• دکتر قبادیان:

   تاپ، طرح ریشه ای برای رفع بسیاری از مسائل کشور

   تاپ، طرح ریشه ای برای رفع بسیاری از مسائل کشور

   با اجرایی شدن طرح توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار (تاپ) درکشور که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیوند مستحکم دانشگاه و صنعت تهیه شده است، با استفاده از منابع انسانی دانش آموخته به عنوان پتانسیل های ارزان موجود، بسیار از مسائل و مشکلات جاری کشور رفع خواهد شد.

   موضوع بیکاری امروز ابرچالشی فراروی نظام اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور است و پیش بینی می شود در دوره اجرای برنامه ششم توسعه (1400-1396) متوسط افزایش سالانه عرضه نیروی کار جدید در کشور حدود یک میلیون نفر باشد که حدود 700 هزار نفر از این تعداد (بیش از 64 درصد) دارای تحصیلات دانشگاهی خواهند بود.
   در حالی که گفته می شود ایجاد اشتغال برای سطوح بالای دانش آموختگی پرهزینه و دشوار است، آمارها بیانگر آن است که در سال جاری حدود 90 هزار نفر دانشجوی دوره دکتری، 800 هزار دانشجوی دوره کارشناسی ارشد و4 میلیون دانشجوی دوره های کارشناسی و کاردانی در دانشگاه های کشور به تحصیل اشتغال دارند.
   در فراخوان جذب هیات علمی سال 1395، در حالی که ظرفیت جذب تنها 4 هزار نفر بود، تعداد متقاضیان به 30 هزار نفر رسید که بیانگر تراکم شدید و پر فشار در عرضه کار است، چالش و تهدیدی جدی که حالا معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با تهیه یک طرح تحت عنوان 'تاپ' قصد دارد آن را تبدیل به فرصت کند.
   در حال حاضر سرعت تغییر در فناوری های تولید در برخی صنایع از خط سالانه نیز پایین تر آمده و حجم عظیمی از دانش فنی به صورت ماهانه دچار دگرگونی می شود، بنگاه های صنعتی در این خصوص درگیر ریسک ها و خطر پذیری های گوناگونی از جمله تحولات پرشتاب نوآورانه در فناوری ها هستند.
   به طور حتم امروز وجود نیروی انسانی دانش آموخته توانمند برای به روز کردن فناوری در بخش های مختلف از جمله صنعت بسیار اثرگذار و راهگشا است.
   بنگاه های صنعتی باید نگاه نوآورانه و آینده نگرانه به تحولات بازار علم و فناوری را در سازمان خود درونی و نهادینه کنند و این امر نیازمند نیروی انسانی دانش آموخته توانمند است، بنگاه های غفلت زده از این امر به طور حتم دچار سرنوشت شرکت های نوکیا، یا آلکاتل، در بازار فناوری ارتباطات ایران خوهند شد.
   این دو برند جهانی، به سرعت موقعیت و فرصت های خود را در بازار 80 میلیونی ایران و در بخش عمده ای از بازارهای جهانی به رقیبان نوآور چون سامسونگ واگذار کردند.
   ضمن این که بشریت در حال حاضر درگیر وضعیتی از گفتمان «کیش دانش» است که در آن انقلاب ها و دگرگونی های پیاپی فنآوری، پیشه ها، کسب و کارها و تخصص های موجود را از میان بر می دارد. در این میان فرد دارای دانش و مهارت های حرفه ای و بنگاه نوآور و خلاق می تواند در بازار کسب و کار کنشگری کند.
   حال وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم برای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال فراگیر در کشور این بار به دنبال طرحی نو، تحت عنوان توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار 'تاپ' از وزارت صنعت، معدن و تجارت خیز برداشته است.
   این طرح جدا از طرح 'تکاپو' است که دولت به منظور کمک به توسعه اشتغال پایدار، رونق اقتصادی در جامعه هدف ( روستاییان، خانواده، معلولین، زنان سرپرست خانوار و زندانیان)، ارتقای درآمد و معیشت واحدها در کوتاه ترین مدت به حداکثر سود(معیشت مردم) تدوین کرده است که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می شود.
   تاپ در واقع راهبرد اساسی در طرح توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار در بنگاه های صنعتی، معدنی و تجاری کشور، توسعه دانش بنیان بنگاه ها و ظرفیت سازی اشتغال از طریق خلق ارزش افزوده جدید و بنابر این تأمین اشتغال پایدار است.
   این طرح در گام نخست و در کوتاه مدت، بر ایجاد یا فعال سازی و توسعه واحدهای تحقیق و توسعه در بنگاه های متقاضی تأکید دارد، بنا بر آمار موجود در شرایط کنونی کمتر از یک درصد از بنگاه های صنعتی دارای واحد تحقیق و توسعه هستند.
   تاپ در گام دوم و در میان مدت نیز، دانش بنیان سازی محصولات و عملکرد بنگاه ها و در گام سوم و بلندمدت، دانش بنیان کردن ساختار، تشکیلات، عملکرد و محصول بنگاه های اقتصادی را به عنوان هدف نهایی مد نظر دارد.

   **تاپ و رفع ریشه ای بسیاری از مسائل جاری کشور
   بااجرای طرح تاپ بسیار از مسائل جاری کشور رفع و فرصت های جدیدی ایجاد خواهد شد که برخی از آنها به شرح ذیل است:
   -رفع مشکل ارتباط صنعت و دانشگاه
   -رفع مشکلی از جامعه از طریق انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری بر پایه مساله محوری و هدفمند
   -شکل گیری واحدهای
   R&D در بنگاه های اقتصادی
   -دانش بنیان کردن محصولات تولیدی بنگاههای اقتصادی
   -آشنایی دانشجویان ارشد و دکتری با بنگاههای اقتصادی به هنگام تحصیل
   -حضور استادان دانشگاه در جامعه(صنعت، کشاورزی، خدمات و ...) بمنظور هدایت دانشجویان ارشد و دکتری
   -کسب تجربه عملی دانشجویان ارشد و دکتری به هنگام تحصیل
   -فراهم کردن زمینه جذب دانش آموختگان پس از دانش آموختگی
   -استفاده حداکثری از توان دانش آموختگان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مازاد بر نیاز وزارت دفاع

   **رفع مسائل جاری کشور با استفاده از منابع انسانی دانش آموخته ارزان
   طرح تاپ در واقع متشکل از دو بخش تقاضا و عرضه است
   الف- طرف عرضه:
   منابع انسانی دانش آموخته و توسعه یافته.
   ب- طرف تقاضا:
   بخشهای اقتصادی جامعه(صنعت، خدمات، کشاورزی و .....).
   بدلیل مشکلات اقتصادی و بویژه عدم توان پرداخت بخش تقاضا به اجبار باید از پتانسیل های موجود تقریبا ارزان و موجود در کشور استفاده کرد.
   پتانسیل های موجود که برای طرف تقاضا به صورت تقریبی مجانی تمام می شود، دانشجویان ارشد و دانشجویان دکتری پس از گذراندن واحدهای درسی از یک سو و دانش آموختگان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است از دیگر سو است که باید به خدمت سربازی بروند ومازاد نیاز ارتش و سپاه هستند.
   این افراد ٤٥ روز تا ٢ ماه دوران آموزشی را می گذرانند و سپاس در واحدهای متقاضی توزیع می شوند و باقیمانده خدمت سربازی را در این واحدها می گذرانند.
   موفقیت طرح در ابتدا در گرو فرهنگ سازی در سه بخش است:
   ١- فرهنگ سازی مسؤلان تصمیم گیر کشوری(توجیه شوند)
   ٢- فرهنگ سازی در طرف عرضه
   ٣- فرهنگ سازی در طرف تقاضا
   لازم به ذکر است که هم در طرف عرضه و هم برای طرف تقاضا مشوق هایی در نظر گرفته شده است که این طرح را جذاب و قابل اجرا می کند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 210,622,436
تعداد بازدید امروز : 8,693
تعداد بازدید دیروز : 43,605
تعداد بازدید هفته : 172,593
تعداد بازدید این ماه : 52,298
آخرین به روزرسانی : 21:57  1397/08/01

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 8.0788531303406 seconds.
memoryUsage : 49220Kb