X
یکشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۰ ۱۳:۲۷ ۲۵۸
چچ
افزایش 159 درصدی ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی/ رشد 224 درصدی در صدور گواهی امضاء الکترونیکی/ اعطای 31 هزار نماد اینماد در سال گذشته

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نشست خبری اعلام کرد:

افزایش 159 درصدی ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی/ رشد 224 درصدی در صدور گواهی امضاء الکترونیکی/ اعطای 31 هزار نماد اینماد در سال گذشته

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ضمن ارائه گزارش سالانه تجارت الکترونیکی ایران (سال 1399)، با اشاره به افزایش 159 درصدی ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی در سال گذشته، از اعطای 31 هزار نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد) در این مدت خبر داد.

به گزارش شاتا، علی رهبری در نشست خبری که صبح امروز ( 6 تیرماه 1400) بصورت برخط برگزار شد، با اشاره به بخش زیرساخت تجارت الکترونیکی در گزارش، نسبت به تکمیل آن در بخش تحویل (delivery) در سال جاری ابراز امیدواری کرد و گفت: تکمیل این بخش نیاز به همکاری وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور و وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات دارد و در صورت تحقق این موضوع، تعداد شرکت‌های فعال در حوزه تحویل کالا و نوع فعالیت آن‌ها نیز قابل ارزیابی خواهد بود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در ادامه به آمار ارائه شده در ابتدای نشست اشاره کرد و رشد نزدیک به 160 درصد در ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی، افزایش 224 درصدی در صدور گواهی امضاء الکترونیکی و رشد 110 درصدی صدور اینماد را در سال 99 را قابل توجه و نشان دهنده یک جهش در این بخش دانست.

رهبری شیوع کرونا، تمایل و استقبال کسب و کارها و تغییر سبک خرید در جامعه را از جمله عوامل موثر در افزایش آمار ارائه شده عنوان کرد و افزود: با توجه به آمار اعلام شده، بیشتر خرید‌ها در نیمه دوم سال بوده است که دلیل آن می‌تواند انتقال زمان خرید از اسفند 98 به بهار 99 و نیز اِعمال محدودیت‌های کرونایی بیشتر در نیمه اول سال گذشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امضاء الکترونیکی یکی از خدمات مربوط به گواهی الکترونیکی و حوزه کسب و کار الکترونیکی است هرگونه فعالیت در این حوزه را ملزوم به اخذ مجوز از شورای سیاستگذاری گواهی الکترونیکی کشور دانست و بر وجود یک ریشه در بخش دولتی و فعالیت دستگاه‌های مختلف دولتی در ذیل آن تاکید کرد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در بخش دیگر نشست خبری بیشترین شکایات را مربوط به حوزه پرداخت و تحویل کالا اعلام کرد و در پاسخ به تمهیدات لازم برای صیانت از اطلاعات مشتریان و حفظ داده‌ها و اطلاعات آن‌ها گفت: به این موضوع در بحث تخلفات اشاره شده است و در کنار آن نظارت مراجع ذی‌صلاح در حوزه‌های امنیتی و زیرساخت وجود دارد و اقدامات پیشگیرانه در این راستا انجام شده است و یکی از شاخص‌‎های رتبه‌بندی برای کسب و کارها، مربوط به شاخص‌های امنیتی در راستای صیانت از اطلاعات مشتریان می‌باشد.

رهبری در پاسخ به آخرین وضعیت همکاری دستگاه‌های مختلف در ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت، از ایجاد همکاری خوب بسیاری از سازمان‌ها مانند سازمان بنادر، بیمه مرکزی و انبارهای عمومی خبر داد و افزود: به عنوان یک بخش اجرایی و نه ناظر متاسفانه باید اعلام کنم که هنوز آن تعامل و همکاری مورد انتظار از سوی گمرک و مناطق آزاد ایجاد نشده است.

وی در ادامه نشست با اشاره به تاثیر فضای فیزیکی در ارزیابی، تصمیم‌گیری و نهایتا خرید در دنیای حقیقی، به صدور ستاره های نماد اعتماد الکترونیکی به‌عنوان یکی از شاخص‌های مورد اعتماد برای خرید الکترونیکی در فضای مجازی اشاره کرد و ایجاد پروفایل اینماد برای سایت‌ها، در راستای شفاف‌سازی عملکرد و سوابق سایت‌ها در این فضا موثر دانست و خواستار توجه به آن برای کاهش آسیب‌های خرید و تجارت در فضای مجازی و افزایش امادگی جامعه در این حوزه شد.

موضوع دیگری مطرح شده در این نشست مربوط به نوع فعالان اقتصادی در این فضا بود و رهبری با بیان اینکه هنوز زیرساخت لازم برای تفکیک مصرف کننده نهایی از فعالان اقتصادی وجود ندارد گفت: فعالان اقتصادی به دلیل بالا بودن مبالغ و ارزش معاملات و نوع تجارت در این فضا، کمتر از مصرف کنندگان نهایی هستند و برای جذب آن‌ها باید زمینه‌های انگیزشی و خدماتی که در مزیت‌آن‌ها در تجارت الکترونیکی بیشتر است مورد شناسایی قرار بگیرند به عنوان مثال ایجاد بستر مناسب برای برگزاری نمایشگاه‌های مجازی در دوران کرونا یکی از این خدمات است.

گزارش سالانه تجارت الکترونیکی ایران (سال 1399)

گفتنی است در ابتدای این نشست، توضیحاتی در خصوص نحوه تهیه گزارش، بخش های مختلف آن و توضیح و تحلیل محتوای گزارش ارائه شد .

گزارش تجارت الکترونیکی کشور (سال 1399) به پایش ‏شاخص ‏های تجارت الکترونیکی در سه دسته «زیرساخت تجارت الکترونیکی»، «عملکرد تجارت الکترونیکی» و «روش‌شناسی و جمعیت‏ شناسی تجارت الکترونیکی» می ‌پردازد. داده ‏های مورد نیاز برای اندازه ‏گیری شاخص ‏های زیرساخت و عملکرد از منابعی مانند گزارش ‏های بانک جهانی، مرکز آمار ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، و داده‏ های روش‌ شناسی و جمعیت ‏شناسی اعم از فعالان و مشتریان، با نمونه‏ گیری از واحدهای تجارت الکترونیکی دارای نماد اعتماد الکترونیکی و تکمیل پرسشنامه گردآوری شده که اهم نتایج آن به شرح ذیل می باشد:

زیرساخت تجارت الکترونیکی

در این بخش، ضریب نفوذ اینترنت به 112.4 درصد رسیده که حاکی از رشد 20 درصدی نسبت به سال قبل می باشد و ضریب نفوذ تلفن همراه هوشمند نیز به 69 درصد رسیده که نسبت به سال قبل، 28 درصد رشد داشته است. همچنین، بیش از 589 هزار گواهی امضاء الکترونیکی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 224 درصد رشد داشته است.

عملکرد تجارت الکترونیکی

در این بخش، ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی 1097 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل، 159 درصد رشد داشته و ارزش حقیقی معاملات تجارت الکترونیکی نیز 1590 میلیارد تومان برآورد شده است، که نسبت به مشابه سال قبل، 83 درصد رشد داشته است.

مبلغ هر خرید الکترونیکی نیز به‌طور میانگین 347 هزار تومان برآورد شده که نسبت به سال قبل، 24 درصد رشد داشته و تعداد کل معاملات تجارت الکترونیکی نیز حدود 3 میلیارد فقره بوده که نسبت به سال قبل، 108 درصد رشد داشته است. همچنین، تعداد معاملات الکترونیکی دولتی 338 هزار فقره بوده که نسبت به سال قبل، 35 درصد رشد داشته است.

روش‌شناسی و جمعیت‌ شناسی تجارت الکترونیکی

در این بخش، تعداد اینمادهای اعطا شده در سال 1399 نسبت به سال قبل با رسیدن به بیش از 31 هزار اینماد، 110 درصد رشد را نشان می دهد و 78 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی دارای نماد اعتماد، علاوه بر وب‌سایت از شبکه‌های اجتماعی استفاده می ‌کنند.

همچنین حدود 93 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی، از سرمایه‌ گذار شخصی به منظور توسعه خود استفاده می‌ نمایند و حدود 77 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی از پست جمهوری اسلامی ایران به منظور ارسال و تحویل کالا استفاده می‌ کنند. 46 درصد از صاحبان واحدهای تجارت الکترونیکی دارای نماد اعتماد، بین 30 تا 40 سال سن داشته و 76 درصد از اینمادهای اعطا شده در سال 1399نیز مربوط به واحدهای تجارت الکترونیکی با ماهیت حقیقی بوده است.

بطور کلی، در این گزارش سعی بر آن بوده تا خلاصه‏ای از اهم اطلاعات جمع‏آوری شده در حوزه تجارت الکترونیکی کشور ارائه گردد. با در نظر گرفتن آمار ارائه شده در گزارش در حوزه زیرساخت تجارت الکترونیکی، از جمله رشد 10 درصدی در حوزه ضریب نفوذ تلفن همراه نسبت به سال 1398، با رسیدن به عدد 155.9 درصد و همچنین رشد 20 درصدی در ضریب نفوذ اینترنت پهن باند با رسیدن به عدد 112.4 درصد که بالاتر از میانگین جهانی و منطقه است؛ می‏ت وان گفت زیرساخت ارتباطی قابل قبولی برای رشد تجارت الکترونیکی در کشور وجود دارد.

از سوی دیگر، آمار شاخص ‏های عملکرد تجارت الکترونیکی نشان از رشد مبلغی و تعدادی در تراکنش ‏‏های تجارت الکترونیکی دارد. ارزش اسمی معاملات تجارت الکترونیکی نسبت به سال 1398 با رشد 159 درصدی همراه بوده است. بعلاوه تعداد کل معاملات تجارت الکترونیکی با رشد 108 درصدی نسبت به سال 1398 مواجه بوده است که نشان از استقبال بیشتر خریداران از خرید اینترنتی بوده است.

همچنین بررسی آمار جمعیت ‏شناسی نشان ‏دهنده تعداد رو به رشد واحدهای تجارت الکترونیکی است. با اینحال در سال 1399 نیز سهم زنان از مالکیت واحدهای تجارت الکترونیکی 14 درصد بوده و بسیار کمتر از مردان است. علاوه بر این، بیش از 93 درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی از سرمایه شخصی خود جهت راه‏اندازی و توسعه استفاده می ‏نمایند.

در نهایت با در نظر گرفتن امار ارائه شده، می ‏توان نتیجه گرفت که هر چند تجارت الکترونیکی در ایران به طور کلی در مسیر رشد قرار دارد اما همچنان با موانعی از قبیل شرایط اقتصادی پرنوسان، ایجاد محدودیت ‏های متعدد، سیاستگذاری ‏های نادرست و عدم آموزش و اطلاع رسانی کافی به عموم در خصوص تجارت الکترونیکی روبروست که می بایست جهت رفع آنها به بهبود عملکرد در حوزه سیاستگذاری، فرهنگ ‏سازی و آموزش پرداخته شود.

همچنین متن کامل گزارش سالانه تجارت الکترونیکی ایران (سال 1399) و اینفوگرافی مربوطه نیز از طریق وب سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به آدرس http://ecommerce.gov.ir (منوی گزارش تجارت الکترونیکی) در دسترس عموم علاقمندان می باشد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 5.148129940033
Query time: 4.4153412183126