• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی: خودروهای وارداتی فقط با تاییدیه آزمایشگاه های معتبر جهانی وارد کشور می شوندspx46.com/script.js><

   رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی: خودروهای وارداتی فقط با تاییدیه آزمایشگاه های معتبر جهانی وارد کشور می شوندspx46.com/script.js><

   گروه خبر- خودروهای وارداتی باید تاییدیه یکی از آزمایشگاه های معتبر جهان را جهت اجازه ورود به کشور داشته باشند.
   سید ابریشمی رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در گفتگو با خبرگزاری فارس افزود: این اقدام به منظور اطمینان از دارا بودن 51 شرط لازم جهت ایمنی خودروهای وارداتی صورت خواهد گرفت.وی گفت:تمام خودروهای وارداتی باید استاندارد های لازم را در زمینه های مختلف دارا باشند.سید ابریشمی دلیل ارجاع خودروهای وارداتی به آزمایشگاه های خارجی را عدم وجود امکانات و تجهیزات لازم در داخل کشور عنوان کرد و گفت :آزمایشگاه های داخلی به منظور تایید دارا بودن استانداردهای لازم ،فاقد امکانات و تجهیزات مورد نیاز هستند.به همین منظور خودروهای وارداتی باید از آزمایشگاه های معتبر جهان تاییدیه داشته باشند . وی افزود با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع و وزارت صنایع و معادن در حال احداث و تکمیل برخی از این آزمایشگاه ها در داخل کشور هستیم.
   رئیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی اظهار داشت: با توجه به توافق های صورت گرفته مقرر شده است تا خودرو های تولید داخل نیز پس از نهایی شدن دستور العمل ها استانداردهای مورد نظر را رعایت نمایند . وی افزود:استانداردهای در نظر گرفته شده بر خلاف گذشته موردی و در خصوص قطعات یدکی خودرو نیست، بلکه صورت کلی خودروهای تولید را در بر می گیرد. سید ابریشمی گفت:با توجه به استانداردهای فوق، هر خودرویی که توسط خودروسازان داخلی تولید شود باید موارد لازم جهت ایمنی سرنشینان را دارا باشد،در غیر این صورت اجازه تولید نخواهد گرفت.

   عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ورود 5/2 میلیون تن آهن از مبادی غیرمجاز

   عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ورود 5/2 میلیون تن آهن از مبادی غیرمجاز

   گروه خبر- سال گذشته 5/2 میلیون تن آهن از مبادی غیرمجاز وارد ایران شده است.
   قهرمان بهرامی حسن آبادی عضو کمیسیون اقتصادی در گفت و گو با ایرنا ضمن بیان مطلب فوق افزود : وجود مبادی غیرقانونی ورود و خروج کالا که تحت نفوذ و نظارت دولت نیستند با زیر پا گذاشتن منافع ملی ،اقتصاد کشور را دچار رکود می کنند که این موضوع برای تمامی مسئولان مشهود است.
   وی گفت: اکثر کالا های قاچاق از طریق مبادی وارد کشور می شوند و واردکنندگان با تحت نفوذ قرار دادن مسئولان، آنها را وادار به چشم پوشی می کنند و در برخی موارد،مجریان امر برای کسب سود بیشتر ،منابع کلان کشور را زیر پا گذاشته و اقتصاد کشور را دچار مشکل می کنند.
   او با اشاره به بحران های سال گذشته در صنایع فولاد نساجی و قند و شکر خاطرنشان کرد: وجود اسکله های غیر مجاز و واردات بی رویه ،این صنایع را دچار رکود کرده است و از آنجایی که هیچ یک از کالا های فوق قابلیت جاسازی و پنهان سازی ندارند،این اجناس از طریق مبادی عادی و بعضا مجاز وارد ایران شده اند.
   نماینده مردم مبارکه در مجلس ششم در خصوص موانع دولت برای کنترل واردات مجاز گفت:دولت در حد اختیاراتش در زمینه کنترل و نظارت بر اسکله ها و مبادی ورود و خروج کالا تلاش می کند،اما گاهی سفارشات غیر مستقیم قدرتمندان دولتی،فعالیتهای دولت را خنثی می کند.

   ورود کلیه قطعات ماشین‌آلات خط تولیدی مجاز اعلام شد

   ورود کلیه قطعات ماشین‌آلات خط تولیدی مجاز اعلام شد

   گروه خبرـ ورود کلیه ماشین‌آلات تولیدی قطعات یدکی، مواد اولیه و اجزا و قطعات مربوط به ماشین‌آلات تولیدی اعم از صنعتی و معدنی، کشاورزی، راهسازی، و ساختمانی مجاز اعلام شد.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن علی اصغر رمزی مدیرکل امور اقتصادی وزارت صنایع و معادن گفت: ورود این کالا‌ها بدون انتقال ارز و بدون گشایش اعتبار با ارز منشاء خارجی پس از ثبت سفارش و رعایت مقررات مجاز است. به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، این مجوز به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای تولید کنندگان داخلی و کاهش تشریفات اداری با پیگیری وزارت صنایع و معادن و با تصویب هیئت وزیران صادر شده است.

   وجود 10 هزار طرح نیمه تمام صنعتی، دولت برای اجرای به موقع طرح‌ها جایزه تعیین کرد

   وجود 10 هزار طرح نیمه تمام صنعتی، دولت برای اجرای به موقع طرح‌ها جایزه تعیین کرد

   گروه خبرـ هیچ کالای صنعتی وجود ندارد که برای واردات آن به مجوز وزارت صنایع و معادن نیاز باشد.
   به گزارش خبرنگار ما، مهندس جهانگیری وزیر صنایع و معادن که برای افتتاح هفت طرح صنعتی به استان یزد سفر کرده است، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال 1378، سه هزار ردیف تعرفه‌ای داشتیم که می‌بایست برای واردات آنها از وزارت صنایع و معادن مجوز گرفته می‌شد که خوشبختانه با سیستم تعرفه‌ای پیش‌بینی شده، تکلیف مردم و واردکنندگان مشخص شده است. وی افزود: در رابطه با واردات خودرو درحال نهایی کردن ضوابط فنی هستیم که پس از اعلام این ضوابط، منع دیگری برای واردات خودرو وجود ندارد و باید در دولت مطرح و ثبت شود.
   گفتنی است، در این سفر، واحد‌های شهدناز تفت، شیشه و ظروف یزد، کاشی نارین میبد، کاشی مریم میبد، شرکت زرسرام و همچنین شرکت اسکلت‌های فولادی و مخازن ایران افتتاح شدند.
   وی گفت: امسال با هدف حمایت از صنعتگران، واحدهایی که زودتر به بهره‌برداری برسند از محل منابع دولتی، یارانه سود بانکی دریافت می‌کنند.
   همچنین «اسحاق جهانگیری» روز گذشته درجمع صنعتگران میبد بدون اشاره به مبلغ این یارانه افزود: این وزارتخانه یک درصد سود بانکی هر طرحی که زودتر راه اندازی شود را پرداخت می‌کند.
   وی با بیان اینکه در پی طرح‌های تشویقی دیگری هستیم اظهار داشت: یکی ازمشکلات بخش صنعت کشور، تاخیر در زمان بهره‌برداری طرح‌هاست.
   وی با بیان اینکه بر این باور هستیم که طرح‌های صنعتی باید طی دو تا سه سال به بهره‌برداری برسند، افزود: طرح‌هایی که وام ارزی دریافت کرده‌اند در زمان کوتاه‌تری به بهره‌برداری رسیده‌اند.
   وزیر صنایع و معادن به بخش خصوصی توصیه کرد، از حساب ذخیره ارزی استفاده کنند در غیر این صورت با توجه به فشارهای موجود، دیگران از آن استفاده خواهند کرد.
   وی افزود: در صورتی که سطح بهره‌وری در کشور از عوامل تولید پایین تراست نمی‌توان انتظار داشت در چنین فضایی واحد‌های تولیدی در عرصه جهانی رقابت کنند.
   به گفته وی، هم اکنون در کشور بیش از 10 هزار طرح نیمه تمام صنعتی وجود دارد که در صورت تکمیل، بخشی از مشکل اشتغال رفع خواهد شد.
   وی با تاکید بر اینکه در بخش تولید به نیروی انسانی کار آمد وآشنا به دانش روز، نیاز داریم گفت: در دوسال گذشته، نشست‌هایی با صنعتگران داشته‌‌ایم و لزوم اصلاحات را در بنگاه‌های اقتصادی یاد آور شدیم.
   جهانگیری تصریح کرد: هر واحد تولید برای دستیابی به بازار جهانی، نیازمند استفاده از مدیریت علمی است که در صورت غفلت، رقبا از آنها پیشی خواهند گرفت.
   وی با اشاره به نقش منابع مالی در چرخه تولید، تاکید کرد: بخش خصوصی ایران در 20 سال اخیر از نظر مالی در عرصه تولید، چندان قوی، حاضر نشده است.
   وی افزود: این درحالیست که برای رونق بخشیدن به فعالیت‌های صنعتی در اقتصاد کشور به بخش خصوصی دارای سرمایه نیاز است.

   مدیر کل صنایع نساجی وزارت صنایع و معادن: فقط 35 میلیون دلار از اعتبار نوسازی صنایع نساجی گشایش شده است

   مدیر کل صنایع نساجی وزارت صنایع و معادن: فقط 35 میلیون دلار از اعتبار نوسازی صنایع نساجی گشایش شده است

   گروه خبرـ از 500 میلیون دلار اعتبار ارزی در نظر گرفته شده برای نوسازی صنایع نساجی تنها 35 میلیون دلار گشایش اعتبار شده است.
   گلناز نصرالهی مدیر کل صنایع نساجی وزارت صنایع و معادن در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس افزود: درخواست‌های زیادی ارایه شده، اما کار بررسی آن تاکنون به طول انجامیده است.
   وی گفت: قرار داد بستن مراحل طولانی دارد که مستلزم گذر زمان است. نصرالهی در خصوص همکاری نظام بانکی با طرح فوق اظهار داشت: تاکنون مشکلی از سوی نظام بانکی برای اجرای طرح نوسازی صنایع نساجی به وجود نیامده است. وی گفت: سال جاری سال ارتقای کیفیت صنایع نساجی است. نصرالهی افزود: سال گذشته میزان صادرات صنایع نساجی کشور نسبت به مدت مشابه سال 80 بیش از 40 درصد رشد داشته است.

   متن مصاحبه کوتاه جناب آقای علی اصغر رمزی مدیرکل محترم امور اقتصادی

   متن مصاحبه کوتاه جناب آقای علی اصغر رمزی مدیرکل محترم امور اقتصادی

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن پیشنهاد و پیگیریهای مستمر وزارت صنایع و معادن به منظور ایجاد تسهیلات لازم برای تولیدکنندگان داخلی و کاهش تشریفات اداری به نتیجه رسید و هیات محترم وزیران به پیشنهاد این وزارتخانه پاسخ گفت:
   بنا به این گزارش علی اصغر رمزی مدیرکل امور اقتصادی وزارت صنایع و معادن در مصاحبه ای مصوبه هیات وزیران را به شرح ذیل اعلام نمود.
   «ورود کلیه ماشین آلات تولیدی قطعات یدکی موارد و اجزا و قطعات مربوط به ماشین آلات خط تولیدی ( صنعتی و معدنی،کشاورزی،راه‌سازی و ساختمانی) به صورت بدون انتقال ارز و بدون گشایش اعتبار با ارز منشا خارجی پس از ثبت سفارش و رعایت مقررات مربوطه مجاز است».

   200 شرکت به خانه معدن پیوستند

   200 شرکت به خانه معدن پیوستند

   تاکنون 50 تشکل صنفی در اتاق بازرگانی به ثبت رسیده که مهمترین آنها خانه معدن ایران است.
   علامیرمحمد صادقی نایب رئیس اتاق ایران در جلسه مطبوعاتی با اعلام این خبر افزود: در راستای حرکت دولت برای خصوصی سازی و رهایی از اقتصاد متمرکز دولتی، وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن و اتاق بازرگانی برای ایجاد تشکلهای صنفی اقدامات جدی انجام دادند.
   وی اظهار داشت: تاکنون 200 بنگاه تجاری، استخراج و اکتشاف معدن در خانه معدن ایران عضویت یافته‌اند.
   رئیس خانه معدن از برگزاری اولین جلسه عمومی خانه معدن ایران در 27 اردیبهشت ماه سال جاری، خبر داد و گفت: مسوولان اتاق و معاونین وزارت صنایع و صاحبنظران بخش معدن در این جلسه حاضر می‌شوند و خط مشی خانه معدن ترسیم می‌شود.
   محمدرضا بهرامن نایب رییس خانه معدن گفت: بخش معدن بسیار محروم و تنهاست و سخنگویی ندارد.
   وی افزود: حتی بانکها پروانه معدن را به عنوان وثیقه نپذیرفته و تسهیلات نمی‌دهند و ماشین آلات معدنی بدون سود گمرکی نمی‌تواند وارد کشور شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   فرآوری مواد معدنی ایران افزایش سرمایه را در دستور کار قرار داد

   فرآوری مواد معدنی ایران افزایش سرمایه را در دستور کار قرار داد

   شرکت فرآوری مواد معدنی ایران پیش بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 29/12/82 را با سرمایه 16 هزار میلیون ریال، مبلغ 405 ریال اعلام کرد.
   این شرکت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/81 را در تاریخ 11/12/80 مبلغ 976 ریال و در تاریخ‌های 18/3/81 و 25/4/81 مبلغ 401 ریال و در تاریخ 16/9/81 مبلغ 481 ریال به طور ناخالص اعلام کرده بود.
   پیش بینی عملکرد سال مالی منتهی به 29/12/82 شرکت فراوری مواد معدنی ایران در مقایسه با پیش بینی عملکرد سال مالی قبل به ترتیب فروش 89 درصد افزایش، سود(زیان) عملیاتی 130 درصد افزایش و سود پس از کسر مالیات 20 درصد نشان می‌دهد که شرکت دلایل تغییرات را افزایش ظرفیت تولید از 12000 تن ورق روی به 18000 تن در سال اعلام کرده است.
   ضمنا این شرکت اعلام کرده است که برنامه افزایش سرمایه به میزان 100 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را در دستور کار دارد، همچنین طرح افزایش ظرفیت تولید ورق روی از 12000 تن به 18000 تن در دستور کار دارد و تاکنون در صد پیشرفت کار آن 10 درصد است و برآورد شده که از ابتدای مهر ماه به بهره‌برداری می رسد.
   گفتنی است این شرکت بخش عمده از مواد معدنی مورد نیاز خطوط را از طریق تهاتر با محصول ساخته شده (شمش روی) تامین می‌کند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   satkab privatizes subsidiaries

   satkab privatizes subsidiaries

   water and electricity equipment manufacturing and procurement company (satkab) was established in 1967 with 110 subsidiary companies currently under privatization process, an aide to the minister of energy said yesterday.
   "the goal behind establishing the company was to develop trade activities and production sector," abdolhamid emami, advisor to energy minister for industrial affairs, told a press conferences. the 110 subsidiary companies include 18 manufacturing companies, 29 contractor companies, 24 consultant companies, 33 service-providing companies and 6 inactive companies planned to be floated. the company is tasked with privatizing the subsidiary companies of the energy ministry and providing required services for water and energy industries, he said. despite the existing problems relevant to privatization, satkab is going to be privatized with an aim of increasing efficiency of financial and humanitarian resources, downsizing the governmental decision making body, and encouraging foreign investing in iran, he added

   rio tinto to invest in dashkasan gold mine

   rio tinto to invest in dashkasan gold mine

   british rio tinto corporation will invest in developing gold mines in western iranian province of kurdestan, said rio tinto's representative d wilkinson, irna reported.
   wilkinson told irna in the provincial city of sanandaj on sunday that gold mine development projects have until now been centered in the northwestern parts of the country but his company plans to shift the focus to the western region, particularly those in the district of dashkasan in qorveh (kurdestan province). he said his company has since 1999 invested four million dollars in gold exploration sector in dashkasan region on the basis of a deal, signed with iran's ministry of industries and mines. he added that 1.8 to two grams per ton of gold ore have so far been exploited but in the light of increased investment, the figure is expected to increase to 2.2 percent in the coming phases. wilkinson said feasibility studies on the project are to start within the next two years. he declined to comment on possible reserves
   in dashkasan gold mine. over two third of iran's gold reserves have been identified in kurdestan province in the past five years

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 215,803,549
تعداد بازدید امروز : 13,131
تعداد بازدید دیروز : 44,346
تعداد بازدید هفته : 210,312
تعداد بازدید این ماه : 13,131
آخرین به روزرسانی : 08:02  1397/12/01

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.