• در طراحی استراتژیهای توسعه صنعتی، گزینه‌های استراتژی مبتنی بر تکنولوژی باید مدنظر قرار گیرد

   در طراحی استراتژیهای توسعه صنعتی، گزینه‌های استراتژی مبتنی بر تکنولوژی باید مدنظر قرار گیرد

   در طراحی استراتژیهای توسعه صنعتی، گزینه‌های استراتژی مبتنی بر تکنولوژی باید مدنظر قرار گیرد

   شکاف تکنولوژی، چالش اساسی فراروی توسعه صنعتی کشورهای در حال توسعه از جمله ایران با دنیای پیشرفته است.
   به گزارش (ایسنا، مهندس رضا ویسه - رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران - در همایش چالشها و راهکارهای نوسازی صنایع ایران با اعلام این مطلب، تصریح کرد: براساس نتایج یک تحقیق، بیش از 87 درصد رشد بهره وری آمریکا بین سالهای 1950 و 1980 به دلیل پیشرفتهای تکنولوژیک بوده است و در دهه 80 سهم پیشرفتهای تکنولوژیک در رشد اقتصادی ژاپن به 65 درصد رسیده است.
   وی، با اشاره به نقش بسیار موثر تواناییهای تکنولوژیک در پیشرفت کشورهای آسیای جنوب شرقی گفت: در این کشورها، علیرغم وجود مزیتهای نسبی، شرکتها به افتخارات گذشته خود اتکا نکردند و حتی در کشورهایی نظیر کره که از درجه صنعتی شدن بالاتری برخوردار بود یا اندونزی که تازه به جرگه صنعتی پیوسته بود، شرکتها به طور مستمر تحت فشار قرار میگرفتند تا در کسب دانش و ارتقای تکنولوژی سرمایه‌گذاری کنند که برخی از این فشارها به دلیل سیاستهای دولت بوده است.
   وی، گفت: بر اساس بررسیهای به عمل آمده، سیاستهای دولت در این کشورها برای موفقیت در عملکرد صادرات شرکتهای شاغل در منسوجات و الکترونیک بسیار متناسب و بدون گرا بوده است تا اینکه متکی بر دروازه‌های باز باشد، به این معنا که درجاتی از حمایت اعمال می‌شد، ضمن آنکه توسعه صادرات نیز مورد توجه قرار می‌گرفت.
   رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با بیان این که در طراحی استراتژیهای توسعه صنعتی، گزینه‌های استراتژی مبتنی بر تکنولوژی باید مدنظر قرار گیرد، گفت: باید مشخص شود که چه تکنولوژیهایی در چه صنایعی باید گسترش یافته و نقش محوری داشته باشند.
   وی، الزام بنگاهها برای داشتن برنامه ارتقای تکنولوژیک را مسلتزم وجود یک رابطهی منطقی بین نهادهای دولتی و بنگاهها دانست و خاطرنشان کرد: تصمیمات سنجیده، نظارت موثر، حمایتهای مشروط به عملکرد، سرمایه‌گذاری در تحقیق توسعه، توسعه نیروی کار ماهر، وجود زیرساختهای علوم و تکنولوژی و ارتباط بین دانشگاه و صنعت از پیش‌شرطهای موفقیت در این عرصه است که در این ارتباط شکلگیری فضایی که در آن نوآوری،خلاقیت و کارآفرینی تشویق میشود، حرف اول را میزند.

   شکاف تکنولوژی، چالش اساسی فراروی توسعه صنعتی کشورهای در حال توسعه از جمله ایران با دنیای پیشرفته است. به گزارش (ایسنا، مهندس رضا ویسه - رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران - در همایش چالشها و راهکارهای نوسازی صنایع ایران با اعلام این مطلب، تصریح کرد: براساس نتایج یک تحقیق، بیش از 87 درصد رشد بهره وری آمریکا بین سالهای 1950 و 1980 به دلیل پیشرفتهای تکنولوژیک بوده است و در دهه 80 سهم پیشرفتهای تکنولوژیک در رشد اقتصادی ژاپن به 65 درصد رسیده است. وی، با اشاره به نقش بسیار موثر تواناییهای تکنولوژیک در پیشرفت کشورهای آسیای جنوب شرقی گفت: در این کشورها، علیرغم وجود مزیتهای نسبی، شرکتها به افتخارات گذشته خود اتکا نکردند و حتی در کشورهایی نظیر کره که از درجه صنعتی شدن بالاتری برخوردار بود یا اندونزی که تازه به جرگه صنعتی پیوسته بود، شرکتها به طور مستمر تحت فشار قرار میگرفتند تا در کسب دانش و ارتقای تکنولوژی سرمایه‌گذاری کنند که برخی از این فشارها به دلیل سیاستهای دولت بوده است. وی، گفت: بر اساس بررسیهای به عمل آمده، سیاستهای دولت در این کشورها برای موفقیت در عملکرد صادرات شرکتهای شاغل در منسوجات و الکترونیک بسیار متناسب و بدون گرا بوده است تا اینکه متکی بر دروازه‌های باز باشد، به این معنا که درجاتی از حمایت اعمال می‌شد، ضمن آنکه توسعه صادرات نیز مورد توجه قرار می‌گرفت. رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با بیان این که در طراحی استراتژیهای توسعه صنعتی، گزینه‌های استراتژی مبتنی بر تکنولوژی باید مدنظر قرار گیرد، گفت: باید مشخص شود که چه تکنولوژیهایی در چه صنایعی باید گسترش یافته و نقش محوری داشته باشند. وی، الزام بنگاهها برای داشتن برنامه ارتقای تکنولوژیک را مسلتزم وجود یک رابطهی منطقی بین نهادهای دولتی و بنگاهها دانست و خاطرنشان کرد: تصمیمات سنجیده، نظارت موثر، حمایتهای مشروط به عملکرد، سرمایه‌گذاری در تحقیق توسعه، توسعه نیروی کار ماهر، وجود زیرساختهای علوم و تکنولوژی و ارتباط بین دانشگاه و صنعت از پیش‌شرطهای موفقیت در این عرصه است که در این ارتباط شکلگیری فضایی که در آن نوآوری،خلاقیت و کارآفرینی تشویق میشود، حرف اول را میزند.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,029,398
تعداد بازدید امروز : 18,547
تعداد بازدید دیروز : 37,799
تعداد بازدید هفته : 141,852
تعداد بازدید این ماه : 510,999
آخرین به روزرسانی : 1399/03/13 10:43

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.