• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   دکتر سرقینی: بخش خصوصی در سال 80 ، 40 میلیارد تومان در معادن کشور سرمایه گذاری کرد

   دکتر سرقینی: بخش خصوصی در سال 80 ، 40 میلیارد تومان در معادن کشور سرمایه گذاری کرد

   دولت برای کاهش تصدی گری های خود در بخش معدن، سال آینده سهام شرکت ملی صنایع مس ایران را به عنوان بزرگترین شرکت معدنی کشور در بورس عرضه خواهد کرد.
   دکتر سرقینی، معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن در مراسم افتتاح هشتیمن نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، تجهیزات و سنگ های تزئینی با اعلام این مطلب تصریح کرد این شرکت تنها معدن بزرگ تحت نظر دولت است و تاکنون نیز بخش زیادی از سهام معادن کشور در بورس عرضه شده است.
   وی تولید مواد معدنی در سال گذشته را حدود 130 میلیون تن ذکر کرد و گفت این رقم نسبت به سال قبل آن که 120 میلیون تن بود حدود 10 درصد رشد داشت.
   به گفته سرقینی، پیش بینی برنامه سوم برای تولید مواد معدنی در سال گذشته، 126 میلیون و 500 هزار تن بود و صادرات معدن و فلز کشور نیز 790 میلیون دلار پیش بینی شده بود که از این رقم 770 میلیون دلار آن محقق شد.
   وی افزود از این رقم حدود 300 میلیون دلار آن مربوط به فرآورده ها و صنایع معدنی و حدود 470 میلیون دلار آن مربوط به فولاد و فلزات غیر آهنی نظیر مس و روی است.
   وی رشد بخش معدن کشور در سال گذشته را 8/11 درصد اعلام کرد و ادامه داد پیش بینی برنامه سوم توسعه در این زمینه 5/5 درصد بوده، در حالی که این بخش در سال 80 نیز 8/9 درصد نسبت به سال ماقبل آن رشد داشت. وی افزود در پنج سال گذشته متوسط رشد ارزش افزوده بخش معدن 2/7 درصد بوده در صورتی که در برنامه سوم توسعه این رشد 5/4 درصد پیش بینی شده بود.
   سرقینی، یکی از مشکلات و موانع توسعه معادن کشور را بحث فرآوری دانست و اظهار داشت مثلا در زمینه سنگهای تزئینی، آمار صادرات سال 81 این بخش نشان می دهد که به طور متوسط هر تن سنگ کار نشده تا 50 دلار صادر شده است. در حالی که قیمت صادرات متوسط سنگ کار شده، هشت برابر بیشتر شده و به 400 دلار می رسد.
   وی تاکید کرد در صورت توسعه و گسترش بخش فرآوری، ارزش افزوده بخش معدن 8 برابر خواهد شد.
   معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن با بیان این که یک کارخانه فرآوری سنگ معدن مس با ظرفیت 200 هزار تن در سال نیازمند حدود 300 میلیون دلار سرمایه گذاری است، خاطر نشان کرد: این امر موجب شده که بخش خصوصی رغبتی برای حضور در بخش معدن از خود نشان ندهد و در نتیجه تمامی فعالیت های توسعه فرآوری مواد معدنی به دولت محول شده است، وی با بیان این که برخی از معادن بزرگ ایران نظیر معادن مس و سنگ آهن کشور با آخرین تکنولوژی های فرآوری کار می کنند، گفت امسال نیز یک کارخانه معدن مس با کارخانه فرآوری 150 هزارتنی راه اندازی خواهد شد که با آخرین تکنولوژی های صنعت فرآوری فعالیت خواهد کرد.
   همچنین معدن سنگ مس سونگون در آذربایجان شرقی نیز در مرحله نصب تجهیزات فرآوری است که سال آینده راه اندازی خواهد شد.
   سرقینی با اشاره به نامطلوب بودن جذب سرمایه گذاری های خارجی در بخش معادن کشور، گفت سال گذشته کل سرمایه گذاری های خارجی ایران در این بخش حدود 5 میلیون دلار بوده است که تنها دو یا سه شرکت بزرگ بین المللی بر روی اکتشافات مس و طلا سرمایه گذاری کرده اند.
   وی ، تصویب قانون جذب سرمایه گذاری های خارجی را از جمله دلایل اصلی جذب سرمایه های خارجی در بخش معادن کشور ذکر کرد و گفت: مطمئن هستم که در سال های آینده حضور خوبی را از شرکت های خارجی در ایران شاهد خواهیم بود، زیرا تنوع مواد معدنی کشورمان بسیار مورد علاقه شرکت های خارجی است. وی با بیان این که حدود 85 درصد معادن کشور از نظر تعداد پروانه های صادره در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، اظهار داشت: متاسفانه این رقم شامل معادن کوچکی است و با صنعت فرآوری و سرمایه گذاری سنگین همراه نیست.
   سرقینی تاکید کرد از نظر مقررات هیچ مانعی برای حضور بخش خصوصی در بخش معادن کشور وجود ندارد و مشکل بخش خصوصی برای حضور در این عرصه تنها محدودیت های مالی است.
   معاون امور معادن وزارت صنایع و معادن, میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در معادن کشور در سال گذشته را حدود 40 میلیارد تومان ذکر کرد و اظهار داشت: بخش معدن کشورمان در حال پشت سرگذاشتن دوران طفولیت است و در آینده سرمایه گذاری بیشتری در این بخش از سوی شرکت های خصوصی انجام خواهد شد.
   وی بودجه عمومی بخش معدن کشور در سال 82 را حدود 100 میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: این امر نشان دهنده حضور گسترده دولت در این بخش است که به تدریج سهم دولت در این بخش محدودتر خواهد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   116 معدن در آذربایجان غربی فعالیت می کند

   116 معدن در آذربایجان غربی فعالیت می کند

   در آذربایجان غربی 27 نوع ماده معدنی از جمله روی، طلا، سیلیس، سنگهای تزئینی، باریت، آهن و ... وجود دارد.
   با اتمام مطالعات ژئوشیمیایی معادن جدیدی در مناطق اشنویه و خوی شناسایی شد. ناصر زرگر رییس سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار بدون اشاره به ظرفیت معادن جدید افزود: براساس این مطالعات معادن طلا، منگنز، جیوه، سیلیس، تنگستن در این شهرستانها مکان یابی شده است.
   وی اضافه کرد در کل کشور معادن در قالب 20 حوزه مطالعه می شود که سه حوزه مطالعاتی در آذربایجان غربی قرار دارند. وی گفت: مطالعات معادن در زمینه های ماهواره ای، زمین شناسی، ژئوفیزیک، ژئوشیمیایی و زمین شناسی اقتصادی انجام می گیرد که مطالعات مربوط به ژئوشیمیایی به اتمام رسیده است. مهندس زرگر همچنین از استحصال بیش از دو میلیون و 184 هزار تن سنگهای تزئینی بیش از 70 هزار تن مواد غیر فلزی و بیش از 12 هزار و 270 تن مواد فلزی از معادن آذربایجان غربی در سال گذشته خبر داد وی افزود: امسال با خرید فرآوری استحصال طلا، مدرنترین واحد تولید طلا در منطقه آقدره تکاب راه اندازی می شود. وی اضافه کرد برای استحصال طلا از معادن زره شوران تکاب نیز امسال یک پایلوت هزار تنی اجرا می شود که در صورت داشتن صرفه اقتصادی برای ایجاد واحد در این مکان نیز اقدام خواهد شد. استان آذربایجان غربی از نظر تنوع مواد معدنی چهارمین استان کشور است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   تولید کنندگان صنایع معدنی، وام کم بهره می گیرند

   تولید کنندگان صنایع معدنی، وام کم بهره می گیرند

   مهندس موذن زاده معاون وزیر صنایع و رئیس هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران دیروز در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه بین المللی صنایع فولاد و معادن وابسته در جمع خبرنگاران با مطلوب توصیف کردن وضعیت تولید فولاد در کشور، افزود سیاست اصلی دولت در بخش فولاد توسعه ظرفیت و افزایش تولید این محصول است که در این جهت تولید 20 میلیون تن فولاد در سال مد نظر قرارداده شده است.
   وی با بیان این که ایران با تولید 7 میلیون و 500 هزار تن فولاد در سال، بیست و دومین کشور تولید کننده فولاد در جهان محسوب می شود، گفت سال گذشته 850 میلیون تن فولاد در جهان تولید شد که سهم ایران از این تولید یک درصد بود.
   موذن زاده با تاکید بر این که تولید فولاد در ایران دارای مزیت نسبی است، افزود دولت هیچ گونه یارانه ای به تولید کنندگان بخش فولاد پرداخت نمی کند و حتی طرح های توسعه شرکت های تولید کننده فولاد نیز با استفاده از منابع داخلی انجام می شود.
   وی درپاسخ به سوالی درباره فرسوده بودن ماشین آلات مورد استفاده در بخش فرآوری مواد معدنی و صنایع این بخش، اظهار داشت: بر اساس توافق سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدن ایران و بانک صنعت و معدن، مقرر شده که امسال تسهیلاتی با بهره کم به تولید کنندگان صنایع معدنی پرداخت شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   برنامه های بانک صنعت و معدن برای تأمین سرمایه بخش صنعت

   برنامه های بانک صنعت و معدن برای تأمین سرمایه بخش صنعت

   مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت : این بانک تاکنون کمتر به عنوان یک بانک توسعه ای فعال بوده و بیشتر در بخش بنگاهداری فعالیت کرده است .
   «محسن رادنیا» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تأکید کرد: برمبنای آنچه که قانونگذار برای ما تعیین کرده ، تلاش می شود بانک از بنگاهداری رها شود به طوری که سال گذشته این بانک توانست حدود ?? درصد از شرکت های خود ( ?? واحد) را به بخش خصوصی واگذار کند.وی پیش بینی کرد، طبق برنامه زمان بندی شده ?? درصد واحدهای دیگر که تعداد آنها حدود ?? شرکت است تا پایان برنامه سوم توسعه (سال ??) به مردم و سایر خریداران بخش خصوصی واگذار شود.این مقام صنعتی اظهار امیدواری کرد، این بانک بتواند تا پایان امسال حداقل ?? شرکت خود را به متقاضیان بخش خصوصی واگذار کند.وی گفت : با توجه به آنکه بانک صنعت و معدن در حال حاضر نه کارخانه می سازد و نه طرح توسعه ای دارد، سال گذشته هیچگونه تخصیصی به زیرمجموعه های خود نداشته است .به گفته وی ، این بانک سال گذشته بیش از ?? درصد منابع در اختیار خود رابه بخش خصوصی ، تعاونی و یا متقاضیان طرح های دارای توجیه اقتصادی و تنها بخش کمی از آن را به بخش دولتی پرداخت کرده است .
   مدیرعامل بانک صنعت و معدن اضافه کرد: دولت امسال در تبصره های بودجه پرداخت نوعی یارانه (حدود ??? میلیون دلار) از محل فروش اوراق مشارکت جهت تخصیص به بخش های تعاونی و خصوصی را پیش بینی کرده است .وی پیش بینی کرد، بانک امسال بتواند این خطوط اعتباری را از منابع خارجی برای راه اندازی و ایجاد صنایع جدید توسط بخش خصوصی تامین کند.وی بهره گیری از حساب ذخیره ارزی را از دیگر روش های تامین منابع ذکر واظهار امیدواری کرد، بانک صنعت و معدن امسال بتواند حدود ?? هزار میلیارد ریال منابع جدید برای تکمیل طرح ها، ایجاد طرح های جدید و کمک به توسعه اقتصادی صنعتی کشور فراهم کند.وی با بیان آنکه منابع مالی بانک امسال نسبت به سال گذشته دو برابر شده گفت : قرار است این منابع صرف اجرای ??? طرح که حدود ?? هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد، شود.به گفته وی ، این طرح ها باید تا پایان سال آینده و در قالب برنامه زمان بندی شده به بهره برداری برسند.

   مجتمع معادن زاگرس( دهبید) به بزرگترین جرثقیل معدن کشور تجهیز شد

   مجتمع معادن زاگرس( دهبید) به بزرگترین جرثقیل معدن کشور تجهیز شد

   بزرگترین جرثقیل معدنی کشور با قدرت بارگیری 50 تن و بازوی 70 متر، با حضور مسوولان وزارت صنایع و معادن در مجتمع معادن زاگرس(دهبید) به بهره برداری رسید.
   همچنین در این مراسم برای اولین بار بهره برداری از دستگاه قواره کن اتوماتیک با برش سیم الماسه جهت پردازش قواره و دستگاه برش بازو اره ای جهت برش سنگ در جهات مختلف در این معادن آغاز شد.
   به گفته مسوولان گروه زاگرس(دهبید) استفاده از این تجهیزات استفاده از لودر و بولدوزر در معادن سنگ های نما و تزئینی را به حداقل می رساند و هزینه سرمایه گذاری و نگهداری ماشین آلات و سوخت برای این دستگاهها را تا 70 درصد می دهد.
   به اعتقاد انان، استفاده از این تجهیزات به منظور ایجاد ارزش افزوده سنگ های استخراجی در محل معدن صورت گرفته است که هر سه مورد آن ساخت ایتالیا است.
   مهندس باقری، مدیر کل بهره برداری معادن وزارت صنایع و معادن در مراسم شروع به کار جرثقیل معدنی گفت: مجتمع معدن دهبید جزو واحدهایی است که برای بخش معدن کشور آبرو و حیثیت به ارمغان آورده است.
   وی با اشاره به این نکته که ایران سالانه زیر یک میلیون تن سنگ های تزئینی به خارج صادر می کند ادامه داد: این در حالی است که هر سال 7 میلیون تن سنگ های تزئینی در کشور تولید می شود که اگر 4 میلیون تن آن هم صادر می شد اکنون جزو کشورهای بزرگ صادر کننده سنگ در دنیا بودیم.
   باقری با تاکید بر این نکته که باید تلاش شود تا سنگ ها کم تر به صورت کوپ صادر شود اظهار داشت : شرکت های تولید کننده سنگ باید روی بالا بردن ارزش افزوده سنگ های خودکار کنند ضمن این که اگر قرار است سنگ ها به صورت کوپ صادر شود اظهار داشت: شرکت های تولید کننده سنگ باید روی بالا بردن ارزش افزوده سنگ های خودکار کنند ضمن این که اگر قرار است سنگ ها به صورت کوپ صادر شود باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد تا جایگاه ویژه ای در سطح بین المللی پیدا کند.
   مدیر کل بهره برداری معادن وزارت صنایع و معادن با اشاره به وجود پنج هزار واحد سنگبری در ایران گفت: اگر بتوانیم 50 درصد سنگ های تولیدی را برش دهیم هر سال می توانیم 500 کارخانه سنگبری را به راحتی بهینه سازی کنیم.
   وی با بیان این نکته که هر سال فقط 500 هزار تن سنگ های پلاک به خارج صادر می شود یادآورشد: این امر نشان می دهد که واحدهای سنگبری کشور نیاز به بازسازی و تجدید ساختار دارند.
   باقری پیش بینی کرد که بهره برداران معادن کشور به جای صرف هزینه های کلان برای بازدید از کارخانجات خارجی، برای بازدید از جرثقیل نصب شده در مجتمع معادن دهبید ( زاگرس) به این معادن مراجعه کنند و به نحوی به استفاده از تکنولوژی روز معادن دنیا ترغیب شوند.
   گفتنی است مجتمع معادن زاگرس ( دهبید) متعلق به موسسه توانبخشی ولی عصر ویژه معلولان است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   حضور نخستین معدن طلای ایران در بورس تهران

   حضور نخستین معدن طلای ایران در بورس تهران

   هیات پذیرش اوراق بهادار مجوز حضور نخستین شرکت تولید کننده طلا را در بورس تهران صادر کرد.
   عرضه سهام شرکت طلای ایران در تالار بورس تهران به رفع یکسری موارد شرط شده از سوی هیات پذیرش اوراق بهادار موکول شده است.
   به باور کارشناسان فقدان سازوگار مناسب در زمینه استاندارد فقدان سازوکار مناسب در زمینه استاندارد مصنوعات طلاو پایین بودن آگاهی های عمومی در رابطه با استانداردهای مصنوعات طلا از چالش های اصلی بازار طلا در ایران است. مهمترین آموزه ای که از بازار طلا در جهان و به طور مشخص در ایران با توجه به چالش های موجود باید فرا گرفت، نیاز به مشارکت عمومی اعم از دستگاههای مختلف دولتی و نهادهای غیر دولتی برای ساماندهی بازار طلا است.
   به اعتقاد آنان حضور شرکت طلا در ایران در ایران در بورس می تواند این آشفتگی را از بین ببرد و تا حدودی این بازار غیر مستقیم را به بازاری با اثبات تبدیل کند.
   مهندس گلپایگانی مدیر عامل شرکت طلای ایران در مورد حضور شرکت های تولید کننده طلای ایران در بورس تهران می گوید: در حال حاضر شرایطی فراهم شده تا بعضی از شرکت های تولید کننده طلا وارد بورس شوند که در حال حاضر این موضوع در دست بررسی قرار دارد و بعد از انجام مراحل قانونی این شرکت ها وارد بورس می شوند این مقوله سبب خواهد شد نحوه قیمت گذاری طلا در کشور سامان پیدا کند.
   وی افزود در حال حاضر شرکت طلای ایران که یکی از زیر مجموعه شرکت های طلای امیر است.مراحل پایانی را برای ورود به بورس طی می کند.
   گلپایگانی خاطر نشان کرد: شرکت طلای ایران در سال 71 تاسیس شد و عمدتا” با هدف بهره برداری از معادن موته اصفهان و اداره کارخانه آغاز به کار کرد. پس از آنکه شرکت bhp استرالیا تجهیزات فراوری طلای موته را نصب کرد اداره کارخانه موته در اختیار این شرکت قرار گرفت و تا حدود 5 سال بعد از آن ادامه یافت.
   به گفته وی در حال حاضر پیش از 80 درصد سهام شرکت طلای ایران خصوصی است و ما بقی آن متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی است.
   مدیر عامل شرکت طلای ایران تاکید کرد سهام مدیریتی در اختیار سهامداران خصوصی شرکت طلای ایران است این سهامداران شامل شرکت سرمایه گذاری امیر، مینرال اکسپورت و شرکت پیمان امیر هستند و در مجموع قریب به 40 هزار سهامدار در شرکت طلای ایران حضور دارند که همگی آنها در بخش خصوصی فعال هستند ضمن اینکه 20 درصد این سهام در اختیار اشخاص کارگران و پرسنل قرار دارد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   iran's sugar output to almost double next year

   iran's sugar output to almost double next year

   ahvaz, khuzestan prov, april 16, irna -- iran's sugar production capacity will increase to 900,000 tons per annum in the next iranian year (march 2004-2005) from 500,000 tons this year, said minister of agricultural jihad mahmoud hojjati here on wednesday. hojjati said iran will manage to attain the output once the seven sugar factories under implementation in the southwestern province of khuzestan goes into operation

   source: irna

   74% rise in aluminum production in al-mahdi complex

   74% rise in aluminum production in al-mahdi complex

   bandar abbas, hormozgan prov. - al-mahdi aluminum production complex managed to raise its output by 74 percent to 48,000 tons last year compared to the preceding year. public relations department at the complex said exports last year rose by 384 percent to 32,000 tons compared with the preceding year. exports earned the complex $44 million last year.

   source: tehran times

   معادن منگنز تا پایان سال از چاه شماره دو بهره برداری می کند

   معادن منگنز تا پایان سال از چاه شماره دو بهره برداری می کند

   شرکت معادن منگنز ایران اعلام کرد که طرح توسعه چاه شماره 2 در تراز 90 متری را در دست اجرا دارد که حدود 80 درصد سرمایه گذاری مورد نیاز تا کنون انجام شده و در اواخر سال 82 بهره برداری می رسد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سود عملکرد شرکت معادن منگنز ایران اعلام شد

   سود عملکرد شرکت معادن منگنز ایران اعلام شد

   درآمد خالص هر سهم امسال معادن منگنز ایران 845 ریال پیش بینی شد.
   این شرکت یک هزارو و 70 ریال سود قبل از کسر مالیات و 970 ریال سود عملیاتی برای هر سهم خود پیش بینی کرد.
   معادن منگنز ایران 7/9 میلیارد ریال سود پس از کسر مالیات، 3/12 میلیارد ریال سود قبل از کسر مالیات، 1/11 میلیارد ریال سود عملیاتی و 8/16 میلیارد ریال سود ناخالص خواهد داشت.
   همچنین درآمد حاصل از فروش این شرکت 1/14 میلیارد ریال, بهای تمام شده کالای فروش رفته آن 2/24 میلیارد ریال، هزینه های عملیاتی آن 7/5 میلیارد ریال درآمد متفرقه آن 100 میلیون ریال و درآمد حاصل از سرمایه گذاریهای آن 1/1 میلیارد ریال خواهد بود.
   پیش بینی عملکرد امسال معادن منگنز ایران در مقایسه با پیش بینی عملکرد سال مالی قبل به ترتیب فروش 13 درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته 13 درصد افزایش، سود عملیاتی 12 درصد افزایش و سود پس از کسر مالیات 9 درصد کاهش نشان می دهد.که شرکت علت تغییرات را افزایش مقدار و نرخ فروش و افزایش هزینه ها ذکر کرده است.
   همچنین هیات مدیره شرکت برنامه افزایش سرمایه از 5/11 به 25 میلیارد ریال معادل 117 درصد از محل اندوخته طرح توسعه را تا پایان سال 83 در دست بررسی دارد.

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 214,261,620
تعداد بازدید امروز : 22,706
تعداد بازدید دیروز : 40,737
تعداد بازدید هفته : 184,048
تعداد بازدید این ماه : 1,280,911
آخرین به روزرسانی : 12:54  1397/10/26

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.