• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   محور توسعه صنعتی باید تأسیس صنایع کوچک و متوسط باشد

   محور توسعه صنعتی باید تأسیس صنایع کوچک و متوسط باشد

   استراتژی توسعه صنعتی، اهداف توسعه صنعتی کشور را بر آورده نکرده است. به عنوان مثال این راهبرد به اهمیت صنایع کوچک توجه نکرده است.
   اسدالله عسگراولادی عضو هیأت رئیسه اتاق ایران در گفت و گو با دنیای اقتصاد، با بیان این مطلب گفت: باید محور توسعه صنعتی، توسعه صنایع کوچک و متوسط باسد. وی افزود: صنایع بزرگ در مواقع بحران دچار تزلزل و نوسان میشوند، اما صنایع کوچک با توجه به اینکه میزان اشتغال در آنها نیز کمتر از صنایع بزرگ است،براحتی میتوانند در مواقع بحرانی عکس‌العمل لازم را انجام دهد.
   عسگراولادی در ادامه گفت: بسیاری از قطعات و لوازم کوچکی که امروزه در زندگی مصرف می‌کنیم و آنها را بکار میبریم، به نوعی تولیدات صنایع کوچک و متوسط است و اغلب آنها را نیز از خارج وارد می‌کنیم.
   وی اشتغال‌آفرینی در بخش صنعت را از جمله برنامه‌های مهم و مورد توجه صنعتگران دانست و افزود: با ایجاد صنایع کوچک میتوانیم به اشتغال آفرینی نیز کمک کنیم.
   عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با اشاره به آماده شدن صنعت و اقتصاد برای الحاق به سازمان تجارت جهانی گفت: باید از هم اکنون تجارت را با کشورهای منطقه شروع کنیم، تا با این کار به نوعی خودمان را برای الحاق به wto آماده کنیم. وی تصریح کرد: در عین حال باید مواظب باشیم که صنایع برخی از کشورها، صنایع کشورمان را تحتالشعاع قرار ندهند.
   وی در ادامه گفت و گو در مورد انتخابات اتاق ایران که هفته جاری برگزار می شود، گفت: بعضی از کشورهای جهان پیشرفت صنایع ما را نمیتوانند ببینند و سعی دارند به نوعی مانع از ادامه پیشرفت تکنولوژی و صنعت ما بشوند و لذا شناخت ارتباط تجاری جهانی برای روسای اتاق ایران یک اصل مهم و اساسی است. وی افزود: شناخت بازار و اقتصاد جهانی نیز از جمله ویژگیهای نامزد احراز پست ریاست اتاق ایران است.
   عضو هیأت رئیسه اتاق ایران در ادامه گفت: اقتصاد در دنیا در صدر مسائل سیاسی است و ما نباید اقتصاد را تابعی از سیاست بدانیم.
   وی افزود: نباید صرف اینکه بیش از 70 درصد اقتصاد، دولتی است،اعضای موجود در اتاق را دولتی کنیم، بلکه باید سعی در شتاب دادن هر چه بیشتر به خصوصی‌سازی داشته باشیم.
   وی همچنین پیشنهاد کرد: با توجه به اینکه در تدوین برنامه چهارم توسعه به بحث صادرات توجه مهمی شده است، در هیأت رئیسه اتاق باید یک صادرکننده توانا نیز حضور داشته باشد.
   وی با اشاره به تقویت صادرات غیر نفتی و ضرورت توجه به آن در کشور گفت: کشور ترکیه با اینکه هیچگونه منابع نفتی ندارد،اما برای صادرات 40 میلیارد دلاری در سال 2004 برنامه ریزی کرده است که این در مقابل صادرات کالاهای غیر نفتی ایران که حدود 5 میلیارد دلار است رقم بسیار بالایی است.
   وی افزود: باید سرمایه گذاریهای صنعتی و اقتصادی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا در مواقع وقوع بحران نفتی بتوانیم از صادرات کالاهای غیر نفتی بهره ببریم.

   کاهش تعرفه واردات سرامیک ضعف این صنعت را به همراه خوهد داشت

   کاهش تعرفه واردات سرامیک ضعف این صنعت را به همراه خوهد داشت

   ورود کاشی و سرامیک با کیفیت پایین، این صنعت را با مشکل مواجه کرده است و کاهش تعرفه 90 درصدی واردات کاشی و سرامیک باعث ضعف این صنعت خواهد شد.
   فضلاله حمیدیا، مدیر اجرای انجمن تولیدکنندگان سرامیک ایران در گفتوگو ایسنا، با بیان این مطلب گفت: بر اساس برنامه ریزی وزارت صنایع و معادن و بازرگانی تعرفه واردات کاشی و سرامیک در مدت چند سال به حدود 25 درصد خواهد رسید که این امر باعث ضعیف شدن این صنعت خواهد شد.
   وی رعایت استاندارد در جهت حمایت از مصرفکننده و به کارگیری مواد گمرکی که در کشورهای پیشرفته رعایت می شود را لازمهی کاهش تعرفه واردات عنوان کرد و گفت: با آزاد شدن واردات کاشی و سرامیک در سال 80، امکان کاهش قدرت رقابت بین تولیدکنندگان داخلی و ورود کاشی و سرامیک با قیمتی پایینتر از تولیدات داخلی وجود داشت که با تعیین تعرفه 90 درصدی واردات کاشی و سرامیک این نگرانی برطرف شد.
   حمیدیا با بیان اینکه در سال گذشته حدود 3 میلیون مترمکعب کاشی و سرامیک وارد کشور شده است، اظهار داشت: به دلیل کیفیت بالای تولیدات داخلی و ورود کاشی و سرامیک به قیمت واقعی در بازار ایران و عدم قاچاق این کالا، کاشی و سرامیک وارداتی نتوانسته رقیبی جدی برای تولیدات داخلی باشد.
   وی با بیان اینکه قیمت پایه هر متر کاشی و سرامیک وارداتی حدود 10 تا 12 دلار است و با اضافه شدن هزینهی حمل و نقل و گمرک، تعداد کمی از مصرفکنندگان حاضر به خرید کاشی و سرامیک وارداتی هستند، گفت: کاشی ایران دارای کیفیتی مطلوب و در حد کاشی ایتالیاست؛ قیمت هر متر کاشی ایران با کیفیتی در حد کاشی ایتالیا، حدود 6 هزار و 500 تومان است، این در حالی است که قیمت پایه هر متر کاشی وارداتی به ایران از کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا حداقل 10 دلار بوده و با احتساب هزینههای گمرکی، حمل و نقل و سود واردکننده این مقدار به 25 دلار میرسد؛ همین اختلاف قیمت بالا مانع وارد شدن لطمه به تولیدات داخلی می شود.
   حمیدیا ورود کاشیهای دارای سطح کیفی پایین از کشورهایی مانند چین و اندونزی را دلیلی برای ضعف تولیدات داخلی عنوان کرد و گفت: قیمت پایین محصولات وارداتی و نبود کنترل بر واردات آن باعث بدبینی نسبت به تولیدات داخلی شده است؛ به همین دلیل انجمن تولیدکنندگان سرامیک ایران، دو سال پیش استاندارد en176 را برای ورود کاشی و سرامیک به وزارت بازرگانی پیشنهاد داد که به موجب آن حداقل قیمت هر متر کاشی وارداتی حدود 10 تا 12 دلار است.
   وی با بیان اینکه از طریق رعایت این استاندارد، کالای نامرغوب وارد کشور نمی شود گفت: وزارت بازرگانی و صنایع و معادن تصویب این استاندارد را یک نوع ممنوعیت غیرتعرفه عنوان کردند و با این دلیل که اجرای این نوع استاندارد با قوانین سازمان تجارت جهانی مغایرت دارد، از پذیرش آن خودداری کردند؛ در حالی که با توجه به این که ایران عضو این سازمان نیست، هیچ الزامی برای پذیرش قوانین آن وجود ندارد.

   مهندس رضا ویسه : هیچ مذاکره ای برای فروش سهام ایران خودرو با پژو فرانسه صورت نگرفته است.

   مهندس رضا ویسه : هیچ مذاکره ای برای فروش سهام ایران خودرو با پژو فرانسه صورت نگرفته است.

   گروه خودرو: هیچ مذاکره ای برای فروش سهام ایران خودرو با شرکت پژو فرانسه و یا هر شرکت خارجی دیگر صورت نگرفته است.
   رضا ویسه رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفت و گو با خبرگزاری فارس افزود : 40 درصد سهامی که در اختیار دولت می باشد، سهام کنترل مدیریتی است، لذا من فکر نمی کنم دولت بخواهد آن را ریز و خود کند و بنابراین در اختیار دولت باقی خواهد ماند.
   رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت : اگر دولت بخواهد قسمتی از این سهام را در بورس عرضه کند، مسئولیت واگذاری این سهام به عهده سازمان خصوصی سازی است.
   وی در خصوص نتایج مذاکرات با شرکت رنو، نیسان جهت تولید پلت فرم مشترک نهایی و به نتیجه رسیده است. ویسه افزود : در آینده نزدیک قرارداد نهایی امضا می شود.

   30 شهرک صنعتی در کشور ایجاد می شود.

   30 شهرک صنعتی در کشور ایجاد می شود.

   مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران اعلام کرد : 30 شهرک جدید صنعتی امسال در کشور ایجاد می شود.
   ولی ا... افخمی در گفت و گو با خبرنگاران افزود : کارهای مطالعاتی و مکان یابی این شهرکهای انجام شده و مجوز تاسیس آنها نیز از سوی هیات وزیران صادر شده است.
   وی یادآور شد : با احداث این شهرکها شمار شهرکهای صنعتی موجود در کشور به 320 شهرک خواهد رسید.
   افخمی همچنین از طرح ایجاد یکهزار کارگاه کوچک در شهرکهای صنعتی کشور خبر داد و اظهار داشت : کارهای اجرائی ایجاد این کارگاهها در دست اقدام است و تاکنون 400 کارگاه به بهره برداری رسیده است.
   وی هدف از ایجاد این کارگاهها را ایجاد بستر مناسب برای آن دسته از سرمایه گذارانی که دارای مهارت لازم در ایجاد واحدهای کوچک هستند عنوان کرد. وی یادآور شد :این کارگاهها در رشته های خاص و متناسب با مزیتهای مناطق مختلف ایجاد و ساماندهی می شوند.
   مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران در این گفت و گو با اشاره به ادغام سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی ایران هدف از این اقدام را ارایه خدمات مشاوره ای و تامین نیازهای نرم افزاری ایجاد و توسعه صنایع کوچک در داخل و یا خارج از شهرکهای صنعتی عنوان کرد.

   وزیر صنایع و معادن : برای حل اشتغال و از بین بردن فقر چاره ای جز سرمایه گذاری و توسعه صنعتی نداریم.

   وزیر صنایع و معادن : برای حل اشتغال و از بین بردن فقر چاره ای جز سرمایه گذاری و توسعه صنعتی نداریم.

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن: با حضور رئیس مجلس شورای و هیات مدیره و مدیران اجرائی استان و نمایندگان مجلس استان مرکزی از شهرک صنعتی امیرکبیر فراهانی توسط وزیر صنایع و معادن بهره برداری شد.
   مهندس جهانگیری اظهار داشتند: بخش خصوصی می تواند موتور محرک توسعه اقتصادی کشور محسوب شود و ما امیدواریم در برنامه چهارم توسعه اقتصادی موانع پیش روی بخش خصوصی را برطرف کنیم تا این بخش با اطمینان و آرامش بیشتری کار کند.
   وزیر صنایع و معادن افزود : امروزه صنعتگری موفق است که با واژه هایی که در تولید جهانی مطرح است آشنا بوده و در این دریای عظیم جهانی بتواند تولید و رقابت کند.
   اسحاق جهانگیری گفت: انتظاری که از مسئولین سیاستگذار اقتصادی کشور وجود دارد این است که به سیستم بانکی کشور کمک کرده تا بخش خصوصی بهتر از این از حساب ذخیره ارزی استفاده کند.
   وزیر صنایع و معادن یاد آور شد : در رشته های مختلف صنعتی رشد خوبی داشتیم، بطوری که خودروسازان و قطعه سازان در چهارماهه اخیربیش از 50 درصد رشد تولید داشته اند و ما به خودروسازان اعلام کرده ایم به ازای هر درصد استفاده از قطعات ساخت داخل، میزان تعرفه آن کاهش پیدا می کند. بطوری که اگر این میزان استفاده
   50 درصد باشد تعرفه آن به 14 درصد می رسد.
   مهندس جهانگیری همچنین گفت : ما همواره از قطعه سازانی که از شریک معتبر خارجی برای تولید قطعه در داخل کشور به منظور حضور در بازارهای بین المللی استفاده نمایند حمایت می کنیم.
   وزیر صنایع و معادن در ادامه سخنان خود افزود : تاکنون 4 میلیارد دلار طرح به منظور استفاده از حساب ذخیره ارزی تصویب شده است که 2 میلیارد دلار آن گشایش اعتبار شده است و این فرصت مناسبی برای بخش خصوصی بمنظور تکمیل طرح های در دست اقدام خود محسوب می شود.
   اسحاق جهانگیری ، در پایان اظهار داشت : در بخشهای نفت، گاز، پتروشیمی ، نیروگاه ها ، فولاد کشور همواره برندگان مناقصه ها که عمدتا خارجی هستند ساخت تجهیزات و ماشین آلات مدرن مشترکا با طرف ایرانی صورت پذیرفته و ما در اجرای این طرحها بر اشتغال بیشتر، بالا رفتن دانش صنعتی و صنعتی شدن کشور با سرعت بیشتر تاکید داریم. که در این راستا سازمان گسترش و نوسازی صنایع در مناقصه های بین المللی برنده قراردادهایی به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز پتروشیمی در داخل کشور شده است.

   با تائید مجلس شورای اسلامی : صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و متوسط تاسیس می شود.

   با تائید مجلس شورای اسلامی : صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و متوسط تاسیس می شود.

   در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و متوسط تاسیس می شود.
   به گزارش خبرگزاری فارس بنا به پیشنهاد وزارت صنایع و معادن لایحه تاسیس صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و متوسط در جلسه هیات وزیران به تصویب رسید و جهت تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.
   این لایحه با عنایت به ضرورت تامین منابع مالی مورد نیاز طرحهای کوچک صنعتی اشتغالزا و عدم توانایی متخصصین و نیروهای خلاق در تامین منابع مالی طرحهای یاد شده و وثایق مورد انتظار بانکهای کشور ، برای تشویق نیروهای مذکور به سرمایه گذاری در واحدهای کوچک صنعتی و شتاب بخشیدن به ایجاد و توسعه اشتغال مولد و پایدار تهیه شده است.
   متن لایحه تاسیس صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و متوسط به شرح زیر است
   مادهء واحده : به منظور فراهم آوردین موجبات توسعه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در صنایع کوچک و متوسط اشتغالزا و دارای توجیه اقتصادی، با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته به دولت اجازه داده می شود (صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و متوسط)را به صورت شرکت دولتی و زیر نظر وزارت صنایع و معادن تاسیس کند.
   سرمایه اولیه صندوق یاد شده مبلغ 500 میلیارد ریال خواهد بود که د رمدت پنج سال از طریق قانون بودجه کل کشور تامین خواهد شد.

   معاون فنی صندوق بیمه معدنی : سرمایه گذاران بخش معدن نیازمند حمایت همه جانبه بیمه هستند

   معاون فنی صندوق بیمه معدنی : سرمایه گذاران بخش معدن نیازمند حمایت همه جانبه بیمه هستند

   افزایش سرمایه گذاری در بخش معدن مستلزم حمایت بیمه از سرمایه گذاراین این بخش است.
   مهندس عزیز میرزائیان معاون فنی صندوق بیمه سرمایه گذاران فعالیت های معدنی در گفت و گو با ایلنا، با بیان این مطلب گفت : طراحی درست ، دقت در زمان بندی اجرایی طرح ها و استفاده از متخصصین به صورت تمام وقت از جمله مواردی است که برای کاهش ریسک سرمایه گذاری باید لحاظ شود.
   مهندس میرزائیان اظهار داشت : برای توسعه معادن در مناطق محروم و بهره برداری از مواد معدنی استراتژیک ، باید سیاستهای ویژه ای از طریق بهره بانکی با کارمزد کم اعمال شود.
   معاون فنی صندوق بیمه سرمایه گذاران فعالیتهای معدنی گفت : اگثر سرمایه گذاران در این بخش با مشکل وثیقه روبرو هستند، که این مشکل اساسی با راه اندازی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی برطرف شده است.
   وی افزود : صندوق بیمه با صادر کردن بیمه نامه اعتباری به سرمایه گذار، نسبت به بازپرداخت اصل و بهره پول متعهد می شود, به طوری که سرمایه گذار بتواند به راحتی با در دست داشتن این بیمه نامه و بدون دادن وثیقه به بانک وام گیرد.

   تولید خودرو در ایران تا سال 1385 مطابق با استانداردهای جهانی می شود

   تولید خودرو در ایران تا سال 1385 مطابق با استانداردهای جهانی می شود

   سعید متصدی مدیر کل دفتر بررسی آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با اعمال مدیریت زیست محیطی در صنایع خودرو سازی ایران تولید خودرو تا سال 1385 مطابق با استانداردهای جهانی زیست محیطی خواهد شد.
   به گزارش خبرنگار ایرنا متصدی در نخستین کنگره کشوری آلودگی هوا اظهار داشت : امروزه با تغییر فناوریهای منسوخ شده و استفاده از استانداردهای روز جهانی می توان همگام با کشورهای توسعه یافته برای مبارزه با آلودگی هوا تجهیز شد.
   وی افزود : با گسترش روز افزون آلودگیهای زیست محیطی کارشناسان استفاده از سیستمهای کنترلی و پیشگیرانه را موثرترین راه برای جلوگیری از گسترش این آلودگیها می دانند.
   متصدی ادامه داد: با تغییر جهت فعالیت دولتها در تمام جهان افکار عمومی جهان نیز خواستار راه حل مناسبی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست شده اند.
   مدیر کل دفتر بررسی آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آلودگی هوا بر خلاف تصور عموم فقط به تردد خودروهای آلوده و فرسوده در شهرهای بزرگ ربط ندارد و از این رو برخورد موردی برای حل این مشکل جوابگو نسیت. وی ادامه داد ‚ بالا رفتن استاندارد خودروهای ساخت داخل و حذف کامل سرب دو دستاورد مهم داخلی در کاهش آلودگی هوای کشور بوده است.
   متصدی افزود : باید میزان خسارت ناشی از مرگ و میر حاصل از آلودگی هوا را با کنترل و پیشگیری عوامل حاصل از این معضل کاهش داد.
   وی ادامه داد: سالانه تعداد زیادی از مردم شهرهای بزرگ در معرض سرطانها آلرژی ها و بیماریهای قلبی و عروقی قرار می گیرند که ترافیک شهر تهران و شش کلان شهر دیگر ایران در ایجاد این معضل دخالت مستقیم دارد.مدیرکل دفتر بررسی آلودگی هوا گفت: ترافیک فشرده ارتباط زیادی به تعداد وسایل نقلیه متحرک در شهر ندارد بلکه نارسایی سیستم حمل و نقل و پایین بودن سطح اطمینان افراد نسبت به وسایل نقلیه عمومی در این امر موثر است.
   متصدی افزود: امروزه از هر هزار نفر شهروند خارج از شهر تهران از هر 1000 نفر 200 نفر صاحب خودرو هستند.
   این درحالیست که در کشور های توسعه یافته این رقم برای هر هزار نفر 700 خودرو است.

   زمینه توسعه صنعت سیمان در استان فارس فراهم است

   زمینه توسعه صنعت سیمان در استان فارس فراهم است

   سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس در ایران گفت : با توجه به وجود منابع غنی مواد اولیه سیمان در استان فارس زمینه لازم برای رونق این صنعت در استان فراهم است.
   اسکندر رحیمی که به همراه معاون برنامه ریزی استانداری فارس از کارخاه سیمان فارس نو در شهرستان فیروزآباد دیدن کرد،افزود: یکی از بهترین راههای افزایش اشتغال سرمایه گذاری در صنعت سیمان است که توانمندی های مناسب و خوبی در استان فارس در این زمینه وجود دارد.
   استان فارس در جنوب ایران قرار دارد و شهر شیراز مرکز آن است.
   سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس یادآورد: با بهره برداری از کارخانه های سیمان فارس نو و لار میزان تولید این محصول در استان فارس ورزانه به 12 هزار تن خواهد رسید.
   وی تصریح کرد: با توجه به سرانه تولید سیمان در کشور که 400 کیلوگرم است در صورت راه اندازی این دو کارخانه سیمان در استان فارس سرانه تولید این محصول در این استان بیش از سرانه کشوری خواهد بود.
   کارخانه سیمان فارس نو با ظرفیت تولید روزانه سه هزار تن در محدوده ای به وسعت 200 هکتاردر دست احداث است که بر اساس پیش بینی انجام شده تا پایان سال 83 به بهره برداری خواهد رسید.
   هزینه برآورد شده برای ساخت این کارخانه 25 میلیون دلار و 750 میلیارد ریال اعلام شده است.

   از سرمایه گذاران خارجی در استان آذربایجان غربی حمایت می شود

   از سرمایه گذاران خارجی در استان آذربایجان غربی حمایت می شود

   استاندار آذربایجان غربی گفت:سرمایه گذاران خارجی در این استان مورد استقبال و حمایت قرار می گیرند.
   جمشید انصاری در نشستی با تجار و سرمایه داران ایرانی مقیم ترکیه در ارومیه ابراز امیدواری کرد این قبیل دیدارها منجر به همکاریهای اقتصادی وشد.
   استاندار آذربایجان غربی یادآور شد: کارهای زیربنایی در بخش های مختلف استان در حال اجرا است که با استفاده از امکانات و تسهیلات صندوق ذخیره ارزی این استان بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار می گیرد. وی احداث 14 سد بزرگ چندین کارخانه سیمان و قند و طرح خط انتقال اتیلن از جنوب ایران به این استان با هدف رونق صنعت پتروشیمی را زمینه مناسبی برای توجه سرمایه گذاران خارجی دانست.
   انصاری افزود: در استان آذربایجان غربی اهتمام جدی ب رای ایجاد ارتباط با سرمایه داران ایرانی مقیم خارج به دلیل تابعیت ایرانی به راحتی قادر به استفاده از تسهیلات داخل کشور و صندوق ذخیره ارزی هستند. انصاری یادلاور شد: در مذاکره با مقامات همتای ترکیه تلاش می شود منطقه آزاد تجاری در دو کشور ایجاد شود.
   جمهوری اسلامی ایران از طریق آذربایجان غربی پنج هزار کیلومتر مرز مشترک با ترکیه دارد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 213,053,322
تعداد بازدید امروز : 42,750
تعداد بازدید دیروز : 43,051
تعداد بازدید هفته : 195,170
تعداد بازدید این ماه : 976,774
آخرین به روزرسانی : 17:41  1397/09/26

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.