• عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است که مقدار بسیار ناچیزی است.
   محمد کنشلو - محقق بخش معدن - در گفتوگو با ایسنا با بیان این مطلب، افزود: کشورهای آفریقای جنوبی، ایالات متحده عربی و استرالیا به ترتیب با 402، 335 و 285 تن تولید طلا در سال 2001 بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان محسوب میشوند.
   وی با اشاره به این که تولید طلای جهان در سال 2001 حدود 2 هزار و 570 تن بوده است، تولید طلای ایران را در سالهای 2000 و 2001 به ترتیب 856 و 1000 کیلوگرم عنوان کرد و گفت: معدن مس “سرچشمه“ تنها تولید کننده طلا در ایران تا سال 1371 بوده است و پس از آن تا سال 74 حدود یک هزار و 162 کیلوگرم طلا از معدن طلای ”موته“ استخراج شده و میزان ذخیره این کانسارها نیز حدود 3 میلیون تن کانسنگ با عیار متوسط سه گرم در تن است.
   کنشلو، از ”کوه زر دامغان“، “طرقبه“، “ارغش“، “ زره شوران“ و “چند اندیس“ در کردستان و همدان به عنوان کانسارهای طلای ایران یاد کرد و اظهار داشت: عیار طلای استخراجی از معادن ایران در حد بسیار پایینی است و همچنین عمل اکتشاف، استخراج و استحصال این ماده نسبت به سایر مواد معدنی بسیار مشکلتر است.
   وی با بیان این که بسیاری از منابع معدنی کشور تا به حال شناسایی نشده است، تمرکز امکانات و بودجه در زمینه طلا را نادرست عنوان کرد و گفت: در یکی از کانسارهای طلای استان خراسان بیش از 10 میلیارد ریال هزینه شده است، در حالیکه سود حاصل از استحصال کل فلز موجود در این کانسار کمتر از این مقدار است.
   این محقق بخش معدن با اشاره به این که یکی از مهمترین منابع تامین طلا در جهان، پوسته‌های بسیار قدیمی است که در زمینشناسی ایران وجود ندارد، اظهار داشت: عیار طلای ایران در بیشترین مقدار خود در حد چند 10 گرم در تن است.
   وی، ادامه داد: بخش عمدهای از کانسارهای طلا دارای سنگ میزبان نسبتا سخت و رگه‌های سیلیسی با سنگهای بسیار سخت است که هزینه استخراج طلا به واسطه وجود این نوع سنگها از کانسارها بسیار بالا است.
   کنشلو، محبوس بودن طلا در کانیهای دیگر، ریزدانه بودن آن و همراهی کانیهای مزاحم را از جمله مشکلات موجود در زمینه استحصال طلا و هزینه بالای این امر دانست و ادامه داد: موثرترین روش استحصال طلا، استفاده از سیانور است که به دلیل آثار نامطلوب زیست محیطی و هزینه‌های بازسازی محیط زیست، ادامه فعالیت معدنی در این بخش غیراقتصادی است.
   وی با اشاره به این که بیش از یک چهارم طلای تولیدی در ایالات متحده عربی از طریق بازیافت حاصل می شود، گفت: 89 درصد از طلای جهان در ساخت جواهرات و بقیه در دندانپزشکی و صنایع الکترونیک استفاده می شود.

   عیار طلای استخراجی از معادن ایران تنها سه گرم در هر تن است که مقدار بسیار ناچیزی است. محمد کنشلو - محقق بخش معدن - در گفتوگو با ایسنا با بیان این مطلب، افزود: کشورهای آفریقای جنوبی، ایالات متحده عربی و استرالیا به ترتیب با 402، 335 و 285 تن تولید طلا در سال 2001 بزرگترین تولیدکنندگان طلای جهان محسوب میشوند. وی با اشاره به این که تولید طلای جهان در سال 2001 حدود 2 هزار و 570 تن بوده است، تولید طلای ایران را در سالهای 2000 و 2001 به ترتیب 856 و 1000 کیلوگرم عنوان کرد و گفت: معدن مس “سرچشمه“ تنها تولید کننده طلا در ایران تا سال 1371 بوده است و پس از آن تا سال 74 حدود یک هزار و 162 کیلوگرم طلا از معدن طلای ”موته“ استخراج شده و میزان ذخیره این کانسارها نیز حدود 3 میلیون تن کانسنگ با عیار متوسط سه گرم در تن است. کنشلو، از ”کوه زر دامغان“، “طرقبه“، “ارغش“، “ زره شوران“ و “چند اندیس“ در کردستان و همدان به عنوان کانسارهای طلای ایران یاد کرد و اظهار داشت: عیار طلای استخراجی از معادن ایران در حد بسیار پایینی است و همچنین عمل اکتشاف، استخراج و استحصال این ماده نسبت به سایر مواد معدنی بسیار مشکلتر است. وی با بیان این که بسیاری از منابع معدنی کشور تا به حال شناسایی نشده است، تمرکز امکانات و بودجه در زمینه طلا را نادرست عنوان کرد و گفت: در یکی از کانسارهای طلای استان خراسان بیش از 10 میلیارد ریال هزینه شده است، در حالیکه سود حاصل از استحصال کل فلز موجود در این کانسار کمتر از این مقدار است. این محقق بخش معدن با اشاره به این که یکی از مهمترین منابع تامین طلا در جهان، پوسته‌های بسیار قدیمی است که در زمینشناسی ایران وجود ندارد، اظهار داشت: عیار طلای ایران در بیشترین مقدار خود در حد چند 10 گرم در تن است. وی، ادامه داد: بخش عمدهای از کانسارهای طلا دارای سنگ میزبان نسبتا سخت و رگه‌های سیلیسی با سنگهای بسیار سخت است که هزینه استخراج طلا به واسطه وجود این نوع سنگها از کانسارها بسیار بالا است. کنشلو، محبوس بودن طلا در کانیهای دیگر، ریزدانه بودن آن و همراهی کانیهای مزاحم را از جمله مشکلات موجود در زمینه استحصال طلا و هزینه بالای این امر دانست و ادامه داد: موثرترین روش استحصال طلا، استفاده از سیانور است که به دلیل آثار نامطلوب زیست محیطی و هزینه‌های بازسازی محیط زیست، ادامه فعالیت معدنی در این بخش غیراقتصادی است. وی با اشاره به این که بیش از یک چهارم طلای تولیدی در ایالات متحده عربی از طریق بازیافت حاصل می شود، گفت: 89 درصد از طلای جهان در ساخت جواهرات و بقیه در دندانپزشکی و صنایع الکترونیک استفاده می شود.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 242,283,825
تعداد بازدید امروز : 15,591
تعداد بازدید دیروز : 55,848
تعداد بازدید هفته : 182,853
تعداد بازدید این ماه : 582,930
آخرین به روزرسانی : 1399/09/11 00:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.