• برای الحاق به wto مزیتهای اقتصادی کشور مشخص نشده‌اند

   برای الحاق به wto مزیتهای اقتصادی کشور مشخص نشده‌اند

   برای الحاق به wto مزیتهای اقتصادی کشور مشخص نشده‌اند

   مطالعات جامعی دربارهی مزایا و مضرات الحاق به wto صورت نگرفته است؛ یعنی در کشور مزیتهای اقتصادی آن مشخص نشده است.
   دکتر محمد حسین قدیری ابیانه، کارشناس مدیریت استراتژیک در گفت و گو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار داشت: باید یک سری مطالعات جامع بر اساس قیمتهای واقعی غیریارانهای کالاها صورت بگیرد تا مشخص شود این تولیدات به نفع ما خواهد بود یا خیر؛ بنابراین چنانچه به wto الحاق شویم و یا نپیوندیم، با شرایط دشوارتری با امروز مواجه خواهیم بود.
   وی افزود: عضویت در wto ما را وارد یک بازار رقابتی از نظر قیمت کیفیت و کمیت خواهد کرد و کشور به دلیل ضعف وجدان کاری و عدم دقت در کیفیت و بهره‌وری کالاهای تولیدی از کیفیت و قیمت مطلوب برخوردار نیستند و بنابراین بسیاری از کارخانجات کشور با رکود مواجه خواهند شد.
   قدیری ابیانه تصریح کرد: عدم عضویت در wto منجر به از دست دادن بازارهای صادراتی کشور خواهد شد و این مسئله یکی از موانع توسعه کشور خواهد بود؛ بنابراین باید یک حرکت و عزم ملی در سطح تولید و آگاهی رساندن صورت بگیرد تا تمامی اقشار جامعه تلاش کنند توان کشور را در ابعاد مختلف تقویت کنند، تا در صورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی از فرصتهای آن استفاده کنیم.
   وی در ادامه با بیان اینکه کشور در بخش انرژی دارای مزیت نسبی است گفت: مزیت ما تنها موقعیت جغرافیایی ایران، بازارهایی در همسایگی کشور و برخورداری از منابع عظیم نفتی و گاز است؛ ولی میتوانیم از این مزیت برای الحاق به wto استفاده کنیم.
   این کارشناس مدیریت استراتژیک، لازمه وجود ارتباطات بین کشورها به خصوص با حذف تعرفه‌ها که موجب سرمایه‌گذاری اقتصادی در یک کشور میشود را از جمله دلایل پیوستن به سازمان تجارت بیان کرد.
   وی در پایان، شفاف سازی اقتصاد و قیمتها به معنی جلوگیری از اختصاص یارانه به کالاها برای کاهش مصنوعی آنها را از جمله تغییرات لازم برای به نتیجه رسیدن سریعتر و سود بردن بالا در الحاق به wto بیان کرد و گفت: باید جهت‌گیری اقتصاد کشور تولید گرا باشد.

   مطالعات جامعی دربارهی مزایا و مضرات الحاق به wto صورت نگرفته است؛ یعنی در کشور مزیتهای اقتصادی آن مشخص نشده است. دکتر محمد حسین قدیری ابیانه، کارشناس مدیریت استراتژیک در گفت و گو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار داشت: باید یک سری مطالعات جامع بر اساس قیمتهای واقعی غیریارانهای کالاها صورت بگیرد تا مشخص شود این تولیدات به نفع ما خواهد بود یا خیر؛ بنابراین چنانچه به wto الحاق شویم و یا نپیوندیم، با شرایط دشوارتری با امروز مواجه خواهیم بود. وی افزود: عضویت در wto ما را وارد یک بازار رقابتی از نظر قیمت کیفیت و کمیت خواهد کرد و کشور به دلیل ضعف وجدان کاری و عدم دقت در کیفیت و بهره‌وری کالاهای تولیدی از کیفیت و قیمت مطلوب برخوردار نیستند و بنابراین بسیاری از کارخانجات کشور با رکود مواجه خواهند شد. قدیری ابیانه تصریح کرد: عدم عضویت در wto منجر به از دست دادن بازارهای صادراتی کشور خواهد شد و این مسئله یکی از موانع توسعه کشور خواهد بود؛ بنابراین باید یک حرکت و عزم ملی در سطح تولید و آگاهی رساندن صورت بگیرد تا تمامی اقشار جامعه تلاش کنند توان کشور را در ابعاد مختلف تقویت کنند، تا در صورت پیوستن به سازمان تجارت جهانی از فرصتهای آن استفاده کنیم. وی در ادامه با بیان اینکه کشور در بخش انرژی دارای مزیت نسبی است گفت: مزیت ما تنها موقعیت جغرافیایی ایران، بازارهایی در همسایگی کشور و برخورداری از منابع عظیم نفتی و گاز است؛ ولی میتوانیم از این مزیت برای الحاق به wto استفاده کنیم. این کارشناس مدیریت استراتژیک، لازمه وجود ارتباطات بین کشورها به خصوص با حذف تعرفه‌ها که موجب سرمایه‌گذاری اقتصادی در یک کشور میشود را از جمله دلایل پیوستن به سازمان تجارت بیان کرد. وی در پایان، شفاف سازی اقتصاد و قیمتها به معنی جلوگیری از اختصاص یارانه به کالاها برای کاهش مصنوعی آنها را از جمله تغییرات لازم برای به نتیجه رسیدن سریعتر و سود بردن بالا در الحاق به wto بیان کرد و گفت: باید جهت‌گیری اقتصاد کشور تولید گرا باشد.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,795,419
تعداد بازدید امروز : 34,345
تعداد بازدید دیروز : 43,879
تعداد بازدید هفته : 164,965
تعداد بازدید این ماه : 325,814
آخرین به روزرسانی : 1399/07/08 21:45

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.