• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   آمریکا مانع تولید “دوو“ و “ماتیز“ در ایران می‌شود

   آمریکا مانع تولید “دوو“ و “ماتیز“ در ایران می‌شود

   شرکت ”جنرال موتورز“ سهامدار شرکت ”دوو“ با اعمال نفوذ خود قصد دارد مانع تولید خودروهای “دوو سیلو“، “ماتیز“ و خودروی جدید “دوو“ در شرکت “کرمانخودرو“ شود.
   این در حالی است که شرکت ”کرمانخودرو” بنا به گزارش وزارت صنایع و معادن در فرودین 82 هیچ خودرویی تولید نکرده است.
   به گزارش ایسنا، بعضی از منابع آگاه خبر میدهند که این شرکت برای تولید سه نوع خودرو در حال مذاکره با “فولکس واگن“ است. البته چند مدل خودروی پیشنهادی شرکت “فولکس واگن“ به علت قدیمی بودن مورد توجه “کرمان خودرو“ قرار نگرفت. همچنین یک شرکت اوکراینی توانست در تولید یک خودروی شرکت “فولکس واگن” در مناقصهای از شرکت “کرمان خودرو” پیشی گیرد.
   “ایران خودرو“ پیشتر اعلام کرده بود که این شرکت پیشنهادهایی در زمنیه خرید سهام برخی شرکتهای خودروساز که دچار مشکلاتی شده‌اند را در دست بررسی بردارد. همچنین “ایران خودرو“ اعلام کرده است که برای کمک به “کرمان خودرو“ آمادگی کامل دارد.

   قیمت خودرو در سال 82 نسبت به سال 81 هیچ تغییری نکرده است

   قیمت خودرو در سال 82 نسبت به سال 81 هیچ تغییری نکرده است

   رییس گروه خودرو وزارت صنایع و معادن گفت: قیمتهای تعیین شده از سوی کمیته ویژه قیمتگذاری خودرو در سال 82 هیچ تغییری نکرده است . این در حالی است که امسال شش درصد عوارض جدید، طبق قانون تجمیع عوارض از خودروسازان دریافت می‌شود که خودروسازان بر این اساس برای ثابت ماندن قیمت خودرو، امسال شش درصد سود خود را کاهش میدهند.
   گودرزی، دلیل افزایش قیمت خودروهای “پیکان“ و “پراید“ را به شرایط بازار مربوط دانست و افزود: دلالبازی عامل اصلی افزایش قیمت این خودروهاست.
   وی خاطرنشان کرد: کاهش یک میلیونی قیمت “سمند“ به علت تاکسی شدن این خودرو بوده که آن را از حالت لوکس خارج کرده است.

   افزایش قیمت کالا در حوزه‌های فولاد، سیمان و خودرو

   افزایش قیمت کالا در حوزه‌های فولاد، سیمان و خودرو

   محمد حسین ادیب - کارشناس خودرو - در گفتوگو با ایسنا گفت : قیمتگذاری در حوزه‌های فولاد، سیمان و خودرو به نحوی انجام میشود که مولد رانت است و باعث ایجاد آشوب در بازار و افزایش قیمت میشود. در حالیکه راهکار کنترل قیمت، نقض قیمت‌گذاری دولتی و حرکت به سمت آزادسازی تجارت خارجی است.
   وی ادامه داد: اگر وزارت صنایع درصدد کنترل قیمتهاست؛ مطلوبترین راه، آزادسازی واردات خودرو با حمایتهای تعرفه‌های برای بقای صنعت خودرو است.
   ادیب با بیان این که در صورت افزایش قیمت خودرو، تعرفه وارداتی باید کاهش پیدا کند، افزود: در صورت زیان دیدن کارخانههای داخلی باید تعرفه واردات خودرو را افزایش داد. همچنین بازی با تعرفه باید جایگزین قیمت‌گذاری دولتی شود و در این صورت عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت خودرو است.

   شناسایی 70 معدن سنگ قیمتی در ایران

   شناسایی 70 معدن سنگ قیمتی در ایران

   ایجاد واحد جوهر شناسی در دانشگاه ها و شناخت علمی در معادن سنگ های قیمتی کشور ضروری است.
   به گزارش ایرنا، مسئول اداره سنگ های قیمتی سازمان صنایع دستی کشور، در گردهمایی مهندسان معدن دانشگاه امیرکبیر گفت بهره وری و سرمایه گذاری در استفاده از سنگ های قیمتی، جاذبه ای برای توریسم در جهان محسوب میشود.
   رضا محرمی اظهار داشت حدود 70 معدن سنگ های قیمتی در ایران شناخته شده است که بررسی این منابع و سرمایه گذاری در آنها برای صنعت گردشگری،‌درآمدزا و اشتغال زا است.
   وی افزود عقیق حاسپار، کارنلیان، یشم، گارنت و کوارتز از جمله سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی معادن شناخته شده ایران است .
   این کارشناس گفت آمار و تحقیقات جهانی نشان میدهد، درآمد کل جهان در استفاده از سنگهای قیمتی، سالانه حدود 600 میلیارد دلار است که این نشان‌دهنده اهمیت سرمایه‌گذاری در این بخش است.
   وی تصریح کرد با برنامه‌ریزی جامع آموزشی و تکمیل اطلاعات علمی مهندسان و دانشجویان معدن،‌ مطمئن‌ترین شاخه سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی در این راستا ایجاد می شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   تولید مواد معدنی در بروجرد به 10 هزار تن رسید

   تولید مواد معدنی در بروجرد به 10 هزار تن رسید

   با فعال شدن یک معدن دیگر سالانه 10 هزار تن انواع مواد معدنی در این شهرستان استخراج میشود.
   محمد گودرزی مسوول اداره صنایع و معادن بروجرد در گفت و گو با ایرنا نوع تولید از معادن بروجرد را تالک‌، فلدسپات و گرانیت ذکر کرد و افزود تا کنون 4 معدن با اشتغال زایی حدود 50 نفر در این شهرستان فعال و راه اندازی شده است.
   وی گفت تولیدات این معادن در صنایع لاستیک سازی، سیم، کابل،‌شن و ماسه و پودر بهداشتی بچه با عنوان تالک کاربرد دارد.
   وی میزان ذخیره این معادن را 200 هزارتن عنوان کرد و گفت به دلیل فقدان سرمایه گذاری بخش خصوصی در اکتشاف و بهره برداری بیش تر معادن غنی شهرستان بروجرد ناشناخته مانده است. وی گفت شهرستان بروجرد با دارا بودن 450 واحد صنعتی و تولیدی از نظر صنایع در جایگاه بالایی در استان لرستان قرار دارد. ولی از نظر معادن رشد چندانی نداشته است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس دهستانی : ظرفیت تولید سنگ آهن دانه‌بندی شده 66 درصد افزایش می‌یابد

   مهندس دهستانی : ظرفیت تولید سنگ آهن دانه‌بندی شده 66 درصد افزایش می‌یابد

   تولید سنگ آهن دانه بندی شده کشور از 3 میلیون تن به 5 میلیون تن افزایش خواهد یافت. مهندس محمد دهستانی بافقی مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در اولین همایش تخصصی حفاری در معادن با اعلام این خبر گفت بر اساس پیشنهاد مطرح شده در طرح توازن در صورت تامین بودجه، طرح دستیابی به تولید 5 میلیون تن سنگ آهن دانه بندی شده به اجرا درخواهد آمد.
   وی افزود به منظور دستیابی به ارزش افزوده بیشتر مقدمات احداث آگلومراسیون با برگزاری مناقصه جهت شناسایی پیمانکار فراهم شده و مطالعه برای تهیه طرح گندله سازی نیز آغاز شده است.
   مدیر عامل سنگ آهن مرکزی ایران با اشاره به سیاست دولت مبنی بر احداث صنایع جنبی در کنار ذخایر معدنی گفت با توجه به برنامه افزایش ظرفیت تولید فولاد از 7/14 به 20 میلیون تن و قرار داشتن یک سوم ذخیره سنگ آهن کشور در منطقه محروم بافق امیدواریم بخشی از توسعه صنایع فولاد در این منطقه صورت گیرد.
   وی در مورد برگزاری نخستین همایش حفاری در معادن گفت برگزاری اولین همایش ایمنی در معادن توسط شرکت سنگ آهن مرکزی موجب شد، این مجموعه کمترین حادثه را طی سال های اخیر در معادن ایران داشته باشد. بنابراین با توجه به اهمیت کاهش هزینه های تولید و سهم قابل توجه حفاری در هزینه فعالیتهای معدنی تصمیم به برگزاری این همایش گرفته شد.
   وی افزود ازمیان 140 خلاصه مقاله داخلی و 5 خلاصه مقاله خارجی، 23 مقاله طی سه روز در این همایش ارائه می شود.
   دهستانی از برگزاری نمایشگاه جنبی با حضور 30 شرکت معدنی همزمان با برگزاری این همایش خبرداد.
   سید حمید کلانتری استاندار یزد در این همایش گفت این استان معدنی را از سرمایه گذاری بخش خصوصی در معادن یزد استقبال می کند و زمینه برای فعالیت و مشارکت این عده در تصمیم گیری ها فراهم شده است.
   کلانتری خواستار توجه بیشتر سازمان توسعه معادن به فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه معدن به ویژه حمایت از مرکز تحقیقات معدنی یزد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   معادن چادرملو و گل گهر به بخش خصوصی واگذار می‌شود

   معادن چادرملو و گل گهر به بخش خصوصی واگذار می‌شود

   رئیس سازمان توسعه از واگذاری مجتمع سنگ آهن گل گهر به بخش خصوصی تا پایان سال جاری خبر داد.
   مصطفی موذن‌زاده رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در اولین همایش حفاری در معادن گفت مقدمات واگذاری دو معدن چادرملو و گل‌گهر به بخش خصوصی فراهم شده و بر اساس مصوبه هیات دولت معدن گل‌گهر تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار می شود.
   وی با اشاره به تشکیل خانه معدن گفت: اولین جلسه خانه معدن 27 اردیبهشت ماه برگزار می شود و این تشکل می تواند در کنار سازمان نظام مهندسی معدن نقش قابل توجهی در دریافت مطالبات بخش خصوصی داشته باشد و ما نیز در مرحله اول فروش ماشین آلات معدنی با وام کم بهره را با مشارکت این تشکل انجام خواهیم داد.
   موذن زاده در مورد عملکرد بخش معدن گفت: استخراج مواد معدنی از 35 میلیون تن در سال 76 به 135 میلیون تن در سال 81 رسیده است و صادرات محصولات معدنی و فلزی در سال گذشته از مرز 792 میلیون دلار گذشته است که هنوز 3 درصد از میزان تعیین شده در برنامه سوم عقب هستیم.
   وی افزود مواد معدنی و فلزی استخراج شده به غیر از مواد مرتبط با مصالح ساختمانی 35 درصد تولیدات معدنی کشور را تشکیل می دهد که بخش اعظم تولید در اختیار سه استان کرمان،‌یزد و اصفهان است.
   موذن زاده با اشاره به این که در صورت فرآوری مواد معدنی و صدور محصولات نهایی تا 7 برابر ارزش افزوده ایجاد می شود گفت: در سال 81 حدود 145 هزار تن مس کاتدی، 170 هزار تن آلومینیوم، 80 هزار تن روی، 200 هزار تن کنسانتره روی، 6/28 میلیون تن سیمان،‌457 هزارتن شیشه،‌245 هزار تن ظروف شیشه ای، 87 میلیون متر مربع کاشی و 5/7 میلیون تن فولاد در کشور تولید شده است.
   وی افزود رشد این محصولات مرهون رشد بخش معدن است. به عنوان مثال تولید سنگ آهن از مرز 10 میلیون تن در سال 81 گذشته و از رشد فولاد جلو افتاده است.
   موذن زاده با نامطلوب خواندن رشد معدن باتوجه به استعدادهای کشور گفت برای توسعه معادن پتاس، فسفات، شورابه ها و فعالیتهای اکتشافی سازمان توسعه معادن قصد دارد با مشارکت بخش خصوصی جدی تر فعالیت کند.
   وی افزود ما هنوز به دلیل ضعف فعالیت های اکتشافی به سرزمین خود مسلط نیستیم و به همین منظور شرکت تخصصی حفاری با مشارکت 40 درصدی این سازمان فعال شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مهندس صدیقی: معادن ذغالسنگ اولنگ و قشلاق به بخش خصوصی واگذار شد

   مهندس صدیقی: معادن ذغالسنگ اولنگ و قشلاق به بخش خصوصی واگذار شد

   واگذاری معادن ذغالسنگ به بخش خصوصی یکی از برنامه های مهم شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال جاری است که در صورت عملی شدن این برنامه پیش‌بینی می‌شود مشکلاتی که سالها معادن ذغالسنگ با آن مواجه بودند تا حدوی حل شود.
   مهندس صدیقی مدیر عامل شرکت البرز شرقی با بیان مطلب فوق افزود: برنامه شرکت البرز شرقی در خصوص تولید برای سال 82 توسعه و افزایش ظرفیتهای موجود در منطقه به منظور حفظ روند فعلی تولید است.
   با توجه به عدم ارسال ذغال از معادن طبس در آینده نزدیک ما نه تنها هیچگونه کاهش در برنامه سال 82 نداریم بلکه برنامه تولید کنسانتره را از 260 هزار تن به 280 هزار تن افزایش خواهیم داد که امیدواریم بتوانیم علاوه بر اجرای برنامه همانند سال گذشته مازاد بر برنامه نیز فعالیت کنیم.
   وی در مورد توسعه فعالیتهای شرکت تاکید کرد: استراتژی فعالیتهای شرکتهای تولیدی بایستی در جهتی هدایت شود که در نهایت به توسعه اقتصادی مجموعه منجر شود تا در دراز مدت بتواند بقای خود را در صحنه رقابت موجود تضمین کند.
   در حال حاضر از سه منطقه مورد فعالیت بهره‌برداری شرکت یعنی مناطق معدنی طزره، قشلاق و اولنگ، دو منطقه معدنی یعنی قشلاق و اولنگ کلا به بخش خصوصی واگذار شده است که با تسلیم پروانه بهره‌برداری این معادن به بخش مذکور در آینده نزدیک این واگذاریها به صورت قطعی صورت خواهد گرفت.
   یکی دیگر از محدوده‌های مورد بهره‌برداری این شرکت منطقه معدنی طزره است که در حال حاضر فعالیت معدنکاری در آن به دو صورت امانی و پیمانی صورت می‌گیرد. همچنین طرح بهره‌برداری معادن مختلف این منطقه به تفکیک برای اخذ پروانه بهره‌برداری در حال تدوین است که پس از گرفتن پروانه‌های بهره‌برداری این معادن بخش پیمانی آن به صورت واگذاری قطعی طی مراحل قانونی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   راه اندازی بزرگترین کارخانه استحصال طلای ایران

   راه اندازی بزرگترین کارخانه استحصال طلای ایران

   بزرگترین کارخانه استحصال طلا در ایران در شهرستان تکاب در حال راه اندازی است.
   ناصر زرگر، رییس سازمان صنایع و معادن استان آذربایجان غربی ضمن اعلام این مطلب گفت کارهای ساختمانی این کارخانه از 15 فروردین ماه امسال در منطقه آغ دره این شهرستان آغاز شده و دستگاه های مورد نیاز نیز خریداری شده است.
   وی گفت با راه اندازی این کارخانه اشتغال 620 نفر در رشته های مرتبط با معدن در این شهرستان فراهم خواهد شد.
   زرگر اظهار داشت در مرحله تکمیلی عملیات اکتشاف در معدن طلای آغ دره میزان ذخایر سنگ طلا در این معدن شش میلیون تن برآورد شده است.
   وی افزود پیش بینی می شود از سال 83 با نصب دستگاهها و راه اندازی کارخانه سالانه 2200 کیلوگرم طلا از این معدن استحصال شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   صادرات مواد معدنی از استان زنجان 300 درصد افزایش یافت

   صادرات مواد معدنی از استان زنجان 300 درصد افزایش یافت

   رییس سازمان صنایع و معادن استان زنجان گفت میزان صادرات مواد معدنی این استان پارسال با 300 درصد افزایش به 480 هزارتن به ارزش 62 میلیون دلار رسید.
   رضا نثاری ذخایر معادن این استان را بیش از 180 میلیون تن اعلام کرد و گفت سالانه 950 هزار تن انواع مواد معدنی به ارزش 120 میلیارد ریال از این معادن استخراج می شود. هم اکنون 92 فقره معدن با 25 نوع مواد کانی نظیر مس، منگنز، سرب، روی ،‌آهن، فلدسپات، تراورتن، سیلیس، براسیت، مرمریت، منگنز، کائولن، گرانیت،‌نمک و خاکهای صنعتی در استان زنجان فعال هستند.

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 210,443,641
تعداد بازدید امروز : 21,973
تعداد بازدید دیروز : 30,212
تعداد بازدید هفته : 253,781
تعداد بازدید این ماه : 975,433
آخرین به روزرسانی : 16:28  1397/07/27

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.3030459880829 seconds.
memoryUsage : 32308Kb