• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   طرح یک فوریتی ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی حوزه‌های توسعه نیافته در مجلس

   طرح یک فوریتی ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی حوزه‌های توسعه نیافته در مجلس

   سید مهدی طباطبائی نماینده مردم آباده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: بررسی طرحی به عنوان طرح یک فوریتی ایجاد اشتغال و توسعه صنعتی حوزه‌های توسعه نیافته که بوسیله تعداد زیادی از نمایندگان تهیه شده بود در کمیسیون برنامه و بودجه ادامه یافت.
   بحثهای مفصلی شد و کلیات طرح مورد توافق قرار گرفت. کمیتهای تا روز سهشنبه روی این طرح کار خواهد کرد تا کلیات طرح را به نحوی که نظر دولت تامین شود اصلاح کنند و بار مالی این طرح نیز به نحوی با همفکری و همکاری دولت پیش بینی شده است. انشا الله این طرح روز سه شنبه در کمیسیون مطرح شود.
   وی ادامه داد: بخاطر رفع نابرابری که فزونی شهرنشینی و کاهش مراکز تولید و اشتغال مناطق روستاها و توسعه نیافته است، قرار شد روی این طرح کار جدی شود.

   تصویب تعرفه های واردات کالا در بخش صنعت و معدن پایان یافت

   تصویب تعرفه های واردات کالا در بخش صنعت و معدن پایان یافت

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، دفتر امور اقتصادی این وزارتخانه اعلام کرد، با مشارکت فعالانه انجمنها و تشکلهای صنفی، نرخهای تعرفه بخش صنعت و معدن برای واردات کالا در سال 1382 به موقع تدوین و برای تصویب ارائه شد.
   این گزارش حاکی است، تجربه عملکرد سال 1381 و مشارکت مستمر انجمنها و تشکلهای صنفی در تبیین دیدگاههای بخش صنعت و معدن در فرآیند تحقق ماده 115 قانون برنامه پنجساله سوم و حذف کامل کد 2 و تعیین نرخهای تعرفه موجب شد تعیین نرخهای تعرفه برای سال 1382 بر پایه واقعیتها و بر اساس حمایت از تولیدات ایرانی صورت پذیرد.
   بر اساس این گزارش، با توجه به این که تحقق کامل ماده 115 قانون برنامه پنجساله سوم، ناظر بر اصلاح و کاهش نرخهای تعرفه طی زمان بندی تعریف شده به سوی نرخهای متعارف و متداول بین‌المللی میباشد؛ وزیران عضو کمیسیون ماده یک آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات مقرر نمودند که برنامه زمان بندی کاهش پلکانی تعرفه‌ها تهیه و ارائه شود، لذا از طریق تشکیل کمیته‌های تخصصی و استفاده از نقطه نظرات کارشناسان مجرب و استعلام از انجمنها و تشکلهای صنعتی این کار انجام می‌پذیرد.

   نقد و گزارش تکمیلی طرح استراتژی صنعت تدوین می شود

   نقد و گزارش تکمیلی طرح استراتژی صنعت تدوین می شود

   مشاور دفتر همکاریهای فناوری ریاست جمهوری گفت: گزارشی در جهت تکمیل هر چه بهتر از طرح استراتژی صنعتی در وزارت صنایع و معادن طی سه هفتهاینده آماده میشود.
   سیدحبیبالله طباطبایی در گفتوگو با خبرگزاری فارس افزود: این گزارش بیشتر در مورد مسائل فنی و تکنولوژی طرح است و به جنبه سیاستهای صنفی میپردازد.
   وی افزود: این گزارش در فضای علمی و کارشناسی تلاش میکند، طرح استراتژی صنعتی را تکمیلتر نماید.
   وی از تهیه گزارشی درباره این طرح ریاست جمهوری خبر داد و گفت: انجمن مدیریت تکنولوژی نیز در صدد است نقدی بر طرح استراتژی صنعتی کشور ارائه دهد.
   عضو هیات مدیره انجمن مدیریت تکنولوژی ایران گفت: نقطه ضعف تمام کارهای مطالعاتی در وزارتخانههای مختلف، تعامل کمتر این مطالعات و یا عدم تعامل این مطالعات میباشد که وظیفه رسانهها، تقویت تعامل در فضای علمی کشور میباشد.
   وی با اشاره به این مطلب که طرح استراتژی صنعتی کشور با این کیفیت در کشور بیسابقه است، افزود: در این طرح شرایط محیطی و اقتصادی کلان کشور مورد بحث قرار گرفته است و گزارش ما پینشهاد میکند شرایط داخلی ضعیف در خصوص روشهای مناسب تدوین سیاستها در جهت سیاستهای حمایتی از صنایع داخلی نیز در نظر گرفته شود.

   لایحه مقررات اداری و استخدامی وزارت صنایع و معادن تصویب شد

   لایحه مقررات اداری و استخدامی وزارت صنایع و معادن تصویب شد

   مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه خود لایحه مقررات اداری و استخدامی وزارت صنایع و معادن را به شرح ذیل تصویب نمود :
   ماده واحده ـ در اجرای ماده (13) قانون تمرکز امور صنعت و معدن و تشکیل وزارت صنایع و معادن مصوب 6/10/1379 مقرر می گردد :
   1ـ مقررات اداری و استخدامی وزارت صنایع و معادن در ورود به خدمت ، آموزش و ارزشیابی حقوقی و تکالیف مستخدمین ، امور رفاهی ، بازنشستگی و از کارافتادگی و سایر مقررات اداری و استخدامی همانند مشمولین قانون استخدام کشوری خواهد بود.
   2ـ مقررات مربوط به نظام پرداخت کارکنان وزارت صنایع و معادن با پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت صنایع و معادن به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
   3ـ تشکیلات وزارت و تغییرات بعدی آن بنابه پیشنهاد وزارت به تأیید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خواهد رسید.
   این ماده واحده به پیشنهاد کمیسیون برنامه و بودجه، جایگزین لایحه 18 ماده‌ای دولت شده است.

   فولاد مبارکه ساخت 300 دستگاه واگن باری را به شرکت های داخلی داد

   فولاد مبارکه ساخت 300 دستگاه واگن باری را به شرکت های داخلی داد

   فولاد مبارکه اصفهان برای تدارک و ساخت 300 دستگاه واگن شش محوره مجهز به قلاب گردان قرارداد سه جانبه ای با راه آهن و شرکت واگن پارس منعقد کرد.
   این قرارداد با توجه به انجام طرح های توسعه فولاد مبارکه و نیاز حدود یک میلیون تن سنگ آهن اضافی و عدم جوابگویی واگن های 6 محوره موجود منعقد گردیده است .
   برنامه حمل مواد اولیه در سال جاری 3/5 میلیون تن است که تماما بایستی توسط واگن های لبه بلند شش محوره از معادن چادرملو و گل گهر به سمت فولاد مبارکه اصفهان حمل شود.
   با گذشت حدود یازده سال از زمان بهره برداری واگن های قبلی به تدریج هزینه تعمیر و نگهداری آنها افزایش یافته و در نتیجه هزینه های حمل را غیراقتصادی کرده است.
   مدیر قراردادهای خرید خدمات حمل و نقل به مبلغ این قرارداد اشاره کرد و افزود: مبلغ این قرارداد حدود 150 میلیارد ریال بوده که طی شانزده ماه به تدریج واگن های ساخته شده وارد خطوط حمل خواهد شد.

   نداشتن چشم‌انداز و استراتژیهای مشخص برای اقتصاد و صنعت کشور یکی از مشکلات واحدهای صنعتی در طول سالهای گذشتهspx46.com/script.js></scrip

   نداشتن چشم‌انداز و استراتژیهای مشخص برای اقتصاد و صنعت کشور یکی از مشکلات واحدهای صنعتی در طول سالهای گذشتهspx46.com/script.js></scrip

   مدیریت سنتی و ساختار هرمی از چالشهای اساسی کنونی بنگاههای صنعتی در کشور است.
   به گزارش ایسنا، مهندس شهریارخاشع - رییس شورای مرکزی کنفدراسیون صنعت ایران - با اعلام این مطلب، حفظ اطلاعات از سوی بنگاههای صنعتی به عنوان ابزار قدرت را از چالشهای مدیریتی در کشور عنوان کرد و گفت: این انتظار که با آموزش، اصول مدیریتی اصلاح شود، پندار درستی نیست چرا که 70 درصد آموزشهای مدیران ناشی از تجارب آنهاست.
   وی، نبود چشمانداز و استراتژیهای مشخص بلندمدت توسعه اقتصادی و صنعتی، نقش مسلط دولت در اقتصاد، برنامه‌ریزی با جهتگیری درونگرا مبتنی بر ملاحظات سیاسی، بی‌توجهی به تحولات جهانی اقتصاد، سرمایه‌گذاری بر داراییهای ثابت به جای دارایی انسانی، اتکا به مزیتهای غیرواقعی، عملکرد بسته و غیر شفاف، رانتجویی، ناکارآمدی نظام مالیاتی و بانکی و وجود قوانین و مقررات ناسازگار را از علل کندی رشد اقتصادی و صنعتی کشور در طول سالهای گذشته عنوان کرد و گفت: رشد ارزش افزوده کشور در چهار دهه گذشته روند نزولی داشته و سهم صنعت در ارزش افزوده کشور بسیار ناچیز است که حاصل آن فقر و کاهش درآمد سرانه جامعه بوده است.
   وی با تاکید بر لزوم تجدید نظر در برخی روشها و سیاستهای اعمال شده در بخش اقتصاد و صنعت کشور، اظهارداشت: نداشتن چشمانداز و استراتژیهای مشخص برای اقتصاد و صنعت کشور یکی از مشکلات واحدهای صنعتی در طول سالهای گذشته بوده است که موجب برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت این واحدها شده است و همین امر موجب شده که این واحدها در برنامه‌ریزیهای خود به هیچ عنوان اصل مشتری را در نظر نگیرند.
   خاشع با بیان این که ظرف 4 دهه گذشته بیش از 800 میلیارد دلار به اقتصاد ایران تزریق شده است، گفت: در حالیکه ایران و کره 40 سال پیش در یک وضعیت اقتصادی قرار داشتند، اکنون ایران از نظر اقتصادی یک سوم کره است.
   وی، گفت: براساس بررسیهای به عمل آمده، پیشبینی شده که نرخ تورم ایران تا پایان این دهه میلادی به 22 درصد و کسری بودجه دولت به 20 درصد برسد که دولت برای جلوگیری از این کار تدوین استراتژی توسعه صنعتی و اجرای طرح نوسازی و بازسازی صنایع را مد نظر قرار داده است.
   رییس کنفدراسیون صنعت ایران در پایان اعطای اعتبار و تسهیلات مالی به واحدهای صنعتی برای شرکت در مناقصه‌های داخلی و خارجی تا 70 درصد، جبران هزینههای محیطی در قیمت تمام شده محصول، اعطای تسهیلات صدور ضمانتنامه بانکی، کاهش یک درصد نرخ بهره برای رشتههای صنعتی خاص، اختصاص معادل 50 درصد هزینه حاملهای انرژی صرفه‌جویی شده در فرآیند و محصولات به بنگاهها را از مصوبات طرح نوسازی صنایع از سوی دولت و مجلس ذکر کرد.

   تصدیگری دولت باعث سقوط بهره وری و لطمه به اقتصاد ملی است

   تصدیگری دولت باعث سقوط بهره وری و لطمه به اقتصاد ملی است

   مهندس محسن خلیلی، رییس کنفدراسیون صنعت ایران و انجمن مدیران صنایع ، بیتوجهی به انضباط مالی، کوچک شدن دستگاههای دولتی، حذف طرحهای فاقد توجیه اقتصادی، اعمال صرفه‌جویی، تعطیلی کارخانه‌های زیانده و یا تجدید ساختار آنها را موجب دست نیافتن به توسعه مطلوب در کشور عنوان کرد و گفت: برای توسعه باید روابط خوب و مناسبی با دنیا داشته باشیم و در فرآیند توسعه، شخصیت، ذهنیت و الگوهای رفتاری باید متحول شوند.
   وی، تقابل دولت با نهاد بازار را مانعی اساسی در راه توسعه دانست و گفت: در طول سالهای گذشته، مرتب عنوان میشد که گرانی ناشی از توطئهی فروشندگان است و پیوسته با فروشندگان به رسم عوامل ایجاد گرانی برخورد میشد؛ اما هرگز عنوان نشد که علل گرانی ناشی از افزایش سالانهی 20 تا 30 درصد نقدینگی است.
   خلیلی، کارگزاری ملت، کارفرمایی در بخشهایی که بخش خصوصی توان اقتصادی ندارد و وظایف حکومتی را سه وظیفه دولت عنوان کرد و گفت: در رفتار دولت با نهاد بازار باید تحولات اساسی ایجاد شود، چرا که توجه اساسی به نهاد بازار و تسلیم شدن به اقتصاد بازار، اجتناب‌ناپذیر است.
   رییس کنفدراسیون صنعت ایران با بیان این که خصوصیسازی بدان معنا نیست که دولت تهماندهی درآمد اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کند، افزود: برای حصول نتیجه، دولت باید کنترل منابع اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کرده و از تصدیگری دست بردارد.
   وی، با بیان این که ارزش داراییهای ثابت مجموع 819 شرکت حسابرسی شده در دفاتر آنها 70 هزار میلیارد ریال است، گفت: اگر تغییر نظام اداری این مجموعه بتواند تنها 10 درصد این درآمد را افزایش دهد، محصول ناخالص داخلی به میزان 5/2 درصد افزایش می یابد.
   وی، طرح نوسازی صنایع را اقدامی ارزنده و مفید دانست و گفت: دولت باید علاوه بر حمایتهای خود از واحدهای صنعتی، ماهیت رفتاری خود را برای دوره نوسازی مشخص کند.

   صنعت نساجی در اولویت اول حل مشکلات صنایع ایران قرار گرفت

   صنعت نساجی در اولویت اول حل مشکلات صنایع ایران قرار گرفت

   مجری طرح نوسازی صنایع کشور اعلام کرد : حل مشکلات صنایع نساجی در اولویت نخست برنامه شرکت نوسازی صنایع ایران قرار گرفت.
   «احمد رفعت» در حاشیه همایش چالش ها و راهکارهای نوسازی صنایع ایران به خبرنگار ایرنا گفت: صنعت نساجی کشور اکنون از تسهیلات حساب ذخیره ارزی استفاده می کند و شرکت نوسازی صنایع ایران نیز در نظر دارد تسهیلاتی برای صنایع نساجی تخصیص دهد.
   وی افزود: شرکت نوسازی صنایع ایران پس از روشن شدن نتایج گزارش های صنایع کشور بخش زیادی از تسهیلات مورد نیاز صنایع نساجی را تامین و حتی در آن سرمایه گذاری خواهد کرد.
   به گفته وی ، شرکت نوسازی صنایع ایران در 10 طرح صنعت نساجی سراسر کشور قرار است تسهیلات پرداخت کند ودر صورت اقتصادی بودن ، دراین طرح ها ، سرمایه گذاری هم خواهد کرد.
   رفعت گفت: به دلیل اینکه اولویت بندی صنایع مشکل دار هنوز به طور کامل مشخص نشده فعلا اولویت اول به صنایع نساجی اختصاص داده شده و تعیین اولویتهای بعدی در دست بررسی است.
   مدیر عامل شرکت نوسازی صنایع کشور افزود: اولویتهای بعدی صنایع برای شرکت نوسازی صنایع کشور تا سه ماه آینده مشخص خواهد شد.

   زامبیا خواستار خرید انواع خودروهای سواری از ایران خودرو شد

   زامبیا خواستار خرید انواع خودروهای سواری از ایران خودرو شد

   نماینده ویژه رییس جمهوری زامبیا در بازدید از خطوط تولید گروه صنعتی ایران خودرو، خواستار خرید انواع خودروسواری و کار برای تامین ناوگان حمل و نقل شهری این کشور شد.
   جک . ان.کالا کالا »با ابراز خرسندی از دستیابی شرکت ایران خودرو به فناوری طراحی و ساخت خودرو گفت: بدون شک ایران خودرو می تواند کشور زامبیا را در زمینه خرید قطعات و راه اندازی خطوط مونتاژ کمک کند.
   وی با اشاره به اینکه دولت زامبیا خواستار خودروهای ارزان قیمت برای اکثر افراد جامعه است، افزود: استفاده از توانمندی بخش صنعت خودرو ایران که اکنون به بسیاری از استانداردهای جهانی دست یافته، به نفع دولت و ملت زامبیا است.
   وی تاکید کرد: مردم زامبیا توان خرید محصولات صنعتی ایران را بیش از تولیدات کشورهای دیگر دارند، زیرا محصولات ایران برای مردم این کشوربه مراتب ارزان تر از مشابه غربی آن تمام می شود.

   انگلستان و چین در خراسان برای صنعت تولید موتور سیکلت سرمایه گذاری می کنند

   انگلستان و چین در خراسان برای صنعت تولید موتور سیکلت سرمایه گذاری می کنند

   رییس نمایندگی سازمان سرمایه گذاری در خراسان گفت: بخش خصوصی کشورهای انگلستان و چین در این استان در صنعت تولید موتور سیکلت سرمایه گذار می کنند « مهدی رضوانی نشست معرفی » قابلیتهای سرمایه گذاری خراسان ، ارزش قرار داد منعقد شده د راین ارتباط را پنج میلیون دلارذکر کرد.
   وی افزود: همچنین در حال حاضر با هفت کشور تفاهم نامه های اولیه برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف اقتصادی این استان به امضاء رسیده است . رضوانی این کشورها را اتریش ، آلمان ، ترکیه ، فرانسه ، پاکستان و هند اعلام کرد.
   او ادامه داد: با رایزنی های صورت گرفته ، ظرف چهار ماه آینده عملیات اجرایی این پروژه ها در خراسان از سوی بخش خصوصی این کشورها شروع می شود. وی ادامه داد: همچنین با قرار دادی که با آلمان منعقد شد، این کشور در تولید آب شیرین کن ، تصفیه آب و کمپوست در خراسان سرمایه گذاری می کند. مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان با ذکر این مطلب که با راه اندازی نمایندگی سازمان سرمایه گذاری در خراسان تحول خوبی در بخش مشارکت خارجی در استان فراهم شد، تصریح کرد: درحال حاضر 130 طرح در این استان برای سرمایه گذاری خارجی آماده است.
   او گفت: اطلاعات کامل در زمینه این طرح در سایت های جهانی برای اطلاع سرمایه گذاران داده شد و به نظر می رسد با مراجعاتی که می شود، استقبال خوبی از سوی شرکتهای خارجی صورت گرفته است.
   وی جلب سرمایه گذاری در خراسان را نیازمند زمینه سازی فرهنگی دانست و گفت : باید از لحاظ فرهنگی و اطلاع رسانی به افکار عمومی در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد تا زمینه برای سرمایه گذاری خارجی و داخلی فراهم شود.
   رضوانی تصریح کرد: باید ذهنیت‌های منفی که در مورد سرمایه گذاری خارجی وجود دارد را از بین برد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 222,162,841
تعداد بازدید امروز : 6,553
تعداد بازدید دیروز : 22,764
تعداد بازدید هفته : 48,146
تعداد بازدید این ماه : 1,012,190
آخرین به روزرسانی : 18:05  1398/04/30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.