• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   استفاده از تایر “رادیال“ سبب کاهش مصرف سوخت در خودروها می‌شود

   استفاده از تایر “رادیال“ سبب کاهش مصرف سوخت در خودروها می‌شود

   چرخش یکنواخت این نوع تایر نسبت به تایرهای دیگر سبب کاهش مصرف سوخت در خودروها می‌شود.
   همچنین به دلیل این که تایر رادیال دارای تسمه‌های قوی تقویت شده و دیوارههای قابل انعطاف است، نسبت به تایرهای “بایاس“، دارای قدرت دور زدن بیشتر و فرمانگیری دقیق‌تری می‌باشد. در این خصوص طبق استانداردهای dot که علاوه بر آمریکا در کشورهای اروپایی نیز رواج یافته، تولید کننده تایر به درج کد مخصوص برای مشخص شدن میزان چسبندگی تایر به جاده ملزم شده است.
   تسمه‌ها در تایرهای رادیال به صورت سرتاسری دور تایر را فرا گرفته‌اند، لذا فشار تماس تایر با زمین یکنواخت بوده و چسبندگی به جاده نیز بسیار خوب خواهد شد. همچنین در هوای بارانی، لغزش در خودرو با تایر رادیال بسیار کاهش مییابد.
   تایرهای رادیال به دلیل داشتن تسمه مستحکم، نسبت به نفوذ اجسام نوکتیز در برابر پارگی مقاومت بیشتری دارند و همچنین احتمال پنجر شدن آنها نسبت به تایرهای دیگر کمتر است.
   تایر رادیال حتی در هنگام سنگینی زیاد خودرو نیز مقاومت بیشتری از خود نشان داده که این خود باعث ایجاد حرارت کمتر در تایر و استهلاک دیرتر آن می‌شود.

   بهبود ناوگان حمل و نقل زمینی

   بهبود ناوگان حمل و نقل زمینی

   به دنبال طرح “ نوسازی ناوگان حمل و نقل زمینی“، تاکنون 4 هزار و 200 دستگاه کامیون و تریلر وارد ناوگان حمل و نقل بین‌المللی شده است.
   به گزارش ایسنا از ابتدای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل زمینی، دو هزار و 567 دستگاه اتوبوس، 13 دستگاه مینی بوس و یک هزار و 540 دستگاه خودروی سواری وارد ناوگان شده است.
   همچنین در این مدت تعداد یک هزار و 683 نفر از متقاضیان قصد از رده خارج کردن اتوبوسهای فرسوده را داشته‌اند و تعداد متقاضیان عادی که به نوسازی خودروهای خود اقدام کرده‌اند، یک هزار و 810 نفر بوده است.
   از میان 2 هزار و 567 دستگاه اتوبوسی که از ابتدای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل زمینی وارد ناوگان شده، تعداد یک هزار 301 دستگاه در سال گذشته وارد شده است.
   تعداد اتوبوسهای فرسوده‌ای که از ابتدای طرح نوسازی از رده خارج شده نیز یک هزار و 112 دستگاه بوده است.
   گفتنی است که امسال، ناوگان داخلی حمل و نقل کالا نیز نوسازی میشود. همچنین تعداد 3 هزار و 494 نفر برای امضای قرارداد به منظور نوسازی ناوگان تقاضا کرده‌اند.

   ایران در بازسازی صنعت حمل ونقل افغانستان کمک کند

   ایران در بازسازی صنعت حمل ونقل افغانستان کمک کند

   وزیر مشاور دولت ائتلافی افغانستان در دیدار با دکتر منطقی خواستار مشارکت گروه صنعتی ”ایران خودرو“ در بازسازی صنعت حمل و نقل افغانستان شد.
   دکتر منوچهر منطقی، مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در دیدار با شیرباز حکیمی، وزیر مشاور دولت ائتلافی افغانستان در شرکت ”ایران خودرو”، توانمندیهای گروه صنعتی ایران خودرو در زمینه تولید انواع خودروهای سبک و سنگین را تشریح کرد و اظهار داشت: ایران خودرو به عنوان بزرگترین سازنده خودرو در خاورمیانه برای بازسازی صنعت حمل و نقل افغانستان و صدور خدمات فنی و مهندسی به این کشور مسلمان اعلام آمادگی کرد.
   وی، افزود: ایران خودرو به استانداردهای بالای ساخت انواع خودرو دست یافته است و علاوه بر صادرات خودرو به افغانستان، توانایی آموزشهای فنی و مهندسی، طراحی انواع خودرو و تامین قطعات مورد نیاز خودرو در این کشور را دارد.
   مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو، از این که دولت افغانستان از صنعت خودرو و بخش خصوصی ایران برای بازسازی شبکه حمل و نقل افغانستان دعوت به همکاری کرده است، ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: استفاده از توانمندی بخش صنعت خودرو ایران که امروز به بسیاری از استانداردهای جهانی دست یافته است، به نفع دولت و ملت افغانستان است و ما از اینکه دولت افغانستان، بهره گیری از توانمندیهای صنعت ایران را برای ناوگان حمل و نقل خود ترجیح داده، بسیار خرسندیم.
   منطقی، گفت: هدف گروه صنعتی ایران خودرو از مشارکت در بازسازی ناوگان حمل و نقل افغانستان، منفعت کم و تجارت بلند مدت است.
   حکیمی، وزیر مشاور دولت ائتلافی افغانستان گفت: افغانستان روابط تجاری و صنعتی زیادی با کشورهای مختلف جهان دارد، اما به واسطه نزدیکی ایران و افغانستان با یکدیگر و تسهیلات گمرکی که بین دو کشور برقرار شده است، روابط و قراردادهایی که مردم افغانستان با صنعتگران و تجار ایرانی دارند، برای ما اطمینانبخشتر است.
   وزیر مشاور دولت ائتلافی افغانستان، از مصمم بودن دولت ائتلافی افغانستان برای تداوم بازسازی کشورش خبر داد و افزود: دولت افغانستان در این راه از اقتصاد آزاد هدایت شده و هدفمند پیروی خواهد کرد و در پی شرکای صادقی است که بتوانند مردم افغانستان را در بازسازی این کشور یاری کنند.
   وزیر دولت افغانستان گفت: مردم افغانستان توان خرید محصولات صنعتی ایران را بیش از تولیدات کشورهای اروپا دارند، زیرا محصولات ایرانی برای مردم افغانستان به مراتب ارزانتر از مشابه خارجی آن تمام میشود.
   حکیمی افزود: امروز بهترین زمان برای بخش صنعتی و خصوصی ایران است تا جایگاه واقعی خود را در بازار در حال بازسازی افغانستان پیدا کنند و ما از صنعتگران ایران برای بازسازی افغانستان دعوت میکنیم.
   وی گفت: در بین کشورهای مختلف و شرکتهای خارجی که تمایل به مشارکت در بازسازی ناوگان حمل و نقل افغانستان را دارند، شرکتهای ایرانی به دلیل توانایی و نزدیکی به افغانستان و مشترکات فرهنگی و تاریخی فیمابین از اولویت برخوردارند.

   تشکلهای معدنی برای بازکردن مسیر توسعه هم‌پیمان شدند

   تشکلهای معدنی برای بازکردن مسیر توسعه هم‌پیمان شدند

   اولین گردهمایی تشکلهای معدنی به منظور آشنایی و اتحاد نهادهای فعال در بخش معدن کشور روز چهارشنبه در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.
   مهندس عبدالمجید وکیل عضو انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران و یکی از اکتشاف کنندگان معدن مس سرچشمه، در سخنرانی افتتاحیه با اشاره به اهمیت جلسات گردهمایی تشکلهای معدنی گفت: باید راهی پیدا کنیم که بیشتر دور هم جمع شویم و مشکلات جامعه معدنکاران را تا جای ممکن با همدلی کمرنگ‌تر کنیم، امروز اولین گام برداشته شده است و ما توانستیم به منظور گفتگو در مورد اهداف و وظایف، ایجاد هماهنگی و افزایش ارتباط بین تشکلها تشکیل جلسه دهیم. وی افزود: باید فرهنگی ایجاد شود که به معدن بعنوان طلا و گنج نگاه نشود و معدنکار تاجر و سودجو تلقی نشود.
   وی با اشاره به پیشرفت تکنولوژی در جهان، خواستار انتفال دانش نوین به بخش معدن کشور و استفاده از آخرین سیستمهای تکنولوژی و ماشین‌آلات مدرن معدنی شد.
   مهندس حمیدی انارکی، نماینده خانه معدن نیز گفت: ارتقای سطح علمی و فناوری در تولید مواد معدنی، ارتقای فعالیتهای تحقیق و توسعه، بازاریابی و ایجاد زمینه‌های لازم در جهت حضور در بازارهای جهانی و همکاری با دولت در زمینه تصویب لوایح از مهمترین برنامه‌های خانه معدن است.
   وی گفت: ما قصد مقابله با هیچ تشکلی را نداریم، از بازیهای سیاسی پرهیز کنیم.
   وی تغییر در اساسنامه پیشنهادی خانه معدن را امکان‌پذیر دانست و خطاب به معدنکاران گفت: به جای آنکه در گوشه و کنار انتقاد کنید، عضو شوید و به هیات مدیره بگویید که دنبال چه کاری باید باشد تا هیات مدیره با همکاری حمایت شما بتواند اساسنامه و قانونی مطابق خواسته اکثریت تدوین کند و به نتیجه برسد.
   در ادامه دکتر فیروز علی‌نیا، رئیس انجمن مهندسی معدن ایران با اشاره به چگونگی تشکیل این انجمن گفت: در گذشته سمپوزیوم‌های معدنی به منظور پی‌گیری مشکلات معدنکاران فعالیت داشتند که حمایت وزارت معادن و فلزات از آنان باعث تعدد این سمپوزیومها و افزایش فعالیت آنها شد. اما در زمان تاسیس وزارت صنایع و معادن، حمایت دولتی از این تشکلها قطع شد و درنتیجه این سمپوزیوم‌ها دیگر برگزار نشد و در سال‌های اخیر تلاش ما برای برگزاری مجدد این سمپوزیوم‌ها به تاسیس انجمن مهندسی معدن انجامید.
   دکتر علی‌نیا خواستار پشتیبانی و حمایت تشکلها از یکدیگر شد و دوری از انجام فعالیتهای موازی را سبب تقویت و شکوفایی بخش معدن کشور دانست.
   مهندس هرمز ناصرنیا، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن تهران نیز با معرفی فعالیتها و اهداف این سازمان گفت: نظام مهندسی معدن، یک سازمان فراگیر مراقب و ناظر بر نحوه فعالیتهای مهندسان در بخش معدن است و وظیفه نظارت بر انجام فعالیتهای مهندسی را به منظور تطبیق آنها با آخرین اصول و متد فنی جهانی برعهده دارد.
   مهندس ناصرنیا در خصوص وظایف نظام مهندسی معدن کفت: این سازمان وظیفه اشتغالزایی را در بخش معدن کشور به عهده ندارد، وظیفه تماس با دانشگاهها به منظور تغییر سرفصل درسی رشته‌های معدنی به عهده نظام مهندسی معدن نیست بلکه بیشتر این وظایف به عهده وزارت صنایع و معادن است و نظام مهندسی معدن موظف است به صورت سایه مراقب وزارتخانه باشد تا این نهاد وظایف خود را به درستی انجام دهد.
   رئیس نظام مهندسی معدن استان تهران افزود: این سازمان مهندسان معدن را رتبه‌بندی می‌کند تا آنها بتوانند فعالیتهای مهندسی مناسب و درخور انجام دهند.
   وی درخصوص حضور نداشتن مهندسان معدن در رده‌های بالای دولتی گفت: گویا مهندسان معدن به دلیل تماس با طبیعت کمتر تحت تاثیر قدرت قرار می‌گیرند و کمتر سیاسی می‌شوند و ازادانه می‌اندیشند.
   در ادامه مهندس نامورپور عضو هیات مدیره و دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی با اشاره به قدمت این تشکل گفت: این اتحادیه از سال 65 تاسیس شده استو با تجربیات فراوان خود می‌تواند در کنار تشکلهای جدید حرکت به سوی توسعه و شکوفایی بخش معدن کشور را سرعت بخشد.
   وی درخصوص مشکلات بخش معدن در گذشته گفت: به دلایل مختلف سهم بخش معدن در تولید ناخالص ملی با وجود ذخایر عظیم معدنی کشور از 70 سال پیش تاکنون زیر یک درصد بوده است و در برنامه 5 ساله اول و دوم توسعه به دلیل ضرورت بازسازی ویرانیهای جنگ توجه دولت و مجلس بیشتر معطوف به پروژه‌های عمرانی شد.
   نامورپور ادامه داد: در جو فعلی که تشکل‌گرایی مورد توجه جدی قرار گرفته و برنامه سوم بیشتر بر اساس توسعه تولید و صادرات کالاهای غیرنفتی تدوین شده توجه دولت و مجلس به بخش معدن کشور بیشتر شده است.
   وی با اشاره به برنامه‌های اتحادیه گفت: باید ارزش پروانه بهره‌برداری معدن را روشن کنیم تا بعنوان وثیقه ازسوی بانکها مورد پذیرش باشد. یکی از هدف های اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان مواد معدنی همین است.
   دبیر اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان موادمعدنی گفت: این اتحادیه پیمان ارزی و همچنین بسیاری از مقررات دست و پا گیر صادرات و همچنین کد اقتصادی را به دلیل مضرات آن برای صادرات کنندگان مواد معدنی حذف کرد.
   وی گفت: تصویب معافیتهای مالیاتی برای صادرات و کاهش نرخ مالیاتها برای واردات از دیگر اقدامات اتحادیه در چند سال گذشته بوده است و همچنین اتحادیه در چند سال اخیر همکاری قابل توجهی در زمینه تدوین قانون جدید معادن در جهت رفع کاستی‌ها و نواقص قانون قبلی به منظور توجه بیشتر به حمایت از معدنکاران بخش خصوصی داشته است.نامورپور در پایان گفت: 24 میلیارد دلار گردش مالی سنگ در جهان وجود دارد و ایران با داشتن 4500 کارخانه سنگبری سهم بسیار کمی از این اعتبار را به خود اختصاص داده است و اینک وظیفه ماست که با اتحاد بتوانیم با تصویب قوانین اثر گذار در لایحه نوسازی دولت پتانسیل‌های بخش معدن کشور را مطرح کنیم وبا جذب سرمایه به این بخش باعث پویایی و رشد صنعت معدنکاری ایران شویم.
   در ادامه مهندس مجد به عنوان نماینده کانون مهندسان معدن، از صنفی بودن فعالیتهای این کانون خبر داد و گفت: این کانون در شرف تاسیس است و سعی دارد از زاویه صنفی و حرفه‌ای به مسائل مهندسان و دست‌اندرکاران معدن بپردازد. ما می‌خواهیم یک صدایی و هماهنگی در جامعه معدنی کشور به وجود آوریم.
   مهندس نادعلی اسماعیلی نیز در ادامه با اشاره به انجام فعالیتهای مثبت و درخور در زمینه اکتشافات در کشور خواستار آن شد که ماشین‌آلات معدنی در اختیار کسانی قرار بگیرد که تازه پروانه کشف از وزارتخانه دریافت کرده‌اند.
   مهندس عزیز میرزائیان معاون فنی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیتهای معدنی گفت: صندوق بیمه معدن براساس قانون بوجود آمده و وابسته به وزارتخانه است.
   این صندوق تمام خطرات مربوط به فعالیتهای معدنی را بیمه می کند و قصد داریم تا در آینده بتوانیم براساس سیاستهای وزارتخانه صنایع و معادن به صورت مستقیم به سرمایه‌گذاران وام دهیم.
   وی افزود: وام بانکها با بهره 16 یا 17 درصد، باعث توسعه فعالیتهای معدنی نمی‌شود و صندوق بیمه معدن به دنبال آن است که وام با بهره پایین به معدنکاران تعلق گیرد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   به دلیل تش?یل مجمع عمومی نماد معاملاتی کالسیمین بسته شد

   به دلیل تش?یل مجمع عمومی نماد معاملاتی کالسیمین بسته شد

   نماد معاملاتی شرکت کالسیمین برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تصمیم گیری در مورد سود و زیان عملکرد مالی سال 81 بسته شد.
   روز چهارشنبه 7/3/82 در تالار بورس اوراق بهادار تهران اعلام شد که به علت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه شزکت کالسیمین درروز 17/3/82 نماد معاملاتی آن بسته شد.
   شرکت کالسیمین در جدیدترین گزارش خود به بازار بورس اعلام کرد که درآمد هر سهم این شرکت حسابرسی نشده با سرمایه 75/9 میلیارد تومان مبلغ 56 ریال است. شرکت پیش‌بینی درآمد هرسهم سال مالی منتهی به 29/12/80 را در تاریخ 13/3/80 مبلغ 855 ریال ودر تاریخ 31/4/80 مبلغ 535 ریال و در تاریخ 15/8/80 مبلغ 454 ریال اعلام کرده بود که 571 ریال تحقق یافت.
   پیش‌بینی عملکرد سال مالی منتهی به 29/12/81 نسبت به عملکرد واقعی سال مالی قبل به ترتیب فروش 6 درصد کاهش، قیمت تمام شده 1 درصد کاهش، سود عملیاتی 27 درصد کاهش و سود پس از کسر مالیات 87 درصد کاهش نشان می‌دهد.
   طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 28/12/80 سرمایه شرکت از 75000 میلیون ریال به مبلغ 97500 میلیون ریال (معادل 30 درصد) از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران افزایش یافته است.
   شرکت پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/81 را با سرمایه 75000 میلیون ریال در تاریخ 27/12/80 مبلغ 550 ریال و با سرمایه 97500 میلیون ریال در تاریخ‌های 22/3/81 و 2/5/81 مبلغ 423 ریال و در تاریخ ‌های 7/10/81 و 5/12/81 مبلغ 240 ریال اعلام کرده بود که دلایل تعدیل را زیان حاصله از عملکرد شرکت تابعه و چشم‌انداز آتی آن و احتساب ذخیره و مورد لزوم در مورد زیان حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها عنوان کرده است. اطلاعات مقایسه‌ای از عملکرد سال 80 و عملکرد حسابرسی نشده سال 81 شرکت کالسیمین به شرح زیر است:
   درآمد حاصل از فروش واقعی در سال 80، 214946 میلیون ریال و درآمد حاصل از فروش واقعی در سال 81 ، 201100 میلیون ریال
   بهای تمام شده کالای فروش رفته واقعی در سال 80، 153131میلیون ریال و بهای تمام شده کالای فروش رفته واقعی در سال 81 ، 151967میلیون ریال
   سود(زیان) ناخالص واقعی در سال 80، 61815 میلیون ریال و سود(زیان) ناخالص واقعی در سال 81 ،49133 میلیون ریال
   خالص درآمدها(هزینه‌های)عملیاتی واقعی در سال 80، 12732 میلیون ریال و خالص درآمدها(هزینه‌های)عملیاتی واقعی در سال 81 ، 13399میلیون ریال
   سود(زیان) عملیاتی واقعی در سال 80، 49083 میلیون ریال و سود(زیان) عملیاتی واقعی در سال 81 ، 35734میلیون ریال
   هزینه‌های مالی واقعی در سال 80، 13407 میلیون ریال و هزینه‌های مالی واقعی در سال 81 ، 14327میلیون ریال
   درآمد حاصل از سرمایه گذاریهای واقعی در سال 80، 10357 میلیون ریال و درآمد حاصل از سرمایه گذاریهای واقعی در سال 81، 18000میلیون ریال
   خالص درآمدها (هزینه‌ها)ی متفرقه واقعی در سال 80، 176 میلیون ریال و خالص درآمدها (هزینه‌ها)ی متفرقه واقعی در سال 81، 2620 میلیون ریال
   سود(زیان) قبل از کسر مالیات واقعی در سال 80، 45857 میلیون ریال و سود(زیان) قبل از کسر مالیات واقعی در سال 81 ، 6027میلیون ریال
   مالیات واقعی در سال 80، 3002 میلیون ریال و مالیات واقعی در سال 81 ، 530میلیون ریال
   سود(زیان) پس از کسر مالیات واقعی در سال 80، 42855 میلیون ریال و سود(زیان) پس از کسر مالیات واقعی در سال 81 ، 5497میلیون ریال
   سود(زیان) عملیاتی هر سهم واقعی در سال 80، 654 ریال و سود(زیان) عملیاتی هر سهم واقعی در سال 81 ، 367 ریال
   سود(زیان) قبل از کسر مالیات هر سهم واقعی در سال 80، 611 ریال و سود(زیان) قبل از کسر مالیات هر سهم واقعی در سال 81 ، 64 ریال
   سود(زیان) بعد از کسر مالیات هر سهم واقعی در سال 80، 571 ریال و سود(زیان) بعد از کسر مالیات هر سهم واقعی در سال 81 ، 56 ریال می‌باشد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   اردن برای تامین نیازهای پتاس ایران اعلام آمادگی کرد

   اردن برای تامین نیازهای پتاس ایران اعلام آمادگی کرد

   اردن برای تامین نیازهای پتاس ایران با قیمتهای مناسب آماده است.
   در ملاقات مقامات اقتصادی ایران و اردن که در چارچوب هفتمین اجلاس کمیسیون همکاریهای مشترک در امان برگزار گردید بر توسعه همکاریهای دوجانبه تاکید شد.
   مقامات دو کشور دریادداشت تفاهم امضا شده توافق کردند ایران اطلاعات مربوط به استخراج پتاس و بررسی‌های اقتصادی آن برای اجرای پروژه کارخانه اسید فسفریک را در اختیار اردن قرار دهد و در برابر آن امان نیازهای تهران به پتاس را با نرخ مناسب تامین کند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   مدیر عامل شرکت فرش : بازار فرش ساماندهی می‌شود

   مدیر عامل شرکت فرش : بازار فرش ساماندهی می‌شود

   مدیر عامل شرکت سهامی فرش ایران در خصوص مشکلات این صنعت گفت: مدیریت قوی و همکاری صاحبان پول و سرمایه می تواند بازار فرش ایران را سر و سامان دهد.
   « محمد علی کریمی» در گفت و گو با « ایرنا» افزود: استفاده از مواد اولیه مرغوب، توجه به مشکلات بافندگان که فقیران آبرومند هستند و بازاریابی به همراه تبلیغات مناسب میتواند ایران را به جایگاه واقعی خود در بخش فرش در جهان ارتقا دهد.
   رییس هیات مدیره شرکت سهامی فرش ایران، با اشاره به تعدد مراکز تصمیم گیری در خصوص مسایل فرش ایران گفت: این موضوع در سالهای گذشته نابسامانی و هرج و مرج زیادی را به بازار فرش کشور تحمیل کرد.
   وی، اظهار امیدواری کرد دستور العمل اخیر معاون اول رییس جمهوری در خصوص سامان یافتن صنعت فرش ایران مبنی بر تصمیم گیری توسط یک متولی، بازار فرش ایران را که بعد از نفت می تواند برای کشور ایجاد درآمد کند، سرو سامان دهد.
   کریمی، با بیان آنکه با صدور این دستور العمل وزارت بازرگانی مسوول پیگیری مسایل فرش ایران شده، تصریح کرد: این وزارتخانه تا پایان شهریور امسال ساز و کار سازمانی که برامور فرش نظارت کند را تعیین خواهد کرد .
   به گفته مدیر عامل شرکت سهامی فرش ایران، افت کیفیت فرش ایرانی در سالهای اخیر به دلیل تولید زیاد و بیرویه و عدم تامین مواد اولیه مرغوب، سبب شده فرش ایران جایگاه واقعی خود را در بازار جهانی از دست دهد. کریمی گفت: عدم فروش فرش ایران در بازارهای جهانی و داخلی سبب شده که بافندگان فرش دستباف که از محرومترین قشر جامعه هستند از وضعیت معیشتی مناسبی برخوردار نباشند.
   وی، پیشنهاد کرد به جای پرداخت تشویقی به صادرکنندگان، این منابع برای بستر سازی توسعه فروش فرش ایران اختصاص یابد.
   مدیر عامل شرکت فرش تاکید کرد، با بستر سازی مناسب و تولید فرش با مواد اولیه مرغوب و منطبق با سلیقه بازار، وضعیت فعلی این هنر و صنعت ایرانی بهبود خواهدیافت.
   وی گفت: باید تلاش شود روابط میان صاحبان سرمایه و بافندگان فرش به یک رابطه انسانی خوب با تامین خواستههای بافندگان تبدیل شود.
   کریمی تصریح کرد: باید تجار فرش ایران ملزم شوند با سرمایهگذاری مناسب و تهیه مواد اولیه مرغوب که در اختیار بافندگان فرش قرار میگیرد، کیفیت فرش ایران را در بازارهای جهانی ارتقا دهند.
   مدیر عامل شرکت فرش، با اشاره به مشکلات تهیه پشم در ایران ، گفت : نابسامانی در این بخش شرایطی را فراهم کرده که ایران با60 میلیون راس دام ، پشم عمده قالیبافی را از خارج وارد کند.
   کریمی اضافه کرد: بالابودن قیمت گوشت در ایران و تفاوت آن با قیمت پشم در کشور سبب شده سرمایه‌گذاران برای تولید پشم در ایران سرمایه‌گذاری نکنند. وی گفت: حدود دو میلیون نفر در کشور پای دار قالی به بافندگی فرش مشغول هستند که بر میزان دستمزد و بر وضعیت کاری آنها، قوانین کار و تامین اجتماعی حاکم نیست.
   کریمی تاکید کرد: با توجه به اینکه قالیبافان در ایران دارای تشکل و اتحادیه نیستند، لذا دستمزد آنها در بیشتر مناطق کشور مبنای مناسبی ندارد. مدیر عامل شرکت فرش، به سابقه حضور فرش ایران در بازار جهانی اشاره کرد و گفت: قبل از انقلاب حدود 55 درصد تجارت فرش جهان به ایران تعلق داشت که در حال حاضراین میزان به علت حضور رقبا به 28 درصد کاهش یافته است.
   وی گفت: سالانه 500 میلیون دلار ارز از فروش فرش در بازارهای جهانی نصیب کشور می‌شود که تلاش می‌شود با سیاست‌گذاریهای جدید این میزان بیش ازپیش افزایش یابد.
   کریمی در پایان گفت: وجود رقبای تجاری در کشورهای پر جمعیت جهان با دستمزد پایین و طرح فرش ایرانی سبب شده به مسایل و مشکلات فرش ایران بیش از گذشته توجه شود.

   جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی در خدمات پس از فروش خودرو

   جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی در خدمات پس از فروش خودرو

   شرکت سایپا یدک به منظور گسترش نمایندگی ها و تعمیرگاههای خود و توسعه خدمات پس از فروش به مشتریان، از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این زمینه حمایت می کند.
   مدیر امور نمایندگی های شرکت سایپا یدک گفت: اعطای وام با شرایط آسان، تأمین ابزار موردنیاز قطعات یدکی و آموزش افراد از جمله تسهیلات و امکانات سایپا یدک برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش نمایندگیهای تخصصی تعمیرات خودروهای ساخت سایپا است.
   فرامرز طاهری با اشاره به ایجاد یازده نمایندگی جدید خدمات پس از فروش در شرکت سایپا با اشتغال زایی 300نفر گفت: این نمایندگی ها در 9 استان شامل استان های مرکزی، قم، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، فارس، گلستان، بوشهر و تهران ایجاد شد.
   طاهری گفت: بخش خصوصی با همکاری شرکت سایپا یدک برای ایجاد این نمایندگی ها حدود 47میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده است.
   وی افزود: با ایجاد این نمایندگی ها تعداد نمایندگی های مجاز و عاملیت های تعمیرات تخصصی شرکت سایپا یدک در سراسر کشور به 550 واحد افزایش یافت.

   بهره گیری از فناوری نانو در صنایع رنگ سازی

   بهره گیری از فناوری نانو در صنایع رنگ سازی

   محققان پژوهشکده “صنایع رنگ ایران” در راستای طرح تولید سیال مغناطیسی، ساخت نانو ذرات کبالت و آهن را دنبال می‌کنند.
   مهندس علیرضا امینی فضل، عضو هیات علمی گروه سرامیک پژوهشکده صنایع رنگ با اعلام این مطلب به ایسنا خاطرنشان کرد: سیال مغناطیسی شامل ذرات نانومتریک مغناطیسی ازقبیل اکسیدهای آهن بسیارریز است که در مایعات مناسب پخش شده‌اند و به دلیل خواص فرومغناطیسی از لحاظ کلوئیدی بسیار پایدار می‌باشند.
   وی گفت: کاربرد عمده سیال مغناطیسی به عنوان روان کننده ضربه‌گیر و آب بندی کننده شفتهای چرخان در ماشین‌آلات و محلهایی که احتمال نشست گاز یا مایع وجود دارد می‌باشد.
   سیال مغناطیسی را میتوان در حساسه‌های تعیین شتاب، سطح و ارتفاع و نیز در سنجش دبی سیالات، ارتعاش سنجی و به عنوان لرزه‌گیر بلندگوها به کار برد.
   محقق پژوهشکده صنایع رنگ ایران خاطرنشان کرد: مورد استفاده مهم دیگر سیال مغناطیسی، تولید جوهرهای چاپی بسیار با کیفیت و سیستم‌های ذخیره اطلاعات در لوحهای فشرده و هارد دیسک رایانه‌ها است.
   وی با اشاره به نوپائی علوم و فناوری نانو و تحقیقاتی و غیر کاربردی بودن عمده فعالیتهای انجام شده در دنیا در مورد جایگاه این فناوری در صنایع رنگ گفت: با توجه به ترکیب متنوع رنگها که شامل طیف وسیعی از ترکیبات آلی، معدنی و سرامیکی در قالب رنگدانه‌ها، فیلرها ( پرکنها) و افزودنیهای مختلف می‌باشد، میتوان با تولید و کاربرد هر یک از این اجزا در مقیاس نانومتری باعث ارتقای کیفی محصولات شد.
   ویژگیهای قابل پیش بینی در رنگهای دارای اجزای نانویی، هم رنگی، پخش شدگی و قدرت پوشانندگی بسیار بالا، واکنشپذیری بسیار بهتر اجزا و به تبع آن ایجاد محصولی با خلوص بالا و امکان پذیر بودن آنالیز و کنترل کیفیت دقیقتر ترکیبات با استفاده از تکنیکهای برتر نانوفناوری میباشد.
   امینی فضل در پایان تصریح کرد: محققان پژوهشکده صنایع رنگ ایران در یک طرح تحقیقاتی با همکاری وزارت صنایع درحال بررسی کاربردهای نانوفناوری در تولید رنگدانهها و سایر اجزای رنگ می‌باشند.

   ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید ماهانه 150 اتوبوس گازسوز را دارد

   ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید ماهانه 150 اتوبوس گازسوز را دارد

   دستگاه اتوبوس 100درصد گازسوز در اردیبهشت ماه در شرکت “ایران خودرو دیزل“ ساخته شد.
   ظرفیت تولید “ایرانخودرو دیزل“ ماهانه 150 دستگاه اتوبوس گازسوز است. همچنین طبق برنامه کارخانه قرار است که سالانه 2 هزار دستگاه اتوبوس گازسوز در این شرکت تولید شود.
   40 دستگاه اتوبوس گازسوز ساخته شده، طبق قرارداد امضا شده بین وزارت کشور و وزات صنایع و معادن برای تولید اتوبوس گازسوز بوده است و این اتوبوس برای پیوستن به ناوگان شرکت واحد به وزارت کشور تحویل داده خواهد شد.
   این اتوبوس گازسوز که دارای موتور و تجهیزات گازسوز شرکت “مان” آلمان است، بر روی اتوبوس “om355“، قرار گرفته و 100درصد گازسوز است. همچنین میزان آلودگی گاز دیاکسید کربن (co2) این خودرو 20 درصد کمتر از خودروهای دیزلی است.
   گفتنی است، در فروردین‌ماه امسال هیچ اتوبوس گازسوزی در شرکت “ایران خودرو دیزل“ تولید نشده و این شرکت از برنامه تولیدی 2 هزار دستگاه در سال عقب است. این در حالی است که ناوگان شهری اتوبوسرانی به علت ممنوعیت استفاده از اتوبوس دیزلی با کمبود اتوبوس روبه‌رو است.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 215,672,168
تعداد بازدید امروز : 35,732
تعداد بازدید دیروز : 43,199
تعداد بازدید هفته : 78,931
تعداد بازدید این ماه : 1,239,882
آخرین به روزرسانی : 16:51  1397/11/28

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.