• معاون طرح و برنامه وزارت صمت ؛

   65 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه ثابت نیاز داریم/ مثبت شدن تولید در ۷۵ درصد کالا‌ها

   65 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه ثابت نیاز داریم/ مثبت شدن تولید در ۷۵ درصد کالا‌ها

   معاون طرح و برنامه وزیر صمت گفت: آمار‌های تولید و شاخص‌های ارزش افزوده در ۷۵ درصد از کالا‌های منتخب مثبت شده است.

   به گزارش شاتا، سعید زرندی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود : از ابتدای امسال همه سیستم کشور خود را بازیابی کرد و نگاه این شد که چگونه تحریم ها را به فرصت تبدیل کنیم.

   زرندی افزود: با غلبه بر فضای ناامیدی بر نهضت ساخت داخل توجه ویژه شد و ثبات نرخ ارز نیز به ما در بهبود وضع بنگاه های اقتصادی و کارگاه های تولیدی کمک کرد.

   وی گفت: در پنج ماهه سال 98 تعداد هزارو 526 جواز تأسیس و 2هزارو 399 پروانه بهره بردرای صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال 97 به ترتیب 18 و هشت و چهار و دهم درصد افزایش یافته است.

   معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه بر فضای ناامیدی که دشمن ایجاد کرده بود، غلبه کرده ایم افزود: در پنج ماهه امسال 10 میلیون و 31 هزار تن فولاد خام و هشت میلیون و 916 هزار تن محصولات فولادی تولید شده که به ترتیب شش و نیم و 9 و سه دهم درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

   زرندی گفت: در تولید لوازم خانگی نیز وضع رو به بهبود است و تولید یخچال و فریزر 13 درصد افزایش یافته است.

   وی افزود: با رشد تولید محصولات پتروشیمی نیز روبرو هستیم اما در صنعت خودرو امسال 291 هزار دستگاه تولید شده که در مقایسه با سال گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته است.

   معاون طرح و برنامه گفت: افزایش نرخ ارز بر کاهش واردات کالاهای مصرفی به ویژه محصولات نساجی و پوشاک اثر مثبت بسیاری داشت به طوری که فعالان این حوزه در سه ماهه آخر سال 97 سه شیفت کار می کردند.

   وی افزود: البته در رویکردمان برای استفاده از فضای تحریم و تبدیل آن به فرصت 100 درصد موفق نبوده ایم اما در بسیاری حوزه ها با بهبود وضع اقتصادی روبرو هستیم.

   معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه فقط در یک حوزه تنش هایی به دلیل تعدد دستورالعمل ها وجود دارد گفت: در بقیه حوزه ها در این زمینه دستورالعمل ها کاهش یافته و ثبات ایجاد شده است.

   زرندی افزود: در شاخص تجارت فرامرزی رتبه ایران از 166 در سال 2018 میلادی به 121 ارتقاء یافته است.

   وی گفت: اصل درآمد مالیاتی کشور معادل 61 و 82 صدم درصد را حوزه صنعت و معدن پرداخت می کند در حالی که این سهم در فرانسه 16 و نیم، در کره جنوبی 13 و 6 دهم و در بیشتر کشورها بین 12 تا 15 درصد است.

   زرندی افزود: در ایران نسبت مالیات به GDP حدود هفت و نیم درصد اما در بسیاری از کشورها این نسبت 30 درصد است.

   وی گفت: این مسأله به دلیل فرار مالیاتی و تبعیض مالیاتی است در حالی که یکی از ابزارهای سیاست گذاری مهم در دست دولت برای تغییر رفتارهای بنگاه های اقتصادی؛ مالیات است و نباید بخش صنعت و معدن جور فرار مالیاتی و تبعیض ها را بکشد.

   معاون طرح و برنامه وزارت صمت با بیان اینکه شاخص تورم تولید در سال گذشته 60 درصد شد افزود: در سال 97 برای تثبیت وضع بنگاه های اقتصادی و تولید کنندگان به 361 هزار میلیارد تومان منابع نیاز داشتیم اما آن چه که برای کل بخش صنعت در حوزه سرمایه ثابت و سرمایه در گردش تأمین شد 208 هزار میلیارد تومان بود.

   زرندی گفت: امسال تخمین ما؛ تأمین 250 هزار میلیارد تومان است.

   وی افزود: نگاه به تأمین منابع مالی بخش صنعت و معدن باید تغییر کند و آن چه که موجب رونق تولید می شود؛ تسهیلات سرمایه ثابت است نه سرمایه در گردش و 65 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه ثابت نیاز داریم.

   زرندی گفت: وزارت صمت در نیمه دوم سال بر حوزه صنایع پیشران تمرکز کرده است و هشت گروه در این حوزه مشخص شده اند.

   وی افزود: در سال 97 به دلیل نداشتن ارز از واردات یک سری کالاها جلوگیری کردیم و در برخی نیز مانند داروها، لوازم خانگی و خودرو به سمت ساخت داخل رفتیم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,503,930
تعداد بازدید امروز : 10,783
تعداد بازدید دیروز : 45,262
تعداد بازدید هفته : 263,659
تعداد بازدید این ماه : 620,796
آخرین به روزرسانی : 1399/05/16 22:24

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.