• دکتر قبادیان:

   فقط اقتصادهای دانش بنیان می توانند ادامه حیات بدهند / بسیاری از ساختارهای قدیمی در کشور باید بروز شوند

   فقط اقتصادهای دانش بنیان می توانند ادامه حیات بدهند / بسیاری از ساختارهای قدیمی در کشور باید بروز شوند

   معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت گفت : درمباحث اقتصادی اساسا اقتصادهای بر پایه منابع منسوخ می شود و اقتصاد بر پایه دانش می توانند ادامه حیات بدهند .

   دکتر قبادیان درکنفرانس ملی پایداری در اقتصاد مقاومتی تصریح کرد : پایداری سازمانی ازمباحث کلیدی و راهبردی برای اداره امور است و نگاهی به اداره امور چه در سطح کلان و چه خرد نشان می دهد که در هر سازمانی عناصری اساسی هستند که نمی توان از آن غافل بود که یکی ساختارسازمانی است اما اکنون با سازمانهای پیر مواجهیم .
   وی افزود : سازمانهای پیر سازمانهایی هستند که در چند ده دهه گذشته بر اساس اهدافی ایجاد شده اند و یک ساختار و اساسنامه ای دارند ماموریتها و اهدافی دارند که برای آن سازمان وبرای رسیدن به آن اهداف ایجاد شدند اما در دو دهه اخیر و با تحولات اساسی جهانی که قابل مقایسه با 200 سال گذشته نیست سازمانهایی که برای اهداف 50 سال پیش تاسیس شده اند نمی توانند نیازهای امروز را برآورده کنند .
   معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت تصریح کرد: شرح اهداف اساسنامه برخی تشکیلات و سازمانهای علمی مربوط به چند دهه قبل است و این سازمانهای علمی هستند که باید برای سازمانهای اجرایی راهگشا باشند.
   قبایدان یاد‌آور شد : بدون شک منابع انسانی باید ساختار را اجرا کند و برنامه به عنوان اسناد بالا دستی در این ساختار مهم است و لازم است برخی وزارتخانه و سازمانها متناسب با شرایط جدید و اهداف و تحولات روزدنیا همراستا شوند .
   وی تصریح کرد : ما الان کمبود سند وبرنامه راهبردی نداریم آنچه که مشکل ماست دراجراست .
   معاون آموزش ، پژوهش و فناوری وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت گفت : ایا برای استاد بالا دستی و راهبردی و برنامه های عملیاتی سنواتی متناسب با آن مدیر و کارششناس تربیت کرده ایم ؟ آیا برای آموزشهای توانمند سازی و مدیریت ریسک درتوسعه پایدار خودمان را آماده کرده ایم ؟
   وی ادامه داد : در اجرا کم کاری کرده ایم و امروز مدیر اجرایی می خواهیم . دنیای سال 2000 با 2018 خیلی تفاوت کرده در سال 2000 مفهوم توسعه پایدار مطرح شد 17 هدف عمده و 16 هدف تخصصی تعریف شد که 2 هدف به ما بر می گردد برای این پایداری یا توسعه پایدار زیر ساخت صنعتی درست و بروز و نوآوری مهم و تاثیر گذار است و کسب و کارها فقط با نو آوری زنده می مانند .
   قبادیان ادامه داد : انقلاب صنعتی چهارم مربوط به اهداف توسعه و پایدار است و بر این اساس پایداری سازمانهای توسعه صنعتی فقط با رعایت صنعت هوشمند امکان پذیر است .
   وی تصریح کرد : در بحث محیط زیست پایداری بدون حفظ محیط زیست بی مفهوم است و آیا ما برای اقتصاد گردشی و چرخشی آماده ایم ؟

   قبادیان تاکید کرد : معتقدیم به اندازه کافی دانشگاه و دانشجو داریم اما نتوانستیم به عنوان سرمایه انسانی و اجتماعی درست از ان استفاده کنیم و به همین دلیل الان ارتباط صنعت و دانشگاه تقریبا قطع است .
   وی با اشاره به طرح تاپ ( توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار ) افزود : باید بتوانیم در سطح کارشناسی ارشد و دکتری تسهیل گری و سیاست گذاری کنیم ، در این سیاست گذاری ارتباط بین بخش اجرا و علمی را برقرار کنیم و هیچ پایان نامه و رساله ای تصویب نشود مگر اینکه درجامعه مشکل تعریف شده ای را حل کند.
   قبادیان افزود : با وجود 5 میلیون دانشجو در سطح کشور وحدود یک میلیون دانشجو در مقطع ارشد و دکتری می توانیم مشکلات علمی و فناوری 100 هزار بنگاه موجود را حل کنیم.
   وی تاکید کرد : از حدود 100 هزار بنگاه تولیدی در کشور حدود 2 هزار بنگاه بخش R&D دارند و با اجرای طرح تاپ این تعداد بیشتر خواهد شد و همین منابع انسانی کالاهای بنگاهها را دانش بنیان خواهند کرد و در صورت انجام اینکار کالاها از لجاظ کیفیت و استاندار و قیمت رقابتی خواهند شد .

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 215,673,222
تعداد بازدید امروز : 36,786
تعداد بازدید دیروز : 43,199
تعداد بازدید هفته : 79,985
تعداد بازدید این ماه : 1,240,936
آخرین به روزرسانی : 16:51  1397/11/28

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.