• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   استخراج ?انی‌های غیر فلزی از استان چهارمحال و بختیاری

   استخراج ?انی‌های غیر فلزی از استان چهارمحال و بختیاری

   150 هزار تن کانی غیر فلزی از اول امسال تا کنون از معادن چهار محال بختیاری استخراج شده‌اند.
   رئیس سازمان صنایع و معادن استان چهار محال بختیاری با بیان این مطلب گفت: مرمریت، سنگهای لاشه و گچ، خاک نسوز، دولومیت سیلیس از جمله مواد معدنی بدست آمده در استان چهارمحال و بختیاری است.
   فرهادی پیش‌بینی کرد که امسال به طور متوسط از 56 معدن فعال استان، یک میلیون و 350 هزار تن ماده معدنی استخراج می شود.
   وی افزود: پارسال با فعال شدن 13 معدن جدید که ظرفیت آنها 27 میلیون و 600 هزار تن است مجموعه ذخایر معدنی شناخته شده در استان چهارمحال و بختیاری از 69 میلیون تن فراتر رفت.
   وی همچنین گفت: در سال گذشته102 نفر از معدنکاران استان چهارمحال و بختیاری توانستند11 میلیارد و 209 میلیون ریال کانی غیر فلزی استخراج و به بازار مصرف عرضه کنند.
   فرهادی افزود: هم اکنون بیشترین معادن استان را 27 ذخیره شناخته شده مرمریت با ظرفیت 16 میلیون تن و تولید سالیانه 300 هزار تن تشکیل می‌دهد. همچنین پارسال 12 گواهی کشف معدن با 14 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در استان صادر شد که با بهره‌برداری از آنها 250 میلیون تن به ذخایر معدنی کشف شده در استان چهارمحال و بختیاری افزوده خواهد شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   سال گذشته 81 میلیون دلار مس صادر شد

   سال گذشته 81 میلیون دلار مس صادر شد

   شرکت ملی مس ایران در سال 81 از محل فروش داخلی محصولات مسی 1694 میلیارد ریال و از محل صادرات این محصول 81 میلیون دلار درآمد کسب کرد.
   مهندس مراد علیزاده مدیر عامل شرکت ملی مس ایران با بیان این مطلب افزود: این شرکت در سال 1381 توانسته است به 98 درصد برنامه از پیش تعیین شده خود دست یابد و موفق به تولید ???/??? هزار تن مس کاتدی شده است.
   وی اظهار داشت: عمده محصولات این شرکت به کشورهای اروپایی، چین، ترکیه و عربستان سعودی صادر می‌شود.
   همچنین میزان صادرات مس کاتدی بستگی به مصرف مس در داخل کشور دارد. همچنین در سال 81 میانگین قیمت کاتد برای فروش در داخل کشور برابر 12 هزار و 813 ریال به ازای هر کیلوگرم بوده‌است و میانگین قیمت کاتد(فروش خارجی) به میزان 1589 دلار به ازای هر تن تعیین شد.
   علیزاده خاطرنشان کرد: برنامه نولید شرکت در سال 82 تولید 143 هزار تن مس کاتدی از مجتمع مس سرچشمه است و هدف اصلی شرکت در این سال بر روی راه اندازی طرحهای تغلیظ مس میدوک، ذوب مس خاتون آباد و طرح توسعه کارخانه تغلیظ مس سرچشمه متمرکز شده است.
   وی گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در راستای برنامه‌های توسعه اقتصادی اقدام به برنامه‌ریزیهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت کرده است که در حال حاضر فعالیتهای استخراجی و استحصال مس را در سه منطقه معدنی، سرچشمه، میدوک و سونگون به طور متمرکز ادامه دارد.
   همچنین عملیات اکتشافی در سراسر ایران برای شناسایی ذخایر معدنی جدید و اقتصادی در حال پیگیری است.


   مرجع: سایت معادن ایران

   بزرگترین مشکل طرح، وابستگی به بودجه دولت است

   بزرگترین مشکل طرح، وابستگی به بودجه دولت است

   مهندس سعید نجفی حقی، مجری طرح تیتانیوم کهنوج در جمع خبرنگاران در مورد اهداف آینده این طرح گفت : با توجه به حساسیت پروسه تولید ”پیگمنت” و فلز تیتانیوم و انحصاری بودن تکنولوژی تولید و وجود روشهای دوگانه در تولید محصول نهایی، ضروری است مطالعات فنی و اقتصادی بر روی این ”کانسار” صورت پذیرد.
   وی ادامه داد: در حال حاضر طی قراردادی، انجام این مطالعات توسط کنسرسیوم آلمانی و ایرانی در دست اجراست. با تکمیل این مطالعات امکان برگزاری مناقصه جهت احداث کارخانه اصلی با ظرفیت تولید 5 هزار تن ”پیگمنت” و سه هزار تن فلز در سال قابل انجام خواهد بود.
   مجری این طرح در مورد اهداف طرح کنستانتره تیتانیوم کهنوج، گفت: بررسی کنستانتره‌پذیری ماده معدنی و رساندن درجه خلوص tio2 (اکسید تیتانیوم) به 4/47 درصد از اهداف مهم این طرح است. به طوری که معدن آبرفتی با ذخیره 290 میلیون تن و با عیار متوسط ایلیمینیت 15/5 درصد و عیار متوسط tio2، 6/3 درصد و با برخورداری از ذخیره 14 میلیون تنی از ایلیمینیت همچنین ذخیره کانسنگ مادر با ذخیره 280 میلیون تن و عیار متوسط تیتانیوم 66/8 درصد و tio2، 5/8 درصد و به دلیل بالا بودن حجم ماده معدنی در این معدن اهمیت اقتصادی و توجیه‌پذیر بودن جهت سرمایه‌گذاری در این طرح را دو چندان کرده است.

   واردات بی‌رویه شکر ، موجب ورشکستگی کارخانه‌های نیشکر می‌شود

   واردات بی‌رویه شکر ، موجب ورشکستگی کارخانه‌های نیشکر می‌شود

   ظرفیت تولیدی کارخانه نیشکر کارون که یکی از بزرگترین کارخانجات نیشکر خاورمیانه است تا 2 سال آینده به 000/200 تن در سال خواهد رسید.
   مهندس بهرامی عضو هیات مدیره و هماهنگ کننده کارخانه کارخانه نیشکر کارون در گفتوگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه در سال 77 شرکت کشت و صنعت کارون به پایین‌ترین ظرفیت تولید رسیده بود و انحلال کارخانه محتمل به نظر می‌رسید اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی مسوولین و کارگران اوضاع بهتر شده، انشاالله تولید به ظرفیت اسمی کارخانه میرسد.
   وی علت این امر که این کارخانه ظرف 22 سال نتوانسته بود به تولید مناسب برسد افزود: سالهای اولیه بهره‌برداری کارخانه مصادف با انقلاب اسلامی بود و بعد هم جنگ تحمیلی مزید بر علت شد؛ اما در سالهای پس از جنگ متاسفانه به علت عدم آگاهی مدیران شرکت یا بخش کشاورزی خصوصا نیشکر این کارخانه سیر نزولی را طی کرده بود.
   بهرامی در پاسخ به این سوال که آیا حمایت دولت از صنعت نیشکر خوب بوده یا خیر، گفت: متاسفانه با واردات بی‌رویه شکر در فصل برداشت این کارخانه، موجب تنزل قیمتها (حتی نرخهای تعیین شده از سوی دولت) شده است.
   وی تصریح کرد: به دلیل نبودن کارخانه کاغذسازی در جوار این کارخانه، محصول (باگاس) را از طریق آتش زدن از بین می‌بریم و به دلیل دولتی بودن کارخانه و قوانین و مقررات دست و پاگیر موجود، امکان فروش نداریم.
   عضو هیات مدیرهی کارخانه نیشکر کارون در پایان تاکید کرد: امیدواریم دولتمردان با دید مثبت‌تری به این صنعت اشتغال‌زا در کشور نگاه کنند و زمینه فعالیت بخش خصوصی را در جهت راه‌اندازی منابع جانبی در کنار این پروژه فراهم آورند تا مجبور نباشیم مواد اولیه با ارزش را به قیمت ارزان به خارج از کشور داده و کالاهای ساخته شده آنان را به چندین برابر قیمت وارد کنیم.

   دانش فنی تولید را وارد می‌کنیم

   دانش فنی تولید را وارد می‌کنیم

   دومین واحد 5 هزار تنی تولید کنستانترهی تیتانیوم با عیار 47 درصد، با حضور وزیر صنایع و معادن، استاندار کرمان، نمایندهی کهنوج در مجلس و جمعی از مسوولان محلی افتتاح شد.
   مهندس اسحاق جهانگیری، وزیر صنایع و معادن در مراسم افتتاح این طرح در جمع خبرنگاران گفت:« دانش فنی تولید این محصول با توجه به برخی از مشکلات با همکاری کشور روسیه و به کمک متخصصان داخلی وارد شده است.»
   وی افزود:« با تشکیل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی و با تصویب قانون جدید معادن که موجب انتقال عملیات مربوط به اکتشاف معادن به سازمان زمینشناسی شده، روند اکتشاف و استخراج معادن در کشور از سرعت خوبی برخوردار شده است.»
   وی با بیان اینکه میزان ذخایر تیتانیوم موجود در دو معدن آبرفتی و سنگی کهنوج 500 میلیون تن برآورد شده است افزود:« با توجه به قیمت 12 الی 18 دلاری هر تن از این فلز استراتژیک، سرمایهگذاری در این طرح توجیهپذیر است.»
   جهانگیری یکی از سیاستهای عمدهی وزارت صنایع و معادن در این طرح را دستیابی به حد مصرف عمدهی این معادن بیان کرد و اظهار داشت:« فلز تیتانیوم در بسیاری از صنایع همچون کاغذ، صنایع شیمیایی، ورزشی، ابزار دقیق و هواپیمایی کاربرد فراوانی دارد.
   وی با بیان این مطلب که هر ساله 20 الی 30 هزار تن موارد اولیهی رنگدانه به کشور وارد میشود تصریح کرد:« با راهاندازی این طرح مهم از واردات این محصول بینیاز خواهیم بود.»
   وزیر صنایع و معادن دلیل طولانی شدن این طرح را وابستگی آن به بودجهی عمومی دولت بیان کرد و گفت:« پس از تشکیل سازمان توسعه و نوسازی معادن و استفادهی این سازمان از منابع بانکی و داخلی سرمایهگذاری در این پروژه سرعت چشمگیری پیدا کرد.»
   وی اظهار داشت:« برای تولید پیگمنت این طرح با یک شرکت آلمانی قراردادی امضا شده است؛ همچنین برای تولید فلز تیتانیوم در سال جاری مناقصهای برگزار شد.»
   جهانگیری با بیان اینکه در چند سال اخیر بیش از 150 تن طلا در کشور کشف شده است، اظهار داشت:« در برخی از استانها مانند کردستان، خراسان و آذربایجان غربی کار اکتشاف و استخراج طلا با همکاری برخی از کشورها در حال انجام است؛ هم چنین طی دو ماه آینده اولین کارخانه فرآوری طلا در استان سمنان مورد بهرهبرداری قرار خواهد گرفت.»
   گفتنی است: در واحد اصلی تیتانیوم کهنوج، سالانه سه هزار تن فلز اسفنجی تولید خواهد شد.

   بودن یا نبودن پیکان ؟

   بودن یا نبودن پیکان ؟

   دکتر منوچهر منطقی ، مدیر عامل ”ایران خودرو“، در جمع خبرنگاران در رابطه با توقف تولید پیکان گفت: باید همه فرآیندها از جمله زنجیره سازندگان و مصرف کنندگان را در نظر گرفت. پیکان، زنجیره خدمات پس از فروش گستردهای دارد که تعداد آنها به 136 هزار واحد در کشور افزون میشود. پیکان کماکان مدنظر مردم است و اگر قرار است که متوقف شود، باید همه جوانب آن مدنظر قرار گیرد.
   وی ادامه داد: برای جایگزین کردن خودروی پیکان، یک خودروی روز با تمام ویژگیهای مقبول پیکان باید مدنظر باشد. ایرانخودرو در این راستا و به منظور تنوع محصول، سه مدل خودرو با کاربریهای مختلف از جمله خانواده، کار و ارزان را تعریف کرده که یکی از این سه خودرو در طرح پلاتفرم مشترک تعریف شده است. تولید خودروی “l90” نیز در راستای تولید سری “x90 “ طرح پلاتفرم مشترک قرار دارد که این خودرو با قیمت 5 تا 8 هزار دلار وارد بازار میشود.
   وی در پاسخ به سوال خبرنگار ”ایسنا“ درباره چگونگی متناسب کردن افزایش تولید با ظرفیت بازار و خیابانها، گفت: طبق بررسیهای انجام شده، بازار خودرو سالانه برای حدود 750 هزار خودرو ظرفیت دارد و در مورد ظرفیت خیابانها نیز یک سری برنامههای هماهنگ باید انجام شود. در بسیاری از کشورها با همین میزان تولید خودرو مشکل ترافیک وجود ندارد.
   وی همچنین درباره بحث صادراتی گفت: با توجه به امر جهانی سازی، برای خودروهای سنگین برنامهیزی صادراتی کردهایم و امسال ظرفیت صادرات خودروهای سبک را چند برابر میکنیم.
   منطقی، علت تفاوت قیمت خودروهای صادراتی با خودروهای موجود در بازار را نیز تعرفه بخشیده شده برای کالاهای صادراتی عنوان کرد و افزود: قیمت خودرو با دریافت تعرفههای مختلف، چند میلیون تومان افزایش پیدا میکند.
   وی در پاسخ به سوالی در مورد فروش قسطی خودرو گفت: در مورد سیستم “لیزینک 28 درصدی“ با بانکهای مختلف صحبت شده است. در این رابطه بانکهای “ملی“ و “ملت“ رقم کمتری را مدنظر دارند، اما هدف ما لیزینک 22 درصدی است.
   منطقی در مورد تاثیر افزایش واحد پول یورو بر قمیت خودرو افزود: سعی داریم که با استفاده از روشهای مختلف، قیمت خودرو افزایش پیدا نکند که دریافت تخفیف در قراردادهای مختلف، پیدا کردن منابع مالی جدید و تغییر منابع ارزی از جمله این روشها است.

   جایزه صادراتی برای تشویق صادرات خودرو و قطعات

   جایزه صادراتی برای تشویق صادرات خودرو و قطعات

   به منظور تشویق صادرات خودرو و قطعات آن، از محل منابع قانونی موجود و منابعی که برای این منظور ایجاد میشود، به ترتیب تا معادل 25 درصد و 15 درصد ارزش صادراتی خودرو و قطعات آن بر حسب میزان ساخت داخل به عنوان جایزه صادراتی پرداخت خواهد شد.
   به گزارش ایسنا، این جایزه بر اساس آیین‌نامه‌های که به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به تصویب شورای عالی صادرات خواهد رسید، پرداخت می‌شود.
   همچنین ضوابط واردات خودرو در کار گروهی به مسوولیت وزارت صنایع و معادن و با حضور وزارتخانه‌های نفت و بازرگانی و روسای سازمانهای مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و حفاظت محیط زیست بررسی و نتیجه به هیات دولت اعلام می‌شود.
   به گزارش ایسنا، وزارت نفت موظف شده است، برنامه زمان‌بندی تولید و عرضه سراسری بنزین و گازوئیل مطابق با استانداردهای تعیین شده برای حد مجاز آلایندگی خودروها را که توسط سازمان حفاظت محیط زیست با هماهنگی وزارت صنایع و معادن اعلام شده است، حداکثر ظرف سه ماه تهیه و اعلام کند.
   وزارت نفت همچنین موظف شده است برنامه عرضه گاز طبیعی فشرده برای مصرف خودروها را ظرف شش ماه به وزارت صنایع و معادن و سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کند.
   وزارت صنایع و معادن نیز موظف است متناسب با برنامه عرضه گاز طبیعی فشرده، برنامه تولید خودروهای گاز سوز و یا دوگانه سوز را تنظیم و ارایه کند.

   900 درصـد رشد صادرات فولاد هند به ایران در 6 ماه گذشته

   900 درصـد رشد صادرات فولاد هند به ایران در 6 ماه گذشته

   صادرات فولاد هند به ایران در 6 ماه اخیر 900 درصد افزایش یافته است. علت این امر آغاز فعالیت بازسازی عراق و نیاز این کشور به فولاد است که ایران میتواند این فولاد را در اختیار عراق بگذارد.
   به نوشته روزنامه اکونومیست تایمز، در 6 ماه قبل فقط پنج هزار تن فولاد از هند به بندرعباس وارد شد، اما اکنون این رقم به 50 هزار تن رسیده است که این مساله ناشی از بازسازی عراق است .
   بازرگانان فولاد ایران به علت نزدیکی هند به ایران و هم چنین کرایه ارزانتر در هند (15 دلار برای هر تن) ترجیح میدهند که از هند فولاد وارد کنند تا در صورت نیاز، این فولادها از طریق خشکی وارد عراق شوند.
   آغاز افزایش واردات فولاد از هند قبل از این است که شرکت آمریکایی بچتل قرارداد 680 میلیون دلاری بازسازی نیروگاههای برق، ایستگاههای نفتی و سیستمهای آب عراق را منعقد کنـد

   یک شرکت آلمانـی مجبور به قطـع روابط با ایـران شد

   یک شرکت آلمانـی مجبور به قطـع روابط با ایـران شد

   گروه مهندسی فولاد thyssenkrupp آلمان اعلام کرد برای حفظ داد و ستدهای خود با ایالات متحده، مجبور شده است تا سهام خود را که در ایران دارد؛ بازخرید کند.
   به گزارش خبرگزاری رویتر، این شرکت آلمانی که بزرگترین تولیدکننده فولاد ضدزنگ در جهان است؛ 473 میلیون دلار برای بازخرید سهامش پرداخت کرده است.
   بر اساس گزارش این شبکه خبـری یک منبع آگاه اظهار داشت؛ که واشنگتن به شرکت thyssenkrupp هشدار داده است؛ در صورت ادامه فعالیت در ایران در لیست سیاه قرار خواهد گرفت؛ که این امر باعث میشود شرکت فوق فرصتهای تجاریاش را در آمریکا از دست بدهد.
   این اقدام شرکت آلمانی باعث شده است تا سهام ایران با 4 درصـد کاهش از 8/7 به 8/3 درصـد برسـد.

   ?/? میلیون یورو وام به لاستیک‌سازی ایران یاسا

   ?/? میلیون یورو وام به لاستیک‌سازی ایران یاسا

   سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: بانک توسعه اسلامی یک خط اعتباری 3 میلیون و 800 هزار یورویی را برای شرکت لاستیکسازی ایران یاسا تصویب کرده است.
   به گزارش روابط عمومی وزارت امور اقتصاد و دارایی، این شرکت میزان وام تصویب شده را برای واردات اقلام مورد نیاز و مواد اولیه لاستیک‌سازی اختصاص خواهد داد.
   بانک توسعه اسلامی این وام را در قالب تسهیلات مالی تجاری کوتاه مدت برای واردات مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز تصویب کرده است و طبق ضوابط این بانک، چنانچه مواد اولیه از کشورهای عضو بانک خریداری شود، نرخ سود کاهش خواهد یافت.
   بنا به این گزارش ، شرکت ایران یاسا قادر خواهد بود طبق شرایط و ضوابط اعلامی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری نسبت به استفاده از تسهیلات مالی اختصاص یافته اقدام کند.
   بانک توسعه اسلامی، همه ساله این گونه تسهیلات تجاری را برای واردات مواد اولیه و خرید ماشین‌آلات به شرکتهای معرفی شده از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران اختصاص میدهد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 206,888,934
تعداد بازدید امروز : 24,404
تعداد بازدید دیروز : 28,465
تعداد بازدید هفته : 125,947
تعداد بازدید این ماه : 848,386
آخرین به روزرسانی : 18:29  1397/03/30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.8649361133575 seconds.
memoryUsage : 31931Kb