• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   britain calls for closer economic, trade ties with iran

   britain calls for closer economic, trade ties with iran

   tehran, may 3, irna -- british ambassador to iran richard dalton in a meeting with minister of economy and finance tahmasb mazaheri expressed his country's interest in forging closer ties with tehran in reconstruction of iraq. he also expressed interest in closer economic ties with iran and said that with visits by the british experts delegation to tehran and holding of the two countries joint economic commission the ground will be paved for expansion of bilateral economic and trade relations.

   source: irna

   نرخ تورم در ایران 14 درصد اعلام شد

   نرخ تورم در ایران 14 درصد اعلام شد

   یک کارشناس ارشد اقتصادی گفت : سازمان مدیریت و برنامه ریزی امسال برای جلوگیری از رشد تورم در جامعه افزایش حقوق کارکنان دولت را با احتساب 4 درصد سنواتی 14 درصد و آن را برابر با نرخ تورم عنوان کرد
   بامداد پرتوی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه افزایش بیش از 14 درصدی حقوق کارکنان دولت تورم را تشدید خواهد کرد گفت: با ای افزایش در آمد قدرت خرید مصرف کنندگان پایین آمده و یک رکود نسبی در سطح جامعه ایجاد می شود.
   وی رشد حقوق کارمندان را عامل ایجاد تورم رکودی دانست و افزود : با اعمال این رشد هرگز قادر به مهار تورم نیستیم و در سطح جامعه یک رکود نسبی بوجود خواهد آمد.
   وی علل ساختاری را از جمله دلایل ایجاد تورم ذکر کرد و گفت: تورم در ایران حاصل فقدان رشد بخش واقعی اقتصاد ضعف در تولید کالاها و خدمات مولد تزریق پول به جامعه از طریق استقرار دولت از بانک مرکزی مصرف‌گرایی شدید در جامعه و رشد بخش خدمات غیر مولد است.
   پرتوی افزود : سازمان مدیریت و برنامه ریزی نمی تواند با اقدام مانع از رشد تورم شود ، بلکه این امر قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش می دهد .وی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نرخ تورم در سال 82 را 14 درصد پیش بینی کرده ،گفت: به نظر می رسد که این نرخ بسیار خوشبینانه باشد زیرا در سال جاری نرخ تورم به 2 درصد خواهد رسید و مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نیز این نرخ را معادل 7/21 درصد پیش بینی کرده ایت.
   وی کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه را بطور عموم گرفنار تورم فزاینده و طولانی دانست و افزود : شرایط خاص اجتماعی سیاسی و اقتصادی این دسته از کشورها ماهیت و علل تورم را از سایر جوامع توسعه یافته متمایز می سازد.
   وی تصریح کرد: بدین لحاظ نمی توان صداقت رهیافت های نظری یا حتی تجربه شده در کشورهای توسعه یافته را بدون شناخت عمیق از ماهیت و علل تورم در جامعه توسعه نیافته به عنوان یک الگوی مورد مطالعه قرار داد.

   گزارش « ایران» از روند قیمتها در سال 81

   گزارش « ایران» از روند قیمتها در سال 81

   بررسی قیمت محصولات غذایی لوازم خانگی قیمت خودرو و برخی کالاهای پر مصرف نشان می دهد که رشد قیمتها در سال 81 در بخش مواد غذایی قابل توجه بوده اما در بخش خودرو تقریبا ثابت و در بخش لوازم خانگی رو به کاهش بوده است.
   گزارش « ایران » به نقل از میانگین قیمت خرده فروشی کالاها در سال 81 حاکی است که در آخر اسفند سال گذشته قیمت هر کیلو برنج دمسیاه استخوانی ،برنج طارم اعلا و برنج بی نام به ترتیب نسبت به ابتدای سال 29 تا 45 درصد رشد داشته و به قیمت به ترتیب 1200 تومان،1150 تومان و 930 تومان به فروش می رسد. در بخش برنج خارجی نیز قیمتها بین 8 تا 15 درصد افزایش را شاد بود و برنج تایلندی و اروگوئه ای به ترتیب 540 و 430 تومان به فروش می رسید . در این مدت قیمت روغن نباتی نیز با افزایش روبرو بوده به گونه ای که قیمت یک قوطی (900 گرمی) روغن مایع لادن با 26 درصد رشد به 906 تومان رسید . در بخش قند و شکر قیمتها در سال 81 ثابت و بین 430 تا 450 تومان بود حال آنکه رب گوجه فرنگی یک کیلویی با 3 درصد افزایش به 740 تومان رسید.قیمت گوشت قرمز نیز در این مدت رشد قابل توجهی یافت بطوری که گوشت گوساله و گوسفندی با 43 درصد و 37 درصد رشد به 4000 تومان رسید .این در حالی است که گوشت مرغ و تخم مرغ با 2 درصد کاهش و 4 درصد افزایش به حدود 1180 تومان رسید.
   در بخش لبنیات نیز در سال 81 شاهد ثبات و حتی کاهش قیمت بود،بطوری که بهای شیر پاستوریزه پگاه با 7 درصد کاهش در سطح 1400 تومان و کره و ماست پاستوریزه با 9و5 درصد کاهش به 2450 و 360 تومان رسید.
   در بخش میوه نیز سال 81 شاهد نوسانهای صعودی بود بطوری که قیمت سیب لبنانی با 19 درصد رشد نارنگی با 23 درصد رشد و انار با 5 درصد رشد مواجه شد حال آنکه بهای انگور نیز با 13 درصد کاهش به 390 تومان در هر کیلو رسید.
   تولید لیموشیرین و پرتقال تامسون با 64 درصد و 30 درصد رشد به 616 تومان و 390 تومان رسید.
   قیمت سیب زمینی،پیاز و انواع سبزی نیز 30 درصد ،52 درصد و 17 درصد رشد یافت.حال آنکه بهای گوجه فرنگی ،بادمجان ،خیار و کدوسبز با کاهش قیمت 16 تا 34 درصدی روبرو شد.در بخش لوازم بهداشتی بجز پودر شوینده (دستی و ماشینی) که رشد قیمت 10 تا 18 درصدی را شاهد بود در بخشهای صابون ،مایع ظرفشویی،شامپو خمره ای ،شامپو شبنم و خمیر دندان قیمتها ثابت و تقریبا مشابه سال قبل بود ،بازار لوازم مصرفی بادوام و لوازم خانگی از ثبات مناسبی برخوردار بود . بطوری که قیمت بسیاری از محصولات در دوره فوق الذکر نه تنها افزایش نیافت بلکه در برخی موارد کاهش قیمت چند ده هزار تومانی را شاهد بود .بنابراین گزارش ،قیمت یخچال 12 فوت ایران پویا و 12 فوت ارج با 4و 6 درصد افزایش به 1390 و 1500 تومان عرضه شد حال آنکه قیمت یخچال و فریزر 12 فوت پارس با 12 درصد کاهش به 146 و 175 هزار تومان رسید.
   انواع تلویزیون نیز با رشد قیمت مواجه شدند و و جاروبرقی نیز با 12 درصد کاهش به 76 هزار تومان رسید.
   انواع تلویزیون نیز با رشد قیمت مواجه شده اند و جارو برقی نیز با 12 درصد کاهش به 76هزار تومان رسید.
   بازار خودروهای سواری نیز علیرغم برخی نوسانها در طول سال ،در مجموع بازار کم نوسانی بود به گونه ای که قیمت پژو پارس ،پژو 405 و پژو 206 با 2درصد کاهش ،6 درصد افزایش و بدون تغییر همراه بود.قیمت هر دستگاه سی یلو نیز با 8 درصد رشد به 3/12 میلیون تومان و آر دی با 5 درصد رشد به 6/7 میلیون تومان رسید.سواری پیکان نیز با 14 درصد رشد به 3/6 میلیون تومان و وانت پیکان با 4 درصد رشد به 1/5 میلیون تومان رسید.

   کار نوسازی صنایع ایران سرعت بیشتری به خود می‌گیرد

   کار نوسازی صنایع ایران سرعت بیشتری به خود می‌گیرد

   با شروع به کار شرکت نوسازی صنایع ایران که به تازگی از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تاسیس شده ،کار نوسازی صنایع ایران سرعت بیشتری به خود می گیرد.
   رضا ویسه رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفت و گو با ایرنا افزود: اعتبار مورد نیاز برای نوسازی صنعت ایران در تبصره بودجه سال جاری پیش بینی شده و با تامین به موقع آن مشکلی در نوسازی صنایع وجود نخواهد داشت.
   وی اضافه کرد : سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز بخشی از درآمدهای خود را که از محل فروش سهام واحدهای تحت پوشش و طبق نظر سازمان خصوصی سازی است.به شرکت نوسازی صنایع ایران اختصاص خواهد داد.وی اظهار داشت : در کار نوسازی صنایع ایران اولویت با شرکتها و صنایعی است که به دلیل بروز مشکلات پرونده آنها در کمیته بحران وزارت صنایع و معادن مطرح شده است .
   وی افزود : وظیفه این شرکت جدید،ابتدا ارزیابی وضعیت صنایع مشکل دار و سپس ارائه گزارش کاملی از مشکلات و پیشنهادات بهترین راهکار برای رفع مشکلات این واحد ها خواهد بود.
   ویسه اظهار داشت : فعالیتهای اجرایی نوسازی پس از تصویب گزراش اولیه توسط مراجع ذیطلاح و تامین بودجه آن توسط شرکت نوسازی صنایع ایران انجام می گیرد.
   وی گفت: با توجه به لزوم نوسازی صنایع ایران و ارتقا سطح فناوری در جهت رقابت پذیری صنایع داخلی ضرورت تشکیل چنین شرکتی احساس می شد که پیرو این احساس نیاز شرکت نوسازی صنایع ایران از سال جاری فعالیت خود را آغاز کرده است.
   وی افزود : برای تحقق هدفهای نوسازی صنایع مسئولان ذیربط نیز اعلام حمایت های لازم را کرده اند و پیگیر مستمر نوسازی صنایع ایران خواهند بود.

   جمعیت بیکار ایران بیشتر از دو میلیون نفر اعلام شد

   جمعیت بیکار ایران بیشتر از دو میلیون نفر اعلام شد

   بر اساس نتایج طرح آمارگیری از ویژگیهای اشتغال و بیکاری خانوار در آبان ماه سال 81 نرخ بیکاری در کشور 8/12 درصد و جمعیت بیکار بیشتر از دو میلیون نفر براورد شد.
   معاون طرحهای آماری مرکز آمار ایران روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت:این آمار با روشهای علمی محاسبه شده و هر عددی غیر از این خلاف واقع است و پایه و اساس علمی ندارد.
   دکتر خلیل سعیدی با اشاره به ارائه آمارهای نادرست از سوی برخی مسئولان افزود : ارائه آمارهای نادرست که پایه و اساس علمی ندارد موجب سردرگمی برنامه ریزان و کاربران آمار می شود و زیانهای ناشی از آن به جامعه آسیب می رساند.
   وی اضافه کرد : مرکز آمار ایران با توجه به اهمیت موضوع بیکاری هر سالدر چهار نوبت و به صورت فصلی اقدام به آمارگیری نمونه ای از ویژگیهای اشتغال و بیکاری در کشور می کند.
   وی افزود :چند گانگی آماری و ارائه آمارهای متفاوت در محدوده کاری واحدها موجب سلب اطمینان سیاستگذاران می شود و نگرانی اذهان عمومی را در پی دارد.
   خلیلی گفت: هیات وزیران سال گذشته برای حل این مشکل چند گانگی آماری در کشور با ابلاغ مصوبه ای خواستار حرکت هماهنگ مرکز آمار و دستگاههای اجرایی جهت سازماندهی نظام آماری کشور شد.
   معاون طرحهای آماری مرکز آمار ایران با بیان اینکه این مرکز موظف ایت نیازهای آماری و برنامه های توسعه اقتصادی کشور را تامین کند ،افزود : مسئولان به جای استناد به منابع غیر رسمی بهتر است از منابع مرکز آمار استفاده کنند.

   مشارکت عامل جذب دانش مدیریتی است

   مشارکت عامل جذب دانش مدیریتی است

   دکتر ادیب ، استاد گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان ، در گفت‌وگو با (ایسنا گفت: در 72 رشته از 128 رشته صنعتی حداقل 80 درصد تولید جهانی در انحصار 5 تا 15 شرکت بزرگ است. بنابراین ایران در این بخشها یا نباید سرمایه‌گذرای کند و یا این که در صورت تمایل برای سرمایه‌گذاری، بهتر است با یکی از شرکتهای بزرگ همکاری کند.
   البته این کار زمانی مفید است که شرکتها، دانش مدیریتی خود را به ایران منتقل کنند و انتقال دانش مدیریتی نیز زمانی در سطحی وسیع انجام شدنی است که در پروسه مشارکت با شرکت خارجی، طرف خارجی حق اعمال مدیریت داشته باشد و حق اعمال مدیریت هم تنها وقتی حاصل میشود که بیش از 50 درصد سهام متعلق به طرف خارجی باشد.
   وی تصریح کرد: صادرات چین در سال گذشته بیش از 400 میلیارد دلار بوده که 300 میلیارد دلار آن صادرات 500 شرکت بزرگ عضو بورس بین‌المللی بوده که در چین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در واقع سه چهارم صادرات چین مربوط به شرکتهای خارجی است. چینی‌ها به شرکت‌هایی اجازه سرمایه‌گذاری در آن کشور را میدهند که حداقل 50 درصد تولید خود را صادر کنند. بنابراین الگوی چین، مطلوبترین الگو در ایران برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.
   استاد گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان این که 10 شرکت بزرگ در جهان، 90 درصد تولید خودرو را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: تنها راه تداوم صنعت خودرو در ایران، مشارکت با یکی از این شرکت‌هاست و اگر این قرارداد عملیاتی شود، صنعت خودروی ایران در مسیر صحیحی قرار خواهد گرفت و این قرارداد میتواند به عنوان الگو برای بسیاری از شرکت‌های تولیدی دیگر ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.

   توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   توسعه نیروی انسانی و خودباوری نیاز صنعت است

   دکتر سپهری ، دبیر انجمن ملی مهندس ایران، درباره پارامترهایی که در سیر به سمت صنعتی شدن ملی باید طی شود، گفت: اعتقاد اساسی من در بحث صنعتی شدن، این است که به شدت باید بر روی منابع نیروی انسانی تلاش کنیم و محوریت توسعه منابع انسانی را بر آموزش این نیرو قرار دهیم و از طریق توسعه و ارتقای منابع انسانی به خواستههای ملی خودمان برسیم..
   او گفت : در ارتباط با صنعتی شدن کشور از لحاظ مزیتهای رقابتی و با توجه به جایگاههای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میتوانیم صنعت را درست تعریف کنیم و یک افق بلند مدت برای صنعت ترسیم کنیم و سپس به آن دست یابیم. از طرفی باید به پژوهش توجه دقیق و درست شود. در برنامه دوم توسعه قرار بود که 75 درصد “جی.ان.پی“ صرف تحقیقات شود، ولی در عمل 31 درصد به این امر تعلق گرفت.
   سپهری با اشاره به اینکه جایگاه پژوهش، همانند قلب در بدن است، تاکید کرد: مزیتهای رقابتی ما شامل منابعی همچون نفت، گاز و ذخایر معدنی است که باید حافظ آن باشیم. از دیگر پارامترها نیز بحث خودباوری ملی و نیروهای انسانی است، به طوریکه هماکنون در بسیاری از کشورهای همسایه، نیروهای انسانی ایرانی را به عنوان مزیتهای خودشان تلقی میکنند، در حالیکه در کشور ما، نیروهای خودمان جزو مزیتهای ما تلقی نمیشوند.
   استاد دانشگاه تربیت مدرس، در مورد نقش تفکراتی که در مورد صنعتی شدن ایران وجود دارد، گفت: تفکراتی که برخواسته از خود ما و متکی به پژوهش و تحقیق باشد، به دور از هرگونه شعار و غیر واقعیات میتواند موفق باشد. ما بیش از پیش باید بر روی منابع انسانی خود - که غنیتر از منابع خدادادی ماست - توجه کنیم و از طریق توسعه آن به هر خواسته جهانی و ملی در زمینههای مختلف دانش و پژوهش برسیم.
   وی در پایان اظهار داشت: با نگاهی به دستاوردهای خود در چند سال گذشته، متوجه خواهیم شد که بسیاری از کشورهای دنیا که از ما عقبتر بودند، هماکنون از ما جلوترند. اگر رشد ما بالاتر از رشد متعارف جهانی باشد، این فعالیتها ارزشمند بوده است و در غیر این صورت مشکل داریم و برای رفع نقاط ضعف خود باید تصویر منسجم و روشنی از کشورمان داشته باشیم و همچنین سیاست، اقتصاد و صنعت و از لحاظ اجرایی نیز مجلس، دولت و نهادهای قوه قضاییه باید به یک وحدت نظر برسند.

   اصل مشتری‌گرایی در استاندارد “iso 9000“

   اصل مشتری‌گرایی در استاندارد “iso 9000“

   مهندس حسینینژاد - رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران - در گفتوگوباایسنا با اشاره به تدوین ویرایش جدید iso 9000 در سال 2000 اظهار داشت: در این استاندارد، اصل مشتریگرایی مدنظر قرار گرفته بود و پیام آن برای سازمانها مبتنی بر رضایت مشتری بود. یعنی اینکه بقای سازمان در گرو رضایت مشتری است.
   حسینینژاد افزود: مدیریت باید به شیوه رهبری انجام شود و مدیری میتواند موفق باشد که اهداف و مقاصد سازمانی را رهبری کند که در همین زمینه اصل مشارکت مطرح میشود. زمانی یک سازمان موفق میشود که از تمامی قابلیتهای کارکنان خود استفاده کند و تمامی این افراد در تصمیمگیریها به نوعی مشارکت داشته باشند.
   وی تصریح کرد: در استاندارد ایزو 9000 ویرایش سال 2000 رویکرد فرایندگرایی دنبال میشود و درک فرایندها و ادارهی فرایندها مورد نظر است.
   رییس انجمن مدیریت کیفیت ایران همچنین خاطرنشان کرد: نکته مهمی که در استانداردهای ایزو 9000 ویرایش جدید مطرح است، نوع تصمیمگیری مدیران بر پایه یک سری اطلاعات درست و نوعی واقعنگری است که به آن سیستمهای اطلاعاتی مدیریت (managment information system) میگویند. در حقیقت، این یک سیستم اطلاعرسانی درست است که مدیریت میتواند بر مبنای آن تصمیمگیری درستی را انجام دهد.
   وی در ادامه افزود: در رویکرد فرایندگرایی، مقولههایی مانند استفاده از چرخه مینگ (p-d-c-a) مطرح است که در حقیقت در این مدل، منافع مشتری و سازمان با یکدیگر پیوند میخورد.
   حسینینژاد در پایان خاطرنشان کرد: در استانداردهای ایزو 9000 ویرایش 2000، یک سری از استانداردهای ناکارآمد ایزو 9000 ویرایش سال 1994 حذف شده است و این استاندارد کارایی بیشتری را پیدا کرده است.

   دیدار مهندس جهانگیری با رییس پارلمان کانادا، وزیر مشاور در امور خارجه و نیز برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، صنعتگران و ...spx46.com/s

   دیدار مهندس جهانگیری با رییس پارلمان کانادا، وزیر مشاور در امور خارجه و نیز برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، صنعتگران و ...spx46.com/s

   مشروح خبر سفر مهندس جهانگیری وزیر صنایع و معادن کشورمان به کشور کانادا و دیدار با رییس پارلمان، وزیر مشاور در امور خارجه و نیز برگزاری نشست مشترک با بازرگانان، صنعتگران و نیز بازدید از برخی بنگاههای اقتصادی، صنعتی و تجاری این کشور که در روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه سال جاری انجام پذیرفته است.

   وزیر صنایع و معادن در نخستین روز دیدار با آقای نوسترون وزیر مشاور در امور خارجی کانادا اعلام کرد اگرچه ایران یکی از مهمترین طرفهای همکاری تجاری کانادا در خاورمیانه است لیکن توافق دو کشور بر توسعه همکاریهای دوجانبه ضرورت سرمایهگذاری شرکتهای کانادایی در بخشهای مختلف صنعت و معدن ایران را بیشتر مینماید.
   آقای جهانگیری ضمن برشمردن مزیتهای سرمایهگذاری دراین بخش و تشریح زیربناهای قانونی فراهم شده برای همکاری با طرفهای خارجی علاقمند، فرصتهای موجود در ایران را برای کار با شرکتهای کانادایی بینظیر دانست.
   اسحاق جهانگیری ملاقاتهای خود با شرکتهای کانادایی را مثبت ارزیابی کرد و اعلام کرد با توجه به علاقمندی شرکتهای توانمند کانادایی، همکاریهای گسترده و متنوعی در بخش صنعت و معدن قابل پیش بینی میباشد.
   آقای نوسترون وزیر مشاور در امور خارجی کانادا در این دیدار که در شهر مونترال انجام شد اصلاحات انجام شده در بخش اقتصادی ایران نظیر سرمایهگذاری، مالیات و خصوصی سازی را از اقدامات موثر برای امکان همکاریهای گسترده ذکر کرد و آمادگی دولت کانادا برای حمایت از شرکتهای کانادایی برای توسعه همکاری با ایران همچنین تامین مالی همراه با پوشش بیمهای مناسب اعلام نمود.
   وی علاوه بر بخشهای معدن و متالوژی، همکاری در تولید قطعات اتومبیل را از زمینههای ممکن و مطمئن برای همکاری مطرح نمود.
   لازم به ذکر است وزیر صنایع و معادن به همراه وزیر مشاور درامور خارجی کانادا پس از این ملاقات با حضور برخی مدیران شرکتهای کانادایی و نماینده edc (موسسه بیمه دولتی کانادا) برخی نقاط مورد نظر برای همکاری را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.
   وزیر صنایع و معادن کشورمان در ادامه دیدارهای خود از ایالت انتاریو روز گذشته (9/2/1382) در جلسهای که از سوی شورای بازرگانی ایران و کانادا (icbc) و با حضور صنعتگران و تجار کانادایی برگزار گردید طی سخنانی به تشریح دستاوردهای اقتصادی ایران در ایجاد فضای مناسب برای مشارکت شرکتهای خارجی و سرمایهگذاری در بخشهای صنعت و معدن پرداخت.
   آقای مهندس جهانگیری با اشاره به اصلاحاتی که سالهای اخیر درساختار اقتصادی ایران به عمل آمده به روند کامل خصوصی سازی و کاهش تصدیگری دولت تاکید کردند. ایشان در ادامه اظهار نمود اصلاح قانون جلب و حمایت از سرمایهگذاری خارجی و معدنی فضای خاصی را برای جلب سرمایگذاری و افزایش رشد تولیدات صنعتی و معدنی که هم اکنون 5/14 درصد (سطح تولیدات) است، ایجاد کرده است. ایشان به ویژه بخشهای خودرو، نفت، گازو پتروشیمی، خدمات مهندسی ومعدن را برای همکاری با شرکتهای کانادایی مناسب خواندند.
   وزیر صنایع و معادن کشورمان در ادامه اظهار کردند کشور ایران با امکاناتی از قبیل نیروی ماهرو با کیفیت، انرژی فراوان، بازار داخلی و منطقهای بزرگ و کانادا با تواناییهای تکنولوژیکی و خدماتی خود میتوانند به توسعه همکاریها در این بخشها که تاکنون از ظرفیتهای آن به خوبی استفاده نشده، بپردازند. آقای مهندس جهانگیری در پایان آمادگی ایران برای حمایت از بخش خصوصی برای همکاری با شرکتهای کانادایی در قالب سرمایهگذاری مستقیم، اجرای پروژه در قبال فروش محصولات تولیدی آن یا بیع متقابل در ایران و یا مشارکت برای تولید یا صادرات در بازار سوم را اعلام کردند.
   وزیر صنایع و معادن و هیات همراه همچنین در همین روز از یکی از کارخانههای گروه قطعهسازی abc بازدید و پیرامون زمینههای احتمالی همکاری در تولید مشترک قطعات خودرو با مسئولان شرکت مذکور مذاکره نمودند.
   در پایان روز گذشته (نهم اردیبهشت ماه) هیات ایرانی در جلسهای با حضور تعدادی از مدیران ایرانی منتخب و صاحبان صنایع مقیم کانادا شرکت نمودند. در این جلسه که با ضیافت شام همراه بود هریک از شرکتهای ایرانی امکانات خود را برای بسط همکاریهای اقتصادی و تکنولوژیک بین ایران و کانادا و باهدف ایجاد اشتغال در کشور و انتقال دانش فنی برشمردند. در پایان وزیر صنایع و معادن کشورمان ضمن تشریح توفیقات دولت جناب آقای خاتمی درعرصه اصلاحات ساختاری اقتصاد ایران، حمایت خود از صنعتگران و مدیران ارشد ایرانی مقیم خارج از کشور را که درجهت تحقق اهداف فوق گام برمیدارند اعلام نمودند.
   دیدارهای وزیر محترم صنایع ومعادن کشورمان در روز دهم اردیبهشت ماه نیز ادامه یافت.
   آقای جهانگیری وزیر صنایع و معادن کشورمان در ادامه بازدید رسمی خود از کانادا در اتاوا پایتخت این کشور با رییس پارلمان کانادا ملاقات کرد و ضمن ابلاغ سلام آقای کروبی ابراز امیدواری کرد با تبادل هیاتهای پارلمانی همکاریهای دو کشور به ویژه در بخشهای اقتصادی توسعه بیشتر یابد. آقای جهانگیری در این دیدار با بیان موفقیتهای آقای خاتمی و اصلاحات انجام شده به ویژه در بخش اقتصادی زمینههای ممکن برای توسعه و تقویت همکاریها با توجه به بسترهای موجود را ممکن دانست سپس آقای «پی یر ملکان» رئیس پارلمان کانادا ضمن استقبال از همکاریهای پارلمانی دو کشور اصلاحات انجام شده در بخشهای اقتصادی ایران را زمینهساز همکاریهای گسترده دوجانبه ذکر کرد و سفر وزیر صنایع و معادن کشورمان را دارای اهمیت خاص در روابط دوجانبه ذکر کرد آقای پی یر ملکان اظهار داشت: این گونه سفرها درجهت تحکیم و تقویت روابط دو کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.
   وی در پایان ضرورت مشارکت جامعه جهانی در بازسازی عراق را اجتناب ناپذیر دانست و پتانسیلهای عظیم ایران را محوری برای این گونه همکاریها خواند.

   روند فعلی برنامه‌های ضد خوردگی، پاسخگو نیست.

   روند فعلی برنامه‌های ضد خوردگی، پاسخگو نیست.

   مهندس کثیریها در سر مقاله تازه‌ترین شماره فصلنامه زنگ با اشاره به برگزاری دومین کنگره خوردگی در صنایع نفت در هفته‌های آخر سال گذشته گفت: « طبق معمول و متعارف، سخنرانیهای برنامه افتتاحیه کنگره توام با تاکید بر پدیده مخرب خوردگی و خسارتهای ناشی از آن بود. در افتتاحیه کنگره‌های ملی خوردگی و نخستین کنگره خوردگی در صنایع نفت نیز از بعضی مسوولان محترم چنین سخنانی را شنیدیم، ولی چه فایده اگر واقعا این عزیزان این قدر دقیق در جریان ریز خسارتها و مشکلات ناشی از خوردگی هستند، پس مشکل کجاست که خسارتهای خوردگی در کشور ما همواره سیر صعودی دارد و در هر کنگره‌ای افزایش عددی خسارت‌ها به اطلاع حاضران در کنگره و عموم جامعه میرسانیم و نمیتوانیم گذشته را چراغ راه آینده کنیم.»
   در ادامه سرمقاله با اشاره به حرکت مثبت و رو به رشدی که در 15 سال اخیر در زمینه شناسایی خوردگی و کاهش خسارات ناشی از این پدیده در کشور انجام شده، آمده است: « به موازات این اقدامات، رشد صنعت نیز انکارناپذیر بوده و به ویژه توسعه مجتمع‌های پتروشیمی، نیروگاهها، بنادر و سایر بخشها زمینه‌های جدیدی را برای خوردگی فراهم کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد با این سرعت حرکت، کشور راه به جایی ببرد و بدون ایجاد مدیریت خوردگی در صنایع و استفاده از توان انجمن، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و مهمتر از همه، بدون همکاری در استفاده از تجربه مراکز تحقیقاتی و انجمنهای برون مرزی بتوانیم به این پدیده نامبارک فائق آییم.»

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 203,330,181
تعداد بازدید امروز : 13,086
تعداد بازدید دیروز : 7,612
تعداد بازدید هفته : 20,698
تعداد بازدید این ماه : 34,042
آخرین به روزرسانی : 17:59  1396/12/06

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.5845079421997 seconds.
memoryUsage : 31859Kb