• رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو پس از دو سال شرایط منفی پیاپی/افزایش تولید محصولات منتخب صنعتی

   سرپرست وزارت صمت در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد:

   رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو پس از دو سال شرایط منفی پیاپی/افزایش تولید محصولات منتخب صنعتی

   رشد ۲۰ درصدی تولید خودرو پس از دو سال شرایط منفی پیاپی/افزایش تولید محصولات منتخب صنعتی

   ​سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال برنامه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در دستور کار این وزارتخانه است و در همین راستا بعد از دو سال شرایط منفی، در ۴ ماهه اول امسال ۲۰ درصد افزایش تولید خودرو داشته ایم.

   به گزارش شاتا، حسین مدرس خیابانی افزود: امسال با افزایش عرضه خودرو بیش از ۵۰ درصد تحویل خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و ۷۱ درصد تعهدات خودروسازان کاهش یافته و سایپا تا آخر شهریور ماه و ایران خودرو تا آخر همین ماه هیچ تعهد معوقی نخواهند داشت.

   وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان به شرطی اجازه فروش فوق العاده می دهد که تعهدات معوق نداشته باشند و در همین راستا خودروسازان حتما تمامی خودرو های ناقص موجود در پارکینگ ها را با تامین قطعات عرضه می کنند.

   مدرس خیابانی تصریح کرد: قیمت تمام شده خودرو، تابع عوامل تولید آن است، از جمله مواد اولیه که بخش عمده ای از مواد اولیه خودرو شامل ورق فولادی و مواد پتروشیمی از طریق بورس کالا عرضه می شوند و نرخ آنها تابع بورس بوده و طبیعتاً قیمت گذاری بورس نیز تابع قیمت ارز است.

   وی ادامه داد: به سبب افزایش هزینه‌های تولید و علی رغم تغییر قیمت خودروها همچنان شرکتهای خودروسازی بزرگ کشور در حاشیه زیان هستند و هر دو خودروساز بزرگ کشور قیمت فروش شان کمتر از قیمت تمام شده آنها است.

   سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در بخش واقعی کردن تقاضا نیز سختگیرانه عمل می کنیم و تمام تلاش ما بر این است که خودرو به مصرف کننده واقعی برسد و ضوابط ویژه این نیز در این مورد در نظر گیرفتم و اجرا می کنیم.

   مدرس خیابانی گفت: با توجه به همین ضوابط در ثبت نام اولیه فروش فوق العاده با وجود اینکه برای ۲۵ هزار دستگاه خودرو، بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده بودند، در ثبت‌نام اخیر برای ۱۵ هزار دستگاه خودرو این آمار کاهشی بوده و فقط ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام نموده اند؛ این امر نشان می‌دهد که متقاضیان واقعی خودرو در این ثبت‌نام حضور دارند و رانت موجود در بازار نیز در حال کنترل است.

   سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در عموم رسته های تولیدی منتخب کالایی در کشور، افزایش تولید صورت گرفته و مشخصاً در تولید خودروی سواری این آمار رشد 20 درصدی، تولید آلومینیوم ۵۰ درصد، وانت سواری ۲۳ درصد، الیاف اکریلیک ۱۶۰ درصد، تلویزیون ۷۰ درصد، انواع لوازم خانگی بین ۵ تا ۳۰ درصد، فولاد 7.5 درصد، مس 1.5 درصد، سیمان 5 درصد و سایر اقلام نیز افزایشی بوده اند.

   مدرس خیابانی تصریح کرد: این رشد تولید علیرغم تشدید تحریم ها و شرایط دشوار اقتصادی کشور بوده و خوشبختانه تولید روند حرکتی خود را ادامه داده و تمام تلاش ما بر این محور است که با بازگشت رونق به بخش تولید، اهداف جهش تولید را نیز تحقق ببخشیم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,793,158
تعداد بازدید امروز : 32,084
تعداد بازدید دیروز : 43,879
تعداد بازدید هفته : 162,704
تعداد بازدید این ماه : 323,553
آخرین به روزرسانی : 1399/07/08 20:28

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.