• معرفی طرح برتر در بهبود بهره وری و رقابت پذیری بخش تولید و تجارت

   اختصاصی/ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد:

   معرفی طرح برتر در بهبود بهره وری و رقابت پذیری بخش تولید و تجارت

    معرفی طرح برتر در بهبود بهره وری و رقابت پذیری بخش تولید و تجارت

   وزارت صنعت،معدن و تجارت به عنوان دستگاه پیشرو در حوزه بهره وری، نسبت به معرفی طرح توسعه ارائه دهندگان خدمات کسب و کار(BDSP) به منظور افزایش بهره وری و رقابت پذیری کسب و کار اقدام کرد.

   به گزارش شاتا؛ این طرح که در دومین نشست سراسری روسا و دبیران بهره وری وزارتخانه ها وسازمان ها و دستگاه های اجرایی کشور با حضور دکتر توفیق معاون آموزش ،پژوهش و فناوری وزارت خانه مطرح شد از سوی شرکت کنندگان و سازمان ملی بهره وری ایران مورد توجه قرار گرفت.
   براساس این گزارش ؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت  به منظور توسعه و گسترش توان تخصصی ،مشاوره ای و مهندسی در تولید و تجارت  نسبت به تشکیل و ساماندهی واحد های مشاوره ای و فنی مهندسی در سطح کشور اقدام کرده و تا کنون بیش از 11000 جواز و پروانه فنی مهندسی در سطح کشور صادر شده است .
   این در حالیست که از طرفی جهت انسجام در فعالیت های مدیریتی و تخصصی و بهره گیری از توان این واحد ها در بهبود بهره وری و رقابت پذیر کردن صنعت،معدن و تجارت و برنامه ریزی و سیاستگذاری  جهت رشد و توسعه فعالیت های مشاوره ای و مهندسی تا کنون 22 انجمن مهندسی و تخصصی در 19 استان کشور با عضویت بیش از 5000 واحد مهندسی و مشاوره ای تاسیس شده اند.
   این گزارش به اهم وظایف واحد های مهندسی و تخصصی اشاره می کند که براساس آن  ارائه سیستم های نوین مدیریتی به منظور افزایش بهره وری واحدهای تولیدی و تجاری، ارائه خدمات فنی مهندسی در زمینه مهندسی ارزش و سیستم‌های مدیریت کیفیت و... ، شناسائی و معرفی فن آوری های مرتبط با محیط زیست و کاهش آلودگیهای ناشی از فعالیت های صنعتی ، معدنی وتجاری، مطالعات کلان بخشی و امکان سنجی و مدیریت اجرا، بازرسی فنی و نظارت بر پروژ ه های صنعتی، معدنی و تجاری بخشی از آن به شمار می آید.
   این گزارش در ادامه حاکیست؛ یکی از برنامه های موفق وزارت صنعت،معدن و تجارت در بهره گیری مطلوب از توان مشاوره ای و تخصصی در بخش تولید و تجارت،طراحی و راه اندازی مراکز فناوری و کسب و کار در شهرک های صنعتی می باشد تا عملا این امکان فراهم شود که متناسب با نیاز تخصصی هر شهرک صنعتی ،واحد های مشاوره ای و تخصصی در این مراکز مسقر شوند و از نزدیک نسبت به ارایه مشاوره های تخصصی و ارایه برنامه های بهبود بهره وری در بنگاه ها اقدام کنند.
   این گزارش می افزاید: در حال حاضر 29 مرکز خدمات فناوری و کسب وکار در شهرک های صنعتی و فناوری به بهره‌برداری رسیده و حدود 400 ارائه دهنده خدمات کسب و کار در این مراکز مستقر گردیده اند.
   براساس این گزارس ؛ برخی دستاوردهای حاصله از این مراکز شامل انعقاد 452 میلیارد ریال پروژه توسط کسب و کارها با ارائه دهندگان خدمات کسب و کار مستقر در مراکز خدمات فناوری و کسب وکار طی سالهای 91 و 92 ، راه اندازی 4 کلینیک صنعت ثابت و یک کلینیک صنعت سیار ، افزایش میزان بهره وری 60 واحد صنعتی غذایی طی یک برنامه سه ساله در اثر فعالیت کلینیک صنعت مرکز خدمات فناوری و کسب و کار مشهد تا 10 درصد، افزایش میزان بهره وری ناشی از بهینه سازی مصرف انرژی در 40 واحد صنعتی استان خراسان رضوی تا 5 درصد، افزایش میزان فروش محصول 50 واحد صنعتی ناشی از ارائه خدمات بازاریابی و صادرات در استان خراسان رضوی تا 30 درصد و افزایش تعداد ارائه دهندگان خدمات کسب و کار به خوشه های کسب و کار از 345  BDSP درگیر  به 1175 BDSP در طی برنامه توسعه خوشه های کسب و کار می باشند.
   همچنین ، ایجاد و راه اندازی 10 فن بازار منطقه ای به عنوان یکی از اجزای مراکز خدمات فناوری و کسب و کار که طی 8 ماه فعالیت آنها تا پایان آبان ماه 93، منجر به دستاوردهایی نظیر 16 مورد تجاری سازی محصولات، 19 نشست مبادله فناوری (فروش و تجاری سازی محصولات فناورانه به ارزش 39 میلیارد ریال و 19000 یورو صادرات)، برگزاری 40 مورد تور تخصصی فناوری، 130 مورد جذب و استقرار شرکتها در مرکز خدمات، 110 مورد مشاوره.، برگزاری 44 دوره آموزشی و 25 مورد مشارکت در نمایشگاه ، تربیت 30 مشاور عارضه یابی مستقر در مراکز خدمات فناوری و کسب و کار و بکارگیری 130 مشاور عارضه یابی در فرآیند اخذ تسهیلات به منظور شناسایی عارضه واحدهای صنعتی و انجام برنامه بهبود جهت رفع عارضه شده است.
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,102,039
تعداد بازدید امروز : 12,280
تعداد بازدید دیروز : 33,423
تعداد بازدید هفته : 214,493
تعداد بازدید این ماه : 583,640
آخرین به روزرسانی : 1399/03/15 08:51

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.