• اوج‌گیری تولید و صادرات لوازم‌خانگی در دولت یازدهم/ اجرای طرح ویژه برای خروج بازار لوازم خانگی از رکود

   پیشگیری از مرگ یک صنعت ۶۰ ساله در دولت تدبیر و امید ؛

   اوج‌گیری تولید و صادرات لوازم‌خانگی در دولت یازدهم/ اجرای طرح ویژه برای خروج بازار لوازم خانگی از رکود

   اوج‌گیری تولید و صادرات لوازم‌خانگی در دولت یازدهم/ اجرای طرح ویژه برای خروج بازار لوازم خانگی از رکود

   صنعت لوازم خانگی به عنوان یکی از صنایع پیشرو در اقتصاد کشور، در دولت یازدهم با رشد و توسعه همراه بود و در حالی که برخی منتقدان هنوز هم افزایش تولید و اشتغال در این صنعت مهم را باور ندارند این صنعت هر روز شاهد ارتقا تکنولوژی و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی است.

   درک واقعیت در توسعه صنعت لوازم خانگی آن زمان امکان پذیر است که بدانیم سال گذشته برای لوازم خانگی ایرانی سالی پر از خبرهای خوب بود.از برنامه ریزی برای راه اندازی یک برند مشترک بین المللی گرفته تا افزایش تولید در بسیاری از انواع لوازم خانگی از جمله ماشین لباسشویی،یخچال و فریزر همه و همه نشان دهنده روزهای رونق تولید در لوازم خانگی ایران بوده و هست.
   سال گذشته باوجود تلاش هایی که برای رونق تولید صورت گرفت خبرهای بدی هم داشت.با تعطیل شدن دو کارخانه ارج و آزمایش برخی از منتقدان یکجانبه نگر فریاد برآوردند که بی تدبیری دولت باعث تعطیلی این کارخانه ها شده اما حقیقت ماجرا آنجاست که عملکرد نامطلوب دولت دهم در زمینه صنعت آخرین رمق های برخی تولید کنندگان سنتی که هنوز نتوانسته بودند  تولید خود را با فناوری های نوین همسو کنند سبب شد دولت یازدهم میراث تلخ دولت قبل را در دوره حاکمیت خود یدک کشیده و کارخانه های ارج و آزمایش به تعطیلی کشیده شوند.اما این تعطیلی ها دلیلی بر نابسامانی مطلق صنعت لوازم خانگی نیست. این صنعت با قدمتی بیش از نیم‌قرن و اشتغالزایی چند صدهزارنفری در عرصه رقابت‌های داخلی و خارجی هنوز هم ماندگار است و به قول برخی کارشناسان پرچم تولید این صنعت مانا با تعطیلی یک یا چند واحد تولیدی بر زمین نخواهد افتاد.
   با رویکردهای تازه‌ای که دولت برای حمایت از تولید لوازم خانگی داشته خوشبختانه این بخش به‌ویژه در بخش صنایع خانگی برقی نیز در حال پوست انداختن است و خطوط تولید صنایع کوچک و بزرگ در بخش لوازم‌خانگی هرروز شاهد تحول و رشد دانش‌محور و علمی است.  
   نه تنها وزارت صنعت،معدن و تجارت برای لوازم خانگی دلسوز بوده و هست بلکه توجه به توسعه این صنعت در تمام بخش های مختلف دولت نهادینه شده است.
   اما سوال اینجاست که آیا ادعای برخی صاحبنظران درباره وجود رکود  در بازار لوازم خانگی صحیح است؟

   در حال حاضر صنعت لوازم خانگی ایران شاهد ۶۰ درصد افزایش تولید است
   رییس اتحادیه لوازم خانگی در پاسخ به این نقطه نظر معتقد است: چگونه می شود رکود باشد اما تولید کارخانجات لوازم خانگی افزایش یافته و انبارهایشان هم از کالا خالی باشد؟

   محمد طحان پور به شاتا گفت: برخی فریاد می زنند که ای وای!! ارج و آزمایش تعطیل شدند.درست است که با بی تدبیری دولت نهم و دهم ارج و آزمایش رفتند اما هنوز صدها کارخانه دیگر مانند ارج و آزمایش وجود دارند ودر حال تولیدند.
   طحان پور افزود:بی انصافی است که تلاش های انجام شده برای کارخانجات و رونق موجود در تولید صنعت لوازم خانگی و اشتغال پایداری که این صنعت دارد نبینیم.اگر ارج رفت اما ۱۵۰کارخانه دیگر هنوز روی پای خود ایستاده اند و در حال تولید و عرضه کالای مرغوب ایرانی به بازارهای داخلی و خارجی هستند.
   وی تاکید کرد:شاید برخی خوششان نیاید اما حقیقت این است که در حال حاضر صنعت لوازم خانگی ایران شاهد ۶۰ درصد افزایش تولید است و انبارها هم خالی است.
   به گفته طحان پور در حال حاضر عرضه لوازم خانگی بر تولید آن فزونی دارد و ریشه رکود را در جای دیگر باید جستجو کرد.
   رییس اتحادیه لوازم خانگی یادآور شد: رکود در بازار لوازم خانگی به دلیل فعالیت چشمگیر سایت های اینترنتی و تعاونی های دولتی و خصوصی است.
   این مدیر بخش خصوصی تصریح کرد:در شرایطی که مشتری میتواند براحتی از یک شرکت تعاونی با اقساط بلند مدت لوازم خانگی بخرد و یا نقدی و بدون مراجعه به مغازه از طریق اینترنت  لوازم خانگی مورد نیاز خود راتامین کند دیگر دلیلی ندارد به سه راه امین حضور بیاید و لوازم خانگی بخرد.
   وی با اشاره به ورود سبک های خرید جدید در بین مردم از راه اندازی طرحی خبر داد که تمام فعالان حوزه لوازم خانگی در آن حضور داشته و می توانند لوازم خانگی را به صورت اینترنتی به مردم بفروشند.
   طحان پور ادامه داد:در حال اجرای طرحی هستیم که هر فروشنده لوازم خانگی که جواز کسب دارد بتواند کالایش را در یک سایت اینترنتی واحد متعلق به اتحادیه به مردم بفروشد و به این روش رکودی که برخی مدعی آن هستند در بازار به پایان می رسد.
   این فعال بخش خصوصی اظهار کرد:برای تحریک تقاضا و افزایش فروش به صورت اقساطی نیز طرحی در دست اجراست که بر اساس آن تسهیلات ارزان قیمت با سود بسیار پایین به خریداران لوازم خانگی در سال ۹۶ پرداخت می شود تا بتوانند از اعضای مجاز اتحادیه خرید کنند.
   وی ارائه جزییات اجرای این طرح را به آینده خیلی نزدیک موکول کرد و گفت:نگرانی کسبه درباره رکود حق است اما با اجرای این طرح ضربتی و عملیاتی رونق فروش و عرضه در کنار رونق تولید و اشتغال که از قبل در صنعت لوازم خانگی حاکم بود در میام مردم احساس خواهد شد.
   بررسی کامل تلاش و همت دولت یازدهم و وزارت صنعت،معدن و تجارت برای رونق تولید و بازار لوازم خانگی در مجال این گزارش نمی گنجد اما اگر قرار باشد منصفانه قضاوت کنیم باید گفت دولت و بخش خصوصی در سه سال گذشته دست در دست هم و با اتحادی وصف نشدنی تلاش کردند صنعت قدیمی و پر افتخار لوازم خانگی را از بحرانی که در ابتدای دهه ۹۰ شمسی برایش به وجود آمد نجات دهند و در این مسیر با افزایش تولید ۶۰ درصدی ،ایجاد ثبات در اشتغال های ایجاد شده از قبل و نیز فراهم کردن شغلهای جدید در این بخش موفق تر از همیشه عمل کردند و امروز افق پیش روی صنعت لوازم خانگی افزایش تولید و اشتغال در سال ۹۶ است و بس.

   صنعت لوازم خانگی در مسیر توسعه دانش بنیان
   اکبر قنبرپور، رییس فن بازار ایران در این زمینه و اقدامات انجام شده برای لوازم خانگی در دولت یازدهم به شاتا گفت: در سال ۹۴ فن بازار ایران فراخوانی منتشر کرد که مخترعان محصولات خود را برای تولید عرضه کنند. بیش از ۱۰۰ نوآوری جهت عرضه از طریق بازار دارایی فکری و حضور در رویداد جشنواره لوازم‌خانگی در این جشنواره درخواست حضور دادند که از این میان بیش از ۳۰ نوآوری حائز شرایط شده و در بازار عرضه این جشنواره قرار گرفت.  
   قنبر پور افزود: در این جشنواره با حضور بیش از ۵۰ تولیدکننده لوازم‌خانگی سرانجام ۸ اختراع ازجمله سیستم بخارپز قابل‌نصب روی انواع اجاق‌گاز، دستگاه ظرفشویی با سیستم air jet، یخچال فریزر خانگی و صحرایی، کنترل الکترونیکی شیرهای گاز به‌صورت پیوسته (اجاق‌گاز هوشمند)، یخچال فریزر تبادل حرارتی، بخاری کم‌مصرف چندمنظوره و دستگاه سبزی خردکن با مکانیسم تخلیه، به‌عنوان اولویت تولیدی معرفی و در اختیار سرمایه‌گذاران و صنعتگران قرار گرفت تا زمینه تجاری‌سازی آن‌ها فراهم شود.  
   به گفته وی از این تعداد تاکنون ۳ طرح موفق شده‌اند جذب سرمایه کرده و وارد مرحله تجاری‌سازی شوند که خود نشان از تلاش برای حرکت به سوی تولید محصولات نوین ایرانی در بخش لوازم خانگی است.
   قنبر پور دلیل ناکامی ۵ اختراع دیگر در تجاری‌سازی را احتمال جذاب نبودن آن‌ها برای بازار یا به‌صرفه نبودن عنوان کرد و افزود: فن بازار ایران اعلام کرده چنانچه صنعت یا سرمایه‌گذاری تمایل به سرمایه‌گذاری در اختراعات خوب را داشته باشد دولت ریسک سرمایه‌گذاری در این اختراع را کاهش داده و ۵ میلیارد ریال تسهیلات در این زمینه پرداخت می‌کند.  
   رییس فن بازار ایران ادامه داد: صنعت لوازم‌خانگی ایران سنتی است و اگر برای توسعه خود به تحقیق و توسعه دانش‌بنیان توجهی نکند حتی رقبای داخلی خود را نیز از دست می‌دهد.  
   وی یادآور شد: تقویت زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در تحقیق و پژوهش، کمک به جذب سرمایه به‌منظور ارتقاء دانش نیروی انسانی با استفاده از صنایع برتر دنیا، ایجاد و توسعه فضای کارآمد برای انجام کارهای تحقیقاتی، ایجاد فضای امن برای رشد کار تحقیقاتی و علمی، اصلاح آموزش‌های فنی و کاربردی، حمایت از حقوق تولیدکنندگان، تقویت موسسات پژوهشی و دانش‌بنیان، اشاعه و ترویج اصول و مبانی فرهنگ صنعتی، حرکت در مسیر روش‌های نوین و داشتن استاندارد کالا از مواردی است، توسعه صنعت لوازم‌خانگی به آن نیاز دارد و در دولت تدبیر توجه ویژه ای به آن شده با وجود همه تلاش هایی که برای توسعه لوازم خانگی صورت میگیرد سوال اینجاست که چرا منتقدان همواره بر طبل رکود می کوبند و این تلاش ها را چه از سوی دولت و چه از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت نمی بینند؟
    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88809944

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 206,163,832
تعداد بازدید امروز : 17,197
تعداد بازدید دیروز : 21,247
تعداد بازدید هفته : 17,197
تعداد بازدید این ماه : 123,284
آخرین به روزرسانی : 14:21  1397/03/05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

Page created in 5.0481169223785 seconds.
memoryUsage : 35505Kb