• سهم ایران در صادرات صنعتی جهان 57 هزارم درصد است

   سهم ایران در صادرات صنعتی جهان 57 هزارم درصد است

   سهم ایران در صادرات صنعتی جهان 57 هزارم درصد است

   به گزارش خبرگزاری فارس هادی زنوز که در همایش نوسازی صنایع ایران سخن میگفت افزود: هفتاد درصد تقاضای صنعتی در ایران مربوط به دو دهک بالا است و به این ترتیب مردم عادی تنها متقاضی محصولات غذایی و منسوجات هستند.
   وی افزود: گروه پر درآمد سلیقه و خواستهای شبیه جوامع صنعتی دارد و خواستار تنوع است اما گروه کم درآمد به قیمت توجه دارد.
   زنوز خاطرنشان کرد: به این ترتیب و با توجه به لایه محدود دهک بالا بازار کوچکی برای کالای صنعتی با دوام در کشور وجود دارد.
   وی افزود: رقابت پذیری در کشور ما اندک است و دلیل آن نیز صادرات صنعتی ناچیز ایران است.

   این استاد دانشگاه اظهار داشت: ترکیب کالای صنعتی ما نیز به گونهای است که تنها 46 صدم کالاهای صادراتی از فناوری پیشرفته برخوردار است و 50 درصد آن معطوف به فناوری پائین است.
   وی محدودیتهای مقداری گسترده و تعرفههای بالا را از جمله بیماریهای صنعت دانست و افزود: تعرفهها در ایران به طور متوسط 30 درصد است که این میزان بالا است و منجر به رواج قاچاق در کشور شده است.
   این صاحبنظر اقتصادی شکاف تکنولوژی را از دیگر مشکلات صنعت دانست و خاطرنشان کرد: دسترسی به بازارهای جهانی حکم میکند مشارکت فعالتری در تقسیم کار بینالمللی داشته باشیم و این در حالی است که سیاست خارجی ما همسو با مقتضیات اقتصادی نیست و این مساله همگرایی و مشارکت در اقتصاد جهانی را مختل میکند.
   زنوز در پایان محیط کسب و کار نامناسب، دولت ناکارآمد و فقدان سیاست صنعتی را از دلایل چنین وضعی برشمرد.
   در این همایش حیدر پوریان نیز اظهار داشت: ایران تنها کشوری است که هنوز قانون بازار سرمایه ندارد و صنعتی شدن بدون بازار سرمایه امکان پذیر نیست.
   وی خاطرنشان کرد: مدیریت در کشور ما دچار مشکل است و باید به اصلاح مدیریت فکر کرد.

   به گزارش خبرگزاری فارس هادی زنوز که در همایش نوسازی صنایع ایران سخن میگفت افزود: هفتاد درصد تقاضای صنعتی در ایران مربوط به دو دهک بالا است و به این ترتیب مردم عادی تنها متقاضی محصولات غذایی و منسوجات هستند. وی افزود: گروه پر درآمد سلیقه و خواستهای شبیه جوامع صنعتی دارد و خواستار تنوع است اما گروه کم درآمد به قیمت توجه دارد. زنوز خاطرنشان کرد: به این ترتیب و با توجه به لایه محدود دهک بالا بازار کوچکی برای کالای صنعتی با دوام در کشور وجود دارد. وی افزود: رقابت پذیری در کشور ما اندک است و دلیل آن نیز صادرات صنعتی ناچیز ایران است. این استاد دانشگاه اظهار داشت: ترکیب کالای صنعتی ما نیز به گونهای است که تنها 46 صدم کالاهای صادراتی از فناوری پیشرفته برخوردار است و 50 درصد آن معطوف به فناوری پائین است. وی محدودیتهای مقداری گسترده و تعرفههای بالا را از جمله بیماریهای صنعت دانست و افزود: تعرفهها در ایران به طور متوسط 30 درصد است که این میزان بالا است و منجر به رواج قاچاق در کشور شده است. این صاحبنظر اقتصادی شکاف تکنولوژی را از دیگر مشکلات صنعت دانست و خاطرنشان کرد: دسترسی به بازارهای جهانی حکم میکند مشارکت فعالتری در تقسیم کار بینالمللی داشته باشیم و این در حالی است که سیاست خارجی ما همسو با مقتضیات اقتصادی نیست و این مساله همگرایی و مشارکت در اقتصاد جهانی را مختل میکند. زنوز در پایان محیط کسب و کار نامناسب، دولت ناکارآمد و فقدان سیاست صنعتی را از دلایل چنین وضعی برشمرد. در این همایش حیدر پوریان نیز اظهار داشت: ایران تنها کشوری است که هنوز قانون بازار سرمایه ندارد و صنعتی شدن بدون بازار سرمایه امکان پذیر نیست. وی خاطرنشان کرد: مدیریت در کشور ما دچار مشکل است و باید به اصلاح مدیریت فکر کرد.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,034,273
تعداد بازدید امروز : 23,422
تعداد بازدید دیروز : 37,799
تعداد بازدید هفته : 146,727
تعداد بازدید این ماه : 515,874
آخرین به روزرسانی : 1399/03/13 12:49

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.