• معاون، آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت:

   طرح تاپ ارتباط صنعت و دانشگاه را نزدیک‌تر می کند

   طرح تاپ ارتباط صنعت و دانشگاه را نزدیک‌تر می کند

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح تاپ باعث نزدیکی و ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه با هدف اشتغال پایدار می شود.

   دکتر قبادیان در حاشیه بیست و ششمین همایش بین‌المللی سالانه انجمن مهندسان مکانیک ایران در دانشگاه سمنان افزود : تاپ مخفف طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار است.

   وی طرح تاپ را شامل 2 بخش عرضه و تقاضا ذکر و خاطرنشان کرد : بخش عرضه هر نوع نیاز جامعه و مردم را شامل می شود که در بخش تقاضا با همکاری دانشگاه و صنعت آن نیاز برآورده می شود و راهکاری برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه در کنار اشتغال آفرینی است.

   معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان این که نتیجه ارتباط دانشگاه و صنعت در طرح تاپ ایجاد واحدهای کوچک نظام‌مند و مبتنی بر علم در داخل واحدهای تولیدی با بهره گیری از جوانان دانشگاهی است، افزود : در این مسیر حضور دانشمندان دانشگاهی باعث تولید کالای دانش بنیان می شود.

   قبادیان با اشاره به این که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب یک یا 2 سال را صرف پایان نامه خود می کنند، بیان کرد: در طرح تاپ، این دانشجویان به عنوان پایان نامه، حل مشکل یا رفع نیازی از جامعه را در قالب دانش بنیان یک کالا در واحد صنعتی دنبال می کنند.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد : در این مسیر کیفیت کالا نیز افزایش می یابد و با علمی شدن مسیر تولید، قیمت تمام شده نیز کاهش می یابد و 2 مشکل بزرگ چرخه تولید برطرف می شود.

   وی با اشاره به این که با اجرای طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار از دانشجویان و نخبگان علمی به عنوان نیروی انسانی دانش‌پایه بهره گرفته می شود، گفت: از سوی دیگر، استادان دانشگاه به جای سفر به خارج از کشور، فرصت مطالعاتی خود را می توانند برای حل مشکل یا تولید کالایی بر مبنای علمی در یک واحد تولیدی صرف کنند.

   قبادیان با بیان این که در قالب طرح تاپ دوره پسادکتری صنعتی قابل تعریف است، بیان داشت: دانش آموختگان دکتری در این طرح می توانند به جای رفتن به دنبال شغل، یکسال را در یک واحد تولیدی برای علمی تولیدکردن یک کالا صرف کنند و در بسیاری موارد نیز در آخر جذب واحد تولیدی می شوند.

   وی یادآور شد: تجربه نشان داده است حدود 90 درصد از دانشمندانی که دوره پسادکتری خود را در صنایع می گذرانند در واحدهای تولیدی ماندگار می شوند زیرا اثرگذاری بیشتری دارند و از طرفی، صاحبان صنایع به دنبال نخبگان هستند.

   قبادیان با اشاره به روند رو به رشد فناوری در جهان، اظهار کرد : در شرایط کنونی با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی بر کسی پوشیده نیست برای تحقق این شعار باید قیمت کالای ایرانی بهینه شود تا رقابت پذیری داشته باشد و از سویی کیفیت آن نیز افزایش یابد.

   وی تاکید کرد : افزایش کیفیت و بهینه کردن هزینه تولید کالا با هدف حمایت از کالای ایرانی ، تنها از طریق دانش بنیان کردن تولید میسر می شود.
   قبادیان ادامه داد : دانشگاه ها باید فعالیشان نیاز محور تعریف شود، یعنی از سوی صنعت نیازی مطرح شود و دانشگاهیان از مسیر علمی به رفع آن نیاز بپردازند که این مسیر کوتاه ترین راه برای تبدیل علم به کالاست.

   معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز با حضور در بیست و ششمین همایش بین المللی سالانه انجمن مکانیک ایران، از نمایشگاه دستاوردهای مهندسی مکانیک در دانشگاه سمنان بازدید کرد.
   در این همایش سه روزه که معتبرترین همایش مهندسی مکانیک در کشور است، حدود 10 مهمان خارجی از کشورهای آمریکا، کانادا، چین، استرالیا و انگلستان حضور دارند و برگزاری 13 کارگروه تخصصی و نمایشگاه تخصصی در 25 غرفه و 10 کارگاه تخصصی از بخش‌های مهم این همایش است.

   دانشگاه سمنان 13 هزار دانشجو و دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه یکهزار دانشجو و 2 مجله علمی پژوهشی دارد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 214,458,443
تعداد بازدید امروز : 26,157
تعداد بازدید دیروز : 40,820
تعداد بازدید هفته : 109,047
تعداد بازدید این ماه : 26,157
آخرین به روزرسانی : 15:26  1397/11/01

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.