• تولید فولادهای ضدزنگ در ذوب آهن اصفهان به زودی آغاز می شود

   تولید فولادهای ضدزنگ در ذوب آهن اصفهان به زودی آغاز می شود

   تولید فولادهای ضدزنگ در ذوب آهن اصفهان به زودی آغاز می شود

   با تولید فولادهای ضدزنگ در مجتمع فولاد سبا کشور از واردات این نوع محصولات فولادی بی نیاز می شود.
   مهندس بهرام سبحانی، معاون طرح و توسعه ذوب آهن اصفهان در گفتگویی به تشریح ویژگی های منحصر به فرد طرح سبا و تحول عظیم تکنولوژی تولید فولاد در ذوب آهن اصفهان پرداخت و گفت: ذوب آهن اصفهان تنها کارخانه و مجتمع صنعتی در دنیا است که دو نوع محصول فولادی (ورق مقاطع ساختمانی) با دو فرآیند تولید (کوره بلند و کوره قوس الکتریکی) را با مدیریتی واحد و در یک محیط جغرافیایی تولید می نماید.
   وی گفت: تکنولوژی تولید فولاد به روش کوره بلند و نورد مقاطع طویل (تیرآهن، میلگرد و...) در مقایسه با تولید فولاد به روش کوره قوس الکتریکی و تولید محصولات تخت (انواع ورق و...) کاملا از نظر دانش فنی و تجهیزات متفاوت است و این تحول بزرگی است که ذوب آهن اصفهان توانسته است با 30 سال تجربه تولید مقاطع طویل فولادی، امروز به دانش فنی تولید فولادهای تخت دست یابد.
   وی ویژگی های خاص و منحصر به فرد طرح سبا را یادآور شد و گفت: در روش های متداول دنیا ریخته گری اسلب (تختال) با ضخامت 200 تا 250میلیمتر صورت می گیرد در حالی که در مجتمع فولاد سبا شمش با ضخامت 45 یا 50 میلیمتر ریخته گری می شود بنابراین هزینه های سرمایه گذاری و جاری در نورد اسلب نازک در مقایسه با روش های متداول بسیار کاهش پیدا می کند.
   مهندس سبحانی یکی دیگر از ویژگی های مهم مجتمع فولاد سبا را تولید فولادهای ضدزنگ (ورق های استیلی) ذکر کرد و گفت: طرح سبا علاوه بر اینکه فولادهای معمولی و کیفی را تولید می نماید می تواند حدود 50 هزار تن فولادهای ضدزنگ را نیز تولید نماید.
   وی گفت: سبا اولین واحد صنعتی در کشور است که ورق فولادی ضدزنگ تولید می کند و با تولید این نوع محصول در این مجتمع، نیاز کشور به ورق های ضدزنگ و استیلی تامین می شود.
   لازم به ذکر است که مجتمع فولاد سبا با ظرفیت 700هزار تن محصول فولادی ورق طراحی و اجرا شده است و قادر است ورق های فولادی نورد گرم را از ضخامت 5/1 تا 5/12 میلیمتر و با عرض 800 تا 1500 میلیمتر و ورق های ضدزنگ را در ضخامت 4 تا 8 میلیمتر و عرض 800 تا 1500 میلیمتر براساس سفارش درخواستی مشتری تولید می نماید.

   با تولید فولادهای ضدزنگ در مجتمع فولاد سبا کشور از واردات این نوع محصولات فولادی بی نیاز می شود. مهندس بهرام سبحانی، معاون طرح و توسعه ذوب آهن اصفهان در گفتگویی به تشریح ویژگی های منحصر به فرد طرح سبا و تحول عظیم تکنولوژی تولید فولاد در ذوب آهن اصفهان پرداخت و گفت: ذوب آهن اصفهان تنها کارخانه و مجتمع صنعتی در دنیا است که دو نوع محصول فولادی (ورق مقاطع ساختمانی) با دو فرآیند تولید (کوره بلند و کوره قوس الکتریکی) را با مدیریتی واحد و در یک محیط جغرافیایی تولید می نماید. وی گفت: تکنولوژی تولید فولاد به روش کوره بلند و نورد مقاطع طویل (تیرآهن، میلگرد و...) در مقایسه با تولید فولاد به روش کوره قوس الکتریکی و تولید محصولات تخت (انواع ورق و...) کاملا از نظر دانش فنی و تجهیزات متفاوت است و این تحول بزرگی است که ذوب آهن اصفهان توانسته است با 30 سال تجربه تولید مقاطع طویل فولادی، امروز به دانش فنی تولید فولادهای تخت دست یابد. وی ویژگی های خاص و منحصر به فرد طرح سبا را یادآور شد و گفت: در روش های متداول دنیا ریخته گری اسلب (تختال) با ضخامت 200 تا 250میلیمتر صورت می گیرد در حالی که در مجتمع فولاد سبا شمش با ضخامت 45 یا 50 میلیمتر ریخته گری می شود بنابراین هزینه های سرمایه گذاری و جاری در نورد اسلب نازک در مقایسه با روش های متداول بسیار کاهش پیدا می کند. مهندس سبحانی یکی دیگر از ویژگی های مهم مجتمع فولاد سبا را تولید فولادهای ضدزنگ (ورق های استیلی) ذکر کرد و گفت: طرح سبا علاوه بر اینکه فولادهای معمولی و کیفی را تولید می نماید می تواند حدود 50 هزار تن فولادهای ضدزنگ را نیز تولید نماید. وی گفت: سبا اولین واحد صنعتی در کشور است که ورق فولادی ضدزنگ تولید می کند و با تولید این نوع محصول در این مجتمع، نیاز کشور به ورق های ضدزنگ و استیلی تامین می شود. لازم به ذکر است که مجتمع فولاد سبا با ظرفیت 700هزار تن محصول فولادی ورق طراحی و اجرا شده است و قادر است ورق های فولادی نورد گرم را از ضخامت 5/1 تا 5/12 میلیمتر و با عرض 800 تا 1500 میلیمتر و ورق های ضدزنگ را در ضخامت 4 تا 8 میلیمتر و عرض 800 تا 1500 میلیمتر براساس سفارش درخواستی مشتری تولید می نماید.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,032,610
تعداد بازدید امروز : 21,759
تعداد بازدید دیروز : 37,799
تعداد بازدید هفته : 145,064
تعداد بازدید این ماه : 514,211
آخرین به روزرسانی : 1399/03/13 11:36

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.