• گروه خدمات مهندسی


   "گروه خدمات مهندسی"

   خدمات مهندسی به معنی هرگونه فعالیت هوشمندانه یا کار خلاقانه می باشد که با بکارگیری دانش، فنون، علوم پایه، مهندسی و اجرای مناسب آن زمینه هایی مانند مشاوره، ارزیابی، برنامه¬ریزی، طراحی سیستمهای مهندسی،‌ مطالعات مهندسی و ... را فراهم می نماید. در این راستا و به منظور اجرای مفاد ماده یک قانون تمرکز امور صنعت و معدن و جهت بهره گیری مطلوب از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و توانمندیهای تخصصی و برای ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی و ارتقاء سطح فناوری و فرآیندهای تولیدی فعالیتهایی به شرح زیر در حال اجرا می باشد:
   1- سازماندهی واحدهای فنی مهندسی
   بمنظور سازماندهی فعالیتهای مهندسی در بخش صنعت ، معدن و تجارت و تشکیل واحدهای فنی و مهندسی در حال حاضر در قالب دستورالعمل شماره 3/8008 مورخ 02/02/87 در 26 زمینه تخصصی نسبت به صدور جواز و پروانه فنی و مهندسی اقدام می¬شود. علاقمندان می توانند فرآیند و مراحل شکل گیری واحد فنی مهندسی را اینجا مشاهده نمایند. به منظور بازنگری و به روز رسانی این دستورالعمل و با همکاری و تعامل انجمن های مهندسی و سازمان صنعت،معدن و تجارت استان ها پیش نویس اولیه این دستورالعمل تهیه شده است. جهت مشاهده پیش نویس دستورالعمل اینجا کلیک کنید. (غیر قابل استناد)
   2- انجمن ها و تشکل های فنی و مهندسی
   بمنظور ارائه نظرات تخصصی و کارشناسی در تدوین سیاستها و راهبردهای توسعه خدمات فنی مهندسی و انعکاس توانمندیهای موجود و پیگیری امور صنفی و اجرایی واحدهای فنی مهندسی، انجمنها و تشکلهای مهندسی در بخش صنعت ، معدن و تجارت شکل گرفته¬اند. برای مشاهده مشخصات کامل این انجمن ها اینجا کلیک نمایید.
   3- قوانین و مقررات
   3.1- قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم:
   این قانون کلیه وزارتخانه ها، سازمانها، موسسات، شرکت های دولتی یا وابسته به دولت و تمامی دستگاهها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است را ملزم به ارجاع کارهای خدمات مهندسی مشاور، پیمانکاری، ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی خود به موسسات و شرکت های داخلی نموده است. تا از طریق واگذاری مسئولیت ها و انجام مدیریت پروژه های بزرگ به بنگاه های اقتصادی و حرفه ای ایران موجب تقویت توان فنی و اجرایی آنها گردد، همچنین در این قانون مشوقهایی نیز به منظور حمایت از تولید داخلی و ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی آورده شده است که در تاریخ 4/6/91 از طرف ریاست محترم جمهوری جهت اجراابلاغ شده است. برای مشاهده قانون مذکور اینجا کلیک نمایید.
   3.2- نظام مهندسی صنعت :
   بمنظور قانونمند کردن فعالیتهای مهندسی در بخش صنعت پیش نویس لایحه تشکیل نظام مهندسی با همکاری و تعامل انجمن های صنعتی ، مهندسی و دفاتر تخصصی مورد بازنگری قرار گرفته و جهت طی مراحل قانونی در اختیار دفتر وزارتی قرار داده شده است. جهت مشاهده پیش نویس لایحه اینجا کلیک کنید.
   3.3- قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور؛
   این قانون در تاریخ 1/2/1394 مورد تصویب شورای نگهبان قرار گرفت و در تاریخ 27/2/1394 جهت اجرا از طرف ریاست محترم جمهوری ابلاغ گردیده است. این قانون دارای ظرفیت های بالایی جهت رفع مسائل و مشکلات اقتصاد کشور جهت توسعه سرمایه گذاری در بخش های تولیدی است و مشوق های بخشودگی مالیاتی و حق بیمه برای فعالیت پیمان های فنی مهندسی در داخل کشور و توسعه صادرات خصوصا صادرات دانش محور در آن پیش بینی شده است . جهت مشاهده متن قانون اینجا کلیک کنید.
   4- مراکز فناوری و کسب و کار در شهرکهای صنعتی و شهرک های فناوری
   با توجه به ضرورت استفاده حداکثر از توان و ظرفیت واحدهای فنی مهندسی و سهولت دسترسی و آشنایی با امکانات ارائه شده توسط آنها برای ارائه خدمات فنی و تخصصی به واحدهای تولیدی،امکان استقرار واحدهای مذکور در شهرکهای فناوری و مراکز خدمات فناوری و کسب و کار فراهم شده است. علاقمندان در صورت تمایل به حضور در این مراکز میتوانند از طریق سازمان صنعت،معدن و تجارت استانها و یا شرکت شهرکهای صنعتی استان اقدام نمایند ، آخرین لیست مراکز موجود را میتوانید از اینجا دریافت نمایید.
   5- صدور مکانیزه مجوزهای فنی مهندسی شامل جواز تاسیس و پروانه فنی مهندسی
   با توجه به روند رو به افزایش تقاضا جهت دریافت مجوزهای فنی مهندسی در سطح کشور و بمنظور تسهیل هر چه بیشتر در روند صدور این مجوزها از مرحله درخواست تا صدور، طرح صدور مکانیزه مطرح شد که طی آن روندها و فرمهای مربوطه طراحی و برنامه نویسی شده که بصورت آزمایشی در سامانه بهین یاب دالان فناوری پیاده سازی خواهد گردید.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 246,052,808
تعداد بازدید امروز : 71,407
تعداد بازدید دیروز : 84,543
تعداد بازدید هفته : 71,407
تعداد بازدید این ماه : 322,575
آخرین به روزرسانی : 1399/11/04 17:54

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.