• توضیحات روابط عمومی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت در پی درج خبری در روزنامه کیهان:

   رشد بیشتر اقلام صادراتی در 7 ماهه ابتدای سال / حجم بالای واردات خودرو و کنترل واردات دلیل بسته شدن ثبت سفارش خودرو

   رشد بیشتر اقلام صادراتی در 7 ماهه ابتدای سال / حجم بالای واردات خودرو و کنترل واردات دلیل بسته شدن ثبت سفارش خودرو

   در پی درج خبری از سوی روزنامه کیهان به اطلاع می رساند که جناب آقای خسرو تاج معاون صادراتی وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت طی نشست خبری روز شنبه 11 آذر ماه سال جاری با تشریح سیاستهای این سازمان در کنترل واردات وحمایت از صادرات آماری از واردات و صادرات 8 ماهه کشور ارائه داد که عمدتا حاکی از رشد صادرات و کنترل واردات و به نتیجه رسیدن سیاستهای حمایتی طی چند ساله اخیر بود ، اما متاسفانه این روزنامه با برجسته کردن تعداد معدودی از آمار رشد منفی ، بدون انتشار آمار رشدهای صادرات صنعتی و معدنی سعی در زیر سوال بردن اقدامات وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت و نیز سازمان توسعه تجارت داشته است.

   جهت تنویر افکار عمومی و نیز این روزنامه به اطلاع می رساند که رییس سازمان توسعه تجارت در این نشست خبری با ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان در کنترل صادرات و واردات و سوق دادن این سیاستها به سمت حمایت از تولید داخل به آمار واردات خودرو طی 8 ماهه امسال اشاره کرده و با مقایسه این آمار با واردات خودرو در مدت مشابه سال گذشته بر حجم بالای این میزان واردات درمقایسه با رقم معقول آن پرداخت و از جمله دلایل اصلی بسته شدن موقت ثبت سفارش خودرو را نیز حجم بالای واردات خودرو برشمرد.
   خسرو تاج همچنین در این نشست خبری از کاهش مدت اعتبار ثبت سفارش همه اقلام وارداتی از 6 ماه به 3 ماه خبر داد و اعلام کرد که اکنون این مدت اعتبار 90 روزه است و این در حالی است که خودروهای وارداتی فعلی همگی بر اساس ثبت سفارش های قبلی و با مدت اعتبار 6 ماهه صورت گرفته است.
   خسرو تاج در این نشست گفت : بر اساس آمار گمرک طی 8 ماهه امسال 54 هزار دستگاه خودرو ازگمرکات ترخیص شده که نسبت به واردات 45 هزار دستگاه در سال گذشته حدود 9 هزار دستگاه و به عبارتی 26 درصد افزایش نشان می دهد که این در حالی است که ارزش این تعداد خودرو یک میلیارد و 460 میلیون دلار است و درمقایسه با واردات خودروی کامل سال گذشته که یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است حدود 260 میلیون دلار افزایش ارزشی داشته است.
   بر اساس گفته های ایشان سهم 1.5 میلیاردی واردات خودروی کامل و با احتساب قطعات منفصله حدود3 میلیارد دلاری از کل واردات 42 میلیارد دلاری در سال گذشته رقم بالایی است و با سیاست هدفمندی واردات فاصله دارد.
   همچنین با توجه به شرایط امروز اقتصادی جامعه و مدیریت منابع ارزی کشور و پرداختن به موضوع اشتغال ، و حمایت از تولید داخل ، واردات 5 درصدی خودرو نسبت به تولید داخل منطق خوبی است و از این رو و با توجه به ثبت سفارش زیاد خودرو طی ماههای منتهی به سال گذشته و اوایل امسال با توجه به اختیارات قانونی برای کنترل واردات ، سیستم ثبت سفارش خودرو موقتا بسته شد تا مدیریت واردات با تکیه بر حمایت از تولید داخل به خوبی صورت بگیرد .
   رییس سازمان توسعه تجارت در این نشست خبری با اعلام آمار صادرات 8 ماهه اضافه کرد : ما اکنون با توجه به رقم 28.5 میلیارد دلاری صادرات 8 ماهه امسال و در مقایسه با رقم 28.8 میلیارد دلاری صادرات 8 ماهه مشابه سال گذشته حدود یک درصد عقب هستیم .وی در عین حال با ارائه آمار رشد های نقطه ای از مرداد تا آبان ماه سال جاری رشد صادرات صنعتی و معدنی را امیدوار کننده عنوان کرد .
   وی افزود : اگر میعانات گازی را از کالاهای صادراتی جدا کنیم وضعیت صادرات کالاها رشد داشته و طی ماههای گذشته حرکت رشد صادرات شروع شده و طبق آمارگمرکات مرداد امسال با 3.7 میلیارد دلار صادرات نسبت به صادرات 3.2 میلیارد دلاری مدت مشابه سال قبل حدود 16.6 درصد افزایش صادرات داشته ایم.
   به گفته وی همچنین شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال قبل 7.1 درصد ، مهرماه 3.6 و آبان ماه 5.8 درصد افزایش صادرات را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کردیم.
   خسرو تاج افزود : با توجه به واردات 32.5 میلیارد دلاری 8 ماهه امسال و در مقایسه با آمار صادرات 28.5 میلیارد دلاری با تراز منفی 4 میلیارد دلاری مواجهیم و این در حالی است که تنها یک قلم کالا ( خودرو ) سهم 1.2 میلیارد دلاری از کل واردات32.5 میلیارد دلاری در 8 ماهه سال جاری دارد و این حجم واردات رقم بسیار بالایی و نیازمند کنترل بود که با بسته شدن ثبت سفارش خودرو اقدامات لازم صورت گرفت.
   معاون صادراتی وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت همچنین آماری از رشد های صادرات صنعتی و وورد به بازارهای جهانی و کشورهای همسایه ارائه داد که متاسفانه از دید این روزنامه پنهان مانده است.

   بر اساس گفته خسرو تاج و آمار گمرک طی 7 ماهه ابتدای سال صادرات مواد پلیمری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد نشان می دهد، همچنین صادرات متانول 31 درصد رشد ارزشی نشان داد صادرات شوینده ها با 3 درصد رشد به رقم 180 میلیون دلار رسید همچنین صادرات محصولات پلیمیر رشد کرد و محصولات سنگ آهن و کنسانتره نیز 34 درصد افزایش یافت همچنین محصولات فولادی نظیر میلگرد و تیر آهن از رقم 54 میلیون دلار سال قبل به 210 میلیون دلار رسید و با رشد 41 درصدی و محصولات معدنی با رشد 9 درصدی مواجه شد.
   بر اساس توضیحات خسرو تاج در اقلام مهم صادراتی کشاورزی خرما 13 درصد رشد کرد و از 98 میلیون دلار صادرات 7 ماهه سال گذشته به 111 میلیون دلار رسید ، صادرات گوجه فرنگی از 84 میلیون دلار با 13 درصد رشد به 95 میلیون دلار رسید و صادرات هندوانه 23 درصد رشد کرد و سیب زمینی با 70 میلیون دلار صادرات با رشد 35 درصدی مواجه شد.
   همچنین صادرات 7 ماهه میوه و سبزی تازه 66 درصد رشد و صادرات آبزیان با 180 میلیون دلار در این مدت 35 درصد رشد را تجربه کرد و در صادرات زعفران و شیرین بیان و گیاهان دارویی رشد صادرات را شاهد بودیم.
   به گفته خسرو تاج در ماههای گذشته برخی سیاستهای توسعه صادرات به نتیجه رسیده و صادرات به بازار قطر رشد خوبی داشت و از 94 میلیون دلار سال گذشته به صادرات 140 میلیون دلار به خصوص در بخش سبزی و میوه رسیدیم.
   با توجه به توضیحات بالا انتظار می رود این روزنامه با انعکاس شفاف ، دقیق و کامل صحبتهای مسوولین و آمار ارائه شده به خصوص در حوزه وزارت صنعت ، معدن و تجارت در انجام وظیفه خطیر خود به خوبی عمل نموده و از ایجاد شبهه در عملکرد وزارتخانه ها و مسوولین جلوگیری نمایند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 205,070,290
تعداد بازدید امروز : 5,032
تعداد بازدید دیروز : 30,760
تعداد بازدید هفته : 35,792
تعداد بازدید این ماه : 35,792
آخرین به روزرسانی : 00:43  1397/02/02

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.4441800117493 seconds.
memoryUsage : 49092Kb