• تحقیق و توسعه به عنوان جزء لاینفک صنعت مهم شمرده شود

   وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد :

   تحقیق و توسعه به عنوان جزء لاینفک صنعت مهم شمرده شود

   تحقیق و توسعه به عنوان جزء لاینفک صنعت مهم شمرده شود

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تحقیق و پژوهش نقش بسزایی در توسعه صنعتی بنگاه ها و اقتصادی کشور دارد تاکید کرد: فعالان اقتصادی باید بیش از گذشته بر لزوم تحقیق و پژوهش و اجرا در فعالیتهای تولیدی توجه داشته باشند.

   به گزارش شاتا ؛ « محمدرضا نعمت زاده » در مراسم چهارمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به ضرورت پرداختن به موضوع تحقیق و پژوهش در بخش صنعت،معدن و تجارت گفت : از منظر توجه به این مقوله علاوه بر گنجاندن مبحث پژوهش در تحقیقات پایه، باید موضوع  نوآوری و اصلاح فرآیندهای تولید در صدر فعالیت‌های صنعتگران باشد چرا که این موضوع در ارائه محصولات با کیفیت به بازار و توسعه صادرات بسیار موثر است.
   به گفته وی استفاده از تحقیقات و مطالعات کاهش هزینه‌های تولید را به دنبال دارد و  هر صنعتی به منظور بقا و توسعه در بازار باید تقویت تحقیق و پژوهش را مورد توجه جدی قرار دهد.
   مهندس نعمت زاده در ادامه با اشاره به همکاری مراکز پژوهشی با واحدهای و بنگاههای کوچک تولیدی تصریح کرد: بهره مندی از تجارب مراکز پژوهشی موجب اصلاح فرآیندها و رقابت پذیر کردن بیشتر محصولات خواهد شد.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین افزود: اهمیت موضوع تحقیق و پژوهش در حدی است که می توان حتی بین 30 تا 40 درصد نیروی شاغل را به این امر اختصاص داد.
   نعمت زاده با اشاره به اینکه علیرغم سهم پایین تحقیق و توسعه در اقتصاد  و عدم استفاده درست از  همین سهم اندک اظهارداشت : در کشورهای توسعه یافته بخش پژوهش و تحقیق سهم دو سومی را به خود اختصاص داده است اما در ایران سهم بخش تحقیق و توسعه فقط یک درصد است.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارائه لایحه پیشنهادی دراین باره به مجلس خبرداد و گفت: این لایحه در راستای حمایت از تولید صورت گرفته است که در آن پیشنهاد شده مانند کشورهای پیشرفته اگر بخش خصوصی بتواند به کار پژوهشی بپردازد و نتایج مناسبی را کسب کند دولت برمبنای کار پژوهشی این واحد، 50 درصد هزینه‌های تحقیقات آن را پرداخت کند و به عبارتی دولت هزینه تحقیقات به نتیجه رسیده بخش خصوصی را به میزان گفته شده متقبل شود.
   وی همچنین یادآور شد: در تبصره 16 برنامه پنجم توسعه، باید سالانه نیم درصد هزینه پژوهش افزایش پیدا کند که در این خصوص تا پایان برنامه که سال 94 خواهد بود باید به سهم 3 درصدی در بخش پژوهش رسیده باشیم .
   نعمت زاده اضافه کرد: همچنین براساس تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های 1404 نیز رسیدن به سهم 4 درصدی در بخش پژوهش در نظر گرفته شده است که باید دراین راستا برای رسیدن به این اهداف تلاش بیشتری انجام شود.
   وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در بودجه سال آینده 5 صندوق برای حمایت از تولید پیش‌بینی شده است ، خاطرنشان کرد: برای صندوق ضمانت صادرات 200 میلیون دلار و برای 4 صندوق دیگر نیز هریک به مبلغ یکصد میلیون دلار بودجه پیش‌بینی شده است که امیدواریم در این زمینه حمایت های  مجلس شورای اسلامی را به همراه داشته باشیم.
   گفتنی است: درچهارمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت از  برترین های این جشنواره با اهدای لوح سپاس وتندیس تقدیر شد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,102,512
تعداد بازدید امروز : 12,753
تعداد بازدید دیروز : 33,423
تعداد بازدید هفته : 214,966
تعداد بازدید این ماه : 584,113
آخرین به روزرسانی : 1399/03/15 08:51

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.