• ■ نمازهای شب قدر

   ■ نمازهای شب قدر

   نماز مشترک شب قدر

   اصلی ترین نماز شب قدر یا نماز هفت قل هو الله، نماز مستحبی است که خواندن آن در شب‌های قدر سفارش شده است. این نماز دو رکعت است. در هر رکعت بعد از سوره حمد، هفت بار سوره توحید خوانده می شود و بعد از تمام شدن نماز ۷۰ مرتبه ذکر «استغفر الله و اتوب الیه» تکرار می شود.

   شیخ عباس قمی در مفاتیح این نماز را از علامه مجلسی نقل کرده است. علامه مجلسی نیز در کتاب زادالمعاد بدون ذکرِ سند، حدیثی از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) نقل کرده است که بر اساس آن حدیث هر کس این نماز را بخواند و هفتاد مرتبه ذکر استغفار را بگوید، از جای خویش برنخیزد تا خداوند او و پدر و مادرش را بیامرزد و ملائکه ای بفرستد تا حسنات او را تا سال دیگر یادداشت کنند و ملک دیگری را مامور سازد تا در بهشت برای او درختانی غرس کند و قصرهایی بنا سازد که نهرهایی در آن جاری باشد و از دنیا نرود تا این که این الطاف خدا را در حق خود مشاهده نماید.

   دیگر نماز اصلی شب های قدر خواندن صد رکعت نماز در هر شب، یعنی ۵۰ نماز دو رکعتی به نیت نماز شب قدر است. مستحب است که در هر رکعت بعد از حمد، سوره توحید خوانده شود. افضل آن است که در هر رکعت بعد از حمد ده مرتبه سوره توحید را بخواند و می تواند به جای این صد رکعت، شش روز از نمازهای قضای خود را بجا آورد؛ بدین ترتیب که از ظهر روز اول شروع نموده و در عشاء روز ششم ختم نماید (سه شب جمعاً سیصد رکعت می شود).


   نماز شب قدر نماز شب قدر چگونه خوانده می شود


   نماز دو رکعتی شب قدر
   نمازهای دو رکعتی شب های قدر عبارتند از:

   ۲ رکعت نماز برای سلامتی امام زمان (عج) و تعجیل در ظهور آن حضرت

   ۲ رکعت نماز برای شادی روح همه درگذشتگان و اسیران خاک و ۲۵ بار گفتن ذکر «اللهم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات»

   ۲ رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (ص) و خواندن دعای توسل

   ۲ رکعت نماز حضرت زهرا (س): در رکعت اول بعد از حمد صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره توحید

   نماز شب قدر (شب نوزدهم ماه رمضان)

   نماز شب نوزدهم ماه رمضان به این شرح است:

   ۵۰ رکعت نماز با حمد و ۵۰ مرتبه سوره زلزال (گویا مراد آن باشد که در هر رکعت یک مرتبه سوره زلزال را بخواند زیرا که مشکل است در یک شب ۲۵۰۰ مرتبه سوره زلزله خواندن‏).

   نماز شب قدر (شب بیست و یکم ماه رمضان)

   نماز شب بیست و یکم ماه رمضان هشت رکعت است که در آن سوره حمد را با هر سوره ای که میسر است باید خوانده شود.

   در شب بیست و یکم ماه رمضان حمادبن عثمان بر حضرت صادق (ع) وارد شد. حضرت سوال کرد که غسل کرده ای. عرض کرد بلی. پس حضرت حصیری طلبید و حماد را نزدیک خویش خواند و مشغول نماز گردید و پیوسته آن حضرت نماز خواند و حماد نیز خود را به آن حضرت چسبانیده بوده و نماز می خواند تا از نمازهای خود فارغ شدند. پس آن حضرت دعا کرد و جماد آمین گفت تا صبح طلوع کرد. آن جناب اذان و اقامه گفت و بعض غلمان خود را طلبید و پیش ایستاد و نماز صبح خواند در رکعت اول حمد و انا انزلناه و در دوم حمد و توحید خواند و بعد از نماز مشغول به تسبیح و تقدیس و مسلمات شد. پس سر به سجده نهاد و به مقدار یک ساعت به جز چیزی از آن جناب شنیده نشد. پس از آن ، این دعا را خواند: «لا اله انت مقلب القلوب و الابصار»


   نماز شب قدر نماز دو رکعتی شب قدر


   نماز شب قدر (شب بیست و سوم ماه رمضان)

   نماز شب بیست و سوم ماه رمضان هشت رکعت است به حمد و هر سوره که میسر شود و طلب استغفار و دعا برای خلق خدا

   امام باقر (ع) فرمودند: خدا رزق و روزی کسی که شب بیست و سوم ماه رمضان را احیا بدارد و در آن شب، صد رکعت نماز بخواند وسیع گرداند و در مقابل دشمن، او را کفایت کند و از غرق شدن و ویرانی و سرقت، او را پناه دهد و ترس منکر و نکیر را از او مرتفع سازد و از قبرش خارج می شود، در حالی که نور او برای اهل محشر تلالؤ دارد و نامه عملش را به دست راستش می دهند و برات آزادی از آتش و از صراط و امان نامه از عذاب به او داده می شود و بدون حساب و کتاب داخل بهشت می گردد و در بهشت، رفیق پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین خواهد شد و اینان خوب رفیقانی هستند.

   علامه مجلسی فرموده که هر مقدار قرآن که ممکن باشد در این شب بخوانند و دعاهای صحیفه کامله را بخوانند، خصوصا دعای مکارم الاخلاق و دعای توبه و روزهای این شبها را نیز باید حرمت داشت و به عبادت و تلاوت و دعا به سر آورد. زیرا که در احادیث معتبر، وارد شده است که روز قدر در فضیلت مثل شب قدر است انتهی.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,466,228
تعداد بازدید امروز : 12,133
تعداد بازدید دیروز : 31,303
تعداد بازدید هفته : 12,133
تعداد بازدید این ماه : 662,031
آخرین به روزرسانی : 1399/04/21 08:47

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.