• با رد ادعای تعطیلی 17 هزار واحد صنعتی در دولت یازدهم

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت
   با رد ادعای تعطیلی 17 هزار واحد صنعتی در دولت یازدهم:

   در دولت تدبیر و امید 12 هزارو 200 واحد جدید صنعتی آغاز به کارکرد/ تصویب 5.5 میلیارد دلار و تحقق 1.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دوره پسابرجام

   معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ، معدن و تجارت از بهره‌برداری 12 هزارو 200 واحد جدید صنعتی در طول دولت یازدهم و افتتاح آنها خبر داد.

   حسین ابویی مهریزی در گفت و گو با "شاتا با توضیح این نکته که بنگاه و کارخانه صنعتی نیز مانند هر موجود زنده دیگری فرآیندی را از تولد تا مرگ تجربه می کند  گفت : در دولت یازدهم و تا پایان سال 95 حدود 5 هزار و 100 واحد صنعتی به دلایل مختلف از جمله مشکلات تکنولوژیکی ؛ نداشتن بازار مناسب ، سیاست‌های غلط دولت گذشته و روشهای نادرست در حوزه تولید و تجارت، ضعف مدیریت ، نبود توان مالی و تخصص لازم و ..  تعطیل شد و اما طی همین مدت 5 هزار واحد نیز با اقدام به موقع دولت از توقف خارج شده به چرخه تولید بازگشتند و می توان گفت برآیند توقف و احیا ، صفر است و هیچ واحد متوقفی اضافه نشده است و این درحالی است که از سوی دیگر 12 هزار و 200 واحد جدید تکمیل، راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده است.

   حسین ابویی مهریزی با تشریح اقدامات دولت در حمایت از صنایع و کارخانه ها در طی این مدت گفت : تا شهریور ماه 92حدود 12 هزارو 500 واحد صنعتی  به خاطر شرایط بد اقتصادی در دولت قبل ، نوسان قیمت ارز ، افزایش قیمتها ، تحریم و ...  تعطیل شده بودند اما دیدگاه دولت یازدهم شناسایی مشکلاتی بود که خارج از اراده بنگاه باعث به تعطیلی کشاندن آن شده بود و با مطالعات انجام شده 7500 واحد دارای مشکل شناسایی و پروژه فعال سازی و یا ارتقاء فعالیت این واحد ها برای حفظ تولید و ادامه حیات و رفع مشکلات آنها کلید خورد و درعمل در قالب طرح رونق بیش از 25 هزار واحد تولیدی اعم از صنعتی و کشاورزی تأمین مالی شدند.

   حسین ابویی مهریزی با تشریح اقدامات دولت در حمایت از صنایع و کارخانه ها در طی این مدت گفت : عملکرد دولت با همه  محدودیتهایی که وجود داشت و با وجود کم شدن بنیه مالی دولت از در امدهای نفتی بسیار خوب بوده و به نظر من کارنامه کار آفرینان و بخش خصوصی و دولت در این زمینه قابل دفاع است و در همین زمینه هم ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از سوی دولت ایجاد شد و با نشست های چهره به چهره به مشکلات واحد های صنعتی رسیدگی کرد و با برگزاری 6200 جلسه کارشناسی و تصمیم‌گیری حدود 53 هزا رو 200 مصوبه داشت که عمده انها اجرایی شدند.

   همچنین کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید جلساتی را در سطع ملی با ریاست وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت و نمایندگان دستگاهها ی مسوول از جمله وزارت کارو تامین اجتماعی و بانک مرکزی و  ... برگزارکرد و باید توجه داشت که در سیستم ازهم گسیخته ، سرزمین سوخته اقتصادی و مدیریتی پیش بردن امور شبیه معجزه است و خود آواربرداری ازویرانه های اقتصادی نیز زمان بر و هزینه‌‌ساز بود.

   وی تامین مالی واحد های دارای مشکل نقدینگی را عمدتا از نیمه دوم سال 95 و بر اساس طرح رونق تولید بالغ بر 17 هزارو 500 میلیارد تومان برای حدود 25 هزار بنگاه تولیدی اعم از صنعتی و کشاورزی برشمرد و گفت : با ایجاد برنامه پایش این واحد ها برای حصول اطمینان از اثربخش بودن اقدامات و تحقق اهداف مورد نظر، مشخص شد که 8400 نفر توانستند در4 هزار واحد صنعتی علاوه بر اشتغال قبلی آن بنگاه‌ها، مشغول به کار شوند.

   صدور بیش از 19 هزار پروانه بهره برداری صنعتی با 303 هزارنفر اشتغال در دولت تدبیر و امید

   ابویی مهریزی در ادامه گفت و گو با اشاره به صدور 19 هزارو 74 پروانه بهره برداری صنعتی از ابتدای شهریور 92 تا پایان اسفند 95 حجم سرمایه گذاری واحد ها را 71 هزارمیلیارد تومان برشمرد.

   وی میزان اشتغال مستقیم ایجاد شده طی این مدت را 303 هزارو 762 نفر عنوان کرد و افزود : این در حالی است که متوسط سرمایه گذاری برای ایجاد یک اشتغال 233 میلیون تومان به ازای هر یک نفر است که در این مدت صرف شده است.

   حسین ابویی مهریزی با ارائه آماری از سال گذشته گفت : در سال گذشته 5 هزارو 699 پروانه بهره برداری صادر شد که حجم سرمایه گذاری در این واحد ها 29.2 هزارمیلیارد تومان با اشتغال مستقیم 91 هزار و 453 نفر بوده است.

   معاون طرح و برنامه وزیر صنعت ، معدن و تجارت با طرح این موضوع که کاندیداهای محترم ریاست جمهوری از طرح وعده های غیر عملی در اشتغال  و تولید خود داری کنند گفت : طبق برنامه ششم توسعه و بر اساس دستور مقام معظم رهبری متوسط رشد اقتصادی سالیانه 8 درصدی پیش بینی شده است و با فرض اینکه یک سوم از این رشد از محل بهره وری محقق شود ( نه سرمایه گذاری و منابع جدید) سالیانه 750 هزارمیلیارد تومان باید سرمایه گذاری جدید در کل اقتصاد صورت بگیرد و از این میزان 84 هزارمیلیارد تومان باید در بخش صنعت و معدن سرمایه گذاری شود بنابر این اشتغالی که برای این بخش منظور شده متوسط سالیانه 148 هزارنفر است.

   وی با تشریح برنامه های دولت یازدهم برای افزایش و ایجاد اشتغال در کشور از پیشنهاد چند طرح در این زمینه خبر داد. وی گفت : پیشنهاد داده‌ایم که از بین فارغ التحصیلان بیکار و با تامین بخشی از حقوق آنها در واحد های صنعتی و تولیدی کشور نیرو جذب کنیم تا برای مدت یکسال  تحت عنوان طرح فاجد مهارتهای خود را عرضه و تجربه آموزی کنند که پس از پایان مدت قطعاً بیش از80درصدآنها جذب دائمی می‌شوند.

   طرح کار آموزی نیز در بنگاههای تولیدی دیگر طرح پیشنهادی ما برای استفاده از توان نیروی جوان جامعه است.

   همچنین طرح استاد و شاگردی در 250 هزار صنوف تولید از بین 450 هزارصنف تولیدی دیگر طرح پیشنهادی وزارت صنعت و معدن و تجارت در زمینه به کار گیری و استفاده از مهارتها و توانایی نیروی جوان و جویای کار است.

   وی در ادامه سال 96 را سال دستیابی حوزه صنعت ، معدن و تجارت به حد اقل 120 هزارشغل مستقیم  از طریق تکمیل و به بهره‌برداری رساندن 6 هزار طرح نیمه تمام و ایجاد 50 هزار اشتغال جدید در واحدها ی موجود صنعتی و 250 هزار شغل جدید در صنوف تولیدی و توزیعی با تأمین نیازمندی‌های مربوط، دانست.

   ابویی مهریزی افزایش اشتغال را منحصر به صنعت ندانسته و تصریح کرد : در بخش معدن نیزپیش بینی می شود 10 هزارنفر در این بخش ها جذب خواهند شد همچنین با توسعه بازار فرش ایرانی درسایه فضای ایجادشده درپسابرجام حدود50 هزارنفر  اشتغال جدید قابل حصول است.

   تصویب 5.5 میلیارد دلار و تحقق 1.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در دوره پسابرجام

   وی در ادامه گفت : بر اساس برنامه ششم توسعه حدود 50 میلیار دلار از سرمایه گذاری سالیانه جدید در حوزه اقتصاد باید از محل منابع خارجی صورت بگیرد که می تواند از محل فاینانس ، یوزانس ، FPI ( سرمایه گذاری در بازار سرمایه ) و FDI ( سرمایه گذاری مستقیم خارجی ) تامین شود  که از این  میزان حدود 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی می تواند در بخش صنعت و معدن انجام شود.

   طبق گفته ابویی مهریزی و از شهریور ماه 92 تا اول اردیبهشت 96 جمعا 263 طرح به مبلغ 18 میلیارد دلار در هیات سرمایه گذاری مستقیم خارجی تصویب شده و از این میزان 178 طرح به مبلغ 8 میلیارد دلار در بخش صنعت ، معدن وتجارت بوده و 97 طرح از طرح‌های مصوب در این حوزه با مبلغ 5.8 میلیارد دلار در دست اجراست و 81 طرح نیز با حجم 2.2 میلیارد دلار بهره برداری و افتتاح شده است.

   این مقام مسوول در وزارت صنعت ، معدن و تجارت با توصیف فضای مناسب سرمایه گذاری در فضای پس از برجام ارزش کل طرحهای مصوب شده را در در زمینه سرمیه گذاری مستقیم خارجی 13 میلیارد دلار برای 165 طرح ذکر کرد و گفت : این بدان معناست که 72 درصد سرمایه‌گذاری مصوب،  بعد از برجام صورت گرفته است و از این تعداد 83 طرح با حجم سرمایه گذاری 5.5 میلیارد دلار به حوزه صنعت ، معدن و تجارت مربوط است و می توان گفت از لحاظ درصدی نیز این میزان حدود 70 درصد بوده است.

   وی کل طرحهای در حال اجرای  صنعتی و معدنی با استفاده از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در دوره پس از برجام 43 طرح ذکر کرد و افزود : ارزش این طرح‌های سرمایه گذاری خارجی 3.7 میلیارد دلار است  و علاوه بر آن که تاکنون در دوره  پسابرجام 40 طرح صنعتی و معدنی با ارزش 1.8 میلیارد دلار با سرمایه‌ گذاری خارجی به بهره برداری  رسیده است.

   وی تأکید کرد: سرمایه و سرمایه‌گذار در هیچ کجای دنیا به مهمانی نمی‌رود بلکه باید برایش سود داشته باشد و بر این اساس باید با ایجاد فضای ایران دوستی به جای ایران هراسی، امنیت سرمایه‌گذاری، بهبود فضای تولید و سرمایه‌گذاری، فضای شفاف تجاری و به دور از رانت و فساد و تأمین منافع منطقی سرمایه‌گذاری فضای مناسب را هر چه بیشتر برای این امر فراهم کنیم و به درستی می‌توان گفت فضای پس از برجام این شرایط را به‌طور محسوسی ایجاد و استقبال سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور را به صورت جهشی افزایش داد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 207,720,381
تعداد بازدید امروز : 29,758
تعداد بازدید دیروز : 21,549
تعداد بازدید هفته : 29,758
تعداد بازدید این ماه : 806,917
آخرین به روزرسانی : 19:39  1397/04/30

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 2.9375400543213 seconds.
memoryUsage : 48663Kb