذربایجان شرقی ترتیب یابد.
   شرکتads networks آلمان یکی از شرکتهای فعال در زمینه فناوری اطلاعات و مخابرات است.

   طرحهای اصلاحی خانه صنعت و معدن برای اتاق بازرگانی تهیه و تدوین شده است

   طرحهای اصلاحی خانه صنعت و معدن برای اتاق بازرگانی تهیه و تدوین شده است

   هادی غنیمی فرد، رییس خانهی صنعت و معدن استان تهران گفت: طرحهای اصلاحی خانهی صنعت و معدن برای اتاق بازرگانی تهیه و تدوین شده است و امیدواریم با انتخابات هیات رییسهی اتاق بازرگانی ایران و تهران این طرحهای اصلاحی انجام شود.
   وی گفت: اتاق بازرگانی باید عاری از وابستگیهای حزبی و سیاسی و دولتی باشد و به عنوان بخش خصوصی باید به طور مستقل فعالیت کند.
   غنیمی فرد با اشاره به موارد طرحهای در اتاق بازرگانی خاطر نشان کرد: یکی ازمسائل مهم تجهیز اتاق بازرگانی با تکونولوژی روز دنیاست.بنابر این بحث تجارت الکترونیک در اتاق بازرگانی به عنوان یک طرح واقعی و قابل اجرا در اتاق مطرح و پیگیری شود.
   همچنین جوان گرایی و مشارکت دادن جوانان برای تصدی پستهای مختلف از برنامه های عمیق بسیار مهم این طرح اصلاحی است که در همین رابطه ابتدا خانه صنعت گران جوان را در خانه صنعت و معدن با حضور جوانان راه اندازی کردیم؛ زیرا با جوانگرایی در سازمانها، مساله اشتغال جوانان تا حد زیادی حل می‌شود.
   رییس خانه صنعت ومعدن استان تهران با اشاره به گسترش تجارت الکترونیک در دنیا اظهار داشت:
   اتاق بازرگانی باید داوریهای بین المللی را نسبت به فرد احساس کند تا تجار و بازرگانان ایرانی که در خارج از کشور متضرر شدهاند، بتوانند حق خودشان را بگیرند، بنابر این باید امکان استفاده از داوری بین المللی را به نفع تجار داخلی ایجاد کنیم.
   وی در ادامه افزود: ساختار اتاق بازرگانی باید از لحاظ ساختاری تغییر کند و اتاق بازرگانی اعضا سالار شود. دولت نیز باید در تصمیم گیریهای اقتصادی از اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی نظر خواهی کند.
   در مورد انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران وتهران نیز، دولت باید فقط نقش نظارتی داشته باشد و هیچ گونه نقش اجرایی را نباید بپذیرد.

   فعالیت 100 واحد ریخته‌گری متوقف می‌شود

   فعالیت 100 واحد ریخته‌گری متوقف می‌شود

   تا پایان تیرماه امسال، فعالیت 100 واحد ریخته‌گری شهرک صنعتی ”حسن‌آباد” متوقف می‌شود.
   عباس محمدی - مدیر عامل یکی از واحدهای ذوب و فلزات - در گفتوگو با ایسنا با اعلام این مطلب، تصریح کرد: دولت تا آخر تیرماه امسال سوخت یارانه‌ای 100 واحد ریخته‌گری شهرک صنعتی “شمسآباد” را به بهانه مسایل زیست محیطی قطع می‌کند.
   وی با اشاره به این که این واحد، مازوت مورد نیاز خود را با هزینه حمل لیتری حدود 12 تومان از دولت دریافت می‌کند، اظهار داشت: قیمت آزاد سوخت مازاد در گذشته 21 تومان بود که با ایجاد شرایط جدید و تصمیم دولت برای قطع سوخت یارانه‌ای واحدهای ریخته‌گری، قیمت مازوت به حدود 50 تومان در هر لیتر افزایش یافته است.
   وی با بیان این که اتحادیه ریخته‌گران، شهرداری و سازمان حفاظت از محیط زیست در طول پنج سال گذشته با قطع سوخت یارانه‌ای، واحدهای ریخته‌گری را به خروج از شهر و استقرار در شهرک صنعتی “شمس آباد“ مجبور کردند، اظهار داشت: از مهرماه سال گذشته با استقرار واحدهای ریخته‌گری در این شهرک، سوخت این واحدها مجددا وصل شده، اما دولت از 17 فروردین امسال با قطع دوباره سوخت مازوت واحدهای ریختهگری، درصدد است که آنها را به استفاده از گاز مجبور کند.
   محمودی با اشاره به این که هزینه‌های تحمی‌لشده به واحدهای ریخته‌گری در شهرک صنعتی “شمس آباد“ بسیار بالا و سرسام آور است، خاطر نشان کرد: واحدهای موجود در این شهرک مجوز ریخته‌گری چدن‌ریزی با سوخت مازوت را دریافت کرده‌اند و تغییر این واحدها برای استفاده از گاز، 30 میلیون تومان هزینه دربر دارد.
   از سوی دیگر با وجود اینکه لوله‌‌های انتقال گاز در این شهرک نصب شده، اما هنوز هیچ گازی به این شهرک وارد نشده است و بنابر گفته مسوولان اداره گاز تهران بزرگ، گازکشی در این شهرک یک سال به طول می‌انجامد.
   مدیر عامل این واحد ذوب و فلزات، با بیان اینکه بر اساس اعلام کارشناسان و متخصصان این بخش، استفاده از گاز به هیچ عنوان پاسخگوی تولید چدن و فولاد در واحدهای ریخته‌گری نیست، افزود: به وزارت نفت اعلام کرده‌ایم که ابتدا شما با انجام تحقیقات و آزمایشهای لازم از جوابگو بودن گاز در تولیدات مختلف واحدهای ریخته‌گری اطمینان حاصل کنید و سپس این روش را توصیه کنید، اما آنها بدون انجام بررسیهای لازم بر استفاده از سوخت در بیش از هزار واحد ریخته‌گری سطح استان تهران تاکید دارند.
   محمدی ادامه داد: با وجود تمام سوانح و نقایصی که در گازسوز کردن واحدهای ریخته‌گری وجود دارد، مسوولان تا پایان تیر ماه امسال تحویل سوخت یارانه‌ای به این واحدها را آزاد کردهاند و پس از آن برای قطع این سوخت اقدام خواهند کرد.
   وی با اشاره به این که واحدهای ریخته‌گری تمام هزینه‌های تحمیل شده از طریق تغییر سوخت را با اخراج کارگران و کاهش کیفیت محصولات خود جبران خواهند کرد، اظهار داشت: مسوولان هر روز هزینه‌های جدیدی را بر بخش صنعت و تولید کشور تحمیل می‌کنند و این در حالی است که تاکنون حتی یک ریال وام نیز به این واحدها پرداخت نکرده‌اند.

   استان های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان و لرستان بیشترین اعتبار را دریافت کردند

   استان های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان و لرستان بیشترین اعتبار را دریافت کردند

   از میان ? استان مشمول تبصره ? قانون بودجه سال ????، بیشترین اعتبار به استان های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان و لرستان اختصاص یافته است.
   روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اعلام این خبر نوع و ماهیت اعتبارات تخصیص یافته تبصره مذکور را مشتمل بر ??? میلیارد ریال اعتبار طرح که ??? میلیارد ریال
   (?/?? درصد) به صورت تملک دارایی های سرمایه ای و ??? میلیارد ریال (?/?? درصد) به شکل وجوه اداره شده به استانها و مناطق مشمول تبصره ذکر نمود.
   گزارش مذکور حاکی است اعتبار تبصره ? قانون بودجه سال گذشته که سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را مکلف کرده بود در چارچوب سیاستها و جهت گیریهای آمایش سرزمین عدم تعادل بارز در مناطق مختلف کشور را تعیین و نسبت به تدوین مجموعه ای از اقدامات اولویت دار مناطق اقدام کند، در مجموع به ??? طرح و پروژه ملی، استانی و وجوه اداره شده اختصاص یافته که به طور متوسط سهم هر یک از طرح ها با پروژه های ابلاغی معادل ?/? میلیارد ریال است که میانگین اعتبار هر یک از طرح ها و پروژه های ملی ?/?? و استانی ?/? میلیارد ریال بوده است.
   این گزارش می افزاید توزیع فصلی اعتبارات تبصره مذکور شامل فصل های صنایع، راه و ترابری و گردشگری به ترتیب ?/?? ، ?/?? و ?/?? درصد از اعتبارات تبصره را به خود اختصاص داده اند و بعد از آن فصلهای منابع آب، نفت و گاز با نسبت های برخورداری ?/? و
   ?/? درصد از اعتبارات، بیشترین سهم را دریافت نموده اند.
   روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در ادامه فراهم نمودن زمینه به کارگیری دیدگاههای آمایشی و منطقه ای، به کارگیری توانمندیها و مزیت های نسبی مناطق کمتر توسعه یافته، کمک به ایجاد زیرساخت های واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی در کنار تشویق بخش خصوصی به مشارکت در فرایند تولید و ایجاد اشتغال، تاکید و تمرکز بر توسعه بخش گردشگری در مناطق کمتر توسعه یافته و نیز کمک به تسریع در اجرا و به بهره برداری رساندن طرحها و پروژه ها در استانهای هشتگانه بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و اردبیل را از دستاوردهای اجرایی تبصره ? قانون بودجه سال ?? ذکر نمود.
   به دنبال گزارش مبسوطی که معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به ریاست جمهوری اسلامی ایران تقدیم نمود. آقای خاتمی ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات انجام شده و تاکید بر ادامه کار اظهار امیدواری کرده است که شاهد عقب ماندگیهای مزمن و محرومیت های دل آزار نباشیم.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 229,887,369
تعداد بازدید امروز : 3,137
تعداد بازدید دیروز : 41,390
تعداد بازدید هفته : 273,184
تعداد بازدید این ماه : 362,151
آخرین به روزرسانی : 1398/12/09 00:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.