• رتبه ایران در شاخص تاب‌آوری جهانی اعلام شد

   رتبه ایران در شاخص تاب‌آوری جهانی اعلام شد

   رتبه ایران در شاخص تاب‌آوری جهانی اعلام شد معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ رتبه ایران در شاخص تاب‌آوری جهانی ۱۲۰ بوده و فقط در سال ۲۰۱۷ با بهبود نسبی در محرک‌ها توانست رتبه ۱۱۸ را کسب کند.

   به گزارش شاتا به نقل از ایرنا، ‌شاخص تاب‌آوری اطلاعات مربوط به عوامل اقتصادی، خطرات طبیعی و زنجیره‌های تامین را جمع آوری کرده و توجه ژرفی به خطرات تجاری مانند حملات سایبری، تحولات سیاسی، آتش‌سوزی و طوفان نشان می‌دهد.

   تاب‌آوری در مواجه با خطر، به معنای مقاومت در برابر اختلال در کسب وکار و ترمیم سریع در صورت وقوع آن است.

   سعید زرندی گفت:‌ در سال ۲۰۱۹ رتبه ایران در بین سه عامل مورد بررسی در زمینه کیفیت زنجیره تامین (با رتبه ۱۰۹) بهترین و کیفیت ریسک (با رتبه ۱۲۴) رتبه پایین‌تری را به خود اختصاص داده است.

   وی اظهار داشت: از بین محرک‌هایی که در سال ۲۰۱۹ برای ایران محاسبه شده در پنج محرک بهره وری، کیفیت ریسک طبیعی، کیفیت خطر آتش‌سوزی، کیفیت زیر ساخت‌ها و میدان دید زنجیره تامین شرایط مناسب‌تری (رتبه‌های ۸۶-۶۲) مشاهده می‌شود و در بهترین شرایط رتبه ۶۲ در زمینه بهره‌وری به‌دست آمده است.

   زرندی افزود: این شاخص برای مدیران اجرایی می‌تواند به عنوان منبعی برای حمایت از آنان در تلاش برای انعطاف پذیری زنجیره تامین ‌باشد.

   وی ادامه داد:‌ این شاخص می‌تواند چهار راهبرد انتخاب تامین‌کنندگان بر اساس ریسک زنجیره تامین، تصمیم‌گیری در مورد محل استقرار امکانات، ارزیابی تاب‌آوری کشورهایی که امکانات موجود را دارند و ارزیابی تاب‌آوری کشورهایی که در آن امکانات مشتریان قرار دارد را برای مدیران ارائه کند.

   نروژ در صدر رتبه‌بندی شاخص تاب‌آوری جهانی

   به گفته معاون وزیر صمت، رتبه‌بندی شاخص تاب‌آوری جهانی کشورها برآمده از ۱۲محرک اصلی است که از داده‌های منابع معتبری مانند بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و سازمان ملل متحد و همچنین داده‌هایی که توسط مهندسان ریسک دارایی‌ها در FM Global جمع آوری می شود، به دست می آید.

   وی افزود: این محرک‌ها در قالب سه عامل کلی‌تر اقتصادی، کیفیت ریسک و زنجیره تامین مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

   زرندی خاطرنشان کرد: در گزارش سال ۲۰۱۹ نروژ در صدر جدول قرار گرفته و این کشور به همراه دانمارک و سوئیس در سال گذشته نیز موقعیت خود را در سه رتبه نخست ۱۰ کشور برتر در این شاخص حفظ کرده اند.

   وی ادامه داد:‌ این سه کشور توانسته‌اند مناسب‌ترین فضای تاب‌آوری را در سطح جهانی برای مدیران اجرایی کسب وکارها که به‌دنبال منابع تولید یا استقرار امکانات هستند، فراهم کنند.

   معاون وزیر صمت یادآور شد: در این سال در بین ۱۰ کشور برتر، انگلستان بالاترین رتبه را برای عامل زنجیره تامین، آمریکای غربی در کیفیت ریسک و لوکزامبورگ در عامل اقتصادی کسب کرده اند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,504,769
تعداد بازدید امروز : 11,622
تعداد بازدید دیروز : 45,262
تعداد بازدید هفته : 264,498
تعداد بازدید این ماه : 621,635
آخرین به روزرسانی : 1399/05/17 05:54

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.