• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   ??? قلم کالا مشمول استاندارد اجباری است

   ??? قلم کالا مشمول استاندارد اجباری است

   سیدمحمدعلی سیدابریشمی- رئیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور- با بیان این مطلب گفت: این تعداد کالا در قالب هشت هزار واحد تولید می شود که تاکنون پنج هزار و ??? واحد آن نشان استاندارد را دریافت کرده اند.
   وی که در جریان بازدید از ساختمان در دست احداث اداره کل استاندارد کهکیلویه و بویراحمد سخن می راند، اظهار داشت: بقیه واحدها یا در حال راه اندازی هستند و یا به دلیل پایین بودن سطح کیفیت کالا هنوز موفق به دریافت نشان استاندارد نشده اند.
   وی همچنین افزود: در زمان حاضر حدود هفت هزار استاندارد ملی در کشور تدوین شده که ??? مورد آن مربوط به سال گذشته است.
   وی ادامه داد: تا اواخر سال یک هزار استاندارد به این مجموعه افزوده می شود که در نتیجه رکورد بالایی در این زمینه حاصل خواهد شد.
   سیدابریشمی در ارتباط با استاندارد خودرو نیز گفت: از سال ?? تعداد ??? استاندارد ملی تدوین شده که ?? استاندارد آن اجباری است.
   وی تصریح کرد: برای کنترل واردات، محصولاتی که شامل اعمال ضوابط فنی است از طریق وزارت صنایع و معادن اعلام شده است.
   رئیس مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور خاطرنشان کرد: فهرست این اقلام به زودی به وزارت بازرگانی و مبادی ذی ربط اعلام می شود تا واردکنندگان در هنگام ثبت سفارش موارد لازم را رعایت کنند.
   وی در خاتمه با اشاره به این که در سال گذشته ? استان کشور مجهز به ایستگاه «انگ فلزات گرانبها» شده اند، اظهار داشت: در سال جاری آزمایشگاه «انگ فلزات گرانبها» دایر می شود.

   پایان خرداد آخرین مهلت برای ارسال طرح های مطالعاتی صنعت و معدن

   پایان خرداد آخرین مهلت برای ارسال طرح های مطالعاتی صنعت و معدن

   محققین، اساتید دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی، پژوهشی، واحدهای خدمات مهندسی و تحقیق و توسعه میتوانند تا 31 خرداد ماه سال جاری، طرحهای مطالعاتی و تحقیقاتی خود در بخش صنعت و معدن را به دفتر پژوهشهای صنعتی و معدنی سازمان صنایع و معادن تحویل دهند.
   به گزارش ایسنا، دبیرخانه فراخوان طرحهای مطالعاتی و تحقیقات صنعت و معدن، صرفه‌جویی ارزی ، ارتقای سطح فناوری، کاهش آلودگی، افزایش ایمنی، توسعه فعالیت‌های نرم‌افزاری پشتیبانی و افزایش ارزش افزوده را از جمله اولویتهای طرحهای پیشنهادی ذکر کرده است.
   مباحث صنایع کوچک و توسعه و رشد این صنایع در استان و مفاهیم مرتبط ازجمله پیمانکاریهای فرعی، کلاسترها و خوشه‌های صنعتی، مباحث مطالعی در خصوص رفع موانع سرمایه‌گذاری، مباحث مطالعاتی ، رفع موانع پیوستن به wto و تبیین جایگاه فعلی و آتی صنعت و معدن استان در صورت عضویت ایران در wto ، مباحث تخصصی و فنی صنعتی و معدنی تناسب با گرایشهای صنعتی و معدنی، مباحث فناوریهای نوین (بیوتکنولوژی، نیوتبریال، میکرو الکترونیک و مباحث آمایش سرزمین متناسب با نیازهای صنعتی ( مکانیکی صنعتی) gis و ... از جمله محورهای مورد نظر این فراخوان است.
   دبیرخانه فراخوان طرحهای مطالعاتی و تحقیقاتی در بخش صنعت و معدن آذربایجان غربی از متقاضیان خواست برای دریافت فرمهای (پروپزال) به دفتر پژوهشهای صنعتی و معدنی سازمان در اداره آموزش و فناوری یا به آدرس اینترنتی <a href="http://www.irtip.com" class=link3 target=_blank>http://www.irtip.com</a> مراجعه کنند.
   انجمن طراحی مهندسی آذربایجان غربی، انجمن مخترعین و مبتکرین استان، انجمن بیوتکنولوژی، جامعه کشفکنندگان و سازمان صنایع و معادن آذبایجان غربی از برپا کننندگان این فراخوانند.

   دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فرش ایران شهریور ماه برگزار می‌شود

   دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فرش ایران شهریور ماه برگزار می‌شود

   دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فرش ایران، برای نخستین بار به صورت کاملا تخصصی ـ صادراتی، هفته اول شهریور ماه آینده در تهران برگزار می‌شود. به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی شرکت سهامی فرش ایران، این نمایشگاه با نمایشگاه‌های قبلی فرش، تفاوتهای عمدهای خواهد داشت که از جمله آنها این است که برای نخستین بار هیچگونه فروش داخلی انجام نخواهد گرفت و فروش داخلی همزمان با نمایشگاه مبلمان خواهد بود.
   بر اساس این گزارش، هدف از تخصصی ـ صادراتی برگزار کردن این نمایشگاه جلب خریداران عمده فرش در خارج از کشور و متقاضیان فرش ایران در سایر کشورها و دعوت و سوق دادن آنها به منظور خرید فرش در داخل ایران و استفاده از سایر جنبه‌های گردشگری و جاذبه‌های تفریحی و گردشگری کشورمان است.
   شرکت سهامی فرش ایران به عنوان مجری این طرح برای هرچه بهتر برگزار کردن این نمایشگاه و حضور واقعی و موثر دست اندرکاران خارجی فرش برای حدود سه هزار نفر از مجموعهداران فرش ، فروشندگان عمده و صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا، اروپا، آسیای جنوب شرقی، استرالیا و کشورهای حاشیه خلیج فارس دعوتنامه‌هایی را ارسال کرده است.
   این گزارش پیش بینی کرده در این نمایشگاه تعداد چشمگیری از علاقمندان فرش دستباف ایران از خارج از کشور و کشورهای مختلف در این مدت در ایران و در یک مجموعه حضور یابند.
   نمایشگاه امسال با همکاری و مساعدت نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران درتمام کشورهای خارجی انجام خواهد پذیرفت و هماهنگی‌های لازم برای اخذ روادید فراهم است.
   دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تخصصی ـ صادراتی فرش ایران توسط شرکت سهامی فرش ایران و با همکاری اتحادیه صادرکنندگان فرش ایران، انجمن پژوهشگران وهنرمندان قالی ایران، اتحادیه واردکنندگان فرش دستباف ایران در هامبورگ و اتحادیه بازرگانان فرش دستباف ایران در آلمان و اتحادیه صنف فرش فروشان تهران برگزار می‌شود.

   بیش از یک میلیون و 620 هزار تن انواع کالاهای صنعتی از ایران صادر شد

   بیش از یک میلیون و 620 هزار تن انواع کالاهای صنعتی از ایران صادر شد

   بیش از یک میلیون و 620 هزار تن انواع کالای صنعتی در دوماه نخست سال 82 به ارزش 488 میلیون و 100 هزار دلار از کشور صادر شد.
   بر اساس آمار مقدماتی اعلام شده از سوی سازمان گمرک به خبر گزاری جمهوری اسلامی، صادرات انواع کالاهای صنعتی در دوماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی حدود 1/1 درصد کاهش ولی از نظر ارزش حدود 7/6 درصد افزایش داشته است.
   سهم وزنی و ارزش صادرات بخش صنعت و پتروشیمی از کل صادرات غیر نفتی به ترتیب 4/75 و 68 درصد بود.
   بر اساس آمار به دست آمده، سهم ارزشی محصولات صنعتی در سبد کالاهای غیر نفتی در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 7/3 درصد کاهش پیدا کرد. با توجه به اهداف برنامه سوم برای این بخش، بخش صنعت 84 درصد از اهداف برنامه سوم را تحقق بخشید.
   سه قلم نخست صادرات بخش صنعت و پتروشیمی به ترتیب مربوط به «گازها» با 84 میلیون و 300 هزار دلار ارزش و 3/17 درصد سهم از صادرات بخش صنعت، «آلومینیوم ساخته شده» با 55 میلیون و 400 هزار دلار ارزش و 4/11 درصد سهم، «آهن آلات و فولاد»با 40 میلیون و 300 هزار دلار ارزش و 3/8 درصد سهم بود. بیشترین افزایش صادرات در میان ده قلم عمده کالاهای صادراتی در این مدت مربوط به « آلومینیوم ساخته شده» و بیشترین کاهش ارزش صادرات در همین مدت مربوط به « انواع قیر» بود.

   شاخصهای بخش صنعت ایران در برنامه سوم توسعه بهبود یافته است

   شاخصهای بخش صنعت ایران در برنامه سوم توسعه بهبود یافته است

   قائم مقام معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن گفت: شاخصهای بخش صنعت کشور در برنامه سوم توسعه رشد چشمگیری داشته است. « سیامک صمیمی دهکردی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: رشد سرمایهگذاری در بخش صنعت در سال گذشته حدود 18/12 درصد بود در حالی که رشد این شاخص قبل از برنامه سوم توسعه منفی 17 درصد بوده است.
   وی گفت: رشد سرمایه‌گذاری برای بخش صنعت در برنامه سوم توسعه حدود 18 درصد پیش بینی شده، اما رشد این شاخص تاکنون به 12 درصد رسیده است.
   صمیمی دهکردی اظهار داشت: رشد ارزش افزوده بخش صنعت در سال گذشته حدود 35/14 درصد و سهم آن نیز در تولید ناخالص داخلی بیش از 16 درصد بود. وی خاطر نشان کرد: سهم ارزش افزود بخش صنعت در کل تولید ناخالص ملی در برنامه سوم توسعه، سالانه حدود 8/1 درصد افزایش یافته است. صمیمی دهکردی، سهم ارزش افزوده بخش صنعت در ایران، کشورهای صنعتی، چین و مالزی را به ترتیب 16، 22، 37 و 34 درصد اعلام کرد و افزود: متوسط میزان سهم ارزش افزوده این بخش در دنیا حدود 22 درصد است و ایران تاکنون موفق به کسب این متوسط نشده است.
   وی، کاهش میزان مالیات از بخش صنعت، تجمیع عوارض، تغییر سیاستهای پولی و مالی را از عوامل رشد شاخصهای بخش صنعت دانست و گفت: سهم بخش صنعت و معدن در بودجه کشور از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است.
   قائم مقام معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن گفت: تمرکز امور صنایع و معادن، تاسیس سازمانهای توسعهای از دیگر اقدامات برای ارتقای شاخصهای بخش صنعت بوده است.
   وی، سازمانهای گسترش و توسعه معادن را بازوی اصلی بخش صنعت دانست و افزود: بر اساس برنامه سوم توسعه، دولت 50 درصد در آمد حاصل از فروش سهام این سازمانها را برای توسعه، نوسازی و بازسازی و همچنین توازن منطقه ای بخش صنعت به این سازمانها باز می‌گرداند.
   صمیمی دهکردی، تاسیس حساب ذخیره ارزی را از مهمترین اقدامات برای رشد بخش صنعت کشور دانست و گفت: در برنامه سوم توسعه، بودجه دولت از درآمدهای نفتی محدود و مقداری از آن به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شود.
   وی اضافه کرد: 50 درصد از ذخیره این حساب به صورت وام به بخش خصوصی و 50 درصد دیگر برای جبران کسری در طول سال موردبهره‌برداری قرار می‌گیرد.
   قائم مقام معاون برنامه ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن گفت: بخش خصوصی با دریافت این وامها می‌تواند فعالیت گسترده‌ای را در بخش صنعت انجام دهد.
   وی ، رشد بخش خصوصی را زمینه اصلی توسعه بخش صنعت دانست و افزود: فعالیت بخش خصوصی، رشد صنایع کشور را تضمین می‌کند.
   صمیمی دهکردی اظهار داشت: در دوسال گذشته بخش خصوصی حدود 3 میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی وام دریافت کرده درحالی که در گذشته این بخش تنها 400 تا 500 میلیون دلار اعتبار به صورت فاینانس دریافت میکرد.
   وی تصریح کرد: درسال جاری 100 طرح از سهم بخش خصوصی و 10 طرح عمرانی دولتی در کشور افتتاح می‌شود.

   دکتر خاکزاد: 3 درصد از حقوق دولتی معادن نصیب سازمان نظام مهندسی معدن می شود

   دکتر خاکزاد: 3 درصد از حقوق دولتی معادن نصیب سازمان نظام مهندسی معدن می شود

   سه درصد از حقوق دولتی که بهره‌برداران از معادن به دولت می‌پردازد به منظور کمک به سازمان نظام مهندسی معدن تعلق می‌گیرد.
   دکتر احمد خاکزاد عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن با بیان این مطلب گفت: معدنکاران باید مبلغی به عنوان مالیات به دولت بپردازند که این حقوق دولتی در هر استان متفاوت است و براساس ماده 35 قانون نظام مهندسی معدن، 3 درصد ازاین مبلغ برای انجام وظایف قانونی سازمان نظام مهندسی معدن باید به این سازمان اختصاص یابد تا در قالب بودجه سازمان هزینه شود.
   وی ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مکلف است هر چه زودتر ردیفی در بودجه سنواتی برای این امر پیش بینی کند و در اختیار وزارت صنایع و معادن قرار دهد تا سازمان نظام مهندسی معدن به خود کفایی برسد.
   دبیر نظام مهندسی معدن استان تهران با اشاره به لزوم تامین امکانات، پرسنل و مکانی مناسب برای تشکیل جلسات این سازمان گفت: البته طبق قانون و زارت صنایع و معادن و سازمانهای صنایع و معادن استانها تسهیلات لازم برای شروع بکار سازمان نظام مهندسی معدن تا 6 ماه تامین می‌کنند اما ماده 35 قانون در خصوص تامین بودجه سازمان باید هرچه زودتر اجرا شود.
   دکتر خاکزاد بار دیگر خواستار تشکیل هر چه سریعتر شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن به منظور تصویب و تدوین قوانین و تعیین دستورالعملهای لازم برای نظام مهندسی استانهای مختلف کشور شد.
   گفتنی است ترکیب 11 نفره شورای مرکزی، با معرفی 4 عضو باقی مانده از سوی وزیر صنایع و معادن تکمیل خواهد شد و جلسات رسمی خود را آغاز خواهد کرد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سمینار بررسی مشکلات معادن زغال‌سنگ کشور برگزار شد

   سمینار بررسی مشکلات معادن زغال‌سنگ کشور برگزار شد

   در این سمینار که با همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب روز گذشته در سالن آمفی تاتر دانشکده فنی این دانشگاه برگزار شد، نمایندگان شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، سازمان نظام مهندسی معدن، طرح تجهیز معادن زغال‌سنگ طبس، شرکت البرز شرقی حضور داشتند.
   در این همایش آقای مهندس محمدی درباره اکتشاف معدن زغال‌سنگ طبس، آقایان مهندس جواد برزگران و علی‌اکبرحسینی درباره سیستم تهویه معدن زغال‌سنگ رضی، آقای مهندس حسین ربیع‌نژاد درباره مشکلات اقتصادی معادن زغال‌سنگ، آقای مهندس محمدحسن آریانفر درباره مشکلات مصرف چوب در معادن زغال‌سنگ، آقای دکتر حمید حسینی در باره کاربرد فلوتاسیون ستونی و جیمسون در صنایع زغال، آقای مهندس پورحسین درباره تجهیز معادن زغال طبس و آقایان مهندس کرامت قنبری، پرویز خدایی و سیدابراهیم نصیری درباره وضعیت تهویه معدن بزرگ طزره سخنرانی کردند و در انتها، جلسه معارفه و پرسش و پاسخ سازمان نظام مهندسی معدن برگزار شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   کارگاه‌های تراش سنگهای قیمتی 5 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند

   کارگاه‌های تراش سنگهای قیمتی 5 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند

   با ایجاد کارگاه‌های تراش سنگهای قیمتی و تزئینی، بیش از 5 هزار فرصت شغلی در سال جاری ایجاد می‌شود.
   جعفر رادان مدیرکل صنایع دستی استان تهران افزود: مدیریت صنایع دستی استان تهران، با تکیه برسخنان مسئولان در زمینه اشتغالزایی و با هدف ایجاد اشتغال در جامعه برنامه کارگاههای تراش سنگ را در دست اجرا دارد.
   وی بر اهمیت ایجاد این کارگاهها در کشورتاکید کرد و گفت: در حال حاضر کشورهای آسیای شرقی با استفاده از فناوری پیشرفته، بازار مصرف دنیا را در اختیار دارند، این در حالیست که کشور ما از نبود یک مجموعه متمرکز در این زمینه رنج می برد.
   مدیرکل صنایع دستی استان تهران، تصریح کرد: ایران با دارا بودن منابع فراوان عقیق و فیروزه، از توان بالایی در ساخت این سنگها جهت نگین انگشتر و صدور آن به کشورهای اسلامی برخوردار است.
   وی ادامه داد: نخستین کارگاه تراش سنگهای قیمتی و تزئینی در اواخر خرداد ماه سال جاری افتتاح می‌شود.
   رادان اظهار داشت: افراد علاقه‌مند به این رشته هنری با طی کردن کلاسهای تئوری و آموزشی می‌توانند جذب بازار کار شوند.
   به گفته مدیر کل صنایع دستی تهران، سرمایه مورد نیاز جهت خرید دستگاهها و تجهیزات تراش سنگ برای هر نفر حدود 20 میلیون ریال است. وی اظهار امیدواری کرد: با ایجاد این کارگاهها، تعداد شرکت کنندگان در این رشته افزایش یافته و در سالهای آینده بعنوان یکی از شغلهای درآمدزا در کشور مطرح شود.

   مرجع: <a href=http://www.iranmining.com class=link3 target=_blank>سایت معادن ایران</a>

   در صورت تصویب هیات وزیران، تعرفه واردات شمش سرب افزایش می‌یابد

   در صورت تصویب هیات وزیران، تعرفه واردات شمش سرب افزایش می‌یابد

   مهندس فرهاد رحمانی - کارشناس وزارت صنایع و معادن - در گفتوگو با ایسنا گفت: به منظور کاهش واردات شمش سرب به کشور و در نتیجه کاهش مازاد تولید این محصول، تعرفه واردات شمش سرب با تصویب هیات وزیران افزایش می‌یابد.
   وی با بیان این که واردات باتری قراضه به کشور با هدف افزایش واردات این محصول بدون تعرفه انجام خواهد شد، اظهار داشت: نیاز کشور به سرب سالانه حدود 60 هزار تن است که حدود 50 هزار تن آن از سوی وزارت دفاع تولید می‌شود.
   رحمانی، میزان سرب تولیدی شرکت “ملی سرب و روی ایران“ را سالانه 30 هزار تن عنوان کرد و گفت: 20 هزار تن سرب تولید شده از سوی این شرکت مازاد تولید است.
   وی، ادامه داد: با توجه به این که میزان تولید شرکت “باتریسازی نیرو“ امسال به 50 هزار تن میرسد، میزان تولید سرب کشور نیز امسال به 80 هزار تن خواهد رسید که در نتیجه 20 هزار تن آن مازاد خواهد بود.
   این کارشناس وزارت صنایع و معادن با بیان این که شرکت باتری سازی نیرو از سال گذشته توانسته سرب ثانویه مورد نیاز خود را تولید کند، گفت: همین امیر باعث کاهش فروش سرب تولیدی شرکت ملی سرب و روی در بازارهای داخلی و تمایل این شرکت به سمت تولید سرب ثانویه و خرید باتری به منظور بازیابی سرب آن، افزایش صادرات و انجام بازاریابی در این زمینه شده است.

   سال گذشته 10 هزار تن12 میلیون دلار چینی بهداشتی صادر شد

   سال گذشته 10 هزار تن12 میلیون دلار چینی بهداشتی صادر شد

   حسین وکیلی - دبیر انجمن تولید کنندگان چینی بهداشتی ایران - در گفتوگو با ایسنا گفت: در حال حاضر 10 شرکت تولیدی چینی بهداشتی در ایران فعال هستند و میزان تولید سالانه این محصول به حدود 70 هزار تن و میزان مصرف داخلی آن سالیانه به 45 تا 50 هزار تن می‌رسد.
   وی، کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای تازه استقلال یافته، عربستان و عراق را مهمترین خریداران چینی بهداشتی ایران عنوان کرد و با بیان این که سیستم تشویق صادراتی در حال اجرا در ایران نتیجه مطلوبی ندارد، اظهار داشت: واحدهای تولیدی برای دریافت تشویق صادراتی نیازمند گذراندن مراحل متعدد و پیگیری گواهی تشخیص صادراتی در مراکزی مثل وزارت صنایع و معادن، مرکز توسعه صادرات، بانک توسعه صادرات، گمرک و بانک مرکزی هستند که این امر باعث بی‌توجهی این واحدها به مساله تشویق صادراتی شده است.
   وکیلی، ادامه داد: با فرض 20 درصد تورم سالانه در ایران، قیمت چینی بهداشتی در طول پنج سال آینده 100 درصد افزایش خواهد داشت و این در مقایسه با قیت این محصول در بازارهای جهانی (با توجه به تورم سالانه 2 درصد در جهان) رقم بسیار بالایی است.
   وی، اضافه کرد: در حال حاضر دو واحد تولید کننده چینی بهداشتی در ایران مشغول افزایش ظرفیت نصب شده خود به منظور کاهش هزینههای تولید و افزایش میزان تولید هستند که این امر بازگشت سرمایه را با مشکل مواجه می‌کند.
   دبیر انجمن تولید کنندگان چینی بهداشتی ایران با بیان این که قیمت چینی بهداشتی ایران حدود یک پنجم قیمت این محصول در بازارهای جهانی است، گفت: این در حالی است که چینی بهداشتی تولیدی در ایران از لحاظ کیفیت با نمونه‌های مشابه خارجی برابری می‌کند.
   وی، با رد واردات انبوه چینی بهداشتی به ایران، قیمت هر کیلو چینی بهداشتی را بسته به نوع قالب آن 350 تا 1000 تومان در بازاهای داخلی عنوان کرد و خواستار بهبود سیاستهای حمایتی دولت از این صنعت شد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 209,425,832
تعداد بازدید امروز : 25,880
تعداد بازدید دیروز : 27,608
تعداد بازدید هفته : 213,598
تعداد بازدید این ماه : 830,817
آخرین به روزرسانی : 22:16  1397/06/30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 3.7718529701233 seconds.
memoryUsage : 32153Kb